Ak by do našej slovnej zásoby v roku 2020 pribudlo 10 výrazov, určite by medzi nimi bolo slovné spojenie práca z domu alebo po anglicky „home office“. Ak ste zvyknutí na kolektív, možno je to pre vás šok. Ja však pracujem z domu už dva roky s (kratšími prestávkami) a môžem zodpovedne prehlásiť, že sa na to dá zvyknúť. Musíte len zmeniť svoje návyky. Spísal som pre vás zopár pomôcok, ktoré vám v tom pomôžu a prácu z domu uľahčia.
1. Rýchly a najmä stabilný internet
Samozrejme, nároky na internet závisia od toho, aká je vaša náplň práce. Pri väčšine druhov práce na počítači sa však bez kvalitného internetového pripojenia už nezaobídeme.
V tomto ohľade pri home office stále vyhráva pevné internetové pripojenie nad mobilným. Hoci cena mobilných dát pomaly klesá, Slovensko stále patrí medzi krajiny s tým drahším mobilným internetom. Nehovoriac o tom, že pevné pripojenie je stabilnejšie a nie je závislé od intenzity mobilného signálu.
Medzi najväčších poskytovateľov rýchleho internetu na Slovensku patrí napr. Orange, UPC či DIGI. Internet od UPC začína na rýchlostiach 50 Mbit/s download a 5 Mbit/s upload, pričom ceny začínajú už od 7 eur mesačne pri 24-mesačnej viazanosti. V cene máte navyše aj digitálnu TV s 18 slovenskými, českými a maďarskými stanicami + 12 digitálnych rádiostaníc. Samozrejme, UPC ponúka aj ďalšie zaujímavé balíky s ešte rýchlejším internetom, prípadne väčším výberom TV programov.
Zistiť dostupnosť internetu UPC u vás doma »
Internet od DIGI je o niečo drahší, pripojenie s 30 Mbit/s rýchlosťou pre download a 15 Mbit/s pre upload môžete mať od 14 eur mesačne. Stále však ide o pomerne priaznivú cenu. Navyše, DIGI ponúka výhodné balíčky TV a internetu za zníženú cenu.
Zistiť dostupnosť internetu DIGI u vás doma »
2. Externý monitor
Ak pracujete z domu na notebooku, môže sa vám zdať dlhodobé používanie malého displeja nepohodlné. Osobne mám na cestovanie starší Macbook s iba 11,6″ displejom a dá sa to deň-dva vydržať. Na prácu z domu však využívam stolný počítač s 27″ full HD monitorom Iiyama ProLite XB2783HSU (už sa nevyrába), ktorý viem v prípade potreby prepojiť s macbookom.
Pripojenie externého monitora však umožňuje takmer každý notebook a dokonca aj tablety a zariadenia 2 v 1 (tablety s oddeliteľnou klávesnicou). Tie staršie cez HDMI, Mini DisplayPort či klasický VGA konektor, tie novšie napr. aj prostredníctvom USB-C konektora. Pred kúpou si vopred preverte, či váš notebook ponúka takúto možnosť a aké konektory na to ponúka. Konektor príslušného typu by mal mať aj vami vybraný monitor. Niektoré odlišné konektory však môžete prepojiť pomocou redukcie.
Externý monitor k notebooku vám prináša viacero spôsobov využitia:
Zrkadlenie obrazovky – Rovnaký obraz sa zobrazí na displeji notebooku i na externom monitore. Monitor teda môžete používať ako hlavný displej.
Rozšírenie pracovnej plochy – Na displeji notebooku budete mať jednu časť pracovnej plochy a na externom monitore druhú. Na každej ploche môžete zobraziť rôzne okná s aplikáciami. Plochy pritom môžete navzájom prepojiť tak, že myšou budete môcť prechádzať z jednej na druhú a späť (plochy môžu byť nad sebou alebo vedľa seba).
Môj 27″ monitor mám kvôli tomu, že mám slabší zrak a potrebujem väčšie písmená a grafické prvky. Okrem toho ho využívam aj na prehrávanie filmov. Full HD rozlíšenie je však na 27″ uhlopriečku pre väčšinu ľudí dosť nízke. Ak sedíte blízko, obraz je hrubší a vidno jednotlivé pixely.
Pre jemnejší obraz by som full HD rozlíšenie 1 920 × 1 080 px odporučil do uhlopriečky 24″. Ak potrebujete väčší monitor, vyberte si rozlíšenie aspoň 2 560 x 1 440 px. Pri vyšších rozlíšeniach ako UHD či 4K bude obraz ešte jemnejší, obrazové body a objekty na obrazovke však môžu byť príliš malé a slabšie notebooky môžu mať problém takýto obraz zvládať.
Dôležitým parametrom je aj pomer strán. Staršie monitory s (takmer) štvorcovou obrazovkou mali pomer strán 4:3 alebo 5:4, prirodzenejšie pre oči sú však širokouhlé monitory. Drvivú väčšinu ponuky tvoria 16:9 monitory, ktoré majú full HD rozlíšenie (1 920 × 1 080 px) a sú vhodné na filmy či hry.
Na prácu sa hodí skôr pomer 16:10, obrazovka takého monitora má rozlíšenie napr. 1 920 × 1 200. Na výšku tak získate o 11 % viac priestoru, ktorý príde vhod pri práci s tabuľkami či grafikou. Ak však hľadáte univerzálny monitor aj na filmy, pripravte sa na čierne pruhy na okrajoch obrazovky – filmy sa v pomere 16:10 nenakrúcajú. V tom prípade je lepšie zvoliť monitor 16:9.
Dobrý monitor na prácu by mal mať aj výškovo nastaviteľný stojan a funkciu pivot, ktorá vám umožní otočiť obrazovku o 90° na výšku. To je ideálne pre prácu s textom. Takisto by mal mať tzv. VESA uchytenie, pomocou ktorého ho môžete pripevniť k nástennému či stolnému držiaku (na niektoré môžete uchytiť aj viacero monitorov). Na type obrazovky (TN, IPS či VA) a farebnom podaní až tak nezáleží, pokiaľ nepracujete s grafikou. Na grafiku alebo video sú špecialistami monitory EIZO.
Popravde, vybrať monitor, ktorý by toto všetko spĺňal, nie je jednoduché. Ak by som si vyberal dnes, siahol by som po modeli 24″ HP EliteDisplay E243i. Spĺňa všetky podmienky, ktoré som opísal, navyše má displej typu IPS s perfektným podaním farieb, aj keď trošku slabším kontrastom a podaním čiernej. Ten vám však nebude prekážať, ak sa nepovažujete za filmového fajnšmekra. Okrem kancelárskej práce zvládne aj základnú úpravu fotiek či grafiky.
Tip pre vás: Viaceré stolné počítače i notebooky podporujú pripojenie dvoch, troch či viacerých monitorov. Maximálny počet však závisí na počte a typoch konektorov vášho notebooku alebo grafickej karty počítača, a tiež na výkone. Pri pripojení viacerých monitorov sa zväčšuje celkové rozlíšenie obrazu, ktorý musí grafická karta spracovať, čo ju spomaľuje (obraz môže byť trhaný).
3. Podložka pod notebook
Môžete mať to najlepšie kancelárske kreslo a ten najlepší kancelársky stôl, pri pozeraní na nízko položenú obrazovku notebooku nikdy nebudete mať správne držanie tela. Aby ste ho pri práci z domu dosiahli, musíte obrazovku dostať do úrovne očí. Na to slúžia nastaviteľné podložky pod notebook, vďaka ktorým nebudete skláňať hlavu smerom nadol a predídete aj bolestiam krčnej chrbtice.
Podložky sú vybavené podperným mechanizmom na nastavenie sklonu plochy, na ktorej je notebook položený. Pri väčšom sklone a roztvorení notebooku potom dostanete displej do vertikálnej polohy a takmer vo výšky vašich očí. Samozrejme, závisí to od typu podložky, výšky pracovného stola a vašej polohy za stolom.
Nevýhodou takejto polohy je, že klávesnica notebooku bude mať príliš veľký sklon alebo sa ocitne príliš vysoko. Tento problém môžete vyriešiť pripojením externej klávesnice a myši, ktoré sú pri dlhodobej práci aj tak pohodlnejšie. Existujú však aj podložky pod notebook, ktoré sú pevné a majú iba jednu polohu.
Výhoda podložiek pod notebook spočíva aj v tom, že väčší priestor pod notebookom umožňuje lepšiu cirkuláciu vzduchu a tým aj lepšie chladenie. Predĺžite tým životnosť notebooku a jeho ventilátor nebude taký hlučný. Vyrábajú sa dokonca aj chladiace podložky pod notebook, ktoré majú vstavané prídavné ventilátory pre ešte lepšie chladenie.
Nastaviteľná podložka s jedným z najlepších pomerov cena-výkon je Kensington Easy Riser 17″. Je navrhnutá, aby udržala až 17″ notebooky, takže je dostatočne robustná, aby udržala takmer každý notebook na trhu. Má spoľahlivý nastavovací mechanizmus s aretáciou, ktorý ponúka 4 rôzne polohy. Nevýhodou sú väčšie rozmery, takže na cestovanie sa príliš nehodí, k dispozícii však máte aj menšiu podložku s názvom Kensington Easy Riser 14″.
4. Pohodlná klávesnica a myš
Mnoho z nás používa pri home office notebook, klávesnica na ňom však nie je najpohodlnejšia a o touchpade namiesto myši nemusím hovoriť (hoci Apple a gestá na Macbooku sú skvelou vychytávkou). Riešením je externá klávesnica a myš. Okrem pohodlnejšieho písania predĺžia aj životnosť vstavanej klávesnice a touchpadu v notebooku, ktoré tým pádom budete používať menej.
Pripojiť ich môžete buď pomocou kábla (ak máte voľné USB porty), alebo si môžete vybrať bezdrôtovú klávesnicu a myš. Predávajú sa aj ako sady a na pripojenie môžu používať miniatúrny prijímač, ktorý sa pripája do USB portu alebo rozhranie Bluetooth, ktorým je vybavený snáď každý moderný notebook. Niektoré z nich dokážu fungovať ako bezdrôtové i ako drôtové.
Žiaľ, tú najlepšiu klávesnicu k notebooku vám odporučiť nemôžem. S klávesnicami je to totiž ako s oblečením – každý má radšej inú. Niekomu sa pohodlne píše na tenkej tzv. chiclet klávesnici s nízkym zdvihom klávesov, iný má radšej klasickú s vysokým zdvihom klávesov.
V každom prípade si pri výbere dajte pozor, aby ste kúpili klávesnicu so slovenským rozložením znakov (v e-shopoch nájdete aj iné). Pozor si dajte aj na úzke klávesnice, ktoré nie sú vhodné na intenzívne písanie. Ak používate Apple Macbook alebo Mac, vyberte si klávesnicu pre tieto zariadenia. Tá má totiž špecifické rozloženie znakov pre Mac OS a klávesy, ktoré na bežnej klávesnici nenájdete.
5. Slúchadlá s dokonalou zvukovou izoláciou
Je pochopiteľné, že najviac práce vykonáme, keď nás nikto neruší. Ak začínate s prácou z domu, možno vás prekvapili nové rušivé podnety, ktorých zdrojmi môžu byť rodinní príslušníci, hluční susedia, zruční susedia (vŕtanie v paneláku asi poznáme všetci) a rôzne iné javy.
Od rušivých zvukov sa môžete odizolovať pomocou slúchadiel s hudbou, vďaka ktorým sa budete môcť sústrediť aj v mierne hlučnom prostredí. Štúdia čínskych vedcov preukázala nárast produktivity v prípade prehrávania hudby bez spevu. Naopak, hudba so spevom môže produktivitu znížiť. Niekde som čítal článok, že ak si chcete pri práci pustiť hudbu so spevom, mala by byť v jazyku, ktorému nerozumiete. Žiaľ, na zdroj tohto tvrdenia si už nespomeniem, u mňa to však takto funguje.
Slúchadlá s aktívnym potlačením hluku dokážu dokonca stlmiť okolité zvuky ešte viac než bežné slúchadlá a to aj v prípade, ak si cez ne zrovna neprehrávate žiadnu hudbu. Osobne mám veľké bezdrôtové slúchadlá Sennheiser HD 4.40 BT ktoré sa však už nevyrábajú. Vďaka ich konštrukcii a tlmiacim materiálom patrili medzi najlepšie slúchadlá s pasívnym potlačením hluku.
Výhodou bezdrôtových slúchadiel je voľnosť pohybu. Nestane sa vám s nimi napr. to, že sa zabudnete a prudko vstanete od stola, v dôsledku čoho vytrhnete zo slúchadiel kábel (alebo iba ja som býval taký zbrklý?).
Zahraničné recenzie považujú v súčasnosti za najlepšie slúchadlá s aktívny potlačením hluku model Sony Hi-Res WH-1000XM4. Ich cena však nie je najmenšia, výhodou však je, že sú skladacie, takže s nimi môžete aj cestovať. Majú systém rýchleho nabíjania a vďaka audio káblu v balení ich môžete použiť aj ako bežné káblové HiFi slúchadlá.
Ak máte radšej slúchadlá do uší (tzv. štuple alebo špunty), siahnite po slúchadlách Huawei FreeBuds Pro. Aj tie sú vybavené aktívnym potlačením hluku, navyše sú tzv. true wireless (plne bezdrôtové), takže nie sú prepojené žiadnym káblom ani medzi sebou. Dodávajú sa v 3 farebných vyhotoveniach s kompaktným puzdrom, ktoré ich zároveň bezdrôtovo nabije.
6. Silná stolná lampa
Pravdepodobne si to neuvedomujeme, ale v živote stretávame čoraz viac ľudí s okuliarmi. Niekde som zachytil informáciu, že krátkozrakosť je na vzostupe a niektorí odborníci hovoria dokonca o jej epidémií. Po bližšom skúmaní som zistil, že napr. v roku 2016 bolo krátkozrakých 1,4 miliardy ľudí na svete, predpovede na rok 2050 hovoria až o 5 miliardách. To je po prepočítaní na odhadovaný počet obyvateľov našej planéty cca 50 %. A to je dosť hrozivé číslo
Sčasti za to môžu aj genetické predpoklady, za hlavnú príčinu však štúdie považujú to, že čoraz viac času trávime vo vnútri pozeraním do obrazoviek na krátku vzdialenosť. Samozrejme, pracovať vonku nie je vždy možné, samozrejmosťou pre každého, kto pracuje z domu, by však mali byť pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu.
Za únavu očí môže aj nekvalitné osvetlenie, ktoré spôsobuje oslňovanie, blikanie, je príliš silné, alebo, naopak, príliš slabé. Dobré osvetlenie vášho pracovného miesta je teda kľúčové pre ochranu vášho zdravia pri práci z domu.
Základom je hlavné osvetlenie (stropné či nástenné svietidlo), dobre osvetlený by ste mali mať aj samotný pracovný stôl, aby ste dobre videli na dokumenty a neoslňovalo vás svetlo z obrazovky. Nevyhnutnosťou na pracovnom stole je preto stolná lampa.
Osobne mám rád stolné lampy na klasické žiarovky, pri ktorých si môžete zvoliť, či použijete bežnú žiarovku, úspornú žiarivku alebo najúspornejšiu LED žiarovku s dlhou životnosťou. Túto podmienku spĺňa model Rabalux 4213 Samson. Ide o univerzálnu lampu s bežným žiarovkovým závitom E27 a výškou 49 cm. Má nastaviteľnú výšku a vďaka pevnej základni so závažím aj perfektnú stabilitu.
7. Diár
Pri všetkých tých aplikáciách, z ktorých mnohé sú dostupné aj zadarmo (Google Calendar, Evernote, Microsoft To do) už papierové diáre nepoužíva toľko ľudí ako kedysi. To však môže byť veľká chyba. Okrem toho, že ručné písanie poznámok má svoje čaro, výskumy dokázali, že z ručne písaných poznámok si zapamätáme omnoho viac ako pri ťukaní na klávesnicu či na dotykový displej. Niektorí odborníci odporúčajú diár aj ako formu psychohygieny.
Osobne som používal na zapisovanie termínov a úloh Motivačný diár Cynickej obludy, ale uznávam, že špecifický humor v ňom nemusí sedieť každému. Ak sa chystám nasledujúci deň opustiť home office, používam službu Google Calendar, s ktorou mám termíny prístupné z domáceho PC, cestovného notebooku aj zo smartfónu.
Práve to je jedna z nevýhod papierového diára – ak si ho zabudnete doma, je vám nanič. Na zapisovanie poznámok mám potom ručne viazaný zápisník so stranami z hrubého papiera. Ten je dielom jednej šikovnej remeselníčky (zabudol som meno, nech sa prihlási:) ) a zakúpil som ho u nás v Čajovni na konci vesmíru.
Existujú aj špeciálne diáre, ktoré vám pomôžu sústrediť sa na vaše ciele. Príkladom je Motivačný diár 2021 či Fitness diár 2021. Motivačný diár som skúsil v roku 2018, používal som ho však skôr klasickým spôsobom a techniky na sebazdokonaľovanie v ňom uvedené ma príliš neoslovili. Ide však o môj subjektívny pohľad na vec, vám možno pomôže.
8. Organizér na drobnosti
Ako hovorí príslovie, inteligent sa vyzná aj v chaose. Možno patrím k tým menej obdareným, keďže mi vždy tak nejako podvedome prekážalo, keď som mal na stole príliš veľa vecí. Štatistiky sa však prikláňajú na moju stranu a ukazujú, že uprataná pracovňa dokáže zvýšiť produktivitu.
Nepotrebné veci stále presúvam do zásuviek a skriniek, poriadok s drobnosťami mi však pomohol urobiť až organizér z Ikei. Ako organizér vám môže poslúžiť takmer akákoľvek menšia nádoba, pokojne aj pletený košík, nepoužívaný pohár alebo šálka.
Použité zdroje:
- http://scholar.google.sk/scholar_url?url=https://www.gwern.net/docs/music-distraction/2012-shih.pdf&hl=sk&sa=X&ei=eoYaYL-4KPGTy9YPt-iH6A4&scisig=AAGBfm36y7vQudFR1KYHuUCYeMxbJ7ZthA&nossl=1&oi=scholarr
- https://www.insightsforprofessionals.com/en-us/management/leadership/how-a-clean-office-can-boost-productivity
- https://www.techradar.com/news/audio/portable-audio/best-noise-cancelling-headphones-1280490
- https://aktualizovane.sk/kratkozrakost-priciny-vzniku-a-mozne-riesenia/
- https://www.podnikajte.sk/zamestnanci-a-hr/zle-osvetlenie-vplyv-na-zamestnancov
- http://krokzakrokom.infoblog.sk/clanok/hrozi-svetu-epidemia-kratkozrakosti-73658/
- https://www.clearvuehealth.com/writingtyping/
Odmalička som rozoberal rôzne zariadenia, aby som zistil, ako fungujú. Neskôr som začal konštruovať svoje vlastné obvody, opravovať elektroniku mojim známym a pracoval som vyše 10 rokov ako elektrotechnik. Teraz sa živím copywritingom a content writingom – píšem pre klientov články a texty, najmä o elektrotechnike, elektronike, fotovoltike, elektromobilite, TZB či strojoch. Nemám rád povrchnosť a pri riešení problémov sa snažím ísť k podstate veci. V prípade záujmu o spoluprácu na textoch ma kontaktujte cez web mtoma.sk (kontakty neslúžia ako technická poradňa, ďakujem za pochopenie).