Čo sú batérie na fotovoltaiku? (fotovoltaický slovník)
Na uskladnenie prebytkov elektriny vo fotovoltaických systémoch sa používa viacero typov batérií na fotovoltaiku.
Olovené batérie na fotovoltaiku
Môžu byť buď zaplavené alebo VRLA – tj. gélové či AGM, majú nízku energetickú hustotu, a teda zaberajú veľa miesta a sú ťažké vzhľadom na kapacitu, ktorú ponúkajú. Používajú sa teda najmä v off-grid fotovoltaických systémoch mimo rozvodnej siete, v objektoch s nízkou spotrebou elektriny ako chaty, chatky, záhradné domčeky a pod.
Lítiové batérie na fotovoltaiku
Sa používajú v hybridných fotovoltaických systémoch napojených na rozvodnú sieť v rodinných domoch a firmách, prípadne v off-grid systémoch v domoch či veľkých chatách situovaných mimo rozvodnej siete.
Všetky lítiové batérie majú vysokú energetickú hustotu, dokážu teda uskladniť veľké množstvo elektriny pri malých rozmeroch a hmotnosti. Takisto majú veľmi veľké vybíjacie a nabíjacie prúdy, takže sú schopné bez problémov zásobovať celú budovu aj po dlhší čas a z fotovoltaiky sa rýchlo nabijú.
Môžete ich vybíjať aj hlboko, tj. pokojne aj na nejakých 10 – 20 % podľa typu, pričom im to neuberie zo životnosti. Množstvo olovených batérií znesie vybíjanie na najmenej 50 %, výnimočne na 40 či 30 %, to však skracuje ich životnosť, ktorá je aj tak oproti lítiovým omnoho kratšia.
Nevýhodou je vyššia cena a potreba kvalitného BMS (systém manažmentu batérií), ktorý ich ochráni pre prehriatím a zabezpečí maximálny výkon a čo najdlhšiu životnosť.
Typy lítiových batérií:
- Lítium-iónové (skratka Li-Ion),
- Lítium-železo-fosfátové (skratka LiFePO4).