Čo je amorfný fotovoltaický panel? (fotovoltaický slovník)
Amorfné fotovoltaické panely nemajú kryštalickú štruktúru, ale tenkú kremíkovú vrstvu nanesenú na sklo či fóliu. Ide o typ panelov s najnižšou účinnosťou – iba okolo 8 až 9 %. To je menej než polovica oproti dnes najčastejšie používaným monokryštalickým panelom (v súčasnosti bez problémov prekračujú 21 %).
Výhodou amorfného fotovoltaického panela je nízka cena a to, že pri slabom osvetlení pracujú lepšie ako iné typy panelov. Ono to však nemá príliš význam, keďže z monokryštalického panela dostanete pri rovnakej ploche omnoho vyšší výkon všeobecne za akýchkoľvek podmienok.
Nevýhody amorfných fotovoltaických panelov
Kvôli nižšej účinnosti potrebujete na dosiahnutie rovnakého výkonu násobne viac amorfných panelov ako monokryštalických. A teda násobne väčšiu plochu strechy.
Nevýhody skrátka prevažujú, výrobcovia preto upúšťajú od výroby fotovoltaických amorfných panelov. Používajú ich väčšinou iba domáci majstri či nadšenci v nenáročných aplikáciách, ak ich zoženú z druhej ruky a majú k dispozícii veľkú plochu na pozemku či veľkú strechu.
Pre plnohodnotnú fotovoltaiku na dom odporúčam siahnuť po monokryštalických paneloch.