Fotovoltaické solárne zostavy na ohrev vody a s podporou vykurovania

Fotovoltaický solárny set (zostava) na ohrev vody GETI GWH03W s 2,7 kW Risen fotovoltaickými panelmi.
Fotovoltaický solárny set (zostava) na ohrev vody GETI GWH03W s 2,7 kW Risen fotovoltaickými panelmi.

Fotovoltaické solárne zostavy na ohrev vody, prípadne s podporou vykurovania fungujú podobne ako iné fotovoltaické zostavy – základom sú fotovoltaické panely vyrábajúce elektrinu zo slnka. 

V tomto prípade však jednosmerný prúd z panelov putuje do špeciálneho meniča určeného na napájanie odporového ohrievacieho telesa, napríklad:

  • ohrievacie teleso v bojleri na vodu,
  • ohrievacie teleso v akumulačnej nádrži na vykurovaciu/úžitkovú vodu.
  • priamovýhrevné elektrické podlahové vykurovanie,
  • elektrické ohrievače ako konvektory, infrapanely a pod.

Kombinácii je mnoho, ak použijete jednu z posledných 3 spomínaných možností, môžete dom či objekt pomocou slnka aj vykurovať. V zime je slnečného svitu menej, panely vyrábajú cca tretinu toho, čo v lete, avšak v prechodnom období na jar a na jeseň sa to oplatí.

Ako fungujú fotovoltaické solárne zostavy na ohrev vody

Solárne zostavy na ohrev vody obvykle obsahujú fotovoltaické panely, špeciálny menič na fotovoltaický ohrev vody, fotovoltaické káble, prípadne ďalšie príslušenstvo.

Menič na fotovoltaický ohrev vody vyrába striedavý prúd, ktorý však nemá sínusový priebeh ako ten v zásuvke (alebo ako ten, ktorý produkujú bežné hybridné či on-grid fotovoltaické meniče). Pre uvedené vykurovacie telesá to nevadí, musia však mať klasický mechanický termostat. Elektronika s tlačidlami a displejom by takéto napätie nezvládla.

❓❓❓ Prečo teda nestačí pre ohrievacie telesá jednosmerný prúd z panelov?

Jednosmerný prúd vytvára pri vypínaní elektrický oblúk, ktorý sa ťažko zháša. Termostat a s ním celý bojler by vám mohol vyhorieť a zapáliť aj okolie. ? Ale striedavý prúd mení svoj smer 50-krát za sekundu, vďaka čomu oblúk rýchlo zhasne. Okrem toho, meniče na fototovoltaický ohrev vody obsahujú aj ochranné obvody.

Solárne zostavy na ohrev vody sú teda typu off-grid. Znamená to, že pracujú mimo elektrickej rozvodnej siete, teda mimo elektroinštalácie domu, ako samostatný elektrický okruh. S elektroinštaláciou domu ich nemôžete vodivo spojiťnebudú vám dom teda napájať tak ako bežná fotovoltaika na dom.

Niektoré meniče na fotovoltaický ohrev vody však majú vstavané prepínacie relé. To môže prepínať medzi ohrevom z fotovoltaiky a z 230 V zásuvky, nepríde pritom k vodivému spojeniu so sieťou. To, kedy má menič prepnúť, si obvykle môžete nastaviť podľa teploty, prípadne zapnúť nútený ohrev zo zásuvky. Niektoré meniče majú aj WiFi – môžete ich teda ovládať na diaľku cez aplikáciu a skontrolovať teplotu či nahriať si vodu v dostatočnom predstihu, než prídete domov či na chatu.

Výhody fotovoltaických systémov na ohrev vody:

(v porovnaní s teplovodnými solárnymi kolektormi)

  • Oveľa nižšia cena – Pri solárnych kolektoroch sa bavíme o tisíckach eur, tu ledva o tisícke.
  • Jednoduchšia montáž – V mnohých prípadoch netreba ani zásah do bojlera a celé to zapojí elektrikár (mal by sa však vyznať vo fotovoltaike).
  • Možnosť prerobiť na bežnú fotovoltaiku – Ak si to v budúcnosti rozmyslíte, môžete si panely nechať a namontovať si k nim normálny fotovoltaický systém s on-grid či hybridným meničom, prípadne batériami.
  • Žiadna údržba okrem elektrických revízií.
  • Istota funkčnosti – Predpripravené zostavy obsahujú starostlivo vybrané komponenty, ktoré spolu fungujú.

Montáž nechajte na odborníka

⚠️ Nezabúdajte, že aj fotovoltaické systémy na ohrev vody musí namontovať odborník – kvalifikovaný elektrotechnik s osvedčením, ktorý sa vo fotovoltike vyzná. Rovnako ako elektroinštalácia v dome ide o vyhradené technické zariadenie. Napätie je životu nebezpečné a môže presiahnuť aj 200 až 300 V. Okrem toho, elektrický oblúk jednosmerného prúdu je veľmi ťažký na zhášanie a riziko požiaru pri nesprávnej inštalácii je vyššie ako pri 230 V/400 V elektroinštalácii.

Neviete si vybrať? Prečítajte si článok Ako vybrať fotovoltaický set na ohrev vody.


Recenzie na fotovoltaické solárne zostavy na ohrev vody

Recenziu a cenu zobrazíte kliknutím na produkt.

Neviete si vybrať? Prečítajte si článok Ako vybrať fotovoltaický set.

Návrat hore