CYKY káble

CYKY káble

CYKY káble sú najpoužívanejšie káble na elektroinštalácie. Skladajú sa z plných (pevných) medených vodičov, vďaka čomu sú síce tvarovateľné, sú však určené na pevné uloženie (kde sa s nimi nebude pohybovať). 

Spoznáte ich podľa vonkajšieho čierneho izolačného plášťa z PVC. Pod ňou sa nachádza výplňová guma, v ktorej sú uložené samotné vodiče z plného medeného jadra (samozrejme, každý vodič má svoju izoláciu).

CYKY sa používajú na elektroinštalácie v domoch, bytoch, administratívnych budovách, ale v mnohých prípadoch aj v ľahkom priemysle. 

CYKY káble na zásuvky aj svetlo

Káble CYKY 3×2,5 sú vhodné na 230 V zásuvkové obvody v kombinácii so 16 A ističom. Káble CYKY 3×1,5 zase na osvetlenie v kombinácii s 10 A ističom. Presnú hodnotu istenia by však mal určiť odborník, keďže max. prúdová zaťažiteľnosť sa mení v závislosti od spôsobu uloženia či okolitej teploty. 

Čo sa týka uloženia, elektrické káble CYKY môžete ukladať pod omietku (do betónu, tehly), do líšt, chráničiek, sádrokartónových priečok, ale aj do dreva či na drevo. Nerobí im problém ani uloženie v exteriéri. Sú totiž odolné voči UV žiareniu i voči šíreniu plameňa (preto drevo nie je prekážkou). Takisto ich môžete pokladať aj do zeme, buď priamo do pieskového lôžka alebo do dostatočne odolnej chráničky.

CYKY-J vs. CYKY-O

CYKY káble majú rôzne označenie podľa prierezu, počtu a farieb vodičov. 

Napr. kábel CYKY-J 3×1,5 (kedysi označovaný ako CYKY 3×1,5) obsahuje 3 vodiče s prierezom 1,5 mm2:

  • hnedý (fáza), 
  • modrý (neutrálny, nazývaný aj nulák), 
  • žltozelený (ochranný). 

Používa sa na osvetlenie s 10 A ističom.

Kábel CYKY-J 5×2,5 (kedysi označovaný ako CYKY 5Cx2,5) potom obsahuje 5 vodičov s prierezom 2,5 mm2. Okrem hnedého, modrého a žltozeleného v ňom nájdete aj ďalšie dva fázové vodiče – čierny a sivý. Je teda vhodný pre 3-fázové rozvody, napr. k 400 V zásuvkám, 400 V spotrebičom alebo na prípojky.

Kábel CYKY-O 3×1,5 obsahuje takisto 3 vodiče, v tomto prípade však s prierezom 1,5 mm2, no všimnite si aj písmeno O. Toto písmeno  označuje odlišnú farbu vodičov:

  • hnedý,
  • čierny,
  • sivý.

Všetky tieto vodiče môžu byť živé, takéto káble sa používajú v pomocných a ovládacích obvodoch, kde netreba neutrálny a ochranný vodič napr. pri prepájaní vypínačov č. 6 a 7 pri ovládaní osvetlenia z viacerých miest.

Pozor na lacné káble CYKY

Káble CYKY odlišuje aj cena. Tá je tým vyššia, čím je väčší prierez vodičov a čím väčší je ich počet. Cena často kolíše, keďže predaj káblov CYKY sa riadi podľa aktuálnych cien medi (tj. rovnaký predajca môže zmeniť cenu aj viackrát za deň).

Na slovenskom trhu sa často objavujú aj lacné káble CYKY s nevyhovujúcou kvalitou. Môžu byť vyrobené z nekvalitnej menej vodivej medi, prípadne mať nekvalitnú izoláciu a nemusia tým pádom spĺňať potrebné parametre pre bezpečné použitie. Pre kúpou sa teda uistite, že kábel pochádza od osvedčeného výrobcu a spĺňa potrebné technické normy.


Najobľúbenejšie elektrické káble CYKY

Recenziu a cenu zobrazíte kliknutím na produkt.


Všetky elektrické káble CYKY

Recenziu a cenu zobrazíte kliknutím na produkt.

Niečo vám tu chýba? Pozrite si kompletnú ponuku CYKY káblov v e-shope.

c38e041d

Články o kábloch CYKY

Návrat hore