Prúdové chrániče do zásuvky: recenzie a testy

Prenosný prúdový chránič do zásuvky IP54 Brennenstuhl

Prúdové chrániče do zásuvky vám umožnia výrazne zvýšiť bezpečnosť vašej elektroinštalácie aj v prípade, ak do nej nechcete alebo nemôžete doplniť klasický prúdový chránič do rozvádzača. 

Typickým prípadom sú staré elektroinštalácie typu TN-C, ktoré majú iba dva vodiče – „fázu“ a PEN (kombinovaný). Do nich totiž bežný chránič nemôžete pridať, pretože by nefungoval spoľahlivo a bolo by to nebezpečné  – chránič pri vypnutí preruší aj nulák, čiže v tomto prípade kombinovaný vodič a na kostrách spotrebičov sa objaví nebezpečné napätie, čo je všeobecne problém TN-C sietí. 

Prúdové chrániče do zásuvky sú v podstate adaptéry, stačí zapojiť do akejkoľvek 230 V zásuvky a máte z nej zásuvku chránenú proti úrazu elektrinou i požiaru. 

To vám môže zachrániť život, ak poškodíte kábel alebo kryt spotrebiča. Prúdové chrániče do zásuvky sú ideálne na miesta so zvýšeným rizikom úrazu elektrinou, napríklad:

  • zásuvky používané na bazénovú techniku,
  • zásuvky používané na kosenie elektrickou kosačkou, na elektrické píly a ďalšie náradie, kde veľmi ľahko poškodíte prívodný kábel,
  • vonkajšie zásuvky vystavené vlhkosti.

Ak si neviete vybrať, poradím vám v článku Ako vybrať prúdový chránič do zásuvky a zvýšiť bezpečnosť staršej elektroinštalácie.

Okrem toho existujú aj ďalšie 2 typy prúdových chráničov:


Prúdové chrániče do zásuvky

Podrobný popis a cenu zobrazíte kliknutím na konkrétny produkt.

Niečo vám tu chýba? Pozrite si všetky prúdové chrániče do zásuvky v overenom e-shope.

c38e041d

Články o prúdových chráničoch

Návrat hore