Hliníkové káble AYKY

AYKY hliníkové káble

AYKY sú elektroinštalačné káble s plnými vodičmi z hliníka (písmeno A = aluminium, tj. hliník). Sú tvarovateľné, no určené na pevné uloženie, kde sa s nimi nebude pohybovať. 

Hliníkové káble sú cenovo výhodnejšie než medené napriek tomu, že hliník má oproti medi nižšiu vodivosť. Tým pádom musíte pre rovnaké prúdové zaťaženie použiť v prípade hliníka väčší prierez. Aj tak sú však AYKY káble o niečo lacnejšie. Využívajú sa napr. na elektrické prípojky, prívody k rozvádzačom a rozvodniciam a pod.

Hliníkové káble na zásuvky a osvetlenie vymeňte

Kedysi sa využívali aj na zásuvky a svetelné okruhy, čo nebolo príliš bezpečné. Hliník sa totiž pod tlakom splošťuje (hovorovo povedané „tečie“) a uvoľňuje sa spod svorky. Následne vzniká na spoji prechodový odpor, svorka sa zahrieva až sa následne vodič uvoľní natoľko, že vznikne elektrický oblúk a svorka v zásuvke, vypínači alebo krabici môže vyhorieť (a s ňou aj okolie, prípadne celý objekt). Hliníkové káble sa teda používajú už iba s veľkými prierezmi vodičov od 10 mm2, kde toto nehrozí.

Tip pre vás:
Ak máte v zásuvkových alebo svetelných obvodoch hliníkové káble, pouvažujte o ich výmene, prípadne aspoň nechajte pravidelne kontrolovať dotiahnutie svoriek v zásuvkách, vypínačoch a krabiciach kvalifikovaným elektrotechnikom.

AYKY kábel spoznáte podľa vonkajšieho čierneho izolačného plášťa vyrobeného z PVC. Medzi ním a vodičmi s vlastnou izoláciou sa nachádza výplň. Tieto káble môžete uložiť do zeme (do chráničky alebo pieskového lôžka), pod omietku, ale aj do exteriéru (plášť je odolný voči UV žiareniu) či na drevo (sú odolné voči šíreniu plameňa, lepšie je však použiť chráničku). 

Hliníkové káble AYKY znesú teploty od -35 °C do +70 °C, manipulovať s nimi môžete pri najnižšej teplote -5 °C. Pod touto teplotou môže izolácia krehnúť a byť náchylná k praskaniu.

Najdôležitejšie parametre AYKY káblov

Prierez vodičov – Čím väčší, tým má vodič nižší odpor (vyššiu vodivosť), tým väčšie prúdové zaťaženie znesie a môže byť istený ističom s vyššou hodnotou menovitého prúdu. AYKY káble sa vyrábajú s prierezom vodičov od 10 mm2.

Počet vodičov – AYKY sa vyrábajú s 3 vodičmi (vhodné na jednofázové obvody), 4 vodičmi (3 fázy a PEN, napr. prípojky) alebo 5 vodičmi (navyše modrý neutrálny vodič, tzv. nulák). 

Príklad označenia: Kábel AYKY-J 4×16 sa skladá zo 4 vodičov s prierezom 16 mm2. Farby vodičov sú hnedý, čierny, sivý (3 fázy) a žltozelený (PEN) – takýto kábel je vhodný napr. na prípojky.

Max. prúdové zaťaženie – Špecifikuje sa zvlášť pre uloženie v zemi a na vzduchu, od nej sa potom odvíja použité istenie. Istenie by však mal určiť odborník, keďže závisí od viacerých okolností (okrem spôsobu uloženia napr. aj na okolitej teplote a pod.).


Hliníkové káble AYKY

Podrobný popis a cenu zobrazíte kliknutím na konkrétny prvok.

Niečo vám tu chýba? Pozrite si kompletnú ponuku AYKY káblov v e-shope.

c38e041d

Články o kábloch AYKY

Zatiaľ tu nie sú žiadne články.

Návrat hore