Elektrické káble na elektroinštaláciu na káblových bubnoch

Elektrické káble

Elektrické káble sa používajú na silnoprúdové i slaboprúdové elektroinštalácie. Existuje množstvo druhov, ktoré sa líšia nielen prierezom vodičov (a teda max. prúdovou zaťažiteľnosťou) a ich počtom, ale aj odolnosťou voči mechanickému namáhaniu, vlhkosti, chemickým látkam či vlastnosťami (pružnosť, tvarovateľnosť a pod.). Elektrické káble odlišuje aj cena – cenník napovie, že napr. kábel 3×2,5 vhodný na zásuvkové obvody je vo vyhotovení CGSG dvakrát taký drahý ako CYKY.

Najčastejšie sa používajú tieto typy:

CYKY káble

CYKY káble 

CYKY sú najčastejšie používané káble na elektroinštaláciu v domoch, bytoch, kancelárskych budovách a v pod. prostrediach. Spoznáte ich podľa čiernej vonkajšej izolácie. Skladajú sa z pevných medených vodičov a sú teda určené pre pevné uloženie. Môžete ich inštalovať pod omietku, do zeme, do exteriéru, na drevo i do dreva, v podstate takmer kamkoľvek. Sú čiastočne odolné voči mechanickému namáhaniu, samozhášavé (nešíria plameň) a odolné UV žiareniu.

Káble CYKYLo ploché

CYKYLo káble 

CYKYLo sú podobné ako CYKY káble, ale ploché. Ľahšie ich napasujete pod káblové lišty, pri ukladaní do steny nemusíte sekať takú hlbokú drážku ako pre guľaté CYKY káble. CYKYLo sú teda ideálne na rekonštrukcie. Majú však tenšiu a menej odolnú izoláciu, ktorá sa pri prevliekaní ľahko poškodí.

AYKY hliníkové káble

AYKY káble

AYKY sú káble, ktoré konštrukčne vychádzajú z CYKY káblov (tj. PVC čierna vonkajšia izolácia odolná voči UV žiareniu i šíreniu plameňa, možnosť uloženia pod omietku, do zeme, na drevo atď.). Na rozdiel od nich však nemajú medené, ale hliníkové vodiče. Tie majú síce nižšiu vodivosť, pre rovnaké prúdové zaťaženie teda musíte použiť kábel s väčším prierezom vodičov, napriek tomu však vychádzajú AYKY káble s podobnou zaťažiteľnosťou lacnejšie ako CYKY.

Závesný kábel

Závesné káble

Závesné káble sú vybavené izolovaným oceľovým lankom, za ktoré môžete kábel upevniť do vzduchu. Nemusíte teda naťahovať najprv lanko a kábel naň prácne uchytávať páskami. Závesné káble sa používajú na vzdušné prípojky a vedenia, vychádzajú z CYKY a AYKY káblov.

CYSY káble

CYSY káble 

Spoznáte ich podľa bielej vonkajšej izolácie, ktorá je mäkká a poddajná, oproti CYKY káblom však majú nižšiu mechanickú odolnosť. Elektrické káble CYSY majú zlanené vodiče (tvorené medeným lankom, nie „plnou“ meďou). Káble sú teda mäkké a ohybné, používajú sa preto na pohyblivé prívody spotrebičov alebo zariadení (sporák, chladnička atď.). 

CGLG CGSG CGTG káble

CGSG, CGTG, CGLG káble 

Majú čiernu mäkkú a poddajnú vonkajšiu izoláciu z kaučukového vulkanizátu. Vyrábajú sa v rôznej úrovni odolnosti (CGLG pre ľahké, CGSG pre stredné a CGTG pre ťažké namáhanie), dobre odolávajú chemikáliám aj iným nepriaznivým podmienkam. Vodiče sú medené. Elektrické káble tohto typu sa používajú v priemysle, strojoch či na dočasné rozvody na staveniskách. 


Najobľúbenejšie káble na elektroinštaláciu

Podrobný popis a cenu zobrazíte kliknutím na konkrétny prvok.


Všetky káble na elektroinštaláciu

Podrobný popis a cenu zobrazíte kliknutím na konkrétny prvok.

Niečo vám tu chýba? Pozrite si kompletnú ponuku elektrických káblov a vodičov v e-shope.

c38e041d

Články na tému elektrické káble

Návrat hore