Popis súčastí pre modulárny hlavný istič na DIN lištu v rozvádzači.

Ako vybrať modulárny hlavný vypínač v rozvádzači do domu, bytu, objektu

Viete, prečo je dobré mať modulárny hlavný vypínač v rozvádzači, nielen istič na chodbe či pri elektromeri? Hlavným dôvodom je bezpečnosť. Prečítajte, ktoré sú tie ďalšie a podľa akých parametrov si hlavný vypínač do bytu, domu či malej elektroinštalácie vybrať.

Michal Toma

Článok o hlavných vypínačoch pripravil: Michal Toma

🔍 Odkiaľ mám informácie

Keď som pracoval ako elektrotechnik, zapojil som stovky rozvádzačov a rozvodných skriniek, vrátane vypínačov, ističov, prúdových chráničov…

Aj v tomto článku teda vychádzam z mojej praxe, skúseností iných elektrikárov a hlavne z odborných zdrojov ako sú knihy a technické normy (STN). Snažil som sa písať tak, aby ste článok pochopili aj v prípade, ak sa v elektroinštaláciách nevyznáte. Niektoré informácie môžu byť teda z pohľadu odborníka zjednodušené. 

⚠️ Nezabúdajte, že zasahovať do elektroinštalácie vrátane montáže či výmeny hlavného vypínača môže iba kvalifikovaný elektrotechnik s osvedčením podľa vyhl. 508/2009 Z. z. Nenesiem zodpovednosť za škody spôsobené informáciami z tohto článku.

Čo je hlavný vypínač

Vo všeobecnosti – hlavný vypínač je zariadenie, ktorým sa vypína celý rozvádzač, časť elektroinštalácie, stroj či nejaké zariadenie. 

Hlavný vypínač môže mať viacero podôb. Keď hovorím o domových elektroinštaláciách, mám na mysli hlavný vypínač na DIN lištu – modulárny prístroj pripomínajúci istič. 

Ak teda nepatríte medzi skúsených elektrikárov/elektrikárky, určite si ho s ističom pomýlite. 

Hlavný vypínač však neistí obvod, nechráni ho teda pred nadprúdom ani skratom. Slúži iba na ručné vypínanie obvodu.

⚠️ Zapamätajte si:
Hlavný (modulárny) vypínač nechráni obvod tak ako istič. Nechráni ho vôbec. Má iba 1 funkciu – môžete ním vypnúť a zapnúť elektrický obvod zapojený za ním.

Najlepšie hlavné vypínače do domu, bytu a pre malú elektroinštaláciu

Hlavný vypínač ETEK 40 A 1P

Hlavný vypínač ETEK 40 A jednofázový jednopólový, najlacnejší hlavný vypínač do bytového rozvádzača

Jednofázový hlavný vypínač za super nízku cenu. Hodí sa do bytových rozvádzačov a 1-fázových inštalácií. Zvládne až 40 A, takže v bežnom byte s 25 A ističom máte veľkú rezervu. ETEK je menej známa značka, no lacnejší hlavný vypínač do bytu asi nezoženiete.

Parametre: značka: ETEK; max. prúd: 40 A; počet fáz: 1; počet pólov: 1; terčík, či je obvod pod napätím: áno; pripojenie cez hrebeň (lištu); nie, okienko na štítok: nie; použitie: do bytu a 1-fázových inštalácií.

Výhody:

 • super nízka cena,
 • max. prúd až 40 A, takže v byte máte rezervu.

Nevýhody:

 • menej známa značka,
 • nedá sa pripojiť hrebeň (prepojovacia lišta).

Moje hodnotenie:

⭐⭐⭐⭐

Orientačná cena:
2,32 €

Hlavný vypínač 32 A 1P Legrand DX3

Hlavný vypínač Legrand DX3 32 A jednofázový jednopólový

Značkový jednofázový modulárny vypínač na DIN lištu z „profesionálneho“ produktového radu DX3. Má odolné vyhotovenie a dlhú životnosť. Hodí sa do bytových rozvádzačov a 1-fázových inštalácií. Zvládne 32 A, takže v bežnom byte s 25 A ističom máte rezervu. Poteší aj okienko na papierový štítok a možnosť prepojiť ho s ističmi hrebeňom (prepojovacou lištou).

Parametre: značka: Legrand; max. prúd: 32 A; počet fáz: 1; počet pólov: 1; terčík, či je obvod pod napätím: áno; pripojenie cez hrebeň (lištu): zhora aj zdola; okienko na štítok: nie; použitie: do bytu a 1-fázových inštalácií.

Výhody:

 • osvedčená značka,
 • okienko na vymeniteľný papierový štítok,
 • možnosť pripojiť hrebeň (prepojovaciu lištu),
 • prúd až 32 A, takže v byte máte rezervu

Nevýhody:

 • nenašiel som.

Moje hodnotenie:

⭐⭐⭐⭐⭐

Orientačná cena:
8,33 €

Hlavný vypínač 63 A 3P XBS / OMU

Hlavný vypínač OMU / XBS 63 A trojpólový trojfázový, najlacnejší hlavný vypínač do domu

Trojfázový (400 V) hlavný vypínač za vynikajúcu cenu. Hodí sa napr do rozvádzača v dome. Zvládne až 63 A, takže v dome s 25 A hlavným ističom budete mať rezervu. OMU (bývalé XBS) nie je extra známa značka, ale ak hľadáte najlacnejší 3-fázový hlavný vypínač do domu, tak toto je vaša voľba.

Parametre: značka: OMU (bývalé XBS); max. prúd: 63 A; počet fáz: 3; počet pólov: 3; terčík, či je obvod pod napätím: áno; pripojenie cez hrebeň (lištu): áno; okienko na štítok: nie; použitie: do domu a 3-fázových inštalácií.

Výhody:

 • super nízka cena,
 • max. prúd až 63 A, takže v byte máte rezervu.

Nevýhody:

 • menej známa značka.

Moje hodnotenie:

⭐⭐⭐⭐

Orientačná cena:
8,75 €

Hlavný vypínač 32 A 3P Eaton

Hlavný vypínač EATON 32 A trojpólový trojfázový

Trojfázový (400 V) hlavný vypínač osvedčenej značky EATON. Hodí sa napr. do rozvádzača v dome a do trojfázových inštalácií. Zvládne 32 A, takže v dome s 25 A hlavným ističom budete mať rezervu (ale do inštalácií s 32 A istením odporúčam silnejší). Nevýhodou je vyššia cena, výhodou zase odolná konštrukcia a možnosť pripojenia prepojovacej lišty z oboch strán. Ak nechcete na hlavnom vypínači šetriť, toto je správna voľba.

Parametre: značka: Eaton; max. prúd: 32 A; počet fáz: 3; počet pólov: 3; terčík, či je obvod pod napätím: áno; pripojenie cez hrebeň (lištu): zhora aj zdola; okienko na štítok: nie; použitie: do domu s 25 A hl. ističom a 3-fázových inštalácií.

Výhody:

 • osvedčená kvalitná značka,
 • možnosť pripojiť hrebeň (prepojovaciu lištu) zhora aj zdola,
 • prúd 32 A, takže s 25 A hlavným ističom v dome máte rezervu.

Nevýhody:

 • vyššia cena.

Moje hodnotenie:

⭐⭐⭐⭐

Orientačná cena:
21,50 €

Chýba vám tu nejaký? Pozrite si všetky hlavné vypínače v overenom e-shope.

Musí vôbec byť hlavný vypínač v rozvádzači?

Nejaký hlavný vypínač musí byť priamo v ňom – môže to byť aj istič alebo prúdový chránič. 

Bytové a domové rozvádzače do 25 A majú výnimku. Úlohu vypínača tam plní hlavný istič pri elektromeri. Napriek tomu má samostatný hlavný vypínač viacero výhod.

3 dôvody, prečo mať hlavný vypínač v rozvádzači:

 1. Bezpečnosť – v prípade problémov nemusíte premýšľať, ktorý istič vypnúť. Vypnutím hlavného vypínača odpojíte celú elektroinštaláciu v zlomku sekundy.
 2. Servisovateľnosť – to isté platí, ak potrebujete vymeniť žiarovku, vypínač, zásuvku… vypnete hlavný vypínač a odpojíte všetko. Nemusíte premýšľať a tŕpnuť, či vás „nekopne“. Samozrejme, skôr, než sa obvodu dotknete, odskúšajte skúšačkou, či je naozaj bez napätia.
 3. Pohodlnosť – ak máte podružný rozvádzač a potrebujete ho celý vypnúť, nemusíte utekať k hlavnému a vypínať tam istič, ktorý menší rozvádzač napája.
Popis súčastí pre modulárny hlavný istič na DIN lištu v rozvádzači.
Popis súčastí pre modulárny hlavný istič na DIN lištu v rozvádzači.

„Veď tam dám istič a mám hlavný vypínač vybavený…“

Áno, aj istič môže plniť úlohu hlavného vypínača. A v mnohých starších bytových a domových inštaláciách to tak je – rozvádzač tam vypínate hlavným ističom (v prípade bytov v stúpačke na chodbe).

Je tu však jeden problém:

Predstavte si dom. Máte hlavný istič 25 A (najčastejšia hodnota v domoch) v elektromerovom rozvádzači. Z neho ide kábel do hlavného rozvádzača domu. 

Ten rozvádzač potrebujete občas celý vypnúť bez toho, aby ste museli chodiť k elektromerovému rozvádzaču. Pretože ten často býva desiatky metrov ďaleko.

No a kvôli tomu sa rozhodnete osadiť do domového rozvádzača ďalší istič. Lenže aký? 

25 A istič by pri nadprúde či skrate vypínal spolu s hlavným ističom v elektromerovom rozvádzači. Takže by ste aj tak museli nahadzovať oba. 16 A istič na celý rozvádzač kvôli selektivite (tj. aby sa nevypínali pri menšom nadprúde či naraz) dať nemôžete, lebo to by sa zase vypínal s každým ističom zásuvkového okruhu. 

Takže lepším riešením je modulárny hlavný vypínač priamo v rozvádzači.

„Ale však niektoré ističe sú lacnejšie ako modulárne vypínače na DIN lištu!“

Máte pravdu, pri tých lacnejších značkách je to tak. Ale za mňa radšej kvalitný hlavný vypínač ako lacný nespoľahlivý istič.

„A čo prúdový chránič ako hlavný vypínač?“

Prúdový chránič takisto môžete použiť ako hlavný vypínač. 

Ale nie je to dobrý nápad – častým vypínaním zbytočne opotrebujete jeho mechanizmus, ktorého hlavnou úlohou je ochrana pred požiarom a úrazom. Navyše, trojfázové prúdové chrániče, ktoré zvládnu dostatočný prúd, sú na tieto účely zbytočne drahé.

🔍 Čo na to odborník?

Na otázku prúdového chrániča ako hlavného vypínača odpovedal pre stránku elektromanagement.sk aj Ing. Ján Meravý, súdny znalec v odbore elektrotechnika a bezpečnosť práce:

„Vhodný prúdový chránič (RCD) je principiálne možno použiť v rozvádzači ako hlavný vypínač. V tom prípade sa odporúča menovitý vypínací prúd (reziduálny prúd) voliť nie 30 mA ale 100 mA. Pozor, prúdový chránič nemôže fungovať ako istič. V prípade, že ide o kompaktný prístroj združujúci v jednom celku chránič + istič, je ho možno použiť v rozvádzači ako hlavný vypínač. Pozor kontakty prúdového chrániča musia byť dimenzované na menovitý prúd celého obvodu!“

Hlavný vypínač 25 A či silnejší? Aké sú najdôležitejšie parametre

Menovitý prúd (hlavný vypínač 25 A nemusí stačiť)

Maximálny prúd, ktorý môže vypínačom tiecť. Musí byť rovnaký alebo nižší než menovitý prúd ističa pred ním. 

💡 Príklad z praxe:
Za istič 25 A môžete zaradiť hlavný vypínač 25 A, 32 A, 40 A, 63 A… ale nie 20 A či 16 A.

Počet pólov a fáz hlavného vypínača

Jednofázový hlavný vypínač môže byť:

 • jednopólový – v tom prípade vypína iba fázový vodič (čo je napr. do bytu ok), je široký ako bežný jednofázový istič,
 • dvojpólový – vypína fázový vodič aj nulák, to je potrebné v niektorých prípadoch, je široký ako 2 jednofázové ističe alebo ako jednofázový prúdový chránič.  

Trojfázový hlavný vypínač môže byť:

 • trojpólový – vypína všetky tri fázy, je široký ako trojfázový istič,
 • štvorpólový – vypína všetky tri fázy aj nulák, je široký ako 4 jednofázové ističe alebo trojfázový prúdový chránič.

Maximálny prierez vodiča pripojeného k hlavnému vypínaču

Špecifikuje, aký najhrubší vodič/vodiče môžete pripojiť k hlavnému vypínaču.

Vôbec si s tým nemusíte lámať hlavu. Väčšinou je tam veľmi veľká rezerva – aj pre 25 A hlavné vypínače až 25 mm2 vodiče (pritom často stačí 4, 6 či 10 mm2).

Možnosť prepojenia cez prepojovaciu lištu (hrebeň)

Je dobré, keď má hlavný vypínač v rozvádzači aj svorky na pripojenie prepojovacej lišty (ľudovo sa volá hrebeň kvôli tvaru). 

V takom prípade nemusíte ističe či prúdové chrániče jednotlivých okruhov prepájať s hlavným vypínačom vodičmi. S hrebeňom je to rýchlejšie a jednoduchšie.

Možnosť prídavných prístrojov

K niektorým hlavným vypínačom môžete pripojiť príslušenstvo, napr.: 

 • spúšť, ktorou ho môžete ovládať na diaľku,
 • bezpečnostnú podpäťovú či prepäťovú spúšť, 
 • signalizáciu zopnutia a pod. 

Toto sa týka skôr zložitejších inštalácií (nie domových) a je to skôr výsadou známych značiek. Výrobcovia lacných hlavných vypínačov väčšinou pripojenie príslušenstva neumožňujú (niekde musia šetriť).

Porovnanie parametrov najlepších hlavných vypínačov do domu, bytu a pre malú elektroinštaláciu

Hlavný vypínač ETEK 40 A 1P 
Hlavný vypínač ETEK 40 A jednofázový jednopólový, najlacnejší hlavný vypínač do bytového rozvádzača
Hlavný vypínač 32 A 1P Legrand DX3
Hlavný vypínač Legrand DX3 32 A jednofázový jednopólový
Hlavný vypínač 63 A 3P XBS / OMU
Hlavný vypínač OMU / XBS 63 A trojpólový trojfázový, najlacnejší hlavný vypínač do domu
Hlavný vypínač 32 A 3P Eaton
Hlavný vypínač EATON 32 A trojpólový trojfázový
orientačná cena2,32 €8,33 €8,75 €21,50 €
moje hodnotenie⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐
použitiebytové rozvádzače, 1-fázové obvodybytové rozvádzače, 1-fázové obvodydomové rozvádzače, 3-fázové obvodydomové rozvádzače, 3-fázové obvody
Zistiť cenuZistiť cenuZistiť cenuZistiť cenu
max. prúd40 A32 A63 A32 A
počet fáz, pólov1, 11, 13, 33, 3
signalizačný terčíkánoánoánoáno
pripojenie cez lištunieánoánoáno
okienko na štítoknieánonienie
výhodynízka cena, max. prúd až 40 A
osvedčená značka, okienko na štítok, možnosť pripojiť hrebeň, prúd až 32 Anízka cena, prúd až 63 Aosvedčená značka, možnosť pripojiť hrebeň zhora aj zdola, prúd až 32 A
nevýhodymenej známa značka,nedá sa pripojiť hrebeň
nenašiel sommenej známa značkavyššia cena
Zistiť cenuZistiť cenuZistiť cenuZistiť cenu

Chýba vám tu nejaký? Pozrite si všetky hlavné vypínače v overenom e-shope.


Zdroje:

 1. https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,43271.0.html
 2. https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,44512.0.html
 3. https://svetelektro.com/phpbb/?w3=dmlld3RvcGljLnBocD90PTU1MzU1
 4. norma STN EN 60947-3, https://eshop.normservis.sk/norma/stnen-60947-3-1.2.2010.html
 5. norma STN 320005-53, https://eshop.normservis.sk/norma/stn-332000-5-53-1.4.2023.html
 6. https://elektromanagement.sk/elektro-poradna/
 7. https://elektrika.cz/data/clanky/hlavni-vypinac-spinac-zarizeni-a-pozadavky

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Obsah
Návrat hore