Aký istič do domu či do bytu vybrať? Kliknite a prečítajte si článok –poradím vám, ako vybrať istič a ktoré parametre sú dôležité.

Aký istič vybrať – najlepšie elektrické ističe do bytu a do domu (aktualizované 4.6.2024)

Elektrické ističe sú v súčasnosti najdôležitejšími bezpečnostnými prvkami každej elektroinštalácie, ich výber by ste preto nemali podceňovať. V tomto článku vám poradím, aké ističe do domu či bytu si vybrať a prečo by ste ich výber a inštaláciu mali zveriť odborníkovi. Opíšem tiež, ako ističe fungujú, pred čím vás ochránia a prečo by ste na nich nemali šetriť.

Michal Toma

Článok pripravil: Michal Toma

🔍Odkiaľ mám informácie

Tento článok som pre vás napísal na základe informácií z odbornej literatúry a technických noriem STN, a tiež mojich dlhoročných skúseností s elektroinštaláciami. Zapojil a vymenil som stovky ističov rôznych druhov v bytových, domových i priemyselných rozvodných skrinkách a rozvádzačoch.

Snažím sa opísať funkciu a výber vhodného ističa neodborníkom, niektoré informácie teda môžu byť pre oko odborníka zjednodušené. Ďakujem za pochopenie.

💡 Tento článok som pre vás napísal už v roku 2021. Teraz, v júni 2024 som ho pre vás aktualizoval – informácie sú prehľadnejšie, niektoré aj zrozumiteľnejšie a pridal som aj recenzie ističov, aby ste si mohli ľahšie vybrať. Príjemné čítanie prajem. 🙂 ☕

⚠️ Upozornenie:

Elektroinštalácia patrí medzi tzv. vyhradené technické zariadenia. To znamená, že inštalovať, opravovať ich či do nich zasahovať môže iba kvalifikovaný elektrotechnik s oprávnením podľa vyhlášky 508/2009 Z.z

Prevádzkovateľ magazínu akourobit.sk nezodpovedá za prípadné škody spôsobené zásahmi do elektroinštalácie na základe informácii z tohto článku.

Vhodný spôsob istenia a typ ističa by mal určiť projektant alebo kvalifikovaný elektrotechnik podľa viacerých kritérií. Takýto zásah do elektroinštalácie je následne odobrený revíziou zahŕňajúcou špeciálne merania. Revíziu vykonáva kvalifikovaný revízny technik.

Aký istič na zásuvky?

Najčastejšie používaný istič na zásuvky je jednofázový jednopólový 16 A istič s charakteristikou B, v kombinácii s káblom 3 × 2,5 mm2. Na jeden obvod môžete pripojiť max. 10 zásuviek, dvojzásuvka sa počíta ako jedna zásuvka.

Odporúčam tieto ističe na zásuvky:

Istič Eaton B 16 A PL6 na zásuvky

Elektrický istič Eaton B 16A jednofázový (jednopólový)

Orientačná cena: 3,50 €

Kvalitný istič na zásuvky od osvedčeného výrobcu Eaton. Patrí do produktového radu PL6 určeného pre byty, domy a podobné nenáročné elektroinštalácie. Má menovitý prúd 16 A a charakteristiku B, takže sa hodí pre bežné zásuvkové obvody. Výhodou je jednoduchá inštalácia vďaka svorkám pre vidlicový hrebeň zhora i zdola. Stojí síce o pár eur viac ako iné značky, ale ak hľadáte kvalitný a spoľahlivý istič, Eaton je vaša voľba. 

Parametre: značka: Eaton (bývalý Moeller); menovitý prúd: 16 A; charakteristika: B; počet fáz: 1; počet pólov: 1; skratová odolnosť: 6 kA; terčík, či je obvod pod napätím: áno; pripojenie cez vidlicovú lištu: zhora aj zdola; okienko na štítok: nie; použitie: na zásuvky a iné obvody s káblom 2,5 mm2.

Výhody:

 • kvalitná osvedčená značka,
 • signalizácia, že je pod napätím,
 • pripojenie hrebeňa zhora aj zdola.

Nevýhody:

 • o pár eur vyššia cena ako lacné značky.

Moje hodnotenie:

⭐⭐⭐⭐⭐

Istič ETEK B 16 A na zásuvky

ETEK istič na zásuvky B 16 A.

Orientačná cena: 1,30 €

Istič na zásuvky čínskej značky ETEK. Menovitý prúd 16 A a charakteristika B ho predurčuje pre použitie v bežných zásuvkových obvodoch s 2,5 mm2 káblom (napr. aj v bytoch či domoch), na čo spĺňa aj príslušné normy. Má indikačný terčík, že je obvod pod napätím, tým jeho výbava končí. Tento istič na zásuvky si vyberte, iba ak hľadáte najnižšiu cenu a neprekáža vám málo známa značka.

Parametre: značka: ETEK; menovitý prúd: 16 A; charakteristika: B; počet fáz: 1; počet pólov: 1; skratová odolnosť: 6 kA; terčík, či je obvod pod napätím: áno; pripojenie cez vidlicovú lištu: nie; okienko na štítok: nie; použitie: na zásuvky a iné obvody s káblom 2,5 mm2.

Výhody:

 • smiešna cena,
 • signalizácia, že je pod napätím.

Nevýhody:

 • menej známa značka.

Moje hodnotenie:

⭐⭐⭐⭐

Aký istič na svetlo?

Ako istič na svetlo sa najčastejšie používa typ s menovitým prúdom 10 A a charakteristikou B – jednofázový, jednopólový. Je to v kombinácii s káblom 3 × 1,5 mm2. To platí pre obvody v bytoch, domoch, obytných budovách… napr. pri osvetlení výrobných hál to môže byť inak.

Odporúčam tieto ističe na svetlo:

Istič Eaton B 10 A PL6 na svetlo

Elektrický istič Eaton B 10A jednofázový (jednopólový)

Orientačná cena: 3,83 €

Kvalitný istič na svetlo od osvedčeného výrobcu Eaton. Produktový rad PL6 je určený pre byty, domy a podobné nenáročné elektroinštalácie. Má menovitý prúd 10 A, charakteristiku B, takže sa hodí pre bežné svetelné obvody v domoch, bytoch a pod. Výhodou je jednoduchá inštalácia vďaka svorkám pre vidlicový hrebeň zhora i zdola. Je síce o pár eur drahší ako iné značky, ale ak hľadáte kvalitný a spoľahlivý istič na svetlo, Eaton je vaša voľba.

Parametre: značka: Eaton (bývalý Moeller); menovitý prúd: 10 A; charakteristika: B; počet fáz: 1; počet pólov: 1; skratová odolnosť: 6 kA; terčík, či je obvod pod napätím: áno; pripojenie cez vidlicovú lištu: zhora aj zdola; okienko na štítok: nie; použitie: na osvetlenie a iné obvody s káblom 1,5 mm2.

Výhody:

 • kvalitná osvedčená značka,
 • signalizácia, že je pod napätím,
 • pripojenie hrebeňa zhora aj zdola.

Nevýhody:

 • o pár eur vyššia cena ako lacné značky.

Moje hodnotenie:

⭐⭐⭐⭐

Istič ETEK B 10 A na svetlo

ETEK istič na svetlo B 10 A.

Orientačná cena: 2,04 €

Istič na svetlo čínskeho výrobcu ETEK. Má menovitý prúd 10 A a charakteristiku B. To ho predurčuje pre použitie v bežných svetelných obvodoch s 1,5 mm2 káblom (napr. aj v bytoch či domoch), na čo spĺňa aj príslušné normy. Má indikačný terčík, že je obvod pod napätím aátým jeho výbava končí. Tento istič na svetlo si vyberte, iba ak hľadáte najnižšiu cenu a nevadí vám málo známa značka.

Parametre: značka: ETEK; menovitý prúd: 10 A; charakteristika: B; počet fáz: 1; počet pólov: 1; skratová odolnosť: 6 kA; terčík, či je obvod pod napätím: áno; pripojenie cez vidlicovú lištu: nie; okienko na štítok: nie; použitie: na zásuvky a iné obvody s káblom 1,5 mm2.

Výhody:

 • smiešna cena,
 • signalizácia, že je pod napätím.

Nevýhody:

 • menej známa značka.

Moje hodnotenie:

⭐⭐⭐⭐

Aký trojfázový istič na sporák alebo 400 V trojfázovú zásuvku?

Na pripojenie elektrického sporáka, elektrickej varnej dosky, elektrického kotla alebo 400 V zásuvky môžete použiť trojfázový (trojpólový) istič s charakteristikou B v kombinácii s káblom 5 × 2,5 mm2. Líši sa to však prípad od prípadu, takže sa radšej poraďte s elektrikárom.

Odporúčam tieto trojfázové ističe na sporák či 400 V trojfázovú zásuvku:

Trojfázový istič Legrand B 16 A PL6 (napr. na sporák)

Legrand trojfázový B 16 A istič na sporák, 400 V zásuvku a pod.

Orientačná cena: 9,27 €

Kvalitný trojfázový istič od osvedčeného výrobcu Legrand. Produktový rad RX3 je vhodný pre byty, domy a podobné nenáročné elektroinštalácie. Menovitý prúd 16 A a charakteristika B ho predurčuje napr. na pripojenie sporáka, trojfázovej zásuvky a pod. Ak hľadáte kvalitu, Legrand je správna voľba.

Parametre: značka: Legrand; menovitý prúd: 16 A; charakteristika: B; počet fáz: 3; počet pólov: 3; skratová odolnosť: 6 kA; terčík, či je obvod pod napätím: nie; pripojenie cez vidlicovú lištu: zdola; okienko na štítok: nie; použitie: istič na sporák, trojfázovú zásuvku a iné trojfázové obvody s káblom 2,5 mm2.

Výhody:

 • kvalitná osvedčená značka,
 • pripojenie hrebeňa zdola.

Nevýhody:

 • chýba signalizačný terčík,
 • na rozdiel od vyššieho radu DX3 chýba okienko na štítok.

Moje hodnotenie:

⭐⭐⭐⭐⭐

Trojfázový istič ETEK B 16 A (napr. na sporák)

ETEK trojfázový B 16 A istič na sporák, 400 V zásuvku a pod.

Orientačná cena: 6,10 €

Trojfázový istič od čínskeho výrobcu ETEK. Má menovitý prúd 16 A a charakteristiku B. Môžete ho použiť napr. ako istič na sporák, na trojfázovú 400 V zásuvku, elektrický kotol či iné zariadenie, a to v kombinácii s 2,5 mm2 káblom. Má signalizáciu, či je pod napätím, ale ďalšiu výbavu nehľadajte. Tento trojfázový istič si vyberte iba vtedy, ak trváte na najnižšej cene a nevadí vám málo známa značka.

Parametre: značka: ETEK; menovitý prúd: 16 A; charakteristika: B; počet fáz: 3; počet pólov: 3; skratová odolnosť: 6 kA; terčík, či je obvod pod napätím: áno; pripojenie cez vidlicovú lištu: nie; okienko na štítok: nie; použitie: istič na sporák, trojfázovú zásuvku a iné trojfázové obvody s káblom 2,5 mm2.

Výhody:

 • nízka cena,
 • signalizácia, že je pod napätím.

Nevýhody:

 • menej známa značka.

Moje hodnotenie:

⭐⭐⭐⭐

Aký hlavný istič do domu pred elektromerom?

Hlavný istič do domu vám musí schváliť dodávateľ elektriny. Hodnota musí zodpovedať zvolenej odbernej sadzbe – pri dome bez el. vykurovania či nabíjania elektromobilu je to väčšinou 3 × 25 A, pri dome s el. vykurovaním či väčším odberom je to 3 × 32 A a viac. Charakteristika musí byť B a istič musí byť plombovateľný. 

Odporúčam tieto hlavné ističe do domu:

Trojfázový istič Legrand B 25 A (napr. ako hlavný istič)

Legrand trojfázový hlavný istič B 25 A.

Orientačná cena: 9,69 €

Trojfázový istič známej značky Legrand s menovitým prúdom 25 A a charakteristikou B. Produktový rad RX3 je vhodný pre domy, byty, obytné budovy. Môžete ho použiť ako hlavný istič v dome bez el. vykurovania, na trojfázovú 400 V/32 A zásuvku, elektrický kotol či iné zariadenie. Je plombovateľný.

Parametre: značka: Legrand; menovitý prúd: 25 A; charakteristika: B; počet fáz: 3; počet pólov: 3; skratová odolnosť: 6 kA; terčík, či je obvod pod napätím: nie; pripojenie cez vidlicovú lištu: zdola; okienko na štítok: nie; použitie: hlavný istič v dome, byte, budove.

Výhody:

 • kvalitná osvedčená značka,
 • pripojenie hrebeňa zdola.

Nevýhody:

 • chýba signalizačný terčík,
 • na rozdiel od vyššieho radu DX3 chýba okienko na štítok.

Moje hodnotenie:

⭐⭐⭐⭐⭐

Trojfázový istič ETEK B 25 A (napr. ako hlavný istič)

ETEK trojfázový hlavný istič B 25 A.

Orientačná cena: 6,38 €

Trojfázový istič od čínskeho výrobcu ETEK. Má menovitý prúd 25 A a charakteristiku B. Môžete ho použiť ako hlavný istič v dome bez el. vykurovania, na trojfázovú 400 V/32 A zásuvku, elektrický kotol či iné zariadenie. Má signalizáciu, či je pod napätím a je plombovateľný. Tento trojfázový istič si vyberte iba vtedy, ak trváte na najnižšej cene a nevadí vám málo známa značka.

Parametre: značka: ETEK; menovitý prúd: 25 A; charakteristika: B; počet fáz: 3; počet pólov: 3; skratová odolnosť: 6 kA; terčík, či je obvod pod napätím: áno; pripojenie cez vidlicovú lištu: nie; okienko na štítok: nie; použitie: hlavný istič v dome, byte, budove.

Výhody:

 • nízka cena,
 • signalizácia, že je pod napätím.

Nevýhody:

 • menej známa značka.

Moje hodnotenie:

⭐⭐⭐⭐

Trojfázový istič ETEK B 32 A (napr. ako hlavný istič)

ETEK trojfázový hlavný istič B 32 A.

Orientačná cena: 6,82 €

Trojfázový istič od čínskeho výrobcu ETEK. Má menovitý prúd 32 A a charakteristiku B. Môžete ho použiť ako hlavný istič v dome s vyšším odberom, na trojfázovú 400 V/32 A zásuvku, elektrický kotol či iné zariadenie. Má signalizáciu, či je pod napätím a je plombovateľný. Tento trojfázový istič si vyberte iba vtedy, ak trváte na najnižšej cene a nevadí vám málo známa značka.

Parametre: značka: ETEK; menovitý prúd: 32 A; charakteristika: B; počet fáz: 3; počet pólov: 3; skratová odolnosť: 6 kA; terčík, či je obvod pod napätím: áno; pripojenie cez vidlicovú lištu: nie; okienko na štítok: nie; použitie: hlavný istič v dome, budove.

Výhody:

 • nízka cena,
 • signalizácia, že je pod napätím.

Nevýhody:

 • menej známa značka.

Moje hodnotenie:

⭐⭐⭐⭐

Prehľad odporúčaných jednofázových ističov

Istič Eaton B 16 A PL6 na zásuvkyElektrický istič Eaton B 16A jednofázový (jednopólový)Istič ETEK B 16 A na zásuvkyETEK istič na zásuvky B 16 A.Istič Eaton B 10 A PL6 na svetloElektrický istič Eaton B 10A jednofázový (jednopólový)Istič ETEK B 10 A na svetloETEK istič na svetlo B 10 A.
orientačná cena3,50 €1,30 €3,83 €2,04 €
moje hodnotenie⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐
použitiezásuvky v kombinácii s káblom 3×2,5 mm2zásuvky v kombinácii s káblom 3×2,5 mm2svetlo v kombinácii s káblom 3×1,5 mm2svetlo v kombinácii s káblom 3×1,5 mm2
Zistiť cenuZistiť cenuZistiť cenuZistiť cenu
menovitý prúd16 A16 A10 A10 A
charakteristikaBBBB
počet fáz1111
počet pólov1111
skratová odolnosť6 kA6 kA6 kA6 kA
terčík, či je pod napätímánoánoánoáno
pripojenie cez hrebeň (lištu)zhora, zdolaniezhora, zdolanie
okienko na štítoknienienienie
výhodykvalitná osvedčená značka,signalizácia, že je pod napätím,pripojenie hrebeňa zhora aj zdolasmiešna cena,signalizácia, že je pod napätímkvalitná osvedčená značka,signalizácia, že je pod napätím,pripojenie hrebeňa zhora aj zdolasmiešna cena,signalizácia, že je pod napätím
nevýhodyo pár eur vyššia cena ako lacné značky
menej známa značkao pár eur vyššia cena ako lacné značkymenej známa značka

Prehľad odporúčaných trojfázových ističov

Trojfázový istič Legrand B 16 A PL6 (napr. na sporák)Legrand trojfázový B 16 A istič na sporák, 400 V zásuvku a pod.Trojfázový istič ETEK B 16 A (napr. na sporák)ETEK trojfázový B 16 A istič na sporák, 400 V zásuvku a pod.Trojfázový istič Legrand B 25 A (napr. hlavný istič)Legrand trojfázový hlavný istič B 25 A.Trojfázový istič ETEK B 25 A (napr. ako hlavný istič)ETEK trojfázový hlavný istič B 25 A.Trojfázový istič ETEK B 32 A (napr. ako hlavný istič)ETEK trojfázový hlavný istič B 32 A.
orientačná cena9,27 €6,10 €9,69 €6,38 €6,82 €
moje hodnotenie⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐
použitiena sporák, trojfázovú zásuvku a iné trojfázové obvody s káblom 5×2,5 mm2na sporák, trojfázovú zásuvku a iné trojfázové obvody s káblom 5×2,5 mm2hlavný istič v dome, byte, budovehlavný istič v dome, byte, budovehlavný istič v dome, byte, budove
Zistiť cenuZistiť cenuZistiť cenuZistiť cenuZistiť cenu
menovitý prúd16 A16 A25 A25 A32 A
charakteristikaBBBBB
počet fáz33333
počet pólov33333
skratová odolnosť6 kA6 kA6 kA6 kA6 kA
terčík, či je pod napätímnieánonieánoáno
pripojenie cez hrebeň (lištu)zdolaniezdolanienie
okienko na štítoknienienienienie
výhodykvalitná osvedčená značka, pripojenie hrebeňa zdolanízka cena,signalizácia, že je pod napätímkvalitná osvedčená značka, pripojenie hrebeňa zdolanízka cena,signalizácia, že je pod napätímnízka cena,signalizácia, že je pod napätím
nevýhodychýba signalizačný terčík, na rozdiel od vyššieho radu DX3 chýba okienko na štítok
menej známa značkachýba signalizačný terčík, na rozdiel od vyššieho radu DX3 chýba okienko na štítokmenej známa značkamenej známa značka

Chýba vám tu nejaký typ alebo značka ističa? Pozrite si všetky ističe v overenom e-shope.

Čo sú elektrické ističe

Istič je zariadenie, ktoré chráni elektroinštaláciu pred nadprúdom a skratom

V prípade, že daným chráneným obvodom začne pretekať vyšší prúd než je menovitý prúd ističa, istič obvod preruší

Istič je teda akýmsi automatickým vypínačom, ktorý vypne el. prúd v prípade, že prekročí určitú úroveň. 

Elektrický istič s popisom jeho jednotlivých častí
Elektrický istič EATON s popisom jeho jednotlivých častí. Zdroj pôvodnej fotografie: cbelektro.sk

Tým, že istič vypne prívod prúdu do daného obvodu zabráni požiaru, prípadne deštrukcii prvkov elektroinštalácie. Kabeláž, ale aj vypínače, zásuvky, svorky na vodiče či inštalačné krabice sú totiž navrhnuté iba na určitú úroveň pretekajúceho prúdu. Vyšší prúd by spôsobil ich prehriatie, čo by mohlo viesť k poškodeniu elektroinštalácie a k požiaru.

Elektrické ističe však chránia aj pred úrazom elektrickým prúdom. V sieťach TN-S, resp. TN-C a TN-C-S, aké sa používajú v bytoch, domoch, kanceláriách či komerčných budovách totiž zabezpečujú tzv. ochranu pred úrazom samočinným odpojením od napájania (pozri obrázok nižšie).

Trošku zložité? Pokúsim sa to vysvetliť jednoduchšie:

Niektoré spotrebiče potrebujú veľmi pevný kryt. Ten teda býva vyhotovený z ocele, ktorá je, samozrejme, vodivá. V prípade poruchy by však mohlo prísť k tomu, že by sa fázový vodič dotkol tohto vodivého krytu (napr. by sa uvoľnil zo svorky). Kryt by mohol byť pod napätím až 230 V a akonáhle by ste sa ho dotkli, mohli by ste si spôsobiť vážny úraz alebo dokonca smrť. Ide o tzv. nepriamy dotyk.

Z uvedeného dôvodu sa vodivý kryt spotrebičov pripája na tzv. ochranný vodič (žltozelený – označený ako PE, ľudovo „uzemnenie“ alebo „zem“). Ak by sa v tomto prípade dotkol fázový vodič krytu, v podstate by nastal skrat s ochranným vodičom. Tento skrat by následne „vyhodil“ istič.

💡 Ističe vás teda čiastočne chránia aj pred úrazom elektrickým prúdom. Na lepšiu ochranu sú tu však prúdové chrániče.

Prevádzka spotrebiča bez poruchy v sieti TN-C-S.
Pri normálnej prevádzke spotrebiča bez poruchy v sieti TN-C-S tečie obvodom (aj ističom) primeraný prúd. Istič teda zostáva zopnutý.
Skrat fázového vodiča na kostru spotrebiča v sieti TN-C-S
Skrat fázového vodiča na kostru spotrebiča v sieti TN-C-S. Pri dotyku fázového vodiča s vodivou kostrou spotrebiča sa táto ocitne pod napätím a ak sa jej dotknete, hrozí vám úraz. Pri spojení kostry s ochranným vodičom začne obvodom tiecť vysoký skratový prúd, istič tok prúdu preruší a úraz tak nehrozí. Spotrebič musíte nechať opraviť.

Ako funguje istič

Prúd vstupuje do ističa a vystupuje z neho cez pripojovacie svorky. Potom prechádza cez kontakty ovládané tzv. zámkom, ktorý je zase ovládaný užívateľom pomocou ovládacej páčky.

Následne prúd prechádza cez 2 typy spúští:

Elektromagnetická spúšť ističa 

V prípade skratu sa v jej cievke (na obr. pod č. 7) vytvorí silné elektromagnetické pole, vďaka čomu cievka k sebe pritiahne kotvu elektromagnetu. Kotva udrie na zámok a ten preruší kontakty ističa

Skratový prúd môže byť dvojnásobok, trojnásobok alebo aj viacnásobok menovitého prúdu ističa – závisí to od charakteristiky ističa (píšem o nej ďalej v článku). Na malé prekročenie prúdu elektromagnetická spúšť nereaguje.

Tepelná spúšť ističa

Ide o tzv. bimetalový pliešok (na obr. ako č. 5), ktorý je tvorený dvoma k sebe zvarenými plieškami, z ktorých každý je z iného materiálu. Pri prechode vyššieho prúdu než je menovitý prúd ističa sa pliešok zahrieva. Rôzne materiály plieška majú rôznu tepelnú rozťažnosť a výsledkom je, že sa pliešok prehne na jednu stranu. Pri určitej hodnote nadprúdu pliešok zatlačí na zámok ističa a ten preruší kontakt.

Prierez elektrickým ističom s popismi jednotlivých vnútorných častí
Prierez elektrickým ističom s popismi jednotlivých vnútorných častí. Zdroj. Wikimedia commons. Autor: Dmitry G. Licencia: CC BY-SA 3.0.

To, po akom čase tepelná spúšť vypne istič, závisí od veľkosti pretekajúceho prúdu a tiež od charakteristiky ističa (píšem o nej ďalej v článku). 

Zámok ističa vám nedovolí zapnúť istič v prípade, že porucha trvá.

Môžete síce páčku ističa posunúť do zapnutej polohy, zámok však zostane otvorený, pokým skrat neodstránite, alebo pokým tepelná spúšť nevychladne.

Staré ističe túto vlastnosť nemali, preto ich niektorí ľudia v prípade poruchy podopierali kúskom špajdle alebo iným predmetom. Pri moderných ističoch so zámkom vám to nepomôže – bezpečnosť je teda omnoho vyššia.

Menovitý prúd ističa

💡 Najdôležitejším parametrom ističov je menovitý prúd. 

Ide o prúd, pri ktorého prekročení môžu spúšte ističa zareagovať. 

Najčastejšie ľudia vyberajú ističe práve podľa hodnoty menovitého prúdu (čo však nestačí). Ak vám niekto povie, že kúpil, resp. použil „16-ku istič“, myslí tým istič s menovitým prúdom 16 A.

Najčastejšie používané ističe majú hodnoty menovitého prúdu:

Istič 16 A

Ľudovo povedané 16-ka istič. Obvykle sa používa na zásuvkové obvody s 230 V zásuvkami a v kombinácii s káblom 3 × 2,5 mm2 (nemusí to tak byť automaticky, pozri ďalej v článku). 

Istič 10 A

Obvykle sa používa na svetelné obvody v dome v kombinácii s káblom 3 × 1,5 mm2. Hovorovo sa nazýva aj 10-tka istič.  

Istič 25 A

Používa sa najčastejšie ako hlavný istič v bytoch.

Istič 16 A 3-fázový

Istič 16 A 3-fázový je vhodný ako istič na elektrický sporák alebo na trojfázovú 400 V zásuvku – v kombinácii s káblom 5 × 2,5 mm2.

Istič 25 A 3-fázový

Trojfázový 25 A istič sa používa často ako hlavný istič pred elektromerom v domoch s trojfázovou prípojkou, bez elektrického vykurovania (pri vykurovaní elektrinou väčšinou potrebujete „silnejší“ istič). Takisto ho môžete použiť na trojfázovú zásuvku 400 V / 32 A.

Istič 32 A 3-fázový

32 A trojfázový istič môžete takisto použiť ako hlavný istič v dome, prípadne na 400 V / 32 A trojfázovú zásuvku.

Stretnete sa však aj s ističmi 2 A, 4 A, 6 A, 20 A, 32 A a, samozrejme, aj so „silnejšími“, ktoré sa väčšinou používajú vo väčších objektoch.

Elektrický istič s popisom jeho jednotlivých častí
Elektrický istič EATON s popisom jeho jednotlivých častí. Zdroj pôvodnej fotografie: dtelektronik.sk

Charakteristika ističa

Ak poznáte menovitý prúd ističa, vidíte iba polovičný obraz a nie celú situáciu. 

Veľmi dôležitá totiž je aj tzv. vypínacia charakteristika ističa.

Charakteristika ističa určuje, pri akej úrovni prekročenia menovitého prúdu zareaguje tepelná a elektromagnetická spúšť. Teda, na akú úroveň nadprúdu istič zareaguje a po akom čase. 

Tieto charakteristiky určuje norma STN EN 60898-1 a sú vypočítané tak, aby bolo používanie ističov bezpečné.

Každý istič totiž musí okamžite vypnúť ešte predtým, ako dosiahne skratový prúd svoje maximum. Pri napätí 230 V určuje norma max. čas vypnutia 0,4 s. Pri napätí 400 V je to max. 0,2 s a pri vyššom napätí je to max. 0,1 s.

Jeden obrázok povie viac než tisíc slov:

Charakteristika ističov B, C a D
Charakteristika ističov B, C a D. Všimnite si, že bežný istič s charakteristikou B, ktorý sa používa na svetelné a zásuvkové obvody, okamžite vypína až pri cca 3-násobku menovitého prúdu (pri 16 A ističi je to cca 48 A). Zdroj: Wikimedia commons. Licencia: public domain.

V hornej časti obrázka môžete vidieť zelenou farbou označenú oblasť prúdu a času, pri ktorej je aktívna tepelná spúšť. Všimnite si, že do dosiahnutia dvojnásobku menovitého prúdu môže vypnutie ističa trvať stovky až tisícky sekúnd.

Pri elektromagnetickej spúšti (na obrázku ako magnetická), môžete vidieť, že istič s charakteristikou B okamžite zareaguje pri 3-násobku menovitého prúdu

Istič s charakteristikou C potom reaguje pri cca 5,5-násobku men. prúdu a istič s charakteristikou D až pri 10-násobku men. prúdu

Existujú aj ističe s ďalšími charakteristikami (napr. Z), tie sú však určené pre špeciálne aplikácie a niektoré sú záležitosťou konkrétnych výrobcov. Keďže sa vyskytujú skôr zriedkavo, nebudem sa im v tomto článku venovať.

Ističe s charakteristikou B

V elektroinštaláciách v domoch, bytoch, kanceláriách a podobných objektoch sa najčastejšie používa charakteristika ističa B. Ističe B sú určené na ochranu káblového vedenia zásuvkových a svetelných obvodov. Vypínajú okamžite pri cca 3-násobku menovitého prúdu.

Ističe s charakteristikou C

Občas sa môže stať, že niektoré výkonné elektrospotrebiče B istič pri zapnutí „zhodia“, pretože majú príliš veľký rozbehový prúd (vyšší než 3-násobok menovitého prúdu ističa). Napr. elektromotory môžu odoberať pri rozbehu až 8-násobne vyšší prúd ako pri prevádzke.

🔍 Príklad

Predstavme si napr. priemyselný vysokotlakový čistič s 1 500 W elektromotorom.

Prúd odoberaný pri prevádzke bude: 1 500 W / 230 V = 6,52 A (po zaokrúhlení)

Max. prúd pri rozbehu bude: 6,52 A × 8 = 52 A 

Ak uvažujeme, že 16 A istič s charakteristikou B (B16A) vypne pri 3-násobku menovitého prúdu: 16 A × 3 = 48 A

Porovnajme oba prúdy: 48 A < 52 A

⚠️ Max. prúd ističom je teda menší než rozbehový prúd čističa. Čistič pri spustení môže istič „zhodiť“.

Práve pre tieto prípady sú určené ističe s charakteristikou C, ktoré vypínajú až pri cca 5,5-násobku menovitého prúdu

🔍 Príklad

Ak by sme použili namiesto ističa B16A istič C16A, dosiahli by sme max. rozbehový prúd:

16 A × 5,5 = 88 A

88 A > 52 A

✅ Vidíme, že v tomto prípade je max. prúd, pri ktorom istič okamžite vypne, vyšší než rozbehový prúd čističa. Čistič teda budete môcť používať bez výpadkov ističa.

Ističe C sú teda vhodné všade tam, kde budete používať výkonné spotrebiče s elektromotormi (vysávače, vysokotlakové čističe, okružné píly), transformátormi (zváračka), spínanými zdrojmi (zváracie invertory). Ide najmä o garáž, dielňu, zásuvky v exteriéri domu a pod.

Okrem toho sa C ističe používajú napr. aj na napájanie svetelných obvodov so žiarivkovými svietidlami (neónky), keďže ich predradníky majú tiež vysoké nábehové prúdy.

Ističe s charakteristikou D

Ako som už spomenul, vypínajú až pri cca 10-násobku menovitého prúdu. D ističe sa teda hodia na miesta s vysokými nábehovými prúdmi, kde ani C ističe nestačia. 

Niektoré ističe ako napr. kompaktné ističe pre vyššie prúdy či motorové spúšťače, majú prúd, pri ktorom reaguje elektromagnetická a tepelná spúšť nastaviteľný.

⚠️ Pozor na voľbu ističa

Výpočet ističa, teda voľbu menovitého prúdu a charakteristiky musí vykonať projektant alebo kvalifikovaný elektrotechnik na základne rôznych okolností

Medzi ne patrí napr. dĺžka, typ a prierez kábla v príslušnom obvode ističa, spôsob jeho uloženia (na stenu, do steny, do chráničky, …), teplota okolitého prostredia atď. 

To, že 16 A istič a kábel s prierezom 2,5 mm2 sa použije na zásuvky (a obdobne 10 A istič a 1,5-ka kábel na svetlá) nemusí platiť vždy a za každých okolností!
V prípade nesprávne zvoleného ističa sa môže stať, že istič obvod pri nadprúde nevypne včas a dôjde k prehriatiu kábla, jeho poškodeniu a požiaru!

Elektrický istič Eaton B 16A trojfázový (trojpólový)

🔍 Recenzie odporúčaných ističov

Pozrite si recenzie ističov na zásuvky, svetlo, sporák, trojfázových ističov atď…, alebo porovnanie ističov vedľa seba v tabuľke.

Typy ističov podľa vyhotovenia

Ističe, s ktorými sa stretávate v domácich rozvodných skrinkách patria medzi tzv. modulárne prístroje. Majú štandardizovanú veľkosť jedného (jednofázový, resp. jednopólový) alebo viacerých modulov. 

Upevňujú sa na DIN lištu – ide o plechovú lištu so špeciálnym tvarom, ktorý umožňuje jednoduché nacvaknutie ističov a ďalších modulárnych prístrojov ako napr. prúdové chrániče a pod. 

Takémuto vyhotoveniu sa hovorí modulárne ističe, miniatúrne ističe alebo ističe na DIN lištu.

V angličtine sa označujú aj skratkou MCB zo slovného spojenia Miniature Circuit Breaker (miniatúrny istič).

Existujú však aj iné ističe pre vyššie prúdy, napätia či špeciálne aplikácie – napr. kompaktné ističe, vzduchové ističe, motorové spúšťače atď. Hoci je ich princíp je v mnohom podobný a v niektorých prípadoch dokonca rovnaký, v tomto článku sa im nebudem venovať. Ide totiž skôr o tému pre odborné magazíny.

Istič typu MCCB na veľké prúdy
Istič typu MCCB na veľké prúdy až 400 A. Zdroj: Wikimedia commons. Autor: Caribou 01. Licencia: CC BY-SA 4.0.
Vysokonapäťový istič – prierez
Vysokonapäťový istič – prierez. Takéto ističe sú obalené keramickým izolátorom a často plnené špeciálnym plynom na rýchle zhášanie elektrického oblúka pri rozpojení kontaktov. Zdroj: Wikimedia commons. Licencia: Public domain.

Počet pólov ističa

Jednopólový istič

Nazýva sa aj jednofázový istič, niekedy sa označuje aj 1P. Vypína iba jednu fázu, teda preruší iba jeden vodič.  

Elektrický istič Eaton B 16A jednofázový (jednopólový)
Bežný jednofázový (jednopólový) elektrický istič, aké sa používajú napr. v bytoch, domoch, kancelárskych budovách a pod.

Trojpólový istič

Nazýva sa aj 3-fázový istič, keďže je vybavený troma samostatnými istiacimi mechanizmami. Občas sa označuje aj skratkou 3P. Každý z istiacich mechanizmov reaguje na „svoj“ prúd, sú však navzájom mechanicky prepojené. Znamená to, že ak je prekročený prúd v jednom póle, istič preruší prúd vo všetkých troch póloch. Trojfázové ističe sa používajú v trojfázových okruhoch – ak by sa totiž v okruhu vypla iba jediná fáza a cez zvyšné by tiekol prúd, niektoré trojfázové spotrebiče ako napr. elektromotory by mohli zhorieť.

Elektrický istič Eaton B 16A trojfázový (trojpólový)
Trojfázový (trojpólový) istič. Tento typ sa používa na istenie trojfázových obvodov (sporáky, 400 V zásuvky), ale aj ako hlavný istič v domoch.

Dvojpólový istič

Niekedy sa označuje aj 1P+N. Obsahuje jeden istiaci mechanizmus, okrem fázového vodiča však preruší aj neutrálny (tzv. „nulák“), resp. vypína oba vodiče v prípade jednosmerného ističa). Dvojpólové ističe sa používajú v niektorých špeciálnych aplikáciách. 

Dvojpólový elektrický istič
Dvojpólové ističe sa používajú v špeciálnych aplikáciách. V bytoch či domoch sa s nimi väčšinou nestretnete. Zdroj: Wikimedia commons. Autor: Kae. Licencia: CC BY-SA 3.0

Štvorpólový istič – Označuje sa aj 3P+N. Vypína súčasne všetky tri fázy i neutrálny vodič („nulák“).

Vypínacia schopnosť

Táto vlastnosť sa nazýva aj skratová schopnosť alebo skratová odolnosť

Vyjadruje maximálny skratový prúd, pri ktorom je istič schopný bezpečne a spoľahlivo prerušiť el. obvod. 

V prípade vyššieho prúdu môže prísť k poškodeniu alebo deštrukcii ističa a okruh nemusí byť vypnutý, čo môže spôsobiť poškodenie elektroinštalácie a požiar. 

Max. skratový prúd závisí od impedancie vedenia a zdroja. Tá zase závisí od prierezu a dĺžky vodičov a tiež typu zdroja (najčastejšie sekundárne vinutie transformátora v trafostanici). 

Tento skratový prúd a teda aj potrebnú vypínaciu schopnosť musí rovnako ako iné parametre ističa presne určiť projektant alebo kvalifikovaný elektrotechnik. 

Pre byty a domy sa obvykle používajú ističe s vypínacou schopnosťou 6 kA (6 000 A). V priemysle sa často používajú ističe 10 kA (10 000 A) a odolnejšie.

Informáciu o vypínacej schopnosti nájdete priamo na ističi, prípadne v dokumentácii k nemu.

Ističe na jednosmerný prúd

Sú rovnako ako ističe na striedavý prúd vybavené skratovou i nadprúdovou ochranou

Majú však trošku odlišnú konštrukciu, keďže elektrický oblúk, ktorý môže vzniknúť pri rozpojení ističa, sa zháša obtiažnejšie ako pri striedavom prúde.

Jednosmerné ističe sa používajú sa napr. vo fotovoltických (solárnych) systémoch či v špeciálnych aplikáciách v priemysle. Môžete ich použiť aj ako ističe na 12V obvody. Niektoré z jednosmerných ističov však môžu mať minimálne pracovné napätie vyššie ako 12 V – detaily nájdete v technickej dokumentácii k ističu, ktorú poskytuje predajca alebo výrobca.

💡 Pri výbere ističov na jednosmerný prúd si dajte pozor na tieto vlastnosti:

Max. napätie DC ističa

Niektoré ističe znesú až 1 000 V, niektoré však napr. iba 200 V. V niektorých aplikáciách to však nemusí stačiť – napr. fotovoltické systémy môžu pracovať s 800 či dokonca s 1 000 V.

⚠️ Pri zapájaní DC ističov si dajte pozor – pri vyššom napätí musíte niektorých typov zapojiť viac do série, aby elektrický oblúk pri vypnutí spohľalivo prerušili. Info nájdete v katalógu od výrobcu.

Polarita DC ističa

Jednosmerný prúd, na rozdiel od striedavéh, tečie vždy iba jedným smerom. Musíte si teda dať pozor, na ktorú svorku pripojíte kladný a na ktorú záporný pól.

Na rozdiel od bežného ističa na striedavý prúd to v tomto prípade nie je jedno a svorky jednosmerného ističa bývajú označené znamienkami + a -.

Ostatné parametre ako napr. charakteristika či skratová odolnosť bývajú rovnaké ako pri ističoch na striedavý prúd.

Svorky a prepojenie ističov

Na pripojenie vodičov sú Ističe obyčajne vybavené tzv. strmeňovými svorkami, do ktorých vložíte vodič a pomocou skrutkovača pritiahnete skrutku. Tá posunie strmeň, ktorý vodič pritlačí o svorku a vytvorí tak spoľahlivý vodivý spoj. Bežné ističe pre domy či byty umožňujú pripojenie vodičov do 25 alebo 35 mm2

Ističe s väčším menovitým prúdom mávajú väčšie celkové rozmery, ale aj väčšie svorky. Na ich utiahnutie sa často používajú skrutky so šesťhrannou hlavou (tzv. imbus), ktoré vydržia väčší uťahovací moment, potrebný pre spoľahlivé upevnenie hrubých vodičov.

Svorky ističov mávajú pre vytvorenie spoľahlivého vodivého spoja predpísaný ideálny uťahovací moment v Nm. Nemusíte si však robiť ťažkú hlavu, pri bežných ističoch pre domácnosti postačí, ak svorky dotiahnete pevne, ale s citom.

Ako vzájomne prepojiť ističe

Pripojenie vodičov k ističom je jednoduché, čo však, ak chcete prívodný vodič rozvetviť a pripojiť na viacero ističov? 

S tým vám v malých rozvodných skrinkách pomôže prepojovacia lišta na ističe. Hovorí sa jej aj prepojovací hrebeň na ističe, keďže vzhľadom pripomína hrebeň na vlasy. Lišta je v podstate presne tvarovaný medený výlisok s plastovým izolačným krytom.

Ističe prepojené prepojovacím hrebeňom v rozvodnej skrini
Ističe prepojené prepojovacím hrebeňom v rozvodnej skrini. Zdroj: Wikimedia commons. Autor: Santeri Viinamäki. Licencia: CC BY-SA 4.0.

Z lišty vychádzajú výstupky, ktoré presne pasujú do strmeňov ističov. 

💡 Existujú 2 druhy prepojovacích líšt (hrebeňov) podľa typu výstupkov:

Vidlicové hrebene

Výstupky majú tvar vidlice a pripájajú sa do druhej svorky, ktorá je plytšia než tá na vodiče. Takouto svorkou však nie sú vybavené všetky ističe. K ističom vybaveným oboma druhmi svoriek môžete zároveń pripojiť prepojovací hrebeň aj vodič. 

Kolíkové hrebene

Výstupky z lišty sú tvorené kolíkmi, ktoré pasujú do strmeňových svoriek na vodiče

Prepojovací hrebeň na ističe môže byť jednofázový – výstupky sú v rade za sebou. 

Druhým variantom je trojfázový hrebeň, ktorý sa skladá z 3 prepojovacích líšt v jednom plastovom puzdre. Výstupky sú prestriedané tak, aby ističe z ľava doprava boli napájané postupne z fázy 1, 2 a 3. Pri nasledujúcich ističoch sa striedanie opakuje a začína opäť od fázy 1. Dôvodom je rovnomerné zaťaženie fáz

Prepojovací hrebeň na ističe, resp. prepojovacia lišta na ističe
Trojfázový prepojovací hrebeň na ističe, resp. prepojovacia lišta na ističe. Zdroj: Wikimedia commons. Autor: Dmitry G. Licencia: CC BY-SA 3.0.

Okrem nich sa predávajú aj dvojpólové prepojovacie lišty k ističom (2 lišty v jednom puzdre) a tiež štvorpólové prepojovacie lišty k ističom (4 lišty v jednom puzdre).

Prepojovacie hrebene na ističe sa predávajú v rôznych dĺžkach do cca 56 modulov. Bežne znesú prúd max. 63 A.

Vo veľkých rozvádzačoch a rozvodných skriniach sa väčšinou nepoužíva prepojovacia lišta na ističe. Tie sa, vrátane prúdových chráničov a ostatných modulárnych prístrojov prepájajú pomocou lankových vodičov, na ktorých konce sa nalisujú dutinky.

Elektrické ističe prepojené lankovými vodičmi s dvojitými dutinkami
Vo väčších rozvádzačoch sa ističe a ďalšie prístroje prepájajú lankovými vodičmi s dvojitými dutinkami. Zdroj: Unsplash.

Ďalšie parametre a funkcie ističov

Krytie IP ističa

Označuje sa písmenami IP a dvojciferným číslom. Prvá cifra vyjadruje odolnosť voči vniknutiu cudzích predmetov (prst, skrutkovač a pod.) a druhá odolnosť voči vlhkosti. Väčšina ističov má krytie IP40 na svojom čele a IP20 pre svorky, čo znamená, že nie sú odolné voči vlhkosti a ich svorky nie sú odolné voči vniknutiu telies s priemerom pod 12,5 mm. Zvýšiť odolnosť ističa môžete jeho namontovaním do vhodnej rozvodnej skrinky alebo do krytu na ističe.

Spôsob upevnenia ističa

Ako som už spomenul, tzv. modulárne ističe (nazývané aj miniatúrne), s ktorými sa stretnete v bytoch či domoch sa upevňujú na DIN lištu nacvaknutím. Vybrať ich môžete jednoducho tak, že pomocou skruktovača povolíte západku s pružinkou, ktorá istič na lište pridržiava. Väčšie ističe sa často pripevňujú do rozvodnej skrinky resp. rozvádzača napevno pomocou skrutiek

Ističe prichytené na DIN lište
Miniatúrne ističe sa jednoducho pritlačia a nacvaknú na DIN lištu. Vybrať ich môžete povolením západky pomocou plochého skrutkovača. Zdroj: Wikimedia commons. Autor: Kae. Licencia: CC BY-SA 3.0.

Indikátor zapnutia

Na niektorých ističoch nájdete farebný indikátor (terčík, signalizácia…), ktorý sa otáča spolu s ovládacou páčkou ističa a signalizuje jeho stav. Výrobcovia zvyknú používať zelenú farbu a nápis OFF pre označenie, že istič je vypnutý a obvod je teda bez napätia a tým pádom bezpečný. Červená farba a nápis ON označuje, že istič je zopnutý a obvod je pod napätím.

Možnosť uzamknutia

Niektoré ističe ponúkajú možnosť uzamknutia pomocou malého visiaceho zámku, resp. pomocou adaptéra a zámku. Uzamknúť ich môžete vo vypnutej polohe, čo je dôležité napr. pri servisných prácach na zariadení. Niektoré ističe ponúkajú aj uzamknutie v zapnutej polohe, ak nechcete, aby niekto vypol napájací okruh dôležitých zariadneí. Uzamknutie v zapnutej polohe nemá vplyv na funkciu ističa – ako som už uviedol skôr v článku, zámok ističa sa v prípade skratu či nadprúdu správa nezávisle od ovládacej páčky.

Elektrický istič Eaton B 16A trojfázový (trojpólový)

🔍 Recenzie odporúčaných ističov

Pozrite si recenzie ističov na zásuvky, svetlo, sporák, trojfázových ističov atď…, alebo porovnanie ističov vedľa seba v tabuľke.

Príslušenstvo pre ističe

Elektrická skrinka na ističe

Niekedy sa nazýva aj krabica na ističe. V bytoch sa na umiestnenie ističov používajú bytové rozvodnice. V domoch ide často o rozvodné skrine, ktoré majú väčšie rozmery a sú pevnejšie, aby uniesli vysokú hmotnosť pri väčšom množstve ističov a iných modulárnych prístrojov. Bytové rozvodnice sú väčšinou vybavené DIN lištami a prepojovacími mostíkmi na neutrálny a ochranný vodič, takže sú pripravené na montáž ističov a prístrojov. Vyrábajú sa ako podomietkové s možnosťou zapustenia do steny a rozvodnice na omietku –  tie sú upevnené priamo na stene. 

Plombovateľný kryt ističa

Slúži ako náhrada rozvodnej skrinky. Zvyšuje odolnosť ističa (stupeň krytia IP). Zároveň vďaka plombovaniu zamedzí nežiadúcej manipulácii s vodičmi pripojenými k jeho svorkám napr. pri pokuse o čierny odber. 

DIN lišta

Ide o plechový profil so špeciálnym tvarom pripomínajúcim plytké písmeno U, resp. žľab. Ističe, ale aj prúdové chrániče a ďalšie modulárne prístroje sa na DIN lištu jednoducho nacvaknú rukou. Vybrať ich môžete povolením západky, ktorá ich na lište drží (s použitím skrutkovača). DIN lišty bývajú plné alebo dierované. Výhodou dierovaných je, že ich môžete jednoducho uchytiť pomocou skrutiek na ľubovoľnom mieste lišty a nemusíte do lišty vŕtať. 

Prepojovací mostík

Niekedy sa mu hovorí aj nulový mostík. Ide o lištu najčastejšie z mosadze, ktorá slúži na rozbočenie neutrálneho vodiča (nuláku), ochranného či fázového vodiča. Lišta má predpripravené svorky, do ktorých sa vodiče uchytávajú pomocou skrutiek. Potrebnú izoláciu mosadznej lišty od zvyšku rozvádzača poskytuje plastový držiak. Ten môže mať rôznu farbu pre rýchle rozpoznanie typu vodičov (zelená – ochranný, modrá – neutrálny, čierna – fáza).

Pomocný kontakt

Ide o malý modul, ktorý sa pripevní na bočnú stranu ističa. Väčšinou je vybavený spínacími i rozpínacím kontaktmi, ktoré sa zopnú, resp. rozopnú pri zopnutí ističa. Pomocné kontakty sa môžu využiť napr. na signalizáciu, že istič rozopol (pomocný kontakt rozsvieti kontrolku).

Elektrické ističe s pomocnými kontaktmi vo forme prídavných modulov
Pomocné kontakty ističov vo forme malých prídavných modulov. Zdroj: Unsplash.

Prepäťová a podpäťová spúšť

Hovorí sa jej aj vypínacia spúšť alebo vypínacia cievka. Podobne ako pri pomocnom kontakte sa tento modul pripája na bočnú stranu ističa. Na rozdiel od neho je však istič ovládaný spúšťou – v prípade potreby ho spúšť dokáže vypnúť. Tieto spúšte sa používajú napr. v spojení s bezpečnostnými STOP tlačidlami, pomocou ktorých môžete v prípade nebezpečenstva vypnúť napájanie stroja, elektrického okruhu so zásuvkami, prípadne celej dielne či výrobnej haly.

Životnosť ističov

Možno vás to prekvapí, ale životnosť miniatúrnych ističov nie je nijako závratná. Mechanizmus niektorých z nich (najmä tých lacnejších) sa môže „odobrať do večných lovíšť“ po niekoľkých skratoch či manuálnych vypnutiach a zapnutiach

⚠️ Z toho vyplýva jedna dôležitá informácia: 

Ak potrebujete obvod vypínať a zapínať často, nepoužívajte na to ističe.

Ak potrebujete vypínať a zapínať obvod priamo v rozvodnej skrinke, použite hlavný vypínač na DIN lištu. Na prvý pohľad je na nerozoznanie od ističa, je však určený na vypínanie a zapínanie obvodov a neposkytuje elektroinštalačnému obvodu žiadnu ochranu.

Modulárny hlavný vypínač na DIN lištu
Modulárny hlavný vypínač na DIN lištu pripomína istič. Na rozdiel od neho však neposkytuje elektroinštalácii žiadnu ochranu.

Poistky a ističe – aký je rozdiel?

V mnohých bytoch, domoch, ale aj starých budovách nájdete namiesto ističov poistky. Tie neposkytujú až taký komfort ako ističe, keďže ich po každej poruche (nadprúde alebo skrate) musíte vymeniť

Na niektorých miestach sa však používajú aj v súčasnosti. Oproti ističom totiž majú aj mnoho výhod. V prvom rade, sú spoľahlivejšie – mechanizmus ističa môže zlyhať, poistka sa však skladá iba z tenkého drôtika, ktorý sa pri skrate či nadprúde roztaví, takže sa na nej prakticky nemá čo pokaziť. Poistky majú na rozdiel od ističov aj vyššiu vypínaciu schopnosť (znesú vyšší skratový prúd).

Možnosť výmeny poistiek za ističe však nie je taká jednoznačná, ako by sa mohlo zdať. Vhodný istič by mal vybrať projektant alebo kvalifikovaný elektrikár. O poistkách sa viac rozpíšem v niektorom z ďalších článkov.

Značky a ceny ističov

Ističe Eaton

Ističe EATON boli kedysi známe ako ističe Moeller, koncern EATON však značku Moeller odkúpil a produkty zahrnul do svojho portfólia. 

Ide o jednu z najobľúbenejších značiek ističov (ale aj prúdových chráničov a ďalších modulárnych prístrojov) a nájdete ju snáď v každej predajni s elektroinštalačným materiálom. Nečudujem sa, aj ja s nimi mám vynikajúce skúsenosti a pri elektromontážach som s nimi nemal vážnejšie problémy.

Ističe EATON produktového radu PL6 sú určené pre elektroinštalácie v domácnostiach, kanceláriách a menej náročných podmienkach, čomu je prispôsobená aj ich nižšia cena.

Ide o miniatúrne modulárne ističe, ktoré môžete nainštalovať jednoduchým nacvaknutím na DIN lištu. Môžete k nim pripojiť vodiče do 25 mm2, sú však vybavené aj svorkami na tzv. prepojovací hrebeň na ističe (prepojovaciu lištu). Jednoducho ich tak pripojíte k prívodnému vodiču, hlavnému ističu či prúdovému chrániču bez zdĺhavého prepájania prepojovacími vodičmi. 

Páči sa mi zrozumiteľný popis jednotlivých parametrov na prednej strane ističa. V niektorých produktových radoch používa EATON farebné značenie ovládacích páčok, vďaka čomu ich elektroinštalatér na prvý pohľad rozlíši. V prípade ističov PL6 sú však páčky vždy čierne, čo mi až tak neprekáža – menovitý prúd a charakteristika by však mohli byť označené väčším písmenom.

Výrobcu chválim za praktický indikátor zapnutia/vypnutia ističa (signalizačný terčík). Ak je červený, viete, že istič, resp. daný obvod, ktorý napája je pod napätím a že si máte dávať pozor. Pri vypnutí ističa sa prepne do zelenej polohy.

Samozrejme, osobne sa pri práci na elektroinštalácii sa o beznapäťovom stave vždy presvedčím skúšačkou na konkrétnom zariadení (čo odporúčam každému).

Ističe EATON PL6 môžete zohnať s menovitým prúdom do 63 A a s charakteristikou B alebo C. Majú skratovú odolnosť (vypínaciu schopnosť) na úrovni 6 kA, čo pre takéto použitie úplne postačuje.

Ističe Legrand

Aj francúzska značka ističov Legrand je medzi elektrikármi na Slovensku populárna. Okrem ističov sú obľúbené aj vypínače a zásuvky Legrand.

Ističe Schneider

Ide o ističe strednej triedy s dobrým pomerom cena-výkon. Spoznáte ich podľa typickej bielo-zelenej farby.

Ističe SEZ

Vyrába ich SEZ Krompachy, takže ide v podstate o slovenské ističe. Majú priaznivú cenu, no zachytil som aj nejaké výčitky ohľadom ich konštrukčnej spoľahlivosti – mám s nimi však iba minimálne osobné skúsenosti, počas ktorých ma nesklamali

Ističe OEZ

OEZ je pôvodne česká firma, ktorá mala pobočku aj na Slovensku. V súčasnosti patrí do skupiny Siemens a vyrába široké portfólio kvalitných produktov, vrátane ističov rôznych druhov.

Ističe LSN

Ide o produktový rad ističov, ktoré sa už nevyrábajú, od výrobcu OEZ.

Ističe ABB

Svetový koncern, v ktorého produkcii nájdete od zásuviek až po roboty. Ističe ABB sú spoľahlivé a kvalitné, napriek tomu si zachovávajú vynikajúcu cenu.

Ističe Schrack

Schrack je rakúska značka elektroinštalačných komponentov a materiálu. Ističe Schrack patria medzi tie  s vynikajúcim pomerom ceny a kvality, hoci ich nevidieť v predajniach elektromateriálu tak často ako iné značky.

Ističe ETEK

ETEK je čínsky veľkovýrobca ističov. Je to menej známa značka a ako by ste od čínskeho výrobcu predpokladali, je orientovaný najmä na cenu. Napriek tomu výrobky spĺňajú príslušné európske normy.

Jednofázový istič na zásuvky ETEK alebo istič na svetlo ETEK stojí okolo 2 €, čo je porovnateľná cena s ostatnými no-name značkami. Ističe renomovaných značiek ako Legrand sú pritom často iba o nejaké to euro-dve drahšie, ETEK si teda vyberte, iba ak chcete naozaj šetriť.

Ďalšie značky ističov

Na slovenskom trhu sú obľúbené aj ističe ETI, Siemens a Noark, nestretnete sa s nimi však až tak často. Na nízku cenu sa orientujú ističe značiek OMU (bývalé XBS), Tracon či LPN.

Cena ističov

Bežné jednofázové ističe do bytu či domu kúpite už za cenu pod 3 eurá pri najlacnejších značkách. Odporúčam vám však priplatiť si a siahnuť po niektorej z osvedčených (vyššie uvedených) značiek. Cena kvalitných ističov sa síce pohybuje okolo 6 eur, na bezpečnosti a spoľahlivosti elektroinštalácie sa vám však neoplatí šetriť. 

Ceny trojfázových ističov začínajú na cca 7 eurách, opäť však odporúčam priplatiť si a siahnuť po značkových modeloch, ktorých cena sa pohybuje okolo 15 eur.

Elektrický istič Eaton B 16A trojfázový (trojpólový)

🔍 Recenzie odporúčaných ističov

Pozrite si recenzie ističov na zásuvky, svetlo, sporák, trojfázových ističov atď…, alebo porovnanie ističov vedľa seba v tabuľke.

Najčastejšie otázky o ističoch

Aký hlavný istič pred elektromerom?

Hodnotu menovitého prúdu hlavného ističa vrátane jeho charakteristiky určuje váš dodávateľ elektrickej energie v závislosti od vašej odbernej tarify. Mala by byť uvedená aj v projektovej dokumentácii k el. prípojke, ktorú schvaľuje distribučná spoločnosť (pozor – nie je to to isté ako dodávateľ elektriny). Väčšinou platí, že čím vyšší menovitý prúd ističa, tým vyššie zálohy budete platiť. Pre domy bez elektrického vykurovanie postačí väčšinou trojfázový 25 A hlavný istič, domy s vykurovaním elektrinou potrebujú 32 A hlavný istič alebo silnejší. 

Aký istič na zásuvky?

Na 230 V zásuvky sa najčastejšie používajú 16 A ističe s charakteristikou B v kombinácii s káblom CYKY 3 × 2,5 mm2. Nemusí to však platiť za každých okolností, hodnotu ističa a vhodnú kabeláž by mal určiť projektant alebo kvalifikovaný elektrotechnik.

Aký istič na svetlá?

Na osvetlenie v dome či byte sa najčastejšie používajú 10 A ističe s charakteristikou B v kombinácii s káblom CYKY 3 × 1,5 mm2. Nemusí to však platiť za každých okolností, hodnotu ističa a vhodnú kabeláž by mal určiť projektant alebo kvalifikovaný elektrotechnik.

Vyhadzuje mi istič po zapnutí zariadenia, čo mám robiť?

Môže ísť o poruchu zariadenia, resp. spotrebiča (skrat vodiča na kostru). Príliš výkonné spotrebiče ako napr. silné elektromotory, silné zváracie transformátory a pod. môžu mať príliš vysoký rozbehový prúd. V takom prípade môžete skúsiť vymeniť istič s charakteristikou B za charakteristiku C, ten nie je taký citlivý na rozbehový prúd – detaily spomínam v kapitole o charakteristike ističov.

Aký istič použiť na elektrický kotol alebo na iné zariadenie?

Vždy si pozrite návod na použitie, resp. inštaláciu daného zariadenia a použite istiaci prvok, aký predpisuje výrobca.

Ako vymeniť starý istič za nový?

Ak chcete vymeniť starý istič za nový, musíte dodržať všetky parametre pôvodného vrátane menovitého vypínacieho prúdu, charakteristiky či skratovej odolnosti. Samozrejme v prípade, ak projektant alebo kvalifikovaný elektrotechnik nerozhodne inak.

Ako prepojiť ističe v rozvodnej skrinke?

Môžete na to použiť pevné vodiče, lankové vodiče s nalisovanými dutinkami alebo tzv. prepojovací hrebeň (prepojovaciu lištu na ističe). Detaily nájdete v kapitole Svorky a prepojenie ističov.

Koľko zásuviek môžem dať na jeden istič?

Maximum je 10 zásuviek, pričom dvojzásuvka sa počíta ako jedna zásuvka.


Použité zdroje:

Elektrický istič Eaton B 16A jednofázový (jednopólový)

Najlepšie ističe
⭐⭐⭐⭐⭐

1 názor na “Aký istič vybrať – najlepšie elektrické ističe do bytu a do domu (aktualizované 4.6.2024)”

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore