Aký prúdový chránič do domu, bytu, kúpeľne či k bazénu? Prečítajte si návod.

Aký prúdový chránič do domu, bytu či kúpeľne: ako vybrať prúdový chránič bez ističa

Prerábate elektroinštaláciu? Riešite novú? Chcete zvýšiť bezpečnosť staršej? Pomôžu vám prúdové chrániče. Prečítajte si kompletný návod, ako vybrať prúdový chránič do domu, bytu či kúpeľne (klasický, tj. bez ističa). 

Obsah článku:

Michal Toma

Článok pripravil: Michal Toma

🔍 Odkiaľ mám informácie?

Aby som vám vedel poradiť aký prúdový chránič do bytu či domu vybrať, čerpal som z odbornej literatúry, STN (Slovenských technických noriem) a mojej praxe. Zapojil som množstvo prúdových chráničov nielen v obytných budovách. 

Tento článok je návodom, ako vybrať prúdový chránič pre vás, ktorý sa v elektroinštaláciách neorientujete. Snažím sa vysvetliť všetko polopate – odborníci, odpusťte, ale informácie môžu byť z vášho pohľadu zjednodušené.

⚠️Pozor:
Elektroinštalačné práce môže vykonávať iba kvalifikovaný elektrotechnik či elektrotechnička s osvedčením podľa vyhlášky 508/2009 Z. z. Medzi tieto práce patrí aj výmena či zapájanie prúdových chráničov. Nenesiem zodpovednosť za škody spôsobené použitím informácii z tohto návodu.

Aký prúdový chránič do domu či bytu sa používa najčastejšie?

Na zásuvkové a svetelné obvody domu či bytu sa najčastejšie používa jednofázový prúdový chránič 30 mA s menovitým prúdom 25 A, typu A, pretože:

 • spoľahlivo chráni pred úrazom elektrinou aj pred požiarom, 
 • predpisujú ho normy,
 • zvládne max. 25 A, takže pred neho musí byť predradený 25 A istič, čo je prípad väčšiny bytov aj domov,
 • typ A reaguje aj na jednosmerné pulzujúce prúdy, ktoré vytvárajú elektronické zdroje v zariadeniach ako počítače, TV, ale aj v práčkach, umývačkách a iných moderných verziách väčších spotrebičov.

Recenzie jednofázových prúdových chráničov

Prúdový chránič ETI EFI-2 30 mA/40 A typ A 2P

Prúdový chránič ETI 30 mA / 40 A typ A 2P jednofázový

Orientačná cena: 33,36 €

Dvojpólový (jednofázový) prúdový chránič od osvedčeného slovinského výrobcu ETI. Má rozdielový prúd 30 mA, takže je ideálny na ochranu pred úrazom elektrinou (tento typ odporúčajú aj normy). Je navyše typu A, takže reaguje aj na jednosmernú zložku, akú produkujú zariadenia s elektronickými zdrojmi. Môžete sa naňho teda spoľahnúť aj v modernej domácnosti. Na pripojenie môžete použiť aj prepojovaciu lištu (hrebeň) zhora aj zdola. Výhodou je aj super cena. Prakticky nemám čo vytknúť.

Parametre: značka: ETI; vstavaný istič: nie; menovitý rozdielový prúd: 30 mA, menovitý prúd: 40 A; typ chrániča: A; počet fáz: 1; počet pólov: 2; skratová odolnosť: 10 kA; terčík, či je obvod pod napätím: nie; pripojenie cez vidlicovú lištu: zhora aj zdola; okienko na štítok: nie; použitie: ochrana pred úrazom pre jednofázové okruhy.

Výhody:

 • typ A – hodí sa do modernej domácnosti,
 • pripojenie hrebeňa zhora aj zdola,
 • super cena.

Nevýhody:

 • nemá signalizačný terčík, či je zapnutý.

Moje hodnotenie:

⭐⭐⭐⭐⭐

Prúdový chránič Schneider 30 mA/25 A typ A 2P

Prúdový chránič Schneider 30 mA jednofázový ID 2P K A

Orientačná cena: 42,90 €

Prúdový chránič pre jednofázové (230 V) obvody na ochranu pred úrazom elektrinou (rozdielový prúd 30 mA). Ide o typ A, ktorý reaguje aj na jednosmernú zložku, takže sa hodí aj do obvodov s elektronickými zariadeniami. Pozor – zvládne max. 25 A, takže pred neho môžete zapojiť max. 25 A istič. Nevýhodou je mierne vyššia cena ako pri konkurenčných produktoch a možnosť pripojiť prepojovaciu lištu iba zdola.

Parametre: značka: Schneider; vstavaný istič: nie; menovitý rozdielový prúd: 30 mA, menovitý prúd: 25 A; typ chrániča: A; počet fáz: 1; počet pólov: 2; skratová odolnosť: 6 kA; terčík, či je obvod pod napätím: nie; pripojenie cez vidlicovú lištu: iba zdola; okienko na štítok: nie; použitie: ochrana pred úrazom pre jednofázové okruhy.

Výhody:

 • typ A – hodí sa do modernej domácnosti,
 • osvedčená známa značka,
 • pripojenie hrebeňa, aj keď iba zdola.

Nevýhody:

 • cena by mohla byť trošku nižšia.

Moje hodnotenie:

⭐⭐⭐⭐⭐

Prúdový chránič SEZ 30 mA/25 A typ A 2P

Prúdový chránič SEZ 30 mA jednofázový PFB2 25A typ A

Orientačná cena: 34,34 €

Prúdový chránič od slovenského výrobcu pre jednofázové (230 V) obvody. Má rozdielový prúd 30 mA, takže sa hodí na ochranu pred úrazom elektrinou (ako kážu normy). Je to typ A, takže reaguje aj na jednosmernú zložku rozdielových prúdov a hodí sa teda aj do obvodov s elektronickými zariadeniami. Zvládne max. 25 A, potrebuje predradený istič max. 25 A. Nevýhodou je, že značka SEZ nemá medzi niektorými elektrikármi najlepšiu povesť.

Parametre: značka: SEZ Krompachy; vstavaný istič: nie; menovitý rozdielový prúd: 30 mA, menovitý prúd: 25 A; typ chrániča: A; počet fáz: 1; počet pólov: 2; skratová odolnosť: 10 kA; terčík, či je obvod pod napätím: áno; pripojenie cez vidlicovú lištu: zhora aj zdola; okienko na štítok: nie; použitie: ochrana pred úrazom pre jednofázové okruhy.

Výhody:

 • typ A – hodí sa do modernej domácnosti,
 • možnosť pripojenia hrebeňa,
 • slovenská značka.

Nevýhody:

 • značka SEZ nemá medzi niektorými elektrikármi najlepšiu povesť.

Moje hodnotenie:

⭐⭐⭐⭐

Prúdový chránič ETEK 30 mA/40 A typ AC 2P

Prúdový chránič ETEK 30 mA / 40 A typ AC 2P jednofázový

Orientačná cena: 12,60 €

Prúdový chránič čínskeho výrobcu, ktorého výhodou je veľmi nízka cena (cca tretinová oproti iným). Je dvojpólový a určený pre jednofázové obvody. Má rozdielový prúd 30 mA, takže sa hodí na ochranu pred úrazom elektrinou. Ide však o typ AC, ktorý reaguje iba na čisto striedavý prúd a pri jednosmernej zložke, akú produkujú elektronické zariadenia, nemusí spoľahlivo zareagovať. Odporúčam vám ho teda iba ak chcete čo najviac ušetriť a iba do obvodov bez elektronických zariadení – napr. pre bojler, vykurovanie, čerpadlo a pod.

Parametre: značka: ETEK; vstavaný istič: nie; menovitý rozdielový prúd: 30 mA, menovitý prúd: 40 A; typ chrániča: AC; počet fáz: 1; počet pólov: 2; skratová odolnosť: 6 kA; terčík, či je obvod pod napätím: nie; pripojenie cez vidlicovú lištu: zhora aj zdola; okienko na štítok: nie; použitie: ochrana pred úrazom pre jednofázové okruhy bez elektronických zariadení.

Výhody:

 • možnosť pripojenia hrebeňa zhora aj zdola,
 • nízka cena.

Nevýhody:

 • menej známa značka,
 • typ AC, ktorý sa nehodí do obvodov s elektronickými zariadeniami.

Moje hodnotenie:

⭐⭐⭐⭐

Recenzie trojfázových prúdových chráničov

Prúdový chránič ETI EFI-4 30 mA/40 A typ A 4P

Prúdový chránič ETI 30 mA / 40 A typ A 4P trojfázový

Orientačná cena: 39,77 €

Trojfázový prúdový chránič s rozdielovým prúdom 30 mA. Hodí sa na ochranu pred úrazom elektrinou pre zásuvkové (aj pre 400 V zásuvky), svetelné a iné obvody (je to aj v súlade s normami). Ide o typ A, ktorý môžete použiť aj pre elektronické zariadenia, keďže reaguje aj na jednosmernú zložku, ktorú produkujú. Pripojiť ho môžete aj cez lištu (hrebeň) zhora aj zdola. Primeraná cena a osvedčená značka.

Parametre: značka: ETI; vstavaný istič: nie; menovitý rozdielový prúd: 30 mA, menovitý prúd: 40 A; typ chrániča: A; počet fáz: 3; počet pólov: 4; skratová odolnosť: 10 kA; terčík, či je obvod pod napätím: nie; pripojenie cez vidlicovú lištu: zhora aj zdola; okienko na štítok: nie; použitie: ochrana pred úrazom pre trojfázové okruhy.

Výhody:

 • typ A – hodí sa do modernej domácnosti,
 • pripojenie hrebeňa zhora aj zdola,
 • super cena.

Nevýhody:

 • nemá signalizačný terčík, či je zapnutý.

Moje hodnotenie:

⭐⭐⭐⭐⭐

Prúdový chránič XBS 30 mA/40 A typ AC 4P

Prúdový chránič XBS 30 mA / 40 A typ AC 4P trojfázový

Orientačná cena: 19,28 €

Trojfázový prúdový chránič s rozdielovým prúdom 30 mA na ochranu trojfázových obvodov pred úrazom elektrinou. Pozor – ide o typ AC, ktorý nemusí včas zareagovať na jednosmernú zložku produkovanú elektronickými zariadeniami. Hodí sa teda iba pre spotrebiče bez elektroniky ako ohrievače,  zásuvky pre motory a pod. XBS je výrobca so zameraním na nízku cenu, takže nejakú extra kvalitu by som na vašom mieste neočakával. Tento chránič si teda vyberte, iba ak chcete za každú cenu ušetriť čo najviac.

Parametre: značka: XBS; vstavaný istič: nie; menovitý rozdielový prúd: 30 mA, menovitý prúd: 40 A; typ chrániča: AC; počet fáz: 3; počet pólov: 4; skratová odolnosť: 10 kA; terčík, či je obvod pod napätím: nie; pripojenie cez vidlicovú lištu: nie; okienko na štítok: nie; použitie: ochrana pred úrazom pre trojfázové okruhy (okrem elektronických zariadení).

Výhody:

 • nízka cena,
 • prúd až 40 A.

Nevýhody:

 • menej známa značka,
 • typ AC, ktorý sa nehodí do obvodov s elektronickými zariadeniami

Moje hodnotenie:

⭐⭐⭐⭐

Prúdový chránič SEZ 300 mA/40 A typ A 4P

Prúdový chránič 300 mA SEZ trojfázový PFB4 40 A typ A

Orientačná cena: 57,32 €

Trojfázový prúdový chránič, má rozdielový prúd 300 mA a hodí sa teda na ochranu obvodu alebo celého domu či budovy pred požiarom – pozor, nechráni pred úrazom. Je to typ A, takže funguje spoľahlivo aj v obvodoch s elektronickými zariadeniami. Nevýhodou je, že značka SEZ nemá medzi niektorými elektrikármi najlepšiu povesť.

Parametre: značka: SEZ Krompachy; vstavaný istič: nie; menovitý rozdielový prúd: 300 mA, menovitý prúd: 40 A; typ chrániča: A; počet fáz: 3; počet pólov: 4; skratová odolnosť: 10 kA; terčík, či je obvod pod napätím: áno; pripojenie cez vidlicovú lištu: zhora aj zdola; okienko na štítok: nie; použitie: ochrana pred požiarom pre trojfázové okruhy a celé domy či budovy.

Výhody:

 • typ A – hodí sa do modernej domácnosti,
 • možnosť pripojenia hrebeňa,
 • slovenská značka.

Nevýhody:

 • značka SEZ nemá medzi niektorými elektrikármi najlepšiu povesť,
 • vyššia cena.

Moje hodnotenie:

⭐⭐⭐⭐

Porovnanie odporúčaných jednofázových prúdových chráničov bez ističa

Prúdový chránič ETI EFI-2 30 mA/40 A typ A 2P
Prúdový chránič ETI 30 mA / 40 A typ A 2P jednofázový
Prúdový chránič Schneider 30 mA/25 A typ A 2P
Prúdový chránič Schneider 30 mA jednofázový ID 2P K A
Prúdový chránič SEZ 30 mA/25 A typ A 2P
Prúdový chránič SEZ 30 mA jednofázový PFB2 25A typ A
Prúdový chránič ETEK 30 mA/40 A typ AC 2P
Prúdový chránič ETEK 30 mA / 40 A typ AC 2P jednofázový
orientačná cena33,36 €42,90 €34,34 €12,60 €
moje hodnotenie⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐
použitieochrana pred úrazom pre 230 V obvodyochrana pred úrazom pre 230 V obvodyochrana pred úrazom pre 230 V obvodyochrana pred úrazom pre 230 V obvody
Zistiť cenuZistiť cenuZistiť cenuZistiť cenu
menovitý rozdielový prúd30 mA30 mA30 mA30 mA
menovitý prúd40 A25 A25 A40 A
typAAAAC
vstavaný ističnienienienie
počet fáz1111
počet pólov2222
skratová odolnosť10 kA6 kA10 kA6 kA
terčík, či je pod napätímnienieánonie
pripojenie cez hrebeň (lištu)zhora, zdolazdolazhora aj zdolazhora aj zdola
okienko na štítoknienienienie
výhodytyp A (aj pre elektronické zariadenia), pripojenie hrebeňa zhora aj zdola, super cenatyp A (aj pre elektronické zariadenia), pripojenie hrebeňa zdola, osvedčená značkatyp A (aj pre elektronické zariadenia), pripojenie hrebeňa, slovenská značka
veľmi nízka cena, pripojenie hrebeňa zdola
nevýhodychýba signalizačný terčíkcena by mohla byť nižšiaSEZ nemá medzi niektorými elektrikármi najlepšiu povesťtyp AC nevhodný do obvodov s elektronickými zariadeniami, menej známa značka

Porovnanie odporúčaných trojfázových prúdových chráničov bez ističa

Prúdový chránič ETI EFI-4 30 mA/40 A typ A 4P
Prúdový chránič ETI 30 mA / 40 A typ A 4P trojfázový
Prúdový chránič XBS 30 mA/40 A typ AC 4P
Prúdový chránič XBS 30 mA / 40 A typ AC 4P trojfázový
Prúdový chránič SEZ 300 mA/40 A typ A 4P
Prúdový chránič 300 mA SEZ trojfázový PFB4 40 A typ A
orientačná cena39,77 €19,28 €57,32 €
moje hodnotenie⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐
použitieochrana pred úrazom pre 400 V obvodyochrana pred úrazom pre 400 V obvodyochrana pred požiarom pre 400 V obvody či celý dom/objekt
Zistiť cenuZistiť cenuZistiť cenu
menovitý rozdielový prúd30 mA30 mA300 mA
menovitý prúd40 A40 A40 A
typAAA
vstavaný ističnienienie
počet fáz333
počet pólov444
skratová odolnosť10 kA10 kA10 kA
terčík, či je pod napätímnienieáno
pripojenie cez hrebeň (lištu)zhora, zdolaniezhora aj zdola
okienko na štítoknienienie
výhodytyp A (aj pre elektronické zariadenia), pripojenie hrebeňa zhora aj zdola, super cenanízka cena, max. prúd až 40 Atyp A (aj pre elektronické zariadenia), pripojenie hrebeňa, slovenská značka
nevýhodychýba signalizačný terčíktyp AC nevhodný do obvodov s elektronickými zariadeniami, menej známa značkaSEZ nemá medzi niektorými elektrikármi najlepšiu povesť, vyššia cena

Chýba vám tu nejaký? Pozrite si všetky prúdové chrániče v katalógu.

Čo je prúdový chránič a ako funguje (stručne)

Prúdový chránič je zariadenie, ktoré môže mať viacero podôb. Najčastejšie je to modulárny prístroj, ktorý sa inštaluje na DIN lištu v rozvádzači a svojím vzhľadom pripomína istič (často je o niečo širší). 

Pokým istič chráni pred nadprúdom či skratom, a teda požiarom, prúdový chránič chráni pred úrazom elektrinou a takisto pred požiarom, hoci iným spôsobom. 

Pracuje nasledovne:

Sleduje, koľko prúdu cezeň odchádza do obvodu vo fázovom vodiči (hnedý, prípadne čierny či sivý). Takisto sleduje, aké množstvo sa mu vracia späť. 

Vracia sa menej prúdu? Zvyšok niekam uniká, môže to byť:

 •  do zeme cez ľudské telo či porušenú izoláciu vodiča (napr. v stene),
 •  do zeme cez ochranný vodič, napríklad cez porušenú izoláciu vodiča či spotrebiča (cez jeho kovový kryt). 

Ak je tento rozdiel prúdov vyšší ako menovitý rozdielový prúd prúdového chrániča, chránič obvod vypne – rovnako ako istič pri nadprúde. Detailnejšie popisujem princíp prúdových chráničov v článku Ako funguje prúdový chránič – princíp, normy, využitie.  

Typy prúdových chráničov a podmienky ich použitia

Prúdových chráničov existuje viacero typov. Princíp je rovnaký pre všetky, tie sa však líšia vyhotovením, prípadne doplnkovou funkciou.

 1. prúdový chránič bez ističa („klasické“), o tých píšem v tomto článku, ktorý čítate,
 2. prúdové chrániče so vstavaným ističom,
 3. prúdové chrániče do zásuvky alebo na kábel
Ako vybrať kombinovaný prúdový chránič s ističom? Prečítajte si návod.

Ako vybrať kombinovaný prúdový chránič so vstavaným ističom

Potrebujete ušetriť miesto v rozvádzači? Prečítajte si, ako vybrať prúdový chránič, ktorý má vstavaný istič.

Prúdový chránič do kúpeľne už nestačí. Čo hovoria normy?

„Veď si dám prúdový chránič do kúpeľne, to stačí. “

Noo… kedysi možno. V kúpeľniach a podobných priestoroch je naozaj zvýšené riziko úrazu kvôli vlhkosti. To isté platí pre bazény a okolie, prúdový chránič k bazénu by mala byť úplná samozrejmosť (chlórovaná voda veľmi dobre vedie elektrinu). 

⚠️ Ale doba pokročila a slovenské technické normy, ktorými sa pri elektroinštaláciách riadime, hovoria niečo iné. 

Zjednoduším to:
Podľa nich musíte prúdovým chráničom 30 mA ochrániť všetky zásuvkové a svetelné obvody v dome či byte aj v iných obytných budovách. Platí to pre všetky zásuvky do 32 A (teda pre všetky bežné 230 V zásuvky doma).

Neberte to však iba ako byrokraciu. Prúdové chrániče skutočne dokážu zachrániť život i majetok vám aj vašim blízkym. 

📝 Poznámka:
Samozrejme, ak máte starú elektroinštaláciu a prerábate kúpeľňu, natiahnite nové rozvody a dajte prúdový chránič aspoň tam. Ale najlepšie je všade.

Podmienky pre použitie prúdového chrániča

Ak chcete použiť prúdový chránič, musíte mať v dome, byte či budove už elektroinštaláciu typu TN-S, tj. trojvodičovú.

V starých elektroinštaláciách typu TN-C s dvoma vodičmi (najčastejšie hliníkové) prúdový chránič použiť nemôžete. Nefungoval by správne a je to nebezpečné – prúdový chránič totiž pri vypnutí rozpojí aj „nulák“. V prípade dvojvodičovej siete by sa tak na kovových krytoch spotrebičov objavilo nebezpečné napätie.

💡 Tip pre vás:
Ak budete elektroinštaláciu prerábať postupne, v novom elektroinštalačnom okruhu, ktorý natiahnete už ako trojvodičový, prúdový chránič použiť môžete… a mali by ste. 

Ak zatiaľ nechcete s elektroinštaláciou hýbať, máte možnosť zvýšiť jej ochranu použitím prúdového chrániča do zásuvky.

Prúdový chránič 30 mA či iný? Menovitý rozdielový prúd

Menovitý rozdielový prúd je najdôležitejší parameter prúdového chrániča. Špecifikuje, pri akom rozdieli prúdu odchádzajúceho do obvodu a vracajúceho sa späť chránič obvod vypne. 

Prúdový chránič 30 mA

Prúdový chránič 30 mA je najčastejšie používaným typom. Ak sa pýtate, aký prúdový chránič do domu či do bytu, tak je to presne tento. Používa sa na ochranu pred úrazom elektrinou, a to v domoch, bytoch, kancelárskych aj iných budovách… v podstate takmer všade.

30 mA striedavých je totiž prúd, ktorý pre človeka nie je krátkodobo nebezpečný. Áno, kopne vás to, ale prúdový chránič 30 mA obvod preruší dostatočne rýchlo na to, aby ste nemali vážne následky, alebo sa neohrozil váš život (nestihne dôjsť k fibrilácii srdca).

Prúdový chránič 10 mA

Prúdový chránič 10 mA sa používa takisto na ochranu pred úrazom, a to v ešte náročnejších aplikáciách, kde musí byť ochrana zosilnená. Príkladom sú zdravotnícke zariadenia.

Prečo teda nepoužiť všade 10 mA prúdový chránič namiesto 30 mA?

Problém je, že prúdový chránič do domu či bytu chráni často zásuvkové obvody, ku ktorým je pripojených viac spotrebičov. Niektoré spotrebiče majú tzv. unikajúce prúdy – ide o malé prúdy putujúce do zeme napr. cez ochranný vodič vplyvom nedokonalosti izolácie. Často je to pár mA, ale keď sa tieto prúdy sčítajú, môže to byť aj viac ako 10 mA. 

A 10 mA chránič by v takých podmienkach bezdôvodne vypadával. 30 mA prúdový chránič v domácich podmienkach stačí. 

Mimochodom, 30 mA chránič môže kvôli unikajúcim prúdom vypadávať tiež. Preto by ste mali elektroinštalačné okruhy vhodne rozdeliť, nie chrániť jedným prúdovým chráničom celý dom.

Prúdový chránič 300 mA

Prúdový chránič 300 mA alebo 100 mA nechráni dostatočne pred úrazom, používa sa však na ochranu obvodu alebo celého objektu pred požiarom. Príkladom sú drevodomy.

Ide o hodnotu prúdu, pri ktorej ešte nevznikne v mieste poruchy tepelný výkon, ktorý by dokázal zapáliť ľahko horľavé látky.

Prúdový chránič 500 mA

Používa sa na ochranu celých budov/objektov kvôli selektivite – keby ste dali na celú budovu 30 mA chránič, vypínal by súčasne s chráničmi v jednotlivých obvodoch.

Prúdový chránič ETI 30 mA / 40 A typ A 2P jednofázový

🔍 Recenzie odporúčaných prúdových chráničov

Pozrite si recenzie prúdových chráničov jedno alebo trojfázových, na ochranu pred úrazom či požiarom…, alebo porovnanie prúdových chráničov vedľa seba v tabuľke.

Koľko ampérový prúdový chránič? (menovitý prúd)

Pýtate sa, koľko ampérový prúdový chránič vybrať? Pýtate sa správne, okrem menovitého rozdielového prúdu výrobcovia udávajú aj menovitý prúd prúdového chrániča. A ten špecifikuje, koľko prúdu dlhodobo znesie. Nemýľte si to teda s menovitým rozdielovým prúdom. 

Čo to v praxi znamená? 

Že pred každý prúdový chránič musíte zapojiť istič s menovitým prúdom, ktorý bude rovnaký alebo nižší ako menovitý prúd chrániča.

📝 Príklad:
Prúdový chránič 30 mA/25 A – pred neho musíte zapojiť 25 A istič, 16 A alebo 10 A istič. „Silnejší“ istič nie, lebo prúdový chránič by pri skrate alebo nadprúde zhorel.

Prúdový chránič 25 A

Prúdový chránič s menovitým prúdom 25 A je najčastejšie používaný v domoch a bytoch. 

Väčšina bytov i domov má totiž 25 A hlavný istič a pred takýto chránič teda nemusíte predradiť ďalší istič, ale stačí rovno z neho rozdeliť jednotlivé okruhy so 16 A ističmi na zásuvky alebo 10 A ističmi na svetlo.  

Prúdový chránič 16 A a prúdový chránič 20 A

Prúdový chránič s menovitým prúdom 16 A či 20 A je skôr výnimka. Najčastejšie ich nájdete ako kombinované prúdové chrániče s ističom. Existujú však aj 16 A a 20 A chrániče bez vstavaného ističa, v každom prípade odporúčam radšej 25 A kvôli rezerve.

Prúdový chránič 40 A a viac

Ak máte pred chráničom istič 32 A alebo silnejší, budete potrebovať prúdový chránič s menovitým prúdom aspoň 40 A. Existujú aj prúdové chrániče s menovitým prúdom 50 A, 63 A, 100 A… platí to, čo som napísal vyššie: menovitý prúd ističa musí byť rovnaký alebo nižší. 

Typ prúdového chrániča

Veľa ľudí pri otázke ako vybrať prúdový chránič zabúda na dôležitý parameter: typ chrániča.

Mnohé prúdové chrániče sú jednoduché mechanické zariadenia s pár súčiastkami bez elektroniky. Existujú však aj zložitejšie, kde prúd vyhodnocuje elektronika. 

Prečo? 

Nie každý typ chrániča totiž spoľahlivo zareaguje v každej situácii:

Prúdový chránič typ AC

Reaguje iba na striedavé prúdy, tj. čisto odporovú, kapacitnú alebo indukčnú záťaž. Prúdový chránič typ AC spoľahivo funguje napríklad v inštalačných obvodoch, kde máte pripojené el. vykurovanie, elektromotor, transformátor a pod. 

Ich výhoda je o pár eur nižšia cena. Prúdové chrániče typu AC však neodporúčam používať v modernej domácnosti, radšej siahnite po type A (keď, tak iba v okruhoch bez elektronických spotrebičov).

Prúdový chránič typ A

Okrem striedavých prúdov reaguje prúdový chránič typu A aj na jednosmerné pulzujúce prúdy do 6 mA. Tú vytvárajú spotrebiče s elektronickými zdrojmi. Také zdroje nájdete v počítačoch, TV, zosilňovačoch, ale aj v LED osvetlení či moderných spotrebičoch ako práčka, umývačka a pod. 

V modernej domácnosti… vlastne v každej vám odporúčam používať prúdový chránič typu A.

Prúdový chránič typ F

Ako typ A, avšak zvládajú vyhladený jednosmerný prúd až do 10 mA a vysoké frekvencie. Používajú sa v inštalačných okruhoch s 1-fázovými frekvenčnými meničmi. Také meniče nájdete aj v niektorých moderných spotrebičoch ako práčka či sušička.

Prúdový chránič typ B

Prúdový chránič typ B reaguje na striedavé, jednosmerné pulzujúce aj jednosmerné prúdy. Používajú sa v priemysle, v spojení s frekvenčnými meničmi, fotovoltickými elektrárňami, ale aj v obvodoch, kde sú zapojené nabíjačky elektromobilov, ktoré takéto prúdy vytvárajú. 

Áno, mali by ste ich použiť aj s domácou nabíjačkou elektromobilu.

Prúdový chránič typ B+

Ako typ B, majú však trošku inú charakteristiku a zvládajú frekvenciu do 20 kHz (typ B iba do 2 kHz).

Prúdový chránič typ Bfq

Ako typ B, zvláda však prúdy do 50 kHz. Používa sa v spojení s 3-fázovými frekvenčnými meničmi.

Prúdový chránič ETI 30 mA / 40 A typ A 2P jednofázový

🔍 Recenzie odporúčaných prúdových chráničov

Pozrite si recenzie prúdových chráničov jedno alebo trojfázových, na ochranu pred úrazom či požiarom…, alebo porovnanie prúdových chráničov vedľa seba v tabuľke.

Počet pólov (fáz) prúdového chrániča

Jednofázový prúdový chránič

Ako názov napovedá, jednofázový prúdový chránič je určený pre jednofázové 230 V obvody, napríklad zásuvkové alebo svetelné v byte či dome. 

Jednofázový prúdový chránič 4 svorky – vstupnú a výstupnú pre fázový vodič (väčšinou hnedý) a vstupnú i výstupnú pre nulák (modrý). 

V rozvodnej skrinke vám zaberie 2 pozície ako 2 štandardné 230 V ističe. Existujú však aj zúžené verzie, ktoré zaberú 1 pozíciu (ako 1 istič).

Jednofázový prúdový chránič niektorí označujú nesprávne ako jednopólový prúdový chránič. Myslia tým práve ten zúžený, ktorý zaberie 1 pozíciu. Prúdový chránič však vždy musí byť aspoň dvojpólový, keďže k nemu pripájate fázový aj neutrálny vodič. 

Prúdový chránič 3-fázový

Trojfázový prúdový chránič je určený pre trojfázové (400 V) elektroinštalačné okruhy. Má 8 svoriek – vstupné a výstupné pre 1., 2. a 3. fázu a vstupnú a výstupnú pre neutrálny vodič („nulák“). 

3-fázový prúdový chránič je 4-pólový. To znamená, že vám v rozvádzači zaberie 4 pozície – ako 4 klasické jednofázové ističe.

Skratová odolnosť prúdového chrániča (vypínacia schopnosť)

Vypínacia schopnosť prúdového chrániča (hovorí sa jej aj skratová odolnosť alebo skratová schopnosť) špecifikuje, aký najväčší prúd dokáže prúdový chránič vypnúť pri poruche. Pri skrate totiž nemusí prúd dosahovať iba miliampére, ale tisícky ampérov (kiloampére, tj. kA)

Je to teda podobný parameter ako pri ističoch a podobné sú aj hodnoty:

6 kA prúdové chrániče

Zvládnu vypnúť prúd max. 6 kA (6 000 A). To je dostatočná hodnota pre domácnosti, práve tam sa 6 kA chrániče najčastejšie používajú. 

10 kA prúdové chrániče

Zvládnu vypnúť prúd max. 10 kA (10 000 A). Používajú sa v priemysle a náročnejších aplikáciách. Ale môžete ich použiť aj v domácnostiach. 

Samozrejme, okrem 10 kA chráničov existujú aj tie s ešte vyššou vypínacou schopnosťou. Používajú sa najmä v priemysle, kde hrozia vysoké skratové prúdy. Detailami vás však nebude zbytočne zaťažovať.

Selektivita prúdového chrániča

Bežné prúdové chrániče vypínajú dostatočne rýchlo na to, aby vás ochránili pred úrazom elektrinou či požiarom…

…niekedy až príliš rýchlo. 

Kvôli tomu občas reagujú aj na prúdové impulzy vznikajúce napr. pri búrkach. To nemusí ničomu prekážať, ak na taký chránič nemáte pripojený napr. mraziaci box alebo iné dôležité zariadenie. Prvé riešenie je nepoužiť v takej zásuvke prúdový chránič (čo nie je ideálne ani v súlade s STN). 

Druhé zase použiť selektívny prúdový chránič:

Selektívny prúdový chránič typu G 

Označuje sa podľa nemeckého slova Gewitter (búrka) a robí presne to, čo by ste z jeho názvu čakali. Reaguje dostatočne rýchlo, aby chránil, ale nie príliš rýchlo, aby vypadával pri „zdaní“ poruchy. G chrániče sa vyrábajú aj v 30 mA vyhotovení.

Selektívny prúdový chránič typu S 

Vyrábajú sa od 100 mA. Nepoužívajú sa teda na ochranu pred úrazom, ale ako doplnkové prúdové chrániče na väčších alebo hlavných vetvách elektroinštalácie. 

Vďaka oneskoreniu vypne vždy najprv chránič na danom okruhu, až potom chránič typu S. Nestane sa teda, že by celý objekt ostal bez elektriny, keby stačilo iba vypnutie chrániča niekde na vnútornom okruhu. 

Značky prúdových chráničov

Prúdový chránič Eaton

prúdovými chráničmi Eaton mám veľmi dobré skúsenosti, sú kvalitné vyrobené, spoľahlivé, dobre vybavené a majú premyslený dizajn. Značka sa kedysi volala Moeller (kým ich kúpil Eaton).

Prúdový chránič Schneider

Francúzsky (napriek tomu, že názov znie nemecky) výrobca ističov, chráničov a ďalších prístrojov a komponentov. Prúdové chrániče Schneider Electric patria, rovnako ako Eaton, medzi najrozšírenejšie a najspoľahlivejšie na našom trhu.

Prúdový chránič Legrand

Legrand ponúka niekoľko produktových radov prístrojov (ističov a chráničov), ktoré sa líšia výbavou a parametrami – jednoduchší rad RX3 je určený pre domáce inštalácie, TX3 a DX3 sú do komerčnej sféry a priemyslu. Prúdové chrániče Legrand patria takisto medzi veľmi spoľahlivé a veľmi rozšírené.

Prúdový chránič ETI

ETI je slovinský výrobca ističov, prúdových chráničov, ďalších modulárnych prístrojov, ale aj rozvodných skriniek a ďalšieho elektroinštalačného materiálu. Prúdové chrániče ETI sú kvalitné a majú dobrý pomer cena/výkon.

Prúdový chránič SEZ

SEZ Krompachy – domáci výrobca rozvádzačov, ističov, prúdových chráničov a elektroinštalačných komponentov. Niektorí elektrikári nemajú s ich ističmi najlepšie skúsenosti, čo sa týka prúdových chráničov SEZ, neviem. Mne na nich trochu prekáža cena, ktorá by mohla byť nižšia, keďže ide o domácu slovenskú značku.

Prúdový chránič OEZ

Bývalá firma Elektrotechnické závody, akciová společnost Olomouc, dnes patrí do skupiny Siemens. Ponúka široké portfólio produktov a prúdové chrániče OEZ patria medzi spoľahlivé za rozumnú cenu. Nie sú však až také rozšírené ako iné značky.

Ďalšie parametre a funkcie prúdových chráničov

Max. prierez vodičov – Špecifikuje, aké najhrubšie vodiče môžete k prúdovému chrániču pripojiť. Pri menších chráničoch okolo 25 A je to obvykle 25 mm2, čo je dostatočná rezerva (na 25 A vám stačí 4 mm2).

Signalizačné okienko – Indikuje, či je obvod pod napätím. Zelená farba značí, že je daný elektroinštalačný obvod bezpečný, červená vás varuje, že je pod napätím. Nie je tam žiadna LED kontrolka, je to kúsok plastu, ktorý sa mechanicky posúva. Okienko majú napr. prúdové chrániče Eaton, či SEZ, Legrand to pri niektorých rieši farbami na ovládacej páčke.

Pripojenie „hrebeňa“ – Rovnako ako pri ističoch a ďalších prístrojoch, aj prúdové chrániče môžete prepájať prepojovacími lištami (tzv. hrebeňmi). Je to jednoduchšie ako použiť vodiče. Niektoré prúdové chrániče majú svorky na hrebeň zospodu, iné z vrchu, no a niektoré z oboch strán či dokonca vôbec.

Okienko pre popis – Na niektorých prúdových chráničoch (napr. vyššie rady Legrand TX3 a DX3) nájdete okienko, do ktorého môžete vložiť papierový štítok s označením daného chrániča. Je to lepšie riešenie, ako na chránič štítky lepiť.

Pripojenie prídavného zariadenia – K niektorým prúdových chráničom môžete pripojiť prídavný modul, napríklad spúšť či modul na vzdialené ovládanie alebo signalizáciu (niekde sa rozsvieti kontrolka, že chránič vypol). Lacnejšie chrániče pre domácnosť to obvykle neumožňujú.

Prúdový chránič ETI 30 mA / 40 A typ A 2P jednofázový

🔍 Recenzie odporúčaných prúdových chráničov

Pozrite si recenzie prúdových chráničov jedno alebo trojfázových, na ochranu pred úrazom či požiarom…, alebo porovnanie prúdových chráničov vedľa seba v tabuľke.

Zdroje:

 1. https://www.eaton.com/sk/sk-sk/markets/residential/typy-proudovych-chranicu.html,
 2. https://www.oez.sk/aktuality/proudove-chranice-ii-deleni-podle-ochrany-a-rezidualniho,
 3. https://akourobit.sk/ako-funguje-prudovy-chranic-princip-normy-vyuzitie/,
 4. http://www.rotex.sk/docs/36-prepatove-ochrany/36c%20LEGRAND/katalog_prirucka_ochrany_PCH.pdf,
 5. https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,4260.0.html,
 6. Tkotz, Klaus a kol.: Příručka pro elektrotechnika, Verlag Europa-Lehrmittel, Nourney, Vollmer GmbH & Co. KG, 2006,
 7. STN 33 2000-7-722,
 8. STN EN 62423,
 9. STN 33 2000-5-53,
 10. STN EN 61008,
 11. úvodná foto: pixabay.com.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Obsah článku:

Obsah
Návrat hore