Ako vybrať kombinovaný prúdový chránič s ističom? Prečítajte si návod.

Kombinovaný prúdový chránič s ističom: ako vybrať ten správny do domu, bytu či inde

Prerábate elektroinštaláciu? Riešite novú? Chcete zvýšiť bezpečnosť staršej? Pomôže vám kombinovaný prúdový chránič s ističom. Obsahuje 2 zariadenia v jednom, takže vám ušetrí miesto v rozvodnej skrinke, ktorého pri prerábke nikdy nie je nazvyš. Prečítajte si kompletný návod, ako vybrať prúdový chránič s ističom. 

Michal Toma

Článok pripravil: Michal Toma

🔍 Odkiaľ mám informácie

Aby som vám vedel poradiť aký kombinovaný prúdový chránič si máte vybrať, čerpal som z odbornej literatúry, STN (Slovenských technických noriem) a mojej praxe. Zapojil som ich množstvo a nielen v obytných budovách. 

Tento článok je návodom pre vás, ktorí sa v elektroinštaláciách neorientujete. Snažím sa vysvetliť všetko polopate – odborníci, odpusťte, ale informácie môžu byť z vášho pohľadu zjednodušené.

⚠️ Pozor:
Elektroinštalačné práce môže vykonávať iba kvalifikovaný elektrotechnik či elektrotechnička s osvedčením podľa vyhlášky 508/2009 Z. z. Medzi tieto práce patrí aj výmena či zapájanie prúdových chráničov s ističom. Nenesiem zodpovednosť za škody spôsobené použitím informácii z tohto návodu.

Prúdový chránič s ističom – aký sa používa v dome či byte najčastejšie?

Ak sa vám nechce čítať ďalej:

Na zásuvkové obvody domu či bytu sa najčastejšie používa prúdový chránič s ističom 16 A 30 mA typu A s charakteristikou ističa B .

Na svetelné obvody domu či bytu sa najčastejšie používa prúdový chránič s ističom 10 A 30 mA, takisto typu A s charakteristikou ističa B.

Je to, pretože:

 •  spoľahlivo chránia pred úrazom elektrinou aj pred skratom a nadprúdom, 
 •  predpisujú ho normy (teda, predpisujú 30 mA chránič + vhodný istič, nekážu, že máte mať zrovna kombinovaný prúdový chránič s ističom),
 •  typ A reaguje aj na jednosmerné pulzujúce prúdy, ktoré vytvárajú elektronické zdroje v zariadeniach ako počítače, TV, ale aj v práčkach, umývačkách a iných moderných verziách väčších spotrebičov.

Recenzie prúdových chráničov s ističom

Prúdový chránič s ističom ETEK 30 mA, typ A, B16 A alebo B10 A

Prúdový chránič s ističom ETEK 30 mA/B16 A, typ A, dvojpólový

Orientačná cena: 14,82 € za 10 A verziu, 14,47 € za 16 A verziu

Prúdový chránič s ističom od čínskeho výrobcu, ktorého výhodou je veľmi nízka cena (cca tretinová oproti iným). Je dvojpólový, takže pre 1-fázové 230 V obvody, ale úzky a zaberie iba 1 pozíciu ako istič. Rozdielový prúd 30 mA ho predurčuje na ochranu pred úrazom, zároveň má vstavaný istič, takže 16 A variant môžete použiť bez dodatočného istenia na zásuvkové 10 A variant na svetelné obvody. Páči sa mi, že je to typ A, takže 100 % chráni aj v obvodoch s modernými elektronickými spotrebičmi, ktoré generujú jednosmernú zložku. Značku ETEK odporúčam, iba ak chcete ušetriť za každú cenu.

Parametre: značka: ETEK; vstavaný istič: áno; menovitý rozdielový prúd: 30 mA, menovitý prúd ističa: 10 A alebo 16 A; charakteristika: B; typ chrániča: A; počet fáz: 1; počet pólov: 2; skratová odolnosť: 6 kA; terčík, či je obvod pod napätím: áno; pripojenie cez vidlicovú lištu: nie; okienko na štítok: nie; použitie: ochrana pred úrazom, skratom a nadprúdom v domácich a nenáročných inštaláciách (10 A pre svetelné a 16 A pre zásuvkové obvody).

Výhody:

 • úzky variant, zaberie iba 1 pozíciu ako istič,
 • typ A, takže chráni aj obvody s modernými elektronickými zariadeniami,
 • vynikajúca cena.

Nevýhody:

 • nedá sa použiť prepojovacia lišta (hrebeň),
 • menej známa značka.

Moje hodnotenie:

⭐⭐⭐⭐

Prúdový chránič s ističom EATON 30 mA, typ A, B16 A alebo B10 A

Prúdový chránič s ističom 16 A 30 mA Eaton PFL6 typ A

Orientačná cena: 52,38 € za 10 A verziu, 39,10 € za 16 A verziu

Prúdový chránič s ističom overenej a spoľahlivej značky EATON. Je dvojpólový a určený pre jednofázové 230 V obvody. Má rozdielový prúd 30 mA, takže chráni pred úrazom elektrinou, a to 100 % spoľahlivo aj v obvodoch s elektronickými spotrebičmi, keďže je to typ A, ktorý reaguje aj na jednosmernú zložku. Má vstavaný istič, takže ho môžete zapojiť hneď za hlavný istič a nemusíte pred neho ani zaň pridávať istič samostatný. Výhodou je možnosť pripojiť prepojovaciu lištu (hrebeň) z oboch strán, signalizačné okienko, či je obvod pod napätím a jasne označené testovacie tlačidlo. Nevýhodou je vyššia cena, napriek tomu odporúčam EATON pre vysokú spoľahlivosť a kvalitu.

Parametre: značka: EATON (bývalý Moeller); vstavaný istič: áno; menovitý rozdielový prúd: 30 mA, menovitý prúd ističa: 10 A alebo 16 A; charakteristika: B; typ chrániča: A; počet fáz: 1; počet pólov: 2; skratová odolnosť: 6 kA; terčík, či je obvod pod napätím: áno; pripojenie cez vidlicovú lištu: zhora aj zdola; okienko na štítok: nie; použitie: ochrana pred úrazom, skratom a nadprúdom v domácich a nenáročných inštaláciách (10 A pre svetelné a 16 A pre zásuvkové obvody.

Výhody:

 • overená a spoľahlivá značka, 
 • jednoduchá inštalácia s použitím hrebeňa zhora aj zdola,
 • typ A, takže chráni aj obvody s modernými elektronickými zariadeniami.

Nevýhody:

 • vyššia cena (ale oplatí sa priplatiť).

Moje hodnotenie:

⭐⭐⭐⭐⭐

Prúdový chránič s ističom SEZ trojfázový 30 mA/B16 A typ A

Prúdový chránič s ističom 4P (trojfázový) 30 mA 16 A SEZ PFI4 typ A

Orientačná cena: 65,21 €

Trojfázový prúdový chránič od slovenského výrobcu SEZ Krompachy. Má rozdielový prúd 30 mAzabudovaný 16 A istič, takže sa hodí napr. na ochranu pred úrazom v obvodoch s trojfázovými 400 V zásuvkami alebo v iných trojfázových obvodoch. Je to typ A, takže spoľahlivo funguje aj v obvodoch s elektronickými zariadeniami, ktorých zdroje produkujú jednosmernú zložku. Výhodou je možnosť pripojiť hrebeň (prepojovaciu lištu) zhora aj zdola, nevýhodou vyššia cena na to, že ide o slovenský výrobok.

Parametre: značka: SEZ Krompachy; vstavaný istič: áno; menovitý rozdielový prúd: 30 mA, menovitý prúd ističa: 16 A; charakteristika: B; typ chrániča: A; počet fáz: 3; počet pólov: 4; skratová odolnosť: 10 kA; terčík, či je obvod pod napätím: áno; pripojenie cez vidlicovú lištu: zhora aj zdola; okienko na štítok: nie; použitie: ochrana pred úrazom, skratom a nadprúdom pre 400 V zásuvky a obvody.

Výhody:

 • typ A, takže chráni aj obvody s modernými elektronickými zariadeniami,
 • originál slovenský výrobca, žiadna Čína,
 • jednoduchá inštalácia s použitím hrebeňa zhora aj zdola.

Nevýhody:

 • vyššia cena, na to, že je to SK výrobok.

Moje hodnotenie:

⭐⭐⭐⭐

Porovnanie odporúčaných prúdových chráničov s ističom

Prúdový chránič s ističom ETEK 30 mA/B10 A, typ APrúdový chránič s ističom ETEK 30 mA/B10 A, typ A, dvojpólovýPrúdový chránič s ističom ETEK 30 mA/B16 A, typ APrúdový chránič s ističom ETEK 30 mA/B16 A, typ A, dvojpólovýPrúdový chránič s ističom EATON 30 mA/B10 A, typ APrúdový chránič s ističom 10 A 30 mA Eaton PFL6 typ APrúdový chránič s ističom EATON 30 mA/B16 A, typ APrúdový chránič s ističom 16 A 30 mA Eaton PFL6 typ APrúdový chránič s ističom SEZ 30 mA/B16 A, typ APrúdový chránič s ističom 4P (trojfázový) 30 mA 16 A SEZ PFI4 typ A
orientačná cena14,82 €14,47 €52,38 €39,10 €65,21 €
moje hodnotenie⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐
použitieochrana pred úrazom, skratom a nadprúdom pre svetelné obvodyochrana pred úrazom, skratom a nadprúdom pre zásuvkové obvodyochrana pred úrazom, skratom a nadprúdom pre svetelné obvodyochrana pred úrazom, skratom a nadprúdom pre zásuvkové obvodyochrana pred úrazom, skratom a nadprúdom pre zásuvkové obvody
Zistiť cenuZistiť cenuZistiť cenuZistiť cenuZistiť cenu
menovitý rozdielový prúd30 mA30 mA30 mA30 mA30 mA
typAAAAA
vstavaný ističánoánoánoánoáno
menovitý prúd vstavaného ističa10 A16 A10 A16 A16 A
charakteristika vstavaného ističaBBBBB
počet fáz11113 (čiže 400 V)
počet pólov22224
skratová odolnosť6 kA6 kA6 kA6 kA10 kA
terčík, či je pod napätímnienieánoánoáno
pripojenie cez hrebeň (lištu)nieniezhora aj zdolazhora aj zdolazhora aj zdola
okienko na štítoknienienienienie
výhodyúzky (ako 1 istič), typ A (aj pre elektronické zariadenia), super cenaúzky (ako 1 istič), typ A (aj pre elektronické zariadenia), super cenaoverená spoľahlivá značka, typ A (aj pre elektronické zariadenia), pripojenie hrebeňa zhora aj zdola
overená spoľahlivá značka, typ A (aj pre elektronické zariadenia), pripojenie hrebeňa zhora aj zdolatyp A (aj pre elektronické zariadenia), pripojenie hrebeňa zhora aj zdola, originál slovenský výrobca, žiadna Čína
nevýhodymenej známa značkamenej známa značkavyššia cena (ale oplatí sa priplatiť)vyššia cena (ale oplatí sa priplatiť)vyššia cena, na to, že je to SK výrobok

Chýba vám tu nejaký? Pozrite si všetky prúdové chrániče s ističom v overenom e-shope alebo si porovnajte ich ceny na Heureke.

Čo je kombinovaný prúdový chránič s ističom a ako funguje

Prúdový chránič s ističom je zariadenie, ktoré môže mať viacero podôb. Najčastejšie je to modulárny prístroj, ktorý sa inštaluje na DIN lištu v rozvádzači a svojím vzhľadom pripomína istič (často je o niečo širší).

Hovorí sa mu aj prúdový chránič s nadprúdovou ochranou. 

Zabudovaný istič chráni pred nadprúdom či skratom, a teda požiarom, prúdový chránič chráni pred úrazom elektrinou a takisto pred požiarom, hoci iným spôsobom. 

Chránič pracuje nasledovne:

Sleduje, koľko prúdu cezeň odchádza do obvodu vo fázovom vodiči (hnedý, prípadne čierny či sivý). Takisto sleduje, aké množstvo sa mu vracia späť. 

Vracia sa menej prúdu? Zvyšok niekam uniká, môže to byť:

 • do zeme cez ľudské telo či porušenú izoláciu vodiča (napr. v stene),
 • do zeme cez ochranný vodič, napríklad cez porušenú izoláciu vodiča či spotrebiča (cez jeho kovový kryt). 

Ak je tento rozdiel prúdov vyšší ako menovitý rozdielový prúd prúdového chrániča, chránič obvod vypne – rovnako ako istič pri nadprúde. 

Detailnejšie popisujem princíp prúdových chráničov v článku Ako funguje prúdový chránič – princíp, normy, využitie. O ističoch zase píšem v článku Aký istič vybrať.

Prúdový chránič s nadprúdovou ochranou do kúpeľne už nestačí. Čo hovoria normy?

„Veď si dám istič s prúdovým chráničom do kúpeľne, to stačí. “

Noo… kedysi možno stačilo. 

Áno, v kúpeľniach a podobných priestoroch je naozaj zvýšené riziko úrazu kvôli vlhkosti.

⚠️ Doba však pokročila a slovenské technické normy, ktorými sa pri elektroinštaláciách riadime, hovoria niečo iné. 

Zjednoduším to:

Podľa noriem musíte prúdovým chráničom s ističom 30 mA (alebo bez ističa) pripojiť na všetky zásuvkové a svetelné obvody v dome či byte. Res. teda aj v iných obytných budovách. Toto pravidlo platí pre všetky zásuvky do 32 A (teda pre všetky bežné 230 V zásuvky doma). Na 1 chrániči nesmie byť viac než 1 svetelný okruh (čiže ak máte chránič bez ističa, môžete naň zapojiť max. 1 „svetelný“ istič).

Nejde však iba o papiere. Prúdové chrániče s ističom skutočne dokážu zachrániť život i majetok vám aj vašim blízkym. 

📝 Poznámka:
Samozrejme, ak máte starú elektroinštaláciu a prerábate kúpeľňu, natiahnite nové rozvody a dajte prúdový chránič s nadprúdovou ochranou aspoň tam. Ale najlepšie je všade.

Typy prúdových chráničov a podmienky ich použitia

Prúdových chráničov existuje viacero typov. Princíp je rovnaký pre všetky, tie sa však líšia vyhotovením, prípadne doplnkovou funkciou.

 1. prúdový chránič bez ističa („klasický“), 
 2. prúdové chrániče so vstavaným ističom, o tých práve čítate v tomto článku,
 3. prúdové chrániče do zásuvky alebo na kábel

Výhody prúdového chrániča s ističom oproti klasickému:

 • šetria priestor v rozvádzači – jednofázový prúdový chránič s ističom vám ušetrí 1 pozíciu (ktorú by zabral samostatný 1-fázový istič), trojfázový ušetrí až 3 pozície, ktoré by zabral samostatný 3-fázový istič,
 • nemusíte pred ne predradiť istič, napr. v byte či dome tak môžete deliť obvod priamo za hlavným ističom (resp. hlavným vypínačom),
 •  niekedy majú nižšiu cenu ako samostatný chránič a istič, ak počítame aj zapojenie a cenu materiálu.

Nevýhody prúdového chrániča s ističom oproti klasickému:

 •  parametre ističa aj chrániča sú pevne dané, tj. keď chcete zmeniť istenie, musíte vymeniť celý ističo-chránič.

Podmienky pre použitie prúdového chrániča s ističom

Ak chcete použiť kombinovaný prúdový chránič s ističom (alebo obyčajný prúdový chránič), musíte mať elektroinštaláciu typu TN-S, tj. trojvodičovú.

V starých elektroinštaláciách typu TN-C s dvoma vodičmi (najčastejšie hliníkové) prúdový chránič použiť nemôžete.

Staré elektroinštalácie typu TN-C mali iba 2 vodiče, väčšinou hliníkové. Tam prúdové chrániče použiť nemôžete. Nefungovali by správne a bolo by to nebezpečné – chránič totiž pri vypnutí rozpojí aj „nulák“. V prípade dvojvodičovej siete by sa tak na kovových krytoch spotrebičov objavilo nebezpečné napätie. 

💡 Tip pre vás:
Ak budete elektroinštaláciu prerábať postupne, v novom elektroinštalačnom okruhu, ktorý natiahnete už ako trojvodičový TN-S, prúdový chránič použiť môžete… a mali by ste. 

Ak zatiaľ nechcete s elektroinštaláciou hýbať, máte možnosť zvýšiť jej ochranu použitím prúdového chrániča do zásuvky.

Prúdový chránič s ističom 30 mA či iný? Menovitý rozdielový prúd

Menovitý rozdielový prúd je najdôležitejší parameter kombinovaného prúdového chrániča s ističom či bez. 

Špecifikuje, pri akom rozdieli prúdu odchádzajúceho do obvodu a vracajúceho sa späť chránič obvod vypne. 

Prúdový chránič s ističom 30 mA

Prúdový chránič s ističom 30 mA je najčastejšie používaným typom spomedzi tých ističových. Používa sa na ochranu pred úrazom elektrinou, a to v domoch, bytoch, kancelárskych aj iných budovách… v podstate takmer všade.

30 mA striedavých je totiž prúd, ktorý pre človeka nie je krátkodobo nebezpečný. Áno, kopne vás, ale prúdový chránič 30 mA s ističom obvod preruší dostatočne rýchlo na to, aby ste nemali vážne následky, alebo sa neohrozil váš život (nestihne dôjsť k fibrilácii srdca).

Prúdový chránič s ističom 10 mA

Prúdový chránič s ističom 10 mA slúži na zosilnenú ochranu pred úrazom, používa sa napr. v zdravotníckych zariadeniach.

V domácnostiach ho môžete použiť tiež… ale!

Budete musieť obvody rozdeliť na viacero chráničov – 1 na zásuvky a 1 na osvetlenie v tomto prípade nemusí stačiť. Niektoré spotrebiče totiž majú tzv. unikajúce prúdy, ktoré kvôli nedokonalosti izolácie putujú do zeme cez ochranný vodič, potrubie a pod. Je to normálny stav, problém je, keď je viacero spotrebičov s vysokými unikajúcimi prúdmi chránených jediným prúdovým chráničom. 

Ich unikajúce prúdy sa totiž sčítajú a ľahko môžu prekročiť 10 mA (podľa noriem je OK max. 3,5 mA na spotrebič, takže stačia 3 také spotrebiče a chránič bude vypadávať). 

Prúdové chrániče s nadprúdovou ochranou 30 mA sú teda často do domácnosti vhodnejšie, pričom vás ochránia spoľahlivo a v súlade s normami. Aj to je dôvod, prečo tie 10 mA nenájdete vo vyhotovení so zabudovaným ističom často (hoci sa vyrábajú).

Prúdový chránič s ističom 300 mA

Prúdový chránič s ističom 300 mA alebo 100 mA nechráni dostatočne pred úrazom, používa sa však na ochranu obvodu alebo celého objektu pred požiarom. Príkladom sú drevodomy.

Ide o hodnotu prúdu, pri ktorej ešte nevznikne v mieste poruchy tepelný výkon, ktorý by dokázal zapáliť ľahko horľavé látky.

Menovitý prúd prúdového chrániča s nadprúdovou ochranou

Tu je zásadný rozdiel medzi klasickým chráničom bez ističa a chráničom so zabudovaným ističom.

Pri tom bez ističa špecifikuje menovitý prúd max. prúd, ktorý môže chráničom dlhodobo prechádzať. Znamená to, že pred taký chránič musíte zapojiť vhodný istič (napr. 25 A chránič max. 25 A istič).

V prípade prúdového chrániča s ističom (čiže nadprúdovou ochranou) však menovitý prúd značí prúd, ktorý keď prekročíte, zabudovaný istič zareaguje. Čiže je to „hodnota“ vstavaného ističa.

⚠️ Pozor:
Nemýľte si menovitý prúd (10 A, 16 A, 25 A…) a menovitý rozdielový prúd (30 mA, 10 mA, 300 mA). Sú to dva rôzne parametre.

Prúdový chránič s ističom 16 A

Prúdový chránič s ističom 16 A sa používa na istenie a ochranu zásuvkových obvodov (nielen) v domoch či bytoch. Prúdový chránič na zásuvky sa používa  – rovnako ako 16 A istič – v kombinácii s káblom CYKY 3 × 2,5 mm2

Ak v elektroinštalácii použijete takýto istič s prúdovým chráničom 16 A, máte v podstate ochranu zabezpečenú (ak nepočítam prepäťovú ochranu).

Prúdový chránič s ističom 10 A

Prúdový chránič s ističom 10 A sa používa na istenie a ochranu svetelných obvodov (nielen) v domoch či bytoch. Prúdový chránič na svetlo sa používa  – rovnako ako 10 A istič – v kombinácii s káblom CYKY 3 × 1,5 mm2

Prúdový chránič s ističom 25 A, 32 A, 40 A…

Prúdový chránič s ističom 25 A môžete použiť napr. na ochranu väčších obvodov alebo celého objektu. Neodporúčam však „zavesiť“ všetko na jeden chránič, keď nechcete ostať po tme v celom dome kvôli malej poruche. 

⚠️ Pozor: 
Prúdový chránič s ističom 25 A či inou hodnotou nemôžete použiť ako hlavný (plombovaný) istič pred elektromerom. Distribučky majú presne dané parametre ističa, ak ich nedodržíte, nepripoja vás.

Prúdový chránič s ističom 20 A, 13 A, 6 A, 4 A…

Okrem menovaných existujú aj prúdové chrániče s ističom 20 A, 13 A, 6 A, 4 A… skrátka rôznych hodnôt. Nepoužívajú sa však príliš často – skôr v špecifických prípadoch, takže si s nimi nemusíte lámať hlavu.

Charakteristika ističa s prúdovým chráničom

Platí to, čo pri ističoch:

Charakteristika prúdového chrániča s ističom špecifikuje, pri akej veľkosti nadprúdu ističová časť chrániča zareaguje. 

Istič/ističová časť v chrániči sa totiž (tak ako pri bežných ističoch) skladá z 2 spúští:

 •  Tepelná spúšť – reaguje pomalšie na nadprúd, čím vyšší nadprúd, tým rýchlejšie zareaguje, preto napr. keď tečie 16 A ističom povedzme 17 A, tak zareaguje až o niekoľko minút.
 •  Elektromagnetická spúšť – reaguje na skrat a reaguje okamžite, skrat = nejaký násobok menovitého prúdu – a práve tento násobok je daný charakteristikou ističa s prúdovým chráničom.

Prúdový chránič s ističom B

Reaguje okamžite pri cca 3-násobku menovitého prúdu – teda v prípade 16 A ističa je to prúd 48 A. Zdá sa vám to veľa? Žiadny strach, všetko je vypočítané a v súlade s dovoleným oteplením vodičov predpísaným normami. 

Prúdový chránič s ističom B sa používa na bežné zásuvkové a svetelné obvody v dome, byte či inde. 

Prúdový chránič s ističom C

Problém chráničov s ističom B je, že niektoré výkonné spotrebiče môžu pri zapnutí istič „vyhodiť“ svojím vysokým rozbehovým prúdom. Patria sem výkonné elektromotory, transformátory (zváračky) či elektronické zdroje (zvárací invertor, zosilňovač a pod.).

Tento problém rieši prúdový chránič s ističom C, ktorý okamžite reaguje až pri cca 5,5-násobku menovitého prúdu. Tieto chrániče s ističom sa hodia tam, kde budete používať elektrické náradie alebo stroje – do garáže, dielne či k vonkajším zásuvkám na dome.

Prúdový chránič s ističom D

Okamžite regaujú až pri cca 10-násobku menovitého prúdu, takže sa používajú s veľmi výkonnými strojmi či zariadeniami s ťažkým rozbehom.

Okrem toho existujú aj prúdové chrániče s ističmi s ďalšími charakteristikami pre špeciálne účely, sú však zdriedkavé.

Typ prúdových chráničov s ističom

Dôležitým parametrom je aj typ prúdového chrániča s ističom. Nie každý totiž spoľahlivo zareaguje na každý typ poruchového prúdu.

Prúdový chránič s ističom typ AC

Reaguje iba na striedavé prúdy, tj. čisto odporovú, kapacitnú alebo indukčnú záťaž. Prúdový chránič s ističom typu AC spoľahlivo funguje napríklad v inštalačných obvodoch, kde máte pripojené el. vykurovanie, elektromotor, transformátor a pod. 

AC chrániče s ističmi sú trošku lacnejšie, no neodporúčam vám ich používať v modernej domácnosti, radšej siahnite po type A (keď, tak AC iba v okruhoch bez elektronických spotrebičov).

Prúdový chránič s ističom typ A

Prúdový chránič typu A s ističom reaguje aj na tzv. jednosmerné pulzujúce prúdy do 6 mA. 

Tie vznikajú v spotrebičoch s elektronickými zdrojmi, ako počítače, TV, zosilňovače, LED osveltenie, práčka, umývačka… skoro všakde tam, kde je elektronika. 

Do modernej domácnosti teda patria prúdové chrániče s ističom typu A.

Prúdový chránič s ističom typu F

Ako typ A, avšak zvládajú vyhladený jednosmerný prúd až do 10 mA a vysoké frekvencie. Používajú sa v inštalačných okruhoch s 1-fázovými frekvenčnými meničmi. Také meniče nájdete aj v niektorých moderných spotrebičoch ako práčka či sušička.

Prúdový chránič s ističom typ B (nie charakteristika B)

Prúdový chránič s ističom typu B (nie s charakteristikou ističa B) reaguje na striedavé, jednosmerné pulzujúce aj jednosmerné prúdy. Používa sa v spojení s nabíjačkami elektromobilov (áno, aj doma), v priemysle a v spojení s fotovoltickými panelmi

Prúdový chránič s ističom typ B+

Ako typ B, má však trošku inú charakteristiku a zvláda frekvenciu do 20 kHz (typ B iba do 2 kHz).

Prúdový chránič typ Bfq

Ako typ B, zvláda však prúdy do 50 kHz. Používa sa v spojení s 3-fázovými frekvenčnými meničmi. 

Počet pólov (fáz) prúdového chrániča s ističom

Jednofázový prúdový chránič s ističom (2P, teda 2-pólový)

Používa sa v jednofázových, tj. 230 V obvodoch – napríklad zásuvkových a svetelných v byte či dome. 

Jednofázový prúdový chránič s ističom má 4 svorky – vstupnú a výstupnú pre fázový vodič (väčšinou hnedý) a vstupnú i výstupnú pre nulák (modrý). V rozvodnej skrinke zaberie 2 pozície – ako 2 štandardné 230 V ističe. Existujú však aj zúžené verzie, ktoré zaberú 1 pozíciu (ako 1 istič).

Jednofázový prúdový chránič s ističom niektorí označujú nesprávne ako jednopólový prúdový chránič (s ističom).  Myslia tým práve ten zúžený, ktorý zaberie 1 pozíciu. Prúdový chránič však vždy musí byť aspoň dvojpólový, keďže k nemu pripájate fázový aj neutrálny vodič. 

Prúdový chránič s ističom 4P (4-pólový – trojfázový)

Trojfázový prúdový chránič s ističom sa používa v 400 V trojfázových elektroinštalačných okruhoch. Má až 8 svoriek – vstupné a výstupné pre 1., 2. a 3. fázu a vstupnú a výstupnú pre neutrálny vodič („nulák“). 

3-fázový prúdový chránič s ističom 4P je 4-pólový, takže v rozvádzači zaberie 4 pozície – ako 4 klasické jednofázové ističe.

Skratová odolnosť prúdového chrániča s nadprúdovou ochranou (vypínacia schopnosť)

Vypínacia schopnosť prúdového chrániča s nadprúdovou ochranou (zabudovaným ističom) špecifikuje, aký najväčší prúd dokáže toto zariadenie vypnúť pri poruche. 

Pri skrate totiž nemusí prúd dosahovať iba miliampére, ale tisícky ampérov (kiloampére, tj. kA) Je to teda rovnaký parameter ako pri klasických ističoch a podobné sú aj hodnoty:

6 kA prúdové chrániče s ističom

Vypnú prúd max. 6 kA (6 000 A). To je dostatočná hodnota pre domácnosti, práve tam sa 6 kA chrániče s nadprúdovou ochranou najčastejšie používajú. 

10 kA prúdové chrániče s ističom

Zvládajú vypnúť max. 10 kA (10 000 A). Používajú sa v priemysle a náročnejších aplikáciách. Ale môžete ich použiť aj v domácnostiach. 

Samozrejme, okrem 10 kA chráničov s nadprúdovou ochranou existujú aj tie s ešte vyššou vypínacou schopnosťou. Používajú sa najmä v priemysle, kde hrozia vysoké skratové prúdy. Detailami vás však nebude zbytočne zaťažovať.

Selektivita prúdového ističa s prúdovým chráničom

Keď hovoríme o selektivite pri ističoch, znamená to, že pred daným ističom musíte zaradiť istič s o niečo vyšším prúdom, aby nevypínal ten „silnejší“ naraz s tým „slabším“. Najčastejšie je to 1,6-násobok hodnoty, čiže pred 16 A istič patrí hlavný istič 25 A alebo silnejší. 

To platí aj pre kombinované prúdové chrániče s ističom. 

Keď však hovorím o selektivite pri vstavanom prúdovom chrániči, mám na mysli iný problém:

Bežné prúdové chrániče vypínajú dostatočne rýchlo, aby vás ochránili pred úrazom elektrinou či požiarom…

…ale niekedy až príliš rýchlo. 

Reagujú teda niekedy aj na veľmi krátke prúdové impulzy vznikajúce napríklad pri búrke. A to nie vždy chcete, jednak sa vám nechce nahadzovať chránič pri každom falošnom poplachu. Druhá vec je, keď máte k chrániču pripojené spotrebiče, ktoré musia vždy fungovať – napr. mraziaci box, zdravotnícky prístroj a pod. 

Na túto situáciu je viac riešení:

 •  nepoužiť prúdový chránič s ističom – to však nie je v súlade s normami, 
 •  použiť bežný prúdový chránič s ističom bez selektivity, ale iba pre obvod s tým konkrétnym spotrebičom, aby ho nevyhadzovali poruchy spôsobené v inej časti obvodu,
 •  použiť selektívny prúdový chránič s ističom a s oneskoreným vypnutím.  

Selektívne prúdové chrániče so vstavanými ističmi nie sú také časté ako tie neselektívne, napriek tomu ich výrobcovia vyrábajú a nájdete ich aj v e-shopoch.

Selektívny prúdový chránič typu G s ističom

Označuje sa podľa nemeckého slova Gewitter (búrka) a robí presne to, čo by ste z jeho názvu čakali. Reaguje dostatočne rýchlo, aby chránil, ale nie príliš rýchlo, aby vypadával pri „zdaní“ poruchy. G chrániče sa vyrábajú aj v 30 mA vyhotovení.

Selektívny prúdový chránič typu S s ističom

Vyrábajú sa od 100 mA. Nepoužívajú sa teda na ochranu pred úrazom, ale ako doplnkové prúdové chrániče na väčších alebo hlavných vetvách elektroinštalácie. 

Vďaka oneskoreniu vypne vždy najprv chránič na danom okruhu, až potom chránič typu S. Nestane sa teda, že by celý objekt ostal bez elektriny, keby stačilo iba vypnutie chrániča niekde na vnútornom okruhu. Chrániče typu S zvládajú aj väčšie impulzné prúdy (to sú tie, ktoré chránič rušia), až 3 kA oproti 230 A v prípade G chráničom.

Značky prúdových chráničov s ističom

Prúdový chránič s ističom Eaton

S prúdovými chráničmi s ističmi Eaton mám veľmi dobré skúsenosti, sú kvalitné vyrobené, spoľahlivé, dobre vybavené a majú premyslený dizajn. Značka sa kedysi volala Moeller (kým ich kúpil Eaton).

Prúdový chránič s ističom SEZ

SEZ Krompachy – domáci výrobca rozvádzačov, ističov, prúdových chráničov a elektroinštalačných komponentov. Niektorí elektrikári nemajú s ich ističmi najlepšie skúsenosti, čo sa týka prúdových chráničov s ističom SEZ, neviem. Mne na nich trochu prekáža cena, ktorá by mohla byť nižšia, keďže ide o domácu slovenskú značku.

Prúdový chránič s ističom OEZ

Bývalá firma Elektrotechnické závody, akciová společnost Olomouc, dnes patrí do skupiny Siemens. Ponúka široké portfólio produktov a prúdové chrániče s ističmi OEZ patria medzi spoľahlivé za rozumnú cenu. Nie sú však až také rozšírené ako iné značky.

Ďalšie parametre a funkcie kombinovaných prúdových chráničov

Max. prierez vodičov – Špecifikuje, aké najhrubšie vodiče môžete k prúdovému chrániču s ističom pripojiť. Pri menších chráničoch okolo 25 A je to obvykle 25 mm2, čo je dostatočná rezerva (na 25 A vám stačí 4 mm2).

Signalizačné okienko – Indikuje, či je obvod pod napätím. Zelená farba značí, že je daný elektroinštalačný obvod bezpečný, červená vás varuje, že je pod napätím. Nie je tam žiadna LED kontrolka, je to kúsok plastu, ktorý sa mechanicky posúva. Okienko majú napr. kombinované prúdové chrániče Eaton, či SEZ, Legrand to pri niektorých rieši farbami na ovládacej páčke.

Pripojenie „hrebeňa“ – Rovnako ako pri ističoch a ďalších prístrojoch, aj kombinované prúdové chrániče s ističmi môžete prepájať prepojovacími lištami (tzv. hrebeňmi). Je to jednoduchšie ako použiť vodiče. Niektoré kombinované prúdové chrániče majú svorky na hrebeň zospodu, iné z vrchu, no a niektoré z oboch strán či dokonca vôbec.

Okienko pre popis – Na niektorých prúdových chráničoch s nadprúdovou ochranou (napr. vyššie rady Legrand TX3 a DX3) nájdete okienko, do ktorého môžete vložiť papierový štítok s označením daného chrániča. Je to lepšie riešenie, ako na chránič štítky lepiť.

Pripojenie prídavného zariadenia – K niektorým prúdových chráničom s ističmi môžete pripojiť prídavný modul, napríklad spúšť či modul na vzdialené ovládanie alebo signalizáciu (niekde sa rozsvieti kontrolka, že chránič vypol). Lacnejšie chrániče pre domácnosť to obvykle neumožňujú.

Zdroje:

 1. https://www.eaton.com/sk/sk-sk/markets/residential/typy-proudovych-chranicu.html,
 2. https://www.oez.sk/aktuality/proudove-chranice-ii-deleni-podle-ochrany-a-rezidualniho,
 3. https://akourobit.sk/ako-funguje-prudovy-chranic-princip-normy-vyuzitie/,
 4. http://www.rotex.sk/docs/36-prepatove-ochrany/36c%20LEGRAND/katalog_prirucka_ochrany_PCH.pdf,
 5. https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,4260.0.html,
 6. Tkotz, Klaus a kol.: Příručka pro elektrotechnika, Verlag Europa-Lehrmittel, Nourney, Vollmer GmbH & Co. KG, 2006,
 7. https://sclib.svkk.sk/sck01/Record/000329563
 8. STN 33 2000-7-722,
 9. STN EN 62423,
 10. STN 33 2000-5-53,
 11. https://eshop.normservis.sk/norma/stnen-61008-1-1.9.2013.;html
 12. https://eshop.normservis.sk/norma/stnen-61009-1-1.10.2013.html
Prúdový chránič s ističom 16 A 30 mA Eaton PFL6 typ A

Najlepšie chrániče s ističom
⭐⭐⭐⭐⭐

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore