Čo je fotovoltaický článok? (fotovoltaický slovník)
Fotovoltaický článok je komponent, ktorý vyrába elektrickú energiu zo svetla (väčšinou slnečného), využívajúc pri tom fotoelektrický jav. Z článkov sa potom zostavujú fotovoltaické panely, keďže článok sám o sebe vyrobí pomerne nízke napätie cca 0,6 V.
Konštrukcia fotovoltaického článku je pomerne zložitá. Skladá sa z 2 polovodičových vrstiev (najčastejšie kremíkových), tzv. p-dotovanej a n-dotovanej a okrem toho 1 prechodovej vrstvy. Do týchto vrstiev sa pridávajú cudzie atómy rôznych látok (pri kremíkových článkoch – p-vrstve je to bór, pri n-vrstve fosfor), vďaka čomu vznikne v p-vrstve prebytok kladného náboja (vytvárajú sa tzv. diery, kde chýbajú elektróny) a v n-vrstve záporného.
Fotóny (svetelné častice), ktoré dopadajú na článok uvoľnia vďaka svojej energii elektróny z atómov. Voľné elektróny putujú do n-vrstvy, diery sa pohybujú v smere p-vrstvy. Elektróny a diery putujú k príslušným pólom článku (kladný a záporný), tým na článku vzniká napätie a keď ho zapojíte do obvodu, môžete z neho odoberať elektrický prúd.
? Kam ďalej?
Pozrite si ďalšie pojmy vo fotovoltaickom slovníku alebo si prečítajte ďalšie články a tipy z oblasti fotovoltaiky.