Fotovoltaika na dome.

Ako funguje fotovoltaika na dom a z ─Źoho sa sklad├í

Dom├íca elektr├íre┼ł v├ím m├┤┼że u┼íetri┼ą vy┼í┼íie stovky eur na elektrine ro─Źne. Z├íle┼ż├ş na tom, ak├ę bud├║ jej parametre a ko─żko elektriny spotreb├║vate.  Technick├Żch info je v┼íade plno, ale nebojte. Ja v├ím vysvetl├şm polopate, ako fotovoltaick├ę syst├ęmy pre rodinn├ę domy funguj├║, z ─Źoho sa skladaj├║ a ─Źo robia ich ─Źasti.

Základom sú solárne panely na dom

Teda, mali by sme im hovori┼ą fotovoltick├ę. Ono t├Żch sol├írnych toti┼ż existuj├║ dva druhy:

 • fotovoltick├ę panely ÔÇô vyr├íbaj├║ elektrinu zo slnka,
 • slne─Źn├ę kolektory na ohrev vody ÔÇô hovor├ş sa im aj sol├írne kolektory, zachyt├ívaj├║ zo slnka teplo a pred├ívaj├║ ho kvapaline, ktor├í obieha v syst├ęme a vo v├Żmenn├şku ohrieva vodu na vykurovanie objektu, sprchovanie, um├Żvanie riadu a pod.

Popul├írne s├║ oboje, ale v tomto ─Źl├ínku sa budem venova┼ą iba fotovoltike. 

Samozrejme to, ─Źo plat├ş pre fotovoltick├ę panely na dom, plat├ş z ve─żkej ─Źasti aj pri in├Żch typoch stavieb, hoci pri fotovoltike pre v├Ą─Ź┼íie objekty s├║ ist├ę odli┼ínosti. 

Tak, po─Ćme na tie fotovoltaick├ę panely:

S├║ to tie ─Źierne panely na strech├ích domov s typickou bielou mrie┼żkou. T├í mrie┼żka je tam kv├┤li tomu, lebo fotovoltick├ę panely sa skladaj├║ z men┼í├şch fotovoltick├Żch ─Źl├ínkov. 

─îl├ínky s├║ tvoren├ę polovodi─Źmi, na ktor├Żch pri o┼żarovan├ş slne─Źn├Żm ┼żiaren├şm vznik├í nap├Ątie okolo 0,5 V.

Hovor├şte si, ┼że dos┼ą m├ílo, nie? M├íte pravdu. 

─îl├ínky s├║ preto posp├íjan├ę do s├ęrie, pri─Źom sa ich nap├Ątia s─Ź├ştaj├║. Na v├Żstupe panelov tak dostanete o nie─Źo rozumnej┼íie nap├Ątie, obvykle do 40 V. 

Aj fotovoltick├ę panely s├║ posp├íjan├ę do s├ęrie. Ka┼żdej vetve s├ęriovo posp├íjan├Żch panelov sa hovor├ş anglicky string. A ka┼żd├Ż string dosahuje nap├Ątie pokojne aj 800 ─Źi dokonca 1 000 V jednosmern├Żch.

Pre─Źo tak ve─ża voltov, ke─Ć v dome m├íme 230 alebo 400 V?

Preto┼że v├Żkon, ktor├Ż dok├í┼żu fotovoltaick├ę panely na dom dod├íva┼ą, je n├ísobok nap├Ątia a pr├║du:

P = U ├Ś I

P ÔÇô v├Żkon, 

U ÔÇô nap├Ątie,

I ÔÇô pr├║d.

Ak by sme chceli fotovoltiku s v├Żkonom 8 kW (8 000 W), vyzeralo by to napr├şklad nejako takto:

8 000 W = 800 V ├Ś 10 A

ÔÇŽk├íblami by teda muselo tiec┼ą 10 A.

Ale ak by sme nap├Ątie zn├ş┼żili na polovicu:

8 000 W = 400 V ├Ś 20 A

ÔÇŽmuseli by sme k├íblami hna┼ą a┼ż 20 A. Potrebovali by sme teda omnoho hrub┼íie k├íble, aby na nich neboli v├Żkonov├ę straty a aby sme nimi nevykurovali ovzdu┼íie. ­čÖé

Fotovoltaick├ę elektr├írne pre rodinn├ę domy (aj pre in├ę objekty) m├┤┼żu ma┼ą tak├Żchto stringov viac. K├íble zo stringov potom ved├║ do strieda─Źa (meni─Źa), ktor├Żch m├┤┼że by┼ą takisto viac ÔÇô z├íle┼ż├ş na v├Żkone syst├ęmu. O strieda─Źoch p├ş┼íem ─Ćalej v ─Źl├ínku.

Z panelov potom ved├║ k├íble do strieda─Źa (meni─Źa). 

Sol├írne (fotovoltick├ę) panely na dom.
Sol├írne (fotovoltick├ę) panely na dom m├┤┼żu ma┼ą r├┤zne ve─żkosti a r├┤zne v├Żkony. 

Teraz e┼íte k t├Żm k├íblom:

Nejde o be┼żn├ę elektroin┼ítala─Źn├ę k├íble typu CYKY, ak├ę pou┼ż├şvate na z├ísuvky, svetl├í ─Źi pr├şpojku z domu. 

K├íbel na fotovoltiku m├í dodato─Źn├║ izol├íciu, aby zniesol vysok├ę nap├Ątie (CYKY znesie ÔÇ×ibaÔÇť 750 V) a ┼ípeci├ílnu povrchov├║ ├║pravu, aby na slnku nedegradoval. 

D├┤le┼żit├í je aj kon┼ítrukcia na fotovoltaick├ę panely

T├í, ktor├Ż ich dr┼ż├ş na streche.

Fotovoltick├ę/sol├írne panely na dom s├şce sam├ę o sebe nie s├║ ve─żmi ┼ąa┼żk├ę, ich hmotnos┼ą v┼íak mus├şte na strechu rovnomerne rozlo┼żi┼ą, aby sa nepo┼íkodila. 

No, teda nie s├║ ┼ąa┼żk├ę, k├Żm nenasne┼ż├ş, alebo nezaf├║ka vietorÔÇŽ

Ak na panely napadne mokr├Ż sneh, za┼ąa┼żenie strechy sa skokovo zv├Ż┼íi. Ur─Źite ste u┼ż videli v spr├ívach nejednu strechu, ktor├í n├ípor snehu nevydr┼żala a prepadla sa. A to sa st├íva dokonca aj bez panelov.

Samostatn├í kapitola je vietor. Ony panely s├şce s├║ ploch├ę, ale s├║ na streche ulo┼żen├ę ┼íikmo. Pri silnom vetre teda funguj├║ ako plachetnica na mori:

 • vietor ich m├┤┼że tla─Źi┼ą k streche a zrazu ako by boli nieko─żkon├ísobne ┼ąa┼ż┼íie,
 • vietor ich m├┤┼że aj podobra┼ą a zo strechy ici vytrhn├║┼ą. 

A tak├Ż letiaci panel m├┤┼że niekoho zabi┼ą. ├üno, aj niekoho z dom├ícnosti, aj suseda, aj toho, kto pr├íve p├┤jde okolo. 

Toto asi nechceteÔÇŽ

ÔÇŽale ja v├ís zase nechcem zbyto─Źne stra┼íi┼ą. Tro┼íku bude sta─Źi┼ą. ­čÖé

K─ż├║─Źov├í je ted kvalitn├í kon┼ítrukcia na fotovoltaick├ę panely, ktor├í vrtochom po─Źasia odol├í.

Niektor├ş dom├íci majstri a, ┼żia─ż, aj niektor├ę nie moc sk├║sen├ę mont├í┼żne firmy si vyr├íbaj├║ dr┼żiak na sol├írny panel takpovediac na kolene. 

Dnes na to v┼íak u┼ż nie ste odk├ízan├ş. V e-shopoch n├íjdete mno┼żstvo typov kon┼ítrukci├ş od r├┤znych v├Żrobcov. Tieto kon┼ítrukcie:

 • rozlo┼żia hmotnos┼ą panelov rovnomerne, aby sa strecha v ur─Źit├Żch bodoch nepre┼ąa┼żovala,
 • udr┼żia panely na mieste aj pri silnom vetre,
 • ─Źiasto─Źne vietor odklonia ┼ípeci├ílne tvarovan├Żmi plechmi, 
 • umo┼żnia v├ím nastavi┼ą sklon panelov s vysokou presnos┼ąou, aby ste z├şskali zo slnka maximum elektriny alebo sklon kedyko─żvek zmeni┼ą.

FVE optimiz├ęry v├ím pom├┤┼żu vy┼ąa┼żi┼ą zo slnka maximum

Predstavte si situáciu:

 • na streche m├íte 5 fotovoltick├Żch panelov,
 • slnko svieti ako besn├ę,
 • ka┼żd├Ż panel teda vyr├íba maximum elektriny. 

Zrazu sa slnko posunie a kom├şn zatieni ve─żk├║ ─Źas┼ą jedn├ęho panela. Alebo to urob├ş mrak, stromÔÇŽ na tom nez├íle┼ż├ş. D├┤le┼żit├ę je, ┼że tak├ę veci sa proste st├ívaj├║.

ÔÇ×Ve─Ć klesne v├Żkon 1 panela, to neni tak├ę hrozn├ę,ÔÇť pomysl├şte si.

Chyba!

├üno, elektrotechnici u┼ż tu┼íia. P├şsal som, ┼że ─Źl├ínky aj panely s├║ zapojen├ę do s├ęrie. To znamen├í, ┼że ke─Ć sa obmedz├ş pr├║d v jednom paneli, obmedz├ş sa pr├║d v celom obvode ÔÇô v tomto pr├şpade stringu. 

A to znamen├í, ┼że klesne v├Żkon cel├ęho stringu, preto┼że ten z├ívis├ş od nap├Ątia i pr├║du dan├ęho panela ÔÇô ukazoval som v├ím to na pr├şklade v ├║vode s nap├Ątiami panelov.

Ale m├ím pre v├ís dobr├║ spr├ívu, aj na toto existuje rie┼íenie! 

Je n├şm ÔÇ×magick├íÔÇť krabi─Źka s n├ízvom optimiz├ęr FVE, ktor├í je pripevnen├í na zadnej strane ka┼żd├ęho panela. 

Nen├íjdete v nej v┼íak ┼żiadne ─Źary ani k├║zla. Dokonca nepotrebuje ┼żiadny dodato─Źn├Ż ovl├ídac├ş ani nap├íjac├ş k├íbel okrem toho, ktor├Ż ide do panelu a z panelu. 

Je v nej vstavan├í ÔÇ×ibaÔÇť elektronika, ktor├í pom├┤┼że zregulova┼ą nap├Ątie a pr├║d tak, aby mal syst├ęm ─Źo najvy┼í┼í├ş v├Żkon. 


FVE optimiz├ęry teda potrebujete, ak:

 • m├íte okolo panelov prek├í┼żky, ktor├ę bud├║ po─Źas d┼ła vrha┼ą tie┼ł ─Źo i len na ─Źas┼ą jedn├ęho panela (strom, kom├şnÔÇŽ),
 • chcete ─Źo najr├Żchlej┼íiu n├ívratnos┼ą invest├şcie do fotovoltiky ÔÇô no a kto by nechcel, ┼że?

Okrem fotovoltick├Żch optimiz├ęrov existuje aj in├ę rie┼íenie ÔÇô mikrostrieda─Źe. 

Vtedy sa namiesto hlavn├ęho strieda─Źa pou┼żije pre ka┼żd├Ż panel samostatn├Ż mal├Ż strieda─Ź a zo strechy ide u┼ż be┼żn├ę striedav├ę nap├Ątie 230/400 V. 

Je to v┼íak drah┼íie a komplikovanej┼íie, preto sa ─Źastej┼íie pou┼ż├şvaj├║ pr├íve FVE optimiz├ęry. 

FVE optimiz├ęr zna─Źky Tigo pre fotovoltiku.
FVE optimiz├ęr sa prip├íja priamo k fotovoltick├ęmu panelu a prichyt├ş sa k jeho r├ímu pomocou plechov├Żch h├í─Źikov na vrchnej strane.

Meni─Ź nap├Ątia pre fotovoltiku premen├ş jednosmern├ę nap├Ątie na 230/400 V 

Ako som u┼ż spomenul, z panelov ide jednosmern├ę nap├Ątie (DC), ktor├ę je navy┼íe pr├şli┼í vysok├ę, aby ste ho mohli pou┼żi┼ą na nap├íjanie spotrebi─Źov. 

A pr├íve preto prich├ídza na sc├ęnu meni─Ź nap├Ątia pre fotovoltiku (hovor├ş sa mu aj strieda─Ź).

Jeho ├║lohou je zobra┼ą toto jednosmern├ę vysok├ę nap├Ątie a premeni┼ą ho na striedav├Żch 230 V s dokonal├Żm s├şnusov├Żm priebehom. Presne tak├Żm, ak├Ż m├íme v rozvodnej sieti a ak├Ż vznik├í v gener├ítoroch elektr├írn├ş.

Pre─Źo mus├ş by┼ą s├şnus dokonal├Ż? 

On nie v┼żdy je. Niektor├ę ve─żmi lacn├ę meni─Źe toti┼ż vyr├íbaj├║ bu─Ć nap├Ątie v tvare obd─║┼żnika alebo tzv. modifikovan├Ż s├şnus, ktor├Ż pripom├şna lichobe┼żn├şk alebo schody. Je to ─Źastej┼íie najm├Ą pri lacn├Żch meni─Źoch pre fotovoltick├ę syst├ęmy na chatu ─Źi do karavanu. 

No a pointa je, ┼że mnoh├ę spotrebi─Źe nemaj├║ tak├Żto tvar nap├Ątia rady. Jednoducho za─Źn├║ ┼ítrajkova┼ą, alebo sa v├┤bec nerozbehn├║.

A je tu e┼íte jedna vecÔÇŽ

ÔÇŽak budete fotovoltiku na dom prev├ídzkova┼ą ostrovne (v zapojen├ş off-grid),  tj. nespojen├║ s rozvodnou sie┼ąou, tj. napr├şklad na chate alebo niekde, kde nem├íte elektrinu z rozvodnej sieteÔÇŽ

ÔÇŽvtedy si m├┤┼żete vybra┼ą meni─Ź nap├Ątia pre fotovoltiku, ak├Ż chcete. Nezab├║dajte v┼íak, ┼że je na va┼íej zodpovednosti, ak sa niekomu nie─Źo stane, alebo ak niekde nie─Źo zhor├ş. 

Ale ke─Ć budete ma┼ą:

 • on-grid fotovoltiku bez bat├ęri├ş, kde bude dom bra┼ą elektrinu zo siete aj z fotovoltiky, 
 • alebo hybridn├║ fotovoltiku, ─Źo je ako on-grid len s bat├ęriamiÔÇŽ

ÔÇŽvtedy nem├┤┼żete ma┼ą meni─Ź, ak├Ż v├ím napadne. Meni─Ź v├ím mus├ş schv├íli┼ą distribu─Źn├í spolo─Źnos┼ą elektriny. Jeho typ budete musie┼ą uvies┼ą v ┼żiadosti o pripojenie fotovoltiky.

Pre─Źo? 

K rozvodnej sieti nem├┤┼żete prepoji┼ą len tak hoci─Źo. Ak do nej budete posiela┼ą elektrinu alebo tam n├íhodou nie─Źo prete─Źie, meni─Ź vo va┼íej dom├ícej elektr├írni mus├ş vyr├íba┼ą nap├Ątie:

 • s dokonal├Żm s├şnusov├Żm priebehom (o tom som u┼ż p├şsal),
 • s frekvenciou presne 50 Hz (┬▒ nejak├í ve─żmi mal├í tolerancia) tak ako v┼íetky gener├ítory a in├ę zdroje v sieti.

Hovor├ş sa tomu, ┼że zdroj elektriny je synchronizovan├Ż so sie┼ąou. V pr├şpade, ┼że by to tak nebolo, m├┤┼żete po┼íkodi┼ą niektor├ę zariadenia rozvodnej siete alebo spotrebi─Źe u susedov. 

Meni─Ź nap├Ątia pre fotovoltiku m├┤┼że by┼ą:

 1. jednof├ízov├Ż ÔÇô dod├íva 230 V pre jednu f├ízu, spotrebi─Źe v dome v┼íak m├íte v├Ą─Ź┼íinou rozdelen├ę rovnomerne medzi 3 f├ízy, tak┼że tak├Żmto meni─Źom nebudete m├┤c┼ą nap├íja┼ą ktor├Żko─żvek z nich, 
 2. trojf├ízov├Ż ÔÇô dod├íva 400 V, tak┼że n├şm m├┤┼żete nap├íja┼ą cel├║ elektroin┼ítal├íciu v dome alebo ak├Żko─żvek spotrebi─Ź v ┼łom,
 3. 3 ks jednof├ízov├Żch ÔÇô pracuj├║ ako jeden trojf├ízov├Ż, nie s ka┼żd├Żm je v┼íak tak├ęto zapojenie mo┼żn├ę. 

Z meni─Źa potom u┼ż ved├║ do fotovoltick├ęho rozv├ídza─Źa klasick├ę elektroin┼ítala─Źn├ę k├íble (napr. typu CYKY), ktor├ę pren├í┼íaj├║ 230 V striedav├Żch. 

Viac o meni─Źoch v├ím poviem nabud├║ce v samostatnom texte.

Trojf├ízov├Ż meni─Ź nap├Ątia pre fotovoltiku zna─Źky V-TAC.
Meni─Źe nap├Ątia pre fotovoltiku m├┤┼żu ma┼ą r├┤znu ve─żkos┼ą pod─ża v├Żkonu, po─Źtu f├íz ─Źi po─Źtu pripojen├Żch stringov.

DC/AC rozv├ídza─Ź pre va┼íu dom├ícu elektr├íre┼ł

Sl├║┼żi ako z├íklad┼ła pre ochrann├ę a sp├şnacie prvky fotovoltiky. 

Tak├ęto rozv├ídza─Źe k├║pite ako hotov├ę alebo v├ím ich vyrobia na mieruÔÇŽ alebo v├ím ich dod├í firma, ktor├í v├ím bude sol├írne panely na dom montova┼ąÔÇŽ 

Pozor na rozv├ídza─Źe skladan├ę na kolene

Nielen┼że nemusia by┼ą bezpe─Źn├ę a ─Źasto neprech├ídzaj├║ sk├║┼íkami, ale firma mus├ş ma┼ą na ich v├Żrobu aj opr├ívnenie. Ku ka┼żd├ęmu rozv├ídza─Źu v├ím mus├ş doda┼ą dokument├íciu vr├ítane sch├ęmy zapojenia a protokolu o kusovej sk├║┼íke. Budete to potrebova┼ą kv├┤li rev├şzii. Bez nej v├ím fotovoltiku nepripoja do siete.

DC/AC rozv├ídza─Źe pre fotovoltiku sa skladaj├║ najm├Ą z t├Żchto prvkov:

Jednosmern├ę poistky pre fotovoltiku 

Jednosmern├ę k├íble z panelov id├║ najprv do poistkov├ęho odp├şna─Źa. Ide o modul, ktor├Ż vzdialene pripom├şna isti─Ź. Do jeho vn├║tra sa vkladaj├║ poistky, ktor├ę obvod preru┼íia v pr├şpade skratu alebo nadpr├║du a zabr├ínia tak vzniku po┼żiaru. Poistkov├ę odp├şna─Źe maj├║ teda rovnak├║ ├║lohu ako isti─Źe, ktor├ę m├íte v domovom rozv├ídza─Źi.

ÔÜá´ŞĆ Neodp├íjajte poistkov├ę odp├şna─Źe pri z├í┼ąa┼żi

Tak├ęto poistkov├ę odp├şna─Źe nesmiete odp├íja┼ą, ke─Ć je obvod za┼ąa┼żen├Ż, tj. ke─Ć ide cez poistky ve─żk├Ż pr├║d. Nie s├║ na to kon┼ítruovan├ę a pri odpojen├ş obvodu by vznikol siln├Ż elektrick├Ż obl├║k, ktor├Ż v├ím m├┤┼że sp├┤sobi┼ą v├í┼żne pop├íleniny ─Źi po┼íkodi┼ą zrakÔÇŽ a to e┼íte nehovor├şm o pr├şpadnom po┼żiari. 

Poistkov├ę odp├şna─Źe s├║ 2 ÔÇô pre kladn├Ż aj z├íporn├Ż vodi─Ź jeden. Z ka┼żd├ęho odp├şna─Źa id├║ 2 k├íble ÔÇô jeden v├Żstup do strieda─Źa a druh├Ż k├íbel do zvodi─Źa prep├Ątia.

Zvodi─Źe prep├Ątia pre fotovoltiku

Chr├ínia cel├Ż syst├ęm aj elektroin┼ítal├íciu objektu, ku ktorej je fotovoltika pripojen├í pred vysok├Żm nap├Ąt├şm, ktor├ę by mohol vyvola┼ą napr├şklad ├║der blesku. 

Ak vznikne prep├Ątie, ─Źi u┼ż na kladnom alebo z├ípornom vodi─Źi, zvodi─Ź obvod spoj├ş s uzemnen├şm, ─Ź├şm vyvol├í skrat a poistka obvod preru┼í├ş.

Zvodi─Ź prep├Ątia mus├ş by┼ą ur─Źen├Ż pre jednosmern├ę obvody a dimenzovan├Ż s oh─żadom na nap├Ątie v danej vetve fotovoltick├ęho syst├ęmu.

Klasick├Ż striedav├Ż isti─Ź

Zo strieda─Źa sa vracia u┼ż klasick├Ż elektroin┼ítala─Źn├Ż k├íbel s nap├Ąt├şm 230/400 V. 

K├íbel je pripojen├Ż ku klasick├ęmu isti─Źu, ak├Ż m├íte napr. v domovom rozv├ídza─Źi a z├írove┼ł k zvodi─Źu prep├Ątia, ktor├Ż chr├íni pred prep├Ąt├şm striedav├║ vetvu a ─Źiasto─Źne aj elektroin┼ítal├íciu domu/objektu, s ktorou je strieda─Ź prepojen├Ż.

Bat├ęrie pre fotovoltiku

V noci slnko nesvieti a panely vyr├íbaj├║ presneÔÇŽ nula cel├Żch nula cel├Żch nulaÔÇŽ wattow.

Ak aj svieti, najviac ho je napoludnie, ale v├Ą─Ź┼íina ─żud├ş potrebuje elektrinu poobede alebo podve─Źer, ke─Ć pr├şdu domov z pr├íce. 

Slab┼íie je to aj v zime, vtedy v├ím dom├íca fotovoltick├í elektr├íre┼ł vyrob├ş v priemere tretinu toho, ─Źo cez sez├│nu. 

├üno, plat├ş to aj pri teplej┼í├şch zim├ích, fotovoltika toti┼ż ne─Źerp├í energiu zo slne─Źn├ęho tepla, ale zo svetla. A slnko zapad├í ka┼żd├║ zimu rovnako, aj keby bolo v decembri 30 ┬░C. 

─îo s t├Żm? 

Energiu skr├ítka potrebujete niekam uklada┼ą. A presne na to sl├║┼żia bat├ęrie. 

Nepozerajte sa na ne iba ako na ├║lo┼żisko energie, ale aj z ekonomickej str├ínky. N├ívratnos┼ą va┼íej invest├şcie do fotovoltiky bude toti┼ż t├Żm r├Żchlej┼íia, ─Ź├şm viac elektriny zo slnka vyu┼żijete. 

Bat├ęrie s├şce fotovoltick├Ż syst├ęm predra┼żia, ale aj ony s├║ iba invest├şciou, ktor├║ mus├şte jednoducho zahrn├║┼ą do v├Żpo─Źtu. 

O typoch a parametroch bat├ęri├ş nabud├║ce, dnes iba to najd├┤le┼żitej┼íie:

 • Bat├ęrie nie s├║ tak├ę obrovsk├ę ako kedysi a nemus├şte sa b├í┼ą, ┼że by v├ím zabrali cel├║ pivnicu. Pre be┼żn├Ż rodinn├Ż dom m├í jedna sada bat├ęri├ş ve─żkos┼ą asi ako mobiln├í klimatiz├ícia. 
 • Kapacita bat├ęri├ş sa ud├íva v kWh. A ─Ź├şm viac kWh, t├Żm viac adidasÔÇŽ teda t├Żm viac elektriny do bat├ęrie ulo┼ż├şte. 
 • Cel├ę to mus├şte (necha┼ą) d├┤kladne prepo─Ź├şta┼ą, ve─żk├í bat├ęria bude zbyto─Źne drah├í a nevyu┼żijete ju. Pr├şli┼í mal├í bat├ęria zase nemus├ş dostato─Źne vykry┼ą obdobia, ke─Ć slnko nesvieti a ─Ź├şm viac elektriny budete bra┼ą zo siete, t├Żm viac sa n├ívratnos┼ą pred─║┼żi.

Fotovoltaika na dom s bat├ęriami, ktor├í je z├írove┼ł napojen├í na rozvodn├║ sie┼ą, sa naz├Żva hybridn├í. Z fotovoltiky a bat├ęri├ş beriete, iba ke─Ć m├┤┼żete a zvy┼íok vykryjete zo siete. 

Existuj├║ aj on-grid syst├ęmy bez bat├ęri├ş, kde ke─Ć nesvieti slnko, beriete hne─Ć zo siete. A e┼íte s├║ aj off-grid (ostrovn├ę), ktor├ę nie s├║ spojen├ę so sie┼ąou v├┤bec. Ke─Ć nem├íte elektrinu v baterk├ích a slnko nesvieti, nem├íte elektrinu v├┤bec. Ostrovn├ę syst├ęmy sa pou┼ż├şvaj├║ napr. na chat├ích bez pr├şstupu k elektrine. 

Aj o tom si e┼íte d├íme samostatn├Ż ─Źl├ínok, kde v├ím op├ş┼íem v├Żhody a nev├Żhody jednotliv├Żch syst├ęmov. 

­čöő Ulo┼żte si elektrinu na nesk├┤r do virtu├ílnej bat├ęrie

Je to slu┼żba (nie fyzick├Ż predmet), v r├ímci ktorej m├┤┼żete do siete posla┼ą prebyto─Źn├║ elektrinu a potom si ju vzia┼ą sp├Ą┼ą za distribu─Źn├Ż poplatok. Nie v┼żdy sa v┼íak oplat├ş.

Meni─Źe nap├Ątia pre fotovoltiku m├┤┼żu ma┼ą r├┤znu ve─żkos┼ą pod─ża v├Żkonu, po─Źtu f├íz ─Źi po─Źtu pripojen├Żch stringov.
Bat├ęriu pre fotovoltiku si m├┤┼żete zlo┼żi┼ą z viacer├Żch modulov. Modern├ę bat├ęrie vyzeraj├║ pekne a nezaber├║ viac miesta ako napr. mobiln├í klimatiz├ícia.

Smart meter na presn├ę meranie vyrobenej a spotrebovanej elektriny

Smart meter je doplnkov├Ż elektromer, ktor├Ż sa zap├íja medzi strieda─Ź a hlavn├Ż elektromer domu/objektu. 

Meria smer pr├║du, mno┼żstvo vyrobenej a spotrebovanej elektriny. Z├írove┼ł pred├íva cez komunika─Źn├Ż k├íbel inform├ície samotn├ęmu strieda─Źu, ktor├Ż by bez neho nevedel fungova┼ą.

Konkr├ętne zapojenie smart metra n├íjdete v tomto videu:

Wattrouter (vy┼ąa┼żova─Ź) spracuje prebytky z fotovoltiky, ktor├ę nevyu┼żijete

Wattrouter je (─Ćal┼íia) ÔÇ×magick├íÔÇť krabi─Źka, ktor├í v├ím ur├Żchli n├ívratnos┼ą invest├şcie do fotovoltiky. Funguje tak, ┼że prebytok elektriny pust├ş do zariaden├ş, ktor├ę ju vedia ulo┼żi┼ą. 

Ono spr├ívne by sme tomu mali hovori┼ą vy┼ąa┼żova─Ź, preto┼że Wattrouter je konkr├ętna zna─Źka vy┼ąa┼żova─Źov. Okrem nej existuje napr. aj Greenbono ─Źi A-Z router.

Vy┼ąa┼żova─Ź pre fotovoltiku zna─Źky Wattrouter.
Vy┼ąa┼żova─Ź pre fotovoltiku sa in┼ítaluje do rozv├ídza─Źa na DIN li┼ítu tak ako isti─Źe a ─Ćal┼íie prvky.

Elektrinu toti┼ż nem├┤┼żete do siete len tak vraca┼ą. Ak nem├íte virtu├ílnu bat├ęriu alebo dosiahnete jej limit, m├┤┼żete za jej posielanie do siete dosta┼ą od dod├ívate─ża zmluvn├║ pokutu. 

├üno, za ur─Źit├Żch podmienok sa do siete d├í aj pred├íva┼ą, ale to je sk├┤r pre firmy. Pre v├Ą─Ź┼íinu dom├ícnost├ş to nem├í zmysel. Museli by ste to aj poriadne spo─Ź├şta┼ą, ma┼ą ve─żmi v├Żkonn├║ fotovoltikuÔÇŽ nap├ş┼íeme si o tom niekedy nabud├║ce.

Tak┼że ako funguje fotovoltaika s vy┼ąa┼żova─Źom polopate:

 1. Je hor├║ci letn├Ż de┼ł, vyr├íbate naplno, m├íte prebytok elektriny. 
 2. Prebytok nab├şja baterky. 
 3. Po plnom nabit├ş vy┼ąa┼żova─Ź nasmeruje prebytok do nab├şjania elektromobilu, ohrevu baz├ęna, vody v bojleri ─Źi akumula─Źnej n├ídr┼żi, chladenia domu klimatiz├íciou alebo stropn├Żm chladen├şm pomocou tepeln├ęho ─ŹerpadlaÔÇŽ vyberte si.
 4. Ke─Ć slnko zapadne a m├íte vlastnej elektriny m├ílo, niektor├Żm z uveden├Żch zariaden├ş wattrouter vypne pr├║d, aby ste ich nek┼Ľmili platenou elektrinu zo siete. 

Geni├ílne, nie? 

Viac o vy┼ąa┼żova─Źoch n├íjdete vo videu (nezabudnite da┼ą autorovi like a odber za jeho snahu):

Fotovoltaika na dom nie je jednoduch├í vec 

Hoci je tento ─Źl├ínok dos┼ą dlh├Ż, fotovoltaika na dom je v skuto─Źnosti e┼íte o nie─Źo zlo┼żitej┼íou t├ęmou. 

Aj pre elektrik├írov a elektrotechnikov je tam mnoho nov├Żch vec├ş. Rozmyslite si preto, ─Źi sa do nej chcete p├║┼í┼ąa┼ą svojpomocne, ke─Ć nepozn├íte v┼íetky jej rizik├í.

Toto bol len tak├Ż ├║vod, ─Ćal┼í├şm ─Źastiam fotovoltiky sa budem venova┼ą v samostatn├Żch textoch a ─Źl├ínkoch. 

Rozoberiem jednotliv├ę komponenty, ich ├║lohu, zbor├şm niektor├ę m├Żty a pok├║sim sa zodpoveda┼ą na naj─Źastej┼íie ot├ízky, ktor├ę si mo┼żno aj vy v s├║vislosti s elektrinou zo slnka kladiete. 

─îasto kladen├ę ot├ízky na t├ęmu Ako funguje fotovoltaika na dom

Solárne panely na dom: aká je cena? 

Cena za fotovoltaick├ę panely na rodinn├Ż dom z├íle┼ż├ş na konfigur├ícii cel├ęho syst├ęmu a l├ş┼íi sa v tis├şckach eur. Po─Ź├ştajte s┬áinvest├şciou od cca 6┬á000┬áÔéČ vr├ítane mont├í┼że, bez bat├ęri├ş a┬ábez zapo─Ź├ştania dot├íci├ş.

M├┤┼żem pred├íva┼ą elektrinu z┬ádom├ícej elektr├írne do siete?

Pri firm├ích to nie je probl├ęm, pri s├║kromn├Żch osob├ích technicky ├íno, ale je to o┬ánie─Źo zlo┼żitej┼íie a┬ápre v├Ą─Ź┼íinu domov sa to neoplat├ş.

Oplat├ş sa fotovoltika na dom?

Z├íle┼ż├ş na tom, ak├ę spotrebi─Źe pou┼ż├şvate s┬áak├Żm v├Żkonom a┬ákedy, ─Źi budete nab├şja┼ą elektromobil, ohrieva┼ą baz├ęnÔÇŽ je v┬átom proste stra┼íne ve─ża faktorov, kv├┤li ktor├Żm sa to ned├í jednozna─Źne poveda┼ą. Mus├şte to skr├ítka dobre spo─Ź├şta┼ą.

Zjednodu┼íene plat├ş, ┼że ─Ź├şm viac elektriny m├ş┼łate, t├Żm viac jej z┬áfotovoltiky vyu┼żijete a┬át├Żm r├Żchlej┼íie sa v├ím invest├şcia do nej vr├íti.

M├┤┼żem si fotovoltaiku na dom nain┼ítalova┼ą svojpomocne?┬á

Ak o┬ánej nem├íte dos┼ą znalost├ş, ani sa o┬áto nepok├║┼íajte. Budete pracova┼ą s┬ávysok├Żm (elektrik├íri, neberte ma za slovo) jednosmern├Żm nap├Ąt├şm, ktor├ę je v┬ániektor├Żch oh─żadoch omnoho nebezpe─Źnej┼íie ako striedav├Żch 230 ─Źi 400┬áV v┬ádome.
Navy┼íe, ak nepatr├şte medzi kvalifikovan├Żch elektrik├írov s┬áosved─Źen├şm pod─ża vyhl├í┼íky 508/2009┬áZ.┬áz., m├┤┼żete nies┼ą n├ísledky za pr├şpadn├ę ┼íkody sp├┤soben├ę nespr├ívnou mont├í┼żou.

Zdroje:

Návrat hore