Pulzný oximeter meria saturáciu krvi kyslíkom a pulz

Pulzný oximeter vám môže zachrániť život. Pomôžem vám vybrať ten najlepší

Pulzný oximeter je jednoduchý prístroj, ktorý za pár sekúnd a bezbolestne odmeria, či nie je okysličenie vašej krvi znížené napr. následkom ochorenia COVID-19 alebo iného. Náš trh však zaplavilo veľké množstvo lacných čínskych oximetrov, ktorých presnosť nemusí byť práve najlepšia. Pozrel som sa preto na túto problematiku do hĺbky a preskúmal vedecké štúdie i odborné články. Poradím vám na základe nich, ako si vybrať presný pulzný oximeter, ako ho používať tak, aby meranie bolo čo najpresnejšie a opíšem tiež princíp týchto šikovných kompaktných pomocníkov.

Michal Toma
Článok pripravil: Michal Toma

Odkiaľ mám informácie

Informácie do tohto článku som čerpal z verejne dostupných zdrojov – odborných článkov, vedeckých štúdií a odporúčaní zdravotníckych a pacientských organizácií (zoznam zdrojov nájdete na konci článku). Nie som zdravotnícky expert, pre podrobnosti o ochrane zdravia pred novým koronavírusom navštívte špecializované stránky https://korona.gov.sk/ prevádzkované Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, stránku Ministerstva zdravotníctva SR alebo stránku  Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Ak sa cítite byť chorí, nestrácajte čas čítaním tohto článku a vyhľadajte lekársku pomoc.

Ako som hodnotil pulzné oximetre

Keďže ide o zdravotnícku pomôcku, najdôležitejším kritériom v tomto prípade bola spoľahlivosť – najmä presnosť merania. Ďalším kritériom bola jednoduchosť použitia, budú ich predsa používať aj starší ľudia. Všímal som si aj odolnosť oximetra a prípadné doplnkové funkcie, týmto dvom kritériám som však dal menšiu váhu.


Najlepšie pulzné oximetre

Víťaz porovnania
Pulzný oximeter Nonin Onyx Vantage 9590 – pohľad zošikma

Nonin Onyx Vantage 9590

Najpresnejší na trhu

Najlepší prstový pulzný oximeter na slovenskom trhu. Má vedecky overenú presnosť, je odolný voči pádom i vlhkosti a je vhodný pre dospelých i deti. Zapína i vypína sa automaticky a jeho ovládanie zvládnu aj seniori.

Výhody: vedecky overená presnosť, vhodný aj pre malé deti, odolný voči pádom
Nevýhody: vysoká cena, nemá smart funkcie a kontinuálne meranie

O značke Nonin ste zrejme ešte nepočuli. Ide o firmu z USA, ktorá vznikla v r. 1986 a zaoberá sa výrobou zdravotníckych pomôcok a prístrojov na neinvazívny monitoring životných funkcií. Tomu zodpovedá aj pulzný oximeter Nonin Onyx Vantage 9590, ktorý je o niekoľko úrovní kvalitnejší než väčšina lacných oximetrov, aké zoženiete na slovenskom trhu.  

Jeho presnosť je totiž vďaka technológií Nonin PureSAT® na vysokej úrovni a, navyše, je aj laboratórne overená. Výrobca udáva presnosť ±2 číslice v rozsahu saturácie 70 – 100 % pri meraní na prstoch ruky, a to aj pri nízkej perfúzii (prietoku krvi). V praxi to znamená, že posledná číslica zobrazenej hodnoty sa môže líšiť o max. 2 číslice (pozor – nie o 2 percentá!), tj. napr. pri zobrazenej saturácii 97 % môže mať skutočná saturácia kyslíka v krvi hodnoty najmenej 95 % a najviac 99 %.

Podobnú presnosť síce udávajú aj výrobcovia iných oximetrov, v praxi však zvykne presnosť klesať už pri saturácii pod 93 %

To sa vám s týmto oximetrom nestane, jeho presnosť merania skúmala aj vedecká štúdia v časopise European Respiratory Journal. Výrobca tiež prezentuje veľmi podrobné výsledky overovania presnosti v návode na použitie a v dokumentácii k oximetru, ktorú môžete nájsť na jeho stránkach.

Presnosť oximetra Nonin Onyx Vantage 9590 si môžete pozrieť na videu nižšie. Všimnite si, že presnosť iných oximetrov začína výrazne klesať, akonáhle saturácia klesne na cca 90 %:

Samozrejme, tento oximeter spĺňa parametre určené medzinárodnými normami ISO 80601-2-61 a ISO 9919 pre pulzné oximetre a má tiež CE certifikát, je teda schválený pre použitie v EÚ.

Ovládanie tohto oximetra ma prekvapilo a je hádam najjednoduchšie, aké len môže byť. Zariadenie sa zapína automaticky po vložení prsta a vypína sa takisto automaticky po jeho zložení z prsta. Žiadne tlačidlá na tomto oximetri nenájdete. 

Oximeter Nonin Onyx Vantage 9590 je presný aj pri meraní na tmavšej pokožke. Onyx Vantage 9590 môžete použiť aj ako pulzný oximeter pre novorodencov a pre deti (samozrejme, aj pre dospelých) – výrobca garantuje presnosť na prste s rozmerom 8 až 25,4 mm. . Pri deťoch môžete použiť aj prst na nohe, presnosť sa potom v rozsahu 80 – 100 % mierne zníži na ±3 číslice, čo je však stále dosť.

Pochváliť musím výrazný červený LED displej, ktorý je na rozdiel od LCD a OLED displejov výborne čitateľný aj pri skutočne silnom svetle

Úroveň pulzu signalizuje viacfarebná LED, ktorá bliká v jeho rytme. Pri zelenej farbe je pulz dostatočne intenzívny, červená signalizuje, že zariadenie nedokáže pulz rozpoznať a žltá značí hraničnú intenzitu pulzu potrebnú pre správne meranie.

Meranie saturácie kyslíka pulzným oximetrom Nonin Onyx Vantage 9590
Oximeter Nonin Onyx Vantage 9590 má výrazný červený displej, ktorému sekunduje viacfarebná LED signalizujúca úroveň pulzu. Tlačidlá na ňom nenájdete – zapína i vypína sa automaticky.

Čo sa týka ďalších funkcií, k dispozícii máte už len meranie pulzu. Smart funkcie chýbajú a chýba aj alarm, ktorý by vás upozornil na príliš nízku saturáciu krvi kyslíkom. Z toho dôvodu výrobca neodporúča, aby ste tento oximeter používali na kontinuálne meranie – teda aby ste ho mali na prste a spoliehali sa, že zapípa, ak bude „zle“. Ak si chcete saturáciu sledovať dlhodobo, hodnoty si budete musieť zapisovať ručne.

Na napájanie tohto oximetra slúžia dve batérie typu AAA, ktoré podľa výrobcu vydržia 6 000 jednorazových meraní, resp. 36 h nepretržitej prevádzky (nájdete ich v balení).

Oximeter Nonin Onyx 9590 nemá síce najmodernejší dizajn, dôležitejšia je však jeho vysoká odolnosť. Vďaka robustnému vyhotoveniu vydrží min. 50 pádov na zem. Porovnanie pádov s iným oximetrom si môžete pozrieť na nasledujúcom videu:

Okrem mechanickej odolnosti má tento model oximetra krytie IP32, takže je odolný aj voči kvapkajúcej vode. Test pri vystavení vlhkosti si môžete pozrieť na videu nižšie:

Materiálové vyhotovenie tohto oximetra je antialergické bez obsahu latexu a olova takže sa nemusíte obávať ani v prípade že máte vy alebo vaše dieťa veľmi citlivú pokožku.

V balení oximetra nájdete puzdro a praktickú šnúrku na krk, vďaka ktorej budete mať zariadenie stále na očiach a nezabudnete si saturáciu odmerať. Balenie obsahuje aj CD, na ňom však nenájdete žiadne aplikácie, ale návod na použitie. Oximeter nedisponuje žiadnymi smart funkciami a nie je možné ho pripojiť na PC, čo by som však vzhľadom na cenu očakával.

Pulzný oximeter Nonin Onyx Vantage 9590 má jednu nevýhodu – jeho cena, výrazne presahuje 200 eur. Oproti iným oximetrom je to dosť, ak však mám byť objektívny, tento model je trošku ďalej ako oximetre za 15 eur z Číny. Navyše, výrobca naň ponúka záruku 4 roky.

Vďaka vysokej presnosti, odolnosti vyhotovenia a jednoduchému použitiu je vhodný aj pre starších či veľmi chorých ľudí. Okrem toho sa hodí aj na použitie v zdravotníckych zariadeniach, domovoch sociálnych služieb a pod. 

Ak hľadáte najpresnejší a najspoľahlivejší pulzný oximeter pre seba, vašu rodinu či vašich starých rodičov, Onyx Vantage 9590 je jasnou voľbou. Vzhľadom na vynikajúcu a vedecky overenú presnosť ide o jednoznačného víťaza tohto rebríčka oximetrov.

Zistiť cenu Nonin Onyx Vantage 9590 »


2. miesto
Pulzný oximeter Beurer PO 80 – pohľad zošikma

Beurer PO 80

Vynikajúca presnosť, prijateľná cena

Značkový pulzný oximeter s vysokou presnosťou. Ponúka vám nepretržité meranie saturácie po dobu až 24 h a možnosť prenosu údajov do počítača.

Výhody: prepojenie s počítačom, nabíjateľný akumulátor, kontinuálne meranie
Nevýhody: vyššia cena, nie je vhodný pre deti ani na veľmi hrubé prsty

Pulzný oximeter od známeho nemeckého výrobcu zdravotníckych pomôcok, ktorý je určený na použitie doma ale aj v zdravotníckych zariadeniach (je certifikovaný). 

Oximeter Beurer PO 80 je vybavený farebným displejom, ktorý vám zobrazí základné údaje (saturácia krvi kyslíkom v %, aktuálny tep v úderoch za minútu, krivku tepovej frekvencie) a aktívne funkcie. 

Grafika displeja nie je najkrajšia, podstatnejšie však je, že displej je dobre čitateľný. Jeho jas si dokonca môžete nastaviť a večer vás teda nebude zbytočne oslňovať. Nastaviť si môžete aj orientáciu displeja na výšku, na šírku a obrátene na výšku alebo na šírku. Vďaka tomu budete jednoduchšie odčítavať údaje bez ohľadu na to, na ktorej ruke a prste budete oximeter mať.

Z konštrukčného hľadiska pôsobí tento model odolnejšie ako oximetre za 20 eur. Zariadenie má krytie IP22, čo znamená, že je odolné voči kvapkám vody. Samozrejme, na vlhkosť si dávajte pozor, keďže znižuje presnosť merania. 

Problém budete mať s veľkými prstami, na ktorých úplne dobre nesedí. Musím vás tiež upozorniť, že tento oximeter nie je vhodný pre malé deti. Výrobca totiž udáva min. šírku prsta pre spoľahlivé meranie 10 mm a hrúbku 5 mm.

Čo sa týka presnosti, výrobca udáva ±2 % v rozsahu merania 70 – 100 % saturácie krvi kyslíkom, čo je štandardná hodnota. Keďže však ide o prevereného výrobcu a nie nejaký „no name“ výrobok z Číny, týmto údajom môžeme dôverovať. Presnosť dokazuje aj fakt, že pulzný oximeter Beurer PO 80 (ako deklaruje výrobca) vyhovuje norme ISO 60601-1-2 (čo je vlastne prebratá medzinárodná norma ISO 60601-1-2) a tiež norme DIN EN ISO 9919. Presnosť pri meraní tepu je v rozsahu 30 – 250 úderov za minútu ±2 údery.

Okrem bežného jednorazového merania ponúka pulzný oximeter Beurer PO 80 aj tzv. kontinuálne meranie. V tomto režime (ktorý aktivuje cez menu zariadenia) si oximeter ponecháte na prste a namerané údaje sa budú automaticky zaznamenávať do internej pamäte oximetra. Záznamový režim môže trvať max. 24 h, následne si údaje môžete preniesť do počítača. Režim kontinuálneho merania je vhodný napr. pre chronicky chorých ľudí alebo pri pobyte vo vysokých nadmorských výškach.

Nezabudnite však, že ak spustíte meranie odznovu, pôvodné meranie sa vymaže. Počas kontinuálneho merania displej zariadenia zhasne, aby šetril energiu – nemusíte sa báť, meranie prebieha na pozadí.

Medzi ďalšie funkcie tohto oximetra patrí alarm, ktorý vás upozorní na vami nastavenú vysokú alebo príliš nízku saturáciu krvi kyslíkom. Druhý alarm vás môže upozorniť na príliš vysokú alebo príliš nízku tepovú frekvenciu. Alarmy sú signalizované zvukovým signálom a môžete ich vypnúť

Môžete si tiež aktivovať zvukový signál tepu. Pomocou tejto funkcie vám bude oximeter signalizovať krátkym pípaním údery srdca. To, ktoré funkcie sú aktívne, môžete vidieť vďaka ikonkám na displeji.

Pulzný oximeter Beurer PO 80 s farebným OLED displejom – pohľad zhora
Pulzný oximeter Beurer PO 80 má viacfarebný grafický displej, hoci grafika nie je najkrajšia (to však pri oximetroch nie je podstatné). Na ovládanie slúži jediné tlačidlo, ktoré ovládanie dosť komplikuje.

Výčitku však mám k ovládaniu zariadenia. To zabezpečuje jediné tlačidlo, ktoré musíte v závislosti od požadovanej akcie stláčať buď krátko alebo dlho. Orientácia v menu je teda spočiatku mimoriadne komplikovaná a zdĺhavá aj pre technicky zdatnejšieho človeka. Ak budete chcieť využívať spomenuté pokročilé funkcie, študovaniu manuálu sa nevyhnete

Nemusíte však mať obavy, pri základnom meraní postačí stlačiť tlačidlo pre zapnutie prístroja. Po zložení z prsta sa zariadenie po 5 min automaticky vypne.

Napájanie oximetra Beurer PO 80 zabezpečuje vstavaný nabíjateľný lítiový akumulátor. Výrobca neudáva výdrž batérie, no vzhľadom na jej kapacitu až 500 mAh (čo je na také malé zariadenie dosť) vydrží na jedno nabitie stovky meraní

Na nabíjanie slúži nabíjací USB adaptér a kábel, ktorý nájdete v balení. Oximeter však môžete nabíjať aj pripojením kábla do USB portu počítača.

Dodaný USB kábel môžete použiť aj na prepojenie s počítačovou aplikáciou Beurer SpO2 Assistant. Výrobca v špecifikácii produktu uvádza, že aplikáciu nájdete na dodanom CD, v súčasnosti však CD už nedodáva a aplikácia je k dispozícii na stiahnutie na stránkach výrobcu. Žiaľ, pre stiahnutie sa musíte na stránkach registrovať, čo považujem za zbytočnú komplikáciu.

Pozrite si na videu, čo všetko dokáže oximeter Beurer PO 80:

Aplikácia umožňuje zobrazovať aktuálne údaje namerané oximetrom v reálnom čase. Údaje si môžete ukladať, zostavovať z nich prehľadné grafy, ktoré môžete potom odoslať alebo vytlačiť vášmu lekárovi

Aplikácia vám umožní aj zobrazenie údajov až zo 4 oximetrov súčasne. Viem si predstaviť využitie tejto funkcie napr. v zdravotníckych zariadeniach či domovoch sociálnych služieb, problémom však môže byť väčšie množstvo káblov a ich dĺžka.

Čo sa týka príslušenstva, v balení nájdete okrem samotného oximetra a už spomínaného USB kábla či nabíjačky aj puzdro a remienok pre zavesenie na krk. V danej cenovej kategórii ide o štandard. 

Pulzný oximeter Beurer PO 80 kúpite za cenu okolo 130 eur. Nie je to málo, je to však daň za vysokú presnosť merania, funkciu kontinuálneho merania so záznamom do internej pamäte či možnosť prenosu dát do počítača. Nezabúdajte ani na vstavanú nabíjateľnú batériu, ktorá vám pomôže ušetriť množstvo jednorazových batérií.

Ak zoberiem do úvahy všetky tieto skutočnosti, získava tento oximeter vynikajúce 2. miesto v porovnaní.

Zistiť cenu Beurer PO 80 »


3. miesto
Pulzný oximeter Contec CMS50DL – pohľad zošikma

Contec CMS50DL

Lacný, no pomerne presný

Jeden z tých lacnejších oximetrov, ktorého presnosť je však porovnateľná s drahšími modelmi.

Výhody: nízka cena, dobrá presnosť, vhodný pre deti
Nevýhody: menej známa značka, málo funkcií

Contec nie je v našich končinách príliš známa značka, zdravotníci ju však možno budú poznať. Ide o veľkého čínskeho výrobcu Contec Medical Systems, ktorý vyrába stovky produktov od teplomerov cez infúzne pumpy až po EEG či ultrazvukové diagnostické prístroje.

Pulzný oximeter Contec CMS50DL som vybral do tohto porovnania, keďže predstavuje zástupcu najnižšej cenovej kategórie týchto zariadení. Hoci ide o jednoduchý oximeter, prekvapila ma jeho vysoká presnosť

Výrobca ho odporúča na domáce použitie, ale aj pre športovcov či zdravotnícke zariadenia (pre zachovanie presnosti po dlhú dobu sa dá kalibrovať). Oximeter odporúča pre dospelých aj deti, neodporúča ho však na kontinuálne meranie, kedy by ste mali zariadenie na prste nepretržite. 

Výrobca udáva presnosť ±2 % v rozsahu merania 70 – 100 % saturácie krvi kyslíkom. Pod 70 % udáva presnosť ako nešpecifikovanú, čo však nie je prekážka. Presnosť pri meraní pulzu je ±2 údery alebo ±2 % (platí hodnota, ktorá je v danom momente vyššia).

Na rozdiel od iných lacných oximetrov nie sú tieto údaje príliš ďaleko od pravdy.

O presnosti oximetra Contec CMS50DL hovorí táto štúdia, ktorá porovnávala viacero pulzných oximetrov z nižších cenových hladín. Tento model mal odchýlku merania do 3 % a vyhovel tak požiadavkám medzinárodnej normy ISO 80601-2-61:2011 pre medicínske pulzné oximetre, hoci výrobca zhodu s normou ISO neuvádza. Pre použitie v USA ho schválila FDA (miestna lieková agentúra, obdoba nášho ŠÚKL), pre použitie v EÚ má zariadenie CE certifikát, obe tieto skutočnosti výrobca v špecifikácii produktu deklaruje. 

Napriek tomu by ste nemali zabúdať, že oxymeter Contec CMS 50 DL, ktorý patrí k tým najlacnejším na našom trhu. Kvalita výroby teda môže kolísať a presnosť nemusí byť vždy rovnaká pre každú výrobnú sériu.

Merané údaje zobrazuje červený LED displej s vysokým kontrastom, ktorý nemá problém ani so silným okolitým svetlom. Bude pre vás jasne čitateľný aj na slnku, v noci však trochu oslňuje. Jeho jas nie je nastaviteľný, to by som však ani v tejto cenovej kategórii nečakal.

Pulzný oximeter Contec CMS50DL s výrazným červeným LED displejom – pohľad zhora
Pulzný oximeter Contec CMS50DL má výrazný červený LED displej, na ovládanie slúži jediné tlačidlo.

Displej zobrazuje 2 čísla – saturáciu krvi kyslíkom a srdcový tep. Okrem toho máte k dispozícii aj tzv. bargraf, ktorý zobrazuje v stĺpci úroveň vašej saturácie od minima do maxima. Osobne však toto zobrazenie považujem za zbytočné, keďže kontinuálne meranie týmto oximetrom výrobca neodporúča. Užitočnejší je indikátor vybitých batérií. Ich stav tesne pred vybitím by totiž mohol ovplyvniť výsledky merania.

Ovládanie tohto pulzného oxymetra zabezpečuje jediné tlačidlo, ktoré zariadenie zapína. Vypínať ho nemusíte – vypne sa automaticky po 5 sekundách od ukončenia merania a odobratia z prsta.

Napájanie zabezpečujú 2 ks AAA batérií (tzv. mikrotužka), ktoré nájdete v balení. Výrobca neudáva výdrž v počtoch meraní, ale ako 24 h dobu merania.

Okrem batérií nájdete v balení návod na použitie a užitočnú šnúrku na krk. Tá vám môže v prípade ochorenia pripomínať, že si máte saturáciu pravidelne merať. 

Pulzný oxymeter Contec CMS50DL kúpite za cenu okolo 20 eur. Ako som už spomenul, ide o jeden z najlacnejších oximetrov na našom trhu. Nečakal som od neho veľa, na druhej strane ma prekvapila jeho presnosť. Výhodou absencie pokročilých funkcií je jednoduchosť ovládania, s ktorou si poradia aj seniori.

Ak hľadáte čo najlacnejší oximeter, Contec CMS50DL je jednoznačná voľba, pri ktorej sa nemusíte obávať, že by hodnoty saturácie krvi kyslíkom „ťahal z klobúka“. Pre skvelý pomer cena/výkon získava 3. miesto v tomto porovnaní.

Zistiť cenu Contec CMS50DL »


4. miesto
Pulzný oximeter Microlife OXY 300 – pohľad zošikma

Microlife Oxy 300

Jednoduchý, presný, aj pre deti

Kvalitný a presný certifikovaný pulzný oximeter s vynikajúcim pomerom cena/výkon, ktorý je vhodný aj pre deti.

Výhody: vhodný pre deti, nastaviteľný jas, jednoduché ovládanie
Nevýhody: iba základné funkcie

Švajčiarskeho výrobcu zdravotníckych pomôcok Microlife AG určite poznáte. Okrem teplomerov, tlakomerov, osobných váh vyrába aj pulzné oximetre. 

Microlife Oxy 300 je pulzný oximeter strednej triedy s kvalitným materiálovým vyhotovením, ktoré pôsobí dojmom, že niečo vydrží. Výrobca udáva stupeň krytia IPX1, čo preložené do ľudskej reči znamená, že zariadenie odolá kvapkám vody. Na vlhkosť si však predsa len dávajte pozor, keďže môže ovplyvniť množstvo zachyteného infračerveného svetla senzorom a ovplyvniť presnosť merania.

Výrobca uvádza, že tento pulzný oximeter je vhodný aj pre deti. Zisťoval som, či nie je meranie obmedzené minimálnou veľkosťou prsta, ako je to pri iných oximetroch, žiaľ, k uvedenej informácii som sa nedopátral. V každom prípade, vhodnosť pre deti okrem návodu na použitie spomínajú aj recenzie užívateľov.

Zariadenie vám odmeria saturáciu krvi kyslíkom s presnosťou ±2 % v rozsahu saturácie 70 – 100 %. Ide o štandardnú presnosť pre väčšinu kvalitných oximetrov. Presnosť pri meraní pulzu je ±2 údery za minútu v rozsahu 30 – 99 úderov za min a ±2 % v rozsahu 100 – 250 úderov za min.

Vďaka uvedeným úrovniam presnosti tento model vyhovuje normám EN 60601-1-2 (čo je v podstate to isté ako medzinárodná ISO 60601-1-2) a EN ISO 9919 pre pulzné oximetre. Okrem toho vyhovuje aj ďalším normám pre zdravotnú nezávadnosť medicínskych zariadení či ich softvérovú spoľahlivosť. Kompletný zoznam nájdete v návode na použitie oximetra Microlife Oxy 300.

Pulzný oxymeter Microlife Oxy 300 je vybavený farebným OLED displejom, ktorý svieti dostatočne silno aj na priamom slnečnom svetle. Displej má nastaviteľný jas, takže v noci môžete jeho svietivosť znížiť. Vďaka tomu vás nebude oslňovať a ušetríte energiu v batériách. 

Okrem jasu má displej nastaviteľných 6 režimov zobrazenia. Každý z režimov ponúka rôzne otočenie (na šírku, na výšku, obrátene na šírku a obrátene na výšku) a iný rozsah zobrazených údajov. 

Displej vám zobrazí okrem saturácie kyslíka a pulzu aj krivku priebehu pulzu. Zobrazenie pulzu si môžete prepnúť do formy stĺpčeka, ktorý bude do rytmu stúpať a klesať. Užitočný je aj indikátor vybitých batérií – keď sa blížia vybitiu, presnosť merania by mohla klesnúť.  

Meranie saturácie kyslíka v krvi pulzným oximetrom Microlife OXY 300
Meranie saturácie kyslíka v krvi pulzným oximetrom Microlife OXY 300

Ovládanie tohto oximetra je veľmi jednoduché a zvládnu ho aj seniori. Slúži naň jediné tlačidlo, ktorým prístroj zapnete, čo automaticky spustí meranie (prst musíte mať už vložený). Následnými krátkymi stlačeniami tlačidla si môžete vybrať režim zobrazenia, dlhým tlačidlom zasa nastavíte jas. Prístroj sa po odmeraní a vybratí prsta automaticky vypne po 8 sekundách.

Smart funkcie ako napr. možnosť prepojenia s počítačom ani ďalšie doplnkové funkcie na tomto oximetri nenájdete.

Napájanie oximetra Microlife Oxy 300 majú na starosti dve AAA batérie, ktoré nájdete v balení. Výrobca udáva výdrž cca 30 h s novými alkalickými batériami. 

V balení nájdete okrem batérií aj návod na použitie, praktické ochranné puzdro a šnúrku na ruku či na krk.

Čo sa týka záruky, tá je štandardná, tj. 2 roky od zakúpenia. Zaujala ma predpokladaná životnosť oximetra bez servisného zásahu, ktorú výrobca odhaduje na 5 rokov pri používaní 15-krát denne.

Oximeter Microlife zoženiete za cenu okolo 50 eur. Vzhľadom na vlastnosti zariadenia považujem túto cenu za primeranú a určite odporúčam si v tomto prípade priplatiť za osvedčenú značku, ktorá vám dokáže garantovať presnosť a parametre oximetra. Z hľadiska pomeru ceny/výkon je na tom však horšie ako Contec CMS50DL, takže ho radím na 4. miesto tohto porovania.

Zistiť cenu Microlife OXY 300 »


Porovnanie pulzných oximetrov

Nonin Onyx Vantage 95950

Pulzný oximeter Nonin Onyx Vantage 9590 – pohľad zošikma

Beurer PO 80

Pulzný oximeter Beurer PO 80 – pohľad zošikma

Contec CMS50DL

Pulzný oximeter Contec CMS50DL – pohľad zošikma

Microlife Oxy 300

Pulzný oximeter Microlife OXY 300 – pohľad zošikma
Typprstový pulzný oximeterprstový pulzný oximeterprstový pulzný oximeterprstový pulzný oximeter
Vhodný pre detiánonieánoáno
Presnosť merania saturácie±2 číslice v rozsahu 70 – 100 % saturácie±2 % v rozsahu 70 – 100 % saturácie±2 % v rozsahu 70 – 100 % saturácie±2 % v rozsahu  70 – 100 % saturácie
Presnosť merania pulzu± 2 číslice v rozsahu 20 – 250 úderov/min± 2 údery v rozsahu 30 – 250 úderov/min±2 údery alebo ±2 % (platí vyšší údaj v danom momente)±2 údery/min v rozsahu 30 – 99 a ±2 % v rozsahu 100 – 250 úderov/min
NormyISO 80601-2-61; ISO 9919EN 80601-2-61; ISO 9919ISO 80601-2-61:2011EN ISO10993-1/-5/-10; IEC 60601-1;EN 60601-1-2; EN ISO9919;EN 62304; EN 60601-1-6; 
DisplejLED červenýOLED farebnýLED červenýOLED farebný
Nastaviteľný jasnieánonieáno
Krytie IPIP32IP22IPX1IPX1
Odolnosť voči pádomzvýšenáštandardnáštandardnáštandardná
Odolnosť voči vlhkostizvýšenázvýšenánízkanízka
Kontinuálne meranienieánonienie
Alarm hodnôtnieánonienie
Prepojenie s PCnieánonienie
Automatické vypnutieáno, aj zapnutiepo 5 minpo 5 spo 8 s
Napájanie2 ks AAA batériívstavaný nabíjateľný akumulátor2 ks AAA batérií2 ks AAA batérií
Výdrž6 000 meraní / 36 hnešpecifikovaná24 h30 h
Výhodyvedecky overená presnosť, vhodný aj pre malé deti, odolný voči pádomprepojenie s počítačom, nabíjateľný akumulátor, kontinuálne meranienízka cena, dobrá presnosť, vhodný pre detivhodný pre deti, nastaviteľný jas, jednoduché ovládanie
Nevýhodyvysoká cena, nemá smart funkcie a kontinuálne meranievyššia cena, nie je vhodný pre deti ani na veľmi hrubé prstymenej známa značka, málo funkciíiba základné funkcie 
Orientačná cena230 €120 €20 €50 €

Upozornenie: Tento článok je iba informačný a v žiadnom prípade nenahrádza odborné informácie, ktoré vám poskytnú lekári alebo zdravotnícki experti. Rovnako tak pulzné oximetre nenahrádzajú lekárske vyšetrenie. V prípade podozrenia na ochorenie COVID-19 alebo iné ochorenie vyhľadajte lekársku pomoc. Pri nedostatku kyslíka môžu rozhodovať minúty.

Čo je oximeter

Pulzný oximeter je zariadenie, ktoré dokáže zmerať okysličenie vašej krvi neinvazívnou formou, tj. bez vnútorného zásahu do tela, akým by bol napr. odber krvi.

Meranie pulzným oximetrom je bezbolestné, nespôsobuje nepríjemnosti a trvá iba niekoľko sekúnd.

Táto metóda je teda vhodná aj pre ľudí veľmi citlivých na bolesť, a tiež pre deti i novorodencov.

Existuje viacero vyhotovení pulzných oximetrov. Najjednoduchší merač kyslíka v krvi pre domáce použitie je pulzný oximeter na prst. Ten pripomína veľký štipec, ktorý na prste drží pomocou integrovanej pružiny. Vďaka jeho miniatúrnym rozmerom si ho môžete hodiť do batohu či kabelky a vziať so sebou kamkoľvek

Pulzný oximeter zobrazuje hodnoty saturácie krvi kyslíkom a pulz
Prstový pulzný oximeter má kompaktné rozmery a môžete si ho vziať so sebou v batohu, kabelke či ľadvinke.

Ďalšie typy oximetrov sú rozmernejšie a sondu, ktorá sa pripevňuje na prst majú obvykle s hlavnou jednotkou prepojenú pomocou kábla. Používajú sa preto skôr v lekárskych ambulanciách a nemocniciach.

stolny pulzny oximeter
Stolný oximeter znyčky Novametrix s prstovou sondou na kábli. Takéto oximetre sa používajú napr. v lekárskych ambulanciách. Zdroj: Wikimedia commons, autor: Fatzgenfatz~commonswiki, licencia: CC BY-SA 3.0

Kto by si mal kúpiť pulzný oximeter

Prstové pulzné oximetre sú užitočnou pomôckou pri sledovaní priebehu ochorenia COVID-19. Práve nízka saturácia kyslíka vám totiž môže dať signál, že sa váš zdravotný stav zhoršuje a že by ste mali vyhľadať lekársku pomoc. Ako uvádza lekár pracujúci na Covid oddelení Miroslav Jaššo, pacienti prichádzajú v mnohých prípadoch do nemocnice neskoro

„Mladší pacienti sú schopní v domácom prostredí zvládať oveľa viac a práve tu vzniká problém. V čase keď to už doma nezvládajú, je už veľmi neskoro. Pacient je privezený na oddelenie a  má okysličovanie krvi na úrovni len okolo 50 percent,“ píše vo vyššie uvedenom blogovom článku.

Neskôr dodáva: „Z mojej Covid praxe vidím, že najdôležitejší údaj je okysličovanie (saturácia) krvi. Toto vyšetrenie je veľmi jednoduché a lacné. Stačí zobrať pulzný oxymeter nasadiť ho na prst a za pár sekúnd vidíte hodnotu okysličenia krvi. Nepotrebujem ani robiť RTG a CT vyšetrenie aby mi bolo jasné, že ak má pacient okysličenie 60% jeho pľúca budú postihnuté ťažkým zápalom pľúc.“  

Prínosom používania pulzných oximetrov pri ochorení COVID-19 sa zaoberala aj štúdia uverejnená na webe Critical Care. Autori v nej uvádzajú, že pulzné oximetre sú pre zdravotnícke zariadenia dostupným nástrojom, ktorý môže byť použitý ako varovný signál pri detekcii tichej hypoxémie (nedostatku kyslíka v krvi) pri pacientoch s COVID-19.

Pozrite si reportáž zo správ RTVS, v ktorej lekár a prezident SČK Viliam Dobiáš v skratke vysvetľuje, kedy má význam oximeter použiť.

Pulzné oximetre však môžu pomôcť aj pacientom s ochoreniami srdca, astmou, chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, spánkovým apnoe a pod. Samozrejme, v prípade, ak ste chorí sa o použití oximetra najprv poraďte s lekárom.

Oximetre môžete využiť aj v prípade, ak športujete či ak sa pohybujete vo vysokých nadmorských výškach. Vo všetkých uvedených prípadoch vám môže hroziť tzv. hypoxia, tj. nedostatok kyslíka. To môže ohroziť vaše zdravie alebo život, keďže kyslík je nevyhnutný pre správnu funkciu dôležitých orgánov v tele.

Meranie okysličenia krvi i pulzu, čo je saturácia kyslíka

Pulzný oximeter na prst obvykle meria 2 hodnoty

Saturácia krvi kyslíkom

Hodnota okysličenia krvi (saturácie krvi kyslíkom) je označená ako SpO2 a je reprezentovaná množstvom hemoglobínu v krvi. Hemoglobín je krvné farbivo, ktoré kyslík prenáša z pľúc všade tam, kde je potrebný. 

Niekedy sa môžete stretnúť aj s údajom SaO2, ktorý reprezentuje presnú saturáciu arteriálnej krvi kyslíkomi. Pulzné oximetre však berú do úvahy okysličený aj neokysličený hemoglobín a z neho vypočítavajú relatívne okysličenie tzv. periférnej krvi (v koncových častiach tela), ktoré sa označuje ako SpO2 a udáva sa v percentách.


Normálne hodnoty saturácie krvi kyslíkom sú 89 až 100 % SpO2.


Uvedené hodnoty zmieňuje dokument Pulse Oximetry – Patient education od združenia American Thoracic Society, ktoré sa zaoberá ochoreniami pľúc. Iné zdroje však uvádzajú hodnoty 93 – 100 %, resp. 95 – 100 %. Napr. lekár a prezident SČK Viliam Dobiáš hovorí v tejto reportáži o minimálnej hodnote 92 %.

Znamená to teda, že nižšie hodnoty signalizujú ohrozenie zdravia alebo života?  

Odpoveď znie: áno aj nie. 

Závisí to totiž od presnosti merania konkrétneho modelu oximetra, o ktorej píšem nižšie v článku

Pulz srdca

Ďalšou hodnotou, ktorú oximeter meria, je pulz. Na oximetroch býva označený skratkou BPM, ktorá pochádza z anglického Beats Per Minute, teda údery srdca za minútu.

Normálny pulz v pokoji je cca 60 – 100 úderov srdca za minútu. Hodnota závisí aj od vašej fyzickej zdatnosti, napr. vytrvalostní športovci môžu mať ešte menej ako 60. Mne osobne sa podarilo schudnutím okrem krvného tlaku znížiť pulz z pôvodných 90 (viem, je to veľa) na 72 úderov, v najlepšej kondícii to bolo dokonca 66 úderov za minútu.

Meranie pulzu oximetrom je dôležité, pretože zrýchlený pulz je jedným z prejavov nedostatku kyslíka. Orgány sa dostatočne neokysličujú a srdce tak dostáva pokyn, aby pumpovalo krv rýchlejšie a výmenu kyslíka tým urýchlilo. 

Pulz je dôležité merať aj preto, aby oximeter vedel, v ktorých okamihoch dochádza k pohybu krvi a hemoglobínu v nej.

Meranie saturácie kyslíka pulzným oximetrom Nonin Onyx Vantage 9590
Každý pulzný oximeter vám zmeria hodnoty saturácie krvi kyslíkom a pulz (na obrázku je pulz označený obrázkom srdca a saturácia skratkou SPO2)

Kontinuálne meranie

Bežné meranie prstovým pulzným oximetrom je jednorazové. Prst vložíte do oximetra, po niekoľkých sekundách sa vám zobrazia namerané hodnoty. Prst následne vyberiete a zariadenie vypnete (alebo sa vypne automaticky).

Niektoré pulzné oximetre, ako napr. Beurer PO 80, však poskytujú aj režim tzv. kontinuálneho merania. Pri ňom môžete mať oximeter na prste dlhšie (napr. aj cez noc), pričom namerané údaje sa budú automaticky zaznamenávať do internej pamäte. Doba merania však môže byť obmedzená na niekoľko hodín v závislosti od veľkosti internej pamäte alebo výdrže batérií. Niektoré oximetre vám ponúknu aj možnosť preniesť ich do počítača alebo aplikácie v smartfóne.

Kontinuálne meranie využívajú oximetre na oddeleniach intenzívnej starostlivosti v nemocniciach. Tam však batérie nehrajú rolu, keďže celé zariadenie je napájané z klasickej zásuvky a na prste má pacient iba sondu, ku ktorej vedie dátový kábel.

Ako vybrať presný pulzný oximeter

Presnosť merania pulzným oximetrom závisí od 2 faktorov:

Presnosť samotného pulzného oximetra – Tú môžete ovplyvniť jedine nákupom dostatočne presného modelu. Prístroje na domáce použitie sa obvykle nedajú kalibrovať tak, ako je to možné (a nevyhnutné) pri prístrojoch na medicínske použitie. Ako píšem o kúsok nižšie ako ukázala táto štúdia, presnosť merania lacných oximetrov klesá práve pri nízkej saturácii kyslíkom, často už pod 93 %.

Spôsob použitia oximetra – Meranie oximetrom môžu ovplyvniť rôzne okolnosti ako fyzická aktivita, slnečné svetlo a pod. O tom, ako správne merať píšem v kapitole Ako používať pulzný oximeter nižšie v tomto článku.

Čo hovoria normy a predpisy pre pulzné oximetre

Tak ako na mnohé iné zariadenia, aj na oximetre existujú európske i medzinárodné normy, ktoré určujú ich vlastnosti. Pre pulzné oximetre je to napr. medzinárodná norma ISO 80601-2-61, od ktorej sú potom odvodené európske normy (majú pred označením normy pridaný prefix EN). Pre pulzné oximetre na medicínske využitie je to potom norma ISO 9919. Pre úplnosť dodám, že mnohé drahšie pulzné oximetre vyhovujú požiadavkám oboch noriem.

K originálu týchto noriem som sa nedostal priamo, americká lieková agentúra FDA však schvaľuje iba oximetre vyhovujúce uvedenej norme ISO 80601-2-61. Pre prstové pulzné oximetre udáva FDA maximálnu odchýlku merania ≤ 3,0 % pre rozsah 70 – 100 % SpO2.

Presný oximeter by teda mal mať v špecifikácii uvedené, že vyhovuje uvedenej norme ISO 80601-2-61 prípadne ISO 9919. To je zárukou, že presnosť bude dostatočná v širokom rozsahu (uvedených, a teda aj pri poklese saturácie, kedy budete oximeter najviac potrebovať. Oximeter by tiež mal mať značku CE, ktorá označuje, že výrobok spĺňa smernicu EÚ o zdravotníckych pomôckach 93/42/EHS.

Ako sa vyznať v údajoch o presnosti

Presnosť merania výrobcovia udávajú väčšinou ako max. odchýlku merania v percentách (napr. ±2 % – pozri príklad 1). 

Niektorí výrobcovia však uvádzajú presnosť, resp. odchýlku v čísliciach (digits), napr. ±2 digits. V tom prípade sa môže nameraná hodnota líšiť o 2 číslice na poslednom mieste nameranej hodnoty (pozri príklad 2). V tom či onom prípade by pri údaji o presnosti mal byť uvedený aj merací rozsah, pre ktorý presnosť platí

Všímajte si tiež podmienky, pri ktorých presnosť platí. Napr. niektoré oximetre môžete použiť aj na prstoch nohy (to sa hodí pri tenkých prstoch malých detí), v tom prípade však môže byť presnosť nižšia. Rolu tiež hrá veľmi vysoká nadmorská výška (obvykle fungujú spoľahlivo do 4 000 m.n.m.).

Presnosť výrobcovia udávajú zvlášť aj pre meranie pulzu, obvykle sa tiež pohybuje na úrovni ±2 či 3 %, resp. číslic.


Príklad 1:

Pulzný oximeter Beurer PO 80 má uvedenú pre saturáciu krvi kyslíkom presnosť ± 2 % v rozsahu merania 70 – 100 % saturácie. 

Predstavme si teda, že Beurer PO 80 zobrazuje saturáciu 95 %. 

2 % z 95 vypočítame nasledovne: 95 × 0,02 = 1,9.

Z toho vyplýva, že max. skutočná saturácia môže byť: 95 + 1,9 = 96,9 %

a min. skutočná saturácia: 95 – 1,9 = 93,1 % (čo je stále ešte v poriadku).


Príklad 2:

Pulzný oximeter Nonin Onyx Vantage 9590 má špecifikovanú presnosť ako ±2 číslice (digits) v rozsahu saturácie 70 – 100 %

Predstavme si, že Nonin Onyx Vantage 9590 vám zobrazuje saturáciu 95 %. 

Min. skutočná saturácia teda je: 95 – 2 = 93 %

Max. skutočná saturácia: 95 + 2 = 97 %


Prečo presnosť lacných oximetrov nie je ideálna

Pri lacných oximetroch sa, žiaľ, stáva, že výrobca presnosť neoveruje v predpísaných podmienkach (metódy overovania sú súčasťou uvedených noriem). Hodnotu presnosti merania si potom môže takpovediac „vycucať z prsta“.

To môže byť zradné, pretože väčšina lacných oximetrov meria dobre pri bežnej saturácii krvi kyslíkom. Ak teda porovnáte oximeter nižšej kvality s tým lepším, nepresnosť si nemusíte všimnúť. 

Presnosť merania lacných oximetrov však začína často klesať pri nižších hodnotách SpO2, často je to pod 93 % resp. pod 90 %. To je problém, pretože práve toto je situácia, keď potrebujete, aby vám oximeter signalizoval nízku saturáciu presne a aby ste tak vedeli, že máte zdravotný problém. 

Nasledujúce video ukazuje, ako sú na tom lacné oximetre v porovnaní so značkovým oximetrom Nonin Onyx Vantage 9590 (čo je najlepší prstový pulzný oximeter, aký môžete u nás zohnať). Všimnite si rapídny pokles presnosti pri saturácii pod 90%:

Aby ste nepovedali, že si vymýšľa, pozrel som sa, čo hovoria o presnosti lacných oximetrov vedecké štúdie:

Dr. Lipnick, Feiner, Au, Bernstein a Bickler porovnávali presnosť 6 lacných pulzných oximetrov s 536 vzorkami krvi. Výsledok tejto štúdie uverejnený v odbornom časopise Anesthesia & Analgesia ukázal, že až 4 z nich vykázali pri poklese saturácie arteriálnej krvi pod 80 % vysoké odchýlky, až do 6,3 %. Dva z nich – Contec CMS50DL, Beijing Choice C20, mali odchýlku do 3 % a vyhoveli tak požiadavkám medzinárodnej normy ISO 80601-2-61:2011 pre medicínske pulzné oximetre.

Ďalšia štúdia uverejnená v The South African Medical Journal porovnávala prstový pulzný oximeter Contec CMS50D s medicínskym monitorom vitálnych funkcií Nihon Kohden Life Scope MU-631 RK. Výsledkom bola dobrá presnosť pri SpO2 nad 93 %, pri nižších hodnotách sa však už výsledky výrazne odlišovali. Všimnite si však, že ide o odlišný model oximetra ako ten v predchádzajúcej štúdii, ktorý má na konci písmeno L (Contec CMS50DL). Ovplyvňovanie výsledkov farbou pokožky nebolo v tejto štúdii preukázané.

Štúdia v European Respiratory Journal z roku 2018 porovnala hodnoty SpO2 troch komerčne dostupných pulzných oximetrov so saturáciou arteriálnej krvi kyslíkom SaO2. Na 94 pacientoch preukázal najmenšiu odchýlku merania pulzný oximeter Nonin Vantage 9590. 

Ako teda vidíte, presnosť lacných oximetrov skutočne nemusí byť pri nízkych hodnotách saturácie dostatočná

Dôvodom býva šetrenie na elektronike i vstavanom programe, ktorý dáta vyhodnocuje – detaily o fungovaní oximetrov prinášam na konci článku v kapitole Ako funguje pulzný oximeter (technické detaily).

Overte si presnosť oximetra doma

Ak ste si už oximeter, kúpili, nie je ešte všetko stratené. Jeho presnosť si totiž môžete overiť aj u vás doma. Samozrejme, iba približne, pre úplne overenie by ste potrebovali nejaký vzorový oximeter s veľmi vysokou presnosťou v cene stoviek až tisícok eur. 

Ako na to? 

Môžete ten istý oximeter porovnať na dvoch vedľa seba stojacich ľuďoch. Jeden z nich bude ten, u ktorého predpokladáte nižšiu saturáciu kyslíka (chronicky alebo akútne chorý). Druhý človek by mal byť zdravý, ideálne niekto, kto má dostatok pohybu a zdravý životný štýl. 

Saturáciu oboch by ste mali merať naraz, v rovnakom čase, nie po fyzickej námahe. Pozor si dajte aj na skreslenia merania vplyvom nesprávneho použitia oximetra (ako spomínam v nasledujúcej kapitole článku).

Oximeter môžete otestovať aj porovnaním hodnoty nameraného pulzu s pulzom nameraným pomocou digitálnych alebo ručičkových hodiniek. 

Stačí, ak si nahmatáte pulz na zápästí alebo na krku a spočítate údery v priebehu 15 sekúnd. Vynásobením číslom 4 dostanete počet úderov za minútu. Ak sa táto hodnota bude výrazne líšiť od hodnoty nameranej oximetrom, bude to signál, že zariadenie nie je úplne presné.

Ako používať pulzný oximeter

Meranie pulzným oximetrom je neinvazívne, bez zásahu do ľudského tela a bezbolestné. Zaberie vám iba niekoľko sekúnd.

Oximeter vždy používajte podľa postupu a v podmienkach, ktoré sú uvedené v návode na použitie. Pri takýchto podmienkach bol totiž oximeter otestovaný a iba tak môže výrobca garantovať presnosť a parametre uvedené v jeho špecifikácii.

Všeobecný postup je nasledovný: 

  1. vložte prst do otvoru v prednej časti oximetra,
  2. nevkladajte prst príliš hlboko, ak by sa pokožka stlačila, ovplyvnilo by to merani,
  3. prstom nehýbte,
  4. jemne stlačte tlačidlo, ktorým sa aktivuje meranie (niektoré oximetre sa zapnú automaticky), 
  5. ani počas merania prstom nepohybujte,
  6. za niekoľko sekúnd uvidíte na displeji oximetra namerané hodnoty.
  7. oximeter vypnite tlačidlom (väčšina sa vypne automaticky).

Ako som už spomenul vyššie v článku:

Normálne hodnoty saturácie krvi kyslíkom sú 89 až 100 % SpO2.

Uvedené hodnoty zmieňuje dokument Pulse Oximetry – Patient education od združenia American Thoracic Society, ktoré sa zaoberá ochoreniami pľúc. Iné zdroje však uvádzajú hodnoty 93 – 100 %, resp. 95 – 100 %. Napr. lekár a prezident SČK Viliam Dobiáš hovorí v tejto reportáži o minimálnej hodnote 92 %.

Znamená to teda, že nižšie hodnoty signalizujú ohrozenie zdravia alebo života?  

Odpoveď znie: áno aj nie. 

Závisí to totiž od presnosti merania konkrétneho modelu oximetra

O presnosti samotných oximetrov som už písal vyššie v článku, v skratke – presnosť oximetrov za pár desiatok eur nie je vysoká. 

Ako teda zistíte, či ste na tom dobre alebo zle? 

Odpoveď znie: Nesledujte aktuálne hodnoty, ale trendy, tj. či saturácia kyslíka v krvi stúpa alebo klesá.

Zapisujte si čas merania, hodnotu saturácie aj pulzu, prípadne ako ste sa v daný moment cítili alebo akú činnosť ste vykonávali. Z uvedeného trendu poklesu alebo nárastu saturácie budete vidieť, či sa váš stav zlepšuje alebo zhoršuje.

Niektoré pulzné oximetre si hodnoty dokážu pamätať a niektoré ich dokážu dokonca exportovať do počítača cez USB alebo do smartfónu cez Bluetooth. Zostavia vám z nich aj prehľadné grafy. 

Pri použití takého oximetra teda nebudete mať žiadnu prácu so zapisovaním údajov. Navyše, výstupy budete môcť zaslať e-mailom vášmu lekárovi. Spolu s ďalšími údajmi napr. o vašom krvnom tlaku či telesnej teplote teda bude môcť urobiť obraz o vašom zdravotnom stave a o nutnosti úpravy liečby.


Presnosť merania pulzným oximetrom môže ovplyvniť viacero faktorov:

Silné svetlo – Či už prirodzené slnečné alebo umelé, najlepšie je merať saturáciu kyslíkom v tmavšej miestnosti.

Lak na nechtoch – Oximeter používajte iba na prstoch s nenalakovanými nechtami.

Dlhé nechty – Príliš dlhé nechty (napr. gélové) by mohli spôsobiť, že konček prsta bude mimo senzora a oximeter teda nebude mať čo snímať.

Modré prsty – Aj sfarbenie samotných prstov, či už vplyvom chladu alebo nedostatku kyslíka, môže ovplyvniť meranie oximetrom.

Teplota prstov – Telo v snahe zabrániť strate tepla obmedzuje pri nízkych okolitých teplotách prúdenie krvi do končatín. Ak ste práve strávili nejaký čas v chlade, nechajte teda vaše prsty najprv prekrviť. Pomôcť môže aj ich namočenie do teplej vody.

Pohyb – Pohyb prsta v oximetri môže spôsobiť tzv. artefakty a zmiasť merací algoritmus. Prudké pohyby zasa môžu spôsobiť zmeny v pulze. Pri meraní sa teda snažte byť čo najviac v pokoji.

Fyzická námaha – Intenzívna námaha, pri ktorej sa zrýchľuje dýchanie, môže hladiny kyslíka v krvi rozkolísať.

Tesné oblečenie – Tesné rukávy na košeli či tričku môžu spomaliť prietok krvi a ovplyvniť tým meranie. Rovnaký účinok môže mať aj manžeta tlakomera či tlakového holtera na celodenný monitoring krvného tlaku.

Nadmorská výška – Vo vysokých výškach je vzduch redší, obsah kyslíka je teda menší. Práve preto tieto zariadenia používajú horolezci. Ak sa chystáte do výšin, skontrolujte si v špecifikácii oximetra, do akej nadmorskej výšky funguje a či sa v tomto prípade neznižuje jeho presnosť.

Kontrastné látky – Meranie môžu ovplyvniť tmavé kontrastné látky v krvi, používané pri lekárskych diagnostických úkonoch. Bilirubín (produkt štiepenia červených krviniek) meranie neovplyvňuje.

Niektoré pulzné oximetre môžu na meranie využívať aj ušný lalok či prst nohy. Detský pulzný oximeter pre novorodencov a deti do 2 rokov často ponúka práve meranie na prstoch nohy, keďže meranie na príliš malých prstoch rúk dieťaťa by nebolo možné.

Napájanie pulzných oximetrov

Pulzné oximetre sú napájané batériami, takže sa nemusíte báť úrazu el. prúdom. Sú testované pre bezpečné použitie priamo na ľudskom tele

Lacnejšie modely obvykle využívajú na napájanie 2 ks 1,5 V AAA batérií (tzv. mikrotužka).

Niektoré oximetre však majú vstavaný nabíjateľný lítiový akumulátor. Výhodou je, že nemusíte stále kupovať nové batérie a odľahčíte tak životné prostredie. Oximetre so vstavaným akumulátorom sú však drahšie. Na nabíjanie obvykle využívajú USB kábel, takže ich môžete nabíjať z počítača, noteboku či USB nabíjacieho adaptéra (ten však nebýva súčasťou dodávky).

Užitočnou funkciou niektorých pulzných oximetrov je aj signalizácia vybitej batérie. Nízke napätie vybíjajúcej sa batérie by totiž mohlo ovplyvniť presnosť merania.

Dizajn, vyhotovenie, odolnosť a bezpečnosť oximetrov

Pulzné oximetre nepatria medzi najodolnejšie zariadenia. Ich telo býva vyhotovené z plastu a väčšina z nich má pomerne krehkú konštrukciu. Pri ich používaní si teda radšej dajte pozor, aby vám z prsta neskĺzli a nespadli na podlahu. Lepšie je oximeter používať s rukou nad stolom

Sú teda všetky oximetre krehké? 

Nie tak úplne – aj medzi oximetrami nájdete odolnejšie modely. Pozrite si video s porovnaním odolnosti voči pádu pulzného oximetra Nonin Vantane 9590 s iným oximetrom:

Pozor si dajte aj na vlhkosť a mokré ruky. Oximetre majú stupeň krytia IPX1 až X2, čo znamená, že nie sú odolné voči vlhkosti, resp. vydržia iba pár kvapiek vody. Väčšia vlhkosť by mohla preniknúť dovnútra oximetra a poškodiť jeho citlivú elektroniku. 

Okrem toho môže vlhkosť prudko znížiť aj presnosť merania.

Na záver ešte bezpečnostný tip:

Nezabudnite, že pulzný oximeter by ste, rovnako ako iné zariadenia napájané batériami, nemali nechávať na priamom slnku. Prehriatie by mohlo poškodiť batérie, displej či elektroniku zariadenia.

Smart funkcie

Drahšie modely oximetrov sú vybavené aj smart funkciami. Smart oximeter sa dokáže prepojiť s vaším počítačom alebo smartfónom s OS Android alebo iOS pomocou USB kábla, resp. bezdrôtového rozhrania Bluetooth.

Vďaka tomu si budete môcť aktuálne údaje prezrieť na väčšej obrazovke a tiež si ich zaznamenať a zobrazovať v podobe prehľadných grafov. Tieto údaje potom môžete zaslať vášmu lekárovi, ktorý tak bude mať prehľad o vašom aktuálnom zdravotnom stave a bude môcť rozhodnúť o ďalšej liečbe.

Smart oximeter má väčšinou v balení CD so softvérom (programom), v niektorých prípadoch si však musíte softvér stiahnuť dodatočne z internetových stránok výrobcu. Niektoré z týchto softvérov dokážu zobrazovať údaje aj z viacerých oximetrov súčasne. To je užitočné pri sledovaní viacerých pacientov, napr. v domovoch seniorov. 

Medzi oximetre, ktoré môžete prepojiť s počítačom, patrí napr. Beurer PO 80.

Ďalšie parametre, funkcie a príslušenstvo pulzných oximetrov

Alarm – Zariadenie vydá výstražný zvukový signál pri nebezpečne nízkej saturácii kyslíkom. Niektoré oximetre vás upozornia aj na prekročenie vrchnej či spodnej hranice tepu. Na väčšine oximetrov si môžete hodnoty, pri ktorých má alarm reagovať nastaviť, prípadne túto funkciu vypnúť.

Zobrazenie tepu – Pulzný oximeter zobrazí váš tep v podobe krivky tepovej frekvencie. 

Zvukový signál tepu – Oximeter bude pípať vtedy, keď zaznamená úder srdca. Vďaka tomu budete počuť, ako rýchlo vám srdce bije aj bez toho, aby ste museli pozerať na displej. 

Nastaviteľný jas displeja – Pri nižšom jase vás displej v tme neoslní. Pri silnom okolitom osvetlení môžete jas zase zvýšiť, aby bol displej čitateľný.

Automatické vypnutie – Oximetre s touto funkciou sa automaticky vypnú po určitom čase, ktorý začne zariadenie odpočítavať, akonáhle ho dáte dolu z prsta. Ušetria tak energiu v batériách.

Pútko – Je súčasťou balenia niektorých modelov. Môžete ho prevliecť cez na to určený otvor na oximetri a zavesiť si ho tak na ruku alebo na krk. Budete vďaka tomu vedieť, že si máte saturáciu pravidelne merať (napr. ak budete chorí).


Vedeli ste, že?

Funkciu merania saturácie kyslíkom poskytujú aj niektoré drahšie modely smart hodiniek.


Displeje pulzných oximetrov

Pulzné oximetre sú obvykle vybavené jedným z 3 typov displejov: 

LED – Ide väčšinou o klasický 7-segmentový displej, ktorý tvorí hranaté číslice zapínaním a vypínaním jednotlivých LED. Takýto displej má perfektný jas a kontrast, je dobre viditeľný aj pri silnom osvetlení a na priamom slnku.

Farebný OLED – Má jemné rozlíšenie a dokáže tak zobraziť aj grafické prvky (napr. krivku tepu). OLED displeje majú vysoký jas a dobrý kontrast, sú teda dobre viditeľné aj pri silnom osvetlení, nie však až tak ako 7-segmentové LED displeje.

LCD – Môže byť farebný alebo čiernobiely, nenájdete ho však tak často ako OLED displeje. LCD displej má veľmi slabý jas, preto potrebuje vstavané podsvietenie. Jeho čitateľnosť na silnom svetle je veľmi zlá (najhoršia spomedzi menovaných displejov).

Niektoré pulzné oximetre ponúkajú aj možnosť nastavenia jasu displeja. Môžete si teda nastaviť, aby svietil dostatočne silno a údaje boli viditeľné aj pri silnom svetle. Na noc potom môžete jas znížiť, aby vás displej neoslňoval.

Výhodou niektorých modelov je možnosť voľby orientácie displeja – zobrazenie si môžete otočiť na šírku, na výšku alebo ho úplne obrátiť podľa toho, na ktorej ruke či prste vykonávate meranie. 

Okrem toho môžu oximetre ponúkať aj nastavenie zobrazovaných prvkov. Každý jeden vám zobrazí číselný údaj o saturácii krvi kyslíkom a tepe, väčšina tých drahších však zobrazuje aj tepovú krivku, prípadne tep alebo saturáciu v podobe stúpajúceho a klesajúceho stĺpca.

Ostatné aktívne funkcie signalizujú oximetre kontrolkami. Napr. kontrolku blikajúca do rytmu pulzu má oximeter Nonin Onyx Vantage 9590 samostatne mimo displeja vo forme viacfarebnej LED. Tá podľa farby signalizuje, či je pulz dostatočne silný, aby bolo meranie presné. 

Ovládanie – postačí jedno tlačidlo?

Vzhľadom na to, že väčšina oximetrov nemá extra bohaté funkcie, vystačia si s ovládaním pomocou jediného tlačidla na zapínanie či vypínanie zariadenia. Vypínanie je v niektorých prípadoch automatické, aby prístroj šetril batériu, niektoré modely majú dokonca automatické zapínanie.

Ovládanie jediným tlačidlom sa však komplikuje, akonáhle má oximeter viacero možností nastavenia. V tom prípade musíte kombinovať krátke a dlhé stlačenia, vďaka čomu býva orientácia v menu zložitejšia a často sa nevyhnete ani dlhšiemu študovaniu návodu na použitie. Na niektorých oximetroch by som z toho dôvodu uvítal viacero tlačidiel, žiaľ, výrobcovia zvyknú šetriť. 

Ako funguje pulzný oximeter (technické detaily)

Hoci by sa vám mohlo zdať, že naše prsty nie sú priesvitné, opak je pravdou. To, že prepustia určité množstvo svetla, využívajú práve pulzné oximetre. 

Na jednej vnútornej strane oximetra sa nachádza červená a infračervená LED. Tie vysielajú svetelné impulzy, ktoré prechádzajú cez prst a na druhej vnútornej strane oximetra ich snímajú svetelné senzory. To, koľko svetla prejde cez prst, závisí od množstva hemoglobínu, čo je červené krvné farbivo, ktoré kyslík prenáša. Práve od jeho množstva závisí saturácia krvi kyslíkom a tým aj úroveň okysličenia jednotlivých orgánov.

Ako funguje prstový pulzný oximeter – názorný ilustrovaný princíp
Ilustrácia funkcie prstového pulzného oximetra. Vľavo prst s nízkou koncentráciou hemoglobínu, vpravo s vysokou. Pre zjednodušenie je na každom obrázku iba 1 LED a 1 senzor (v skutočnom oximetri sú po 2 pre každý typ svetelného žiarenia) Zdroj: Wikimedia commons, autor: BotKannadiga, licencia: CC BY-SA 4.0 (obrázok bol upravený pre potreby článku).

Dve odlišné LED sú nevyhnutné, pretože okysličený hemoglobín (HbO2) pohlcuje viac infračerveného svetla. Naopak, neokysličený hemoglobín (Hb) pohlcuje viac viditeľného červeného svetla

Snímanie svetelných impulzov sa opakuje 30-krát za sekundu, pričom množstvo hemoglobínu v snímanom mieste sa mení v závislosti od srdcového pulzu

Vďaka tomu dokáže zariadenie rozlíšiť, kedy svetlo prechádza iba tkanivom a kedy je pohlcované hemoglobínom. Pomocou týchto nameraných hodnôt je potom dopočítaná saturácia krvi kyslíkom – hodnoty SpO2.

Presnosť samotného oximetra teda závisí od jeho vyhotovenia (kvalita snímačov, LED, uchytenie o prst), ale tiež od vstavaného softvéru (programu), ktorý hodnoty dopočítava. Bližšie informácie o funkcii týchto zariadení vrátane blokovej schémy nájdete vo vedeckej práci Reflectance pulse oximetry: Practical issues and limitations.

Graf absorpcie svetelného žiarenia hemoglobínom – fyzikálny princíp pulzných oximetrov
Absorpcia svetelného žiarenia hemoglobínom (okysličený HbO2 a neokysličený Hb). Skratka NIR označuje spektrum na pomedzí červeného a infračerveného svetla (Near Infra-red). Zdroj: Wikimedia commons, autor: Adrian Curtin, licencia: CC BY-SA 3.0 (obrázok bol upravený pre potreby článku).

Čo sa týka presnosti, moje skúsenosti z praxe elektrotechnika hovoria, že lacné meracie zariadenia nebývajú presné. Navyše platí, že so zvyšujúcou sa presnosťou „raketovo“ rastie aj cena a nie je neobvyklé, že za desatiny % navyše platíte stovky či tisíce eur navyše. Platí to aj o pulzných oximetroch. 

Pravda je taká, že výrobcovia lacnejších oximetrov sa často chvália naoko až príliš vysokou presnosťou a neuvádzajú, ako sa k nej dopracovali, prípadne akým normám ich výrobok vyhovuje. 

Viac informácii o presnosti nájdete v kapitole Ako vybrať presný pulzný oximeter tohto článku.

Značky a cena pulzných oximetrov

Slovenský trh zaplavili desiatky modelov oximetrov rôznych neznámych značiek. Ak chcete spoľahlivý pulzný oximeter, odporúčam sa orientovať na výrobcov zdravotníckych pomôcok ako napr. Beurer, Microlife, iHealth, Sanitas, Medisana, Omron, Nonin, Novama či Contec.

Najlacnejšie oximetre kúpite už za cenu pod 20 eur. Ak však chcete spoľahlivý a presný oximeter, odporúčam začať niekde na 40 eurách

Cena najspoľahlivejších a najpresnejších prstových pulzných oximetrov pre domáce použitie sa môže vyšplhať až na jednu či dve stovky eur.

Najčastejšie otázky a odpovede o pulzných oximetroch

Aký presný je pulzný oximeter?

Nie každý výrobca presnosť udáva, resp. nie každý udáva pravdivé údaje. Pri výbere pulzného oximetra si všímajte, či spĺňa medzinárodnú normu ISO 80601-2-61, ktorá pre prstové pulzné oximetre udáva maximálnu odchýlku merania ≤ 3,0 % pre rozsah 70 – 100 % SpO2, prípadne normu ISO 9919 pre pulzné oximetre na medicínske využitie. Detaily nájdete v kapitole Ako vybrať presný pulzný oximeter tohto článku.

Môžem pulzný oximeter použiť aj pre dieťa?

To závisí od odporúčania výrobcu konkrétneho modelu. „Dospelácky“ a zároveň aj detský pulzný oximeter v jednom je napr. Nonin Onyx Vantage 9590.

Aké sú správne hodnoty saturácie kyslíkom?

Normálne hodnoty saturácie krvi kyslíkom sú 89 až 100 % SpO2, ako hovorí dokument Pulse Oximetry – Patient education od združenia American Thoracic Society, ktoré sa zaoberá ochoreniami pľúc. Iné zdroje však uvádzajú hodnoty 93 – 100 %, resp. 95 – 100 %. Podrobnosti a vyjadrenia odborníkov na túto tému nájdete v kapitole Meranie okysličenia krvi i pulzu tohto článku.

Pri akej saturácii kyslíkom mám vyhľadať lekársku pomoc?

Rôzne zdroje udávajú rôzne minimálne hodnoty saturácie, ktoré sú ešte v poriadku – stretnete sa s hodnotami  89, 90, 93 či 95 %. O detailoch a vyjadreniach odborníkov na túto tému píšem v kapitole Meranie okysličenia krvi i pulzu tohto článku. Pri akomkoľvek podozrení na ochorenie neváhajte a vyhľadajte lekársku pomoc.

Pomôže mi pulzný oximeter pri ochorení COVID-19?

Pulzný oximeter nie je liek, ale zdravotnícka pomôcka. Ako taký vám teda nepomôže zbaviť sa ochorenia COVID-19, dokáže však odhaliť, že sa váš stav zhoršuje a že je nutné zmeniť liečbu
Hovoria to viacerí odborníci, ktorých vyjadrenie nájdete v kapitole Kto by si mal kúpiť pulzný oximeter tohto článku.

Aký pulzný oximeter mám použiť pri problémoch s dýchaním v noci (napr. spánkové apnoe)?

Oximeter by mal disponovať režimom kontinuálneho merania, počas ktorého bude automaticky zapisovať namerané hodnoty do internej pamäte. Takýmto oximetrom je napr. Beurer PO 80, ktorý dokáže kontinuálne merať až 24 h a následne umožní údaje preniesť do počítača.

Použité zdroje:

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore