Vysávač Kärcher WD2 s príslušenstvom

Multifunkčný hrncový vysávač Kärcher WD2 – test + VIDEO

Osobne mám veľmi rád výrobky s vynikajúcim pomerom cena/výkon a pri nákupe sa často zameriavam práve na túto vlastnosť. Jedným z nich je aj kompaktný multifunkčný vysávač Kärcher WD 2, ktorý zaujme na pomery tejto nemeckej značky prekvapivo nízkou cenou. Tá sa odzrkadlila na niekoľkých nedokonalostiach, ktoré však väčšine užívateľov nebudú prekážať. Čo by som na vysávači pochválil, čo mi prekážalo a komu by som ho odporučil, sa dozviete v tejto recenzii.

Michal Toma
Recenziu pripravil: Michal Toma

Túto recenziu som pre vás pripravil na základe mojich skúseností s používaním a údržbou vysávačov a elektrospotrebičov a tiež vyše ročnej skúsenosti s používaním vysávača Kärcher WD2. Vysával som s ním byt, auto a občas poslúžil aj môjmu otcovi v dielni (najmä vtedy, keď to bezvreckový Electrolux vzdal).

Vysávač Kärcher WD 2

Zhrhnutie recenzie na multifunkčný vysávač Kärcher WD 2

Vysávač Kärcher WD 2 odporúčam do domu i bytu, kde dochádza k silnejšiemu znečisteniu (blato, chlpy od zvierat a pod.), prípadne do garáže, domácej dielne či na vysávanie terasy alebo auta. Neodporúčam ho alergikom, má iba základnú filtráciu a víri prach. Pozor si dajte aj na používaní vonku v mrazoch. Pod 0 °C sú plasty krehké a rady praskajú.

Parametre: príkon: 1 000 W; sací výkon: 180 W; typ: vreckový – na mokré i suché vysávanie; objem: 12 l; akčný rádius 7,4 m; filtrácia: penový filter; hmotnosť: 4,5 kg (prázdny); príslušenstvo: hubica na podlahy, štrbinová hubica, 1ks vrecko;

Výhody: vynikajúca cena, silný ťah, jednoduchá konštrukcia

Nevýhody: vysoká hlučnosť, krátky akčný rádius, málo príslušenstva v balení, plasty sa stávajú v mrazoch krehkými

Aktualizácia:

Vysávač Kärcher WD2 sa už nepredáva. Jeho nástupcom je model Kärcher WD 2 plus, ktorý má podobné vlastnosti a parametre.

Počítajte s chudobnejším príslušenstvom

V krabici vysávača Karcher WD2 som toho nenašiel mnoho. Okrem samotného vysávača obsahovalo balenie iba 1 papierové vrecko, univerzálnu hubicu na podlahy, úzku hubicu do rohov a stiesnených priestorov, hadicu a dve plastové sacie trubice. Súčasťou balenia bol aj návod na použitie, ten však na fotografii chýba.

Vysávač Kärcher WD2 s príslušenstvom
Príslušenstvo vysávača Kärcher WD2 nie je najbohatšie, to je však daň za vynikajúcu cenu.

Ako vidíte, príslušenstvo vysávača je oproti iným modelom pomerne chudobné, to je však dôsledkom nízkej ceny. Samozrejme, ďalšie príslušenstvo si môžete dokúpiť. Sáčky pre Karcher WD2 stoja do 10 eur za 5 ks balenie. Pri ďalšom príslušenstve však počítajte s pomerne vysokými cenami, napr. špeciálne kefy na auto stoja 16 eur, filtračná patróna na dodatočnú filtráciu 14 eur a 3,5 m hadica takmer 30 eur.

Priemyselný, no prekvapivo kompaktný vysávač

Vysávač Karcher WD2 ihneď identifikujete vďaka žlto-čiernemu farebnému vyhotoveniu, ktoré je pre túto značku typické. Je však pravda, že v poslednej dobe ho začali napodobňovať pri svojich produktoch na upratovanie a čistenie aj iní výrobcovia.

Celé telo vysávača je z plastu, čo pre mňa vzhľadom na cenu nebolo žiadnym prekvapením. Musím však konštatovať, že plasty pôsobia pevným a robustným dojmom. Sú dostatočne tuhé a spevnené na správnych miestach, telo vysávača sa teda neprehýba. Dostatočne pevná je aj rukoväť na vrchnej strane, pomocou ktorej vysávač prenášate.

Doplnené o skúsenosti používateľa (ďakujem za komentár):
Čitateľ ma v komentári upozornil, že plasty pri 0 °C krehnú a pri tlaku môžu popraskať. Ja osobne som vysával iba do cca 5°C a toto sa mi nestalo. Počítajte však s tým, že Kärcher WD 2 nebude vhodný na vysávanie v exteriéri počas mrazov.

Vysávač Kärcher WD2 – vrchná časť s plastovým držiakom
Plasty vysávača WD2 pôsobia dostatočne odolným dojmom. S mrazmi sa však nekamarátia.

Karcher WD2 patrí medzi tzv. priemyselné vysávače, ktoré spoznáte podľa typickej hrncovej konštrukcie, ktorej prednosťou je jednoduchosť a odolnosť. Možno si ešte spomínate na niekdajšie hrncové modely ETA Rowenta. Na nich stačilo meniť vrecká, raz za niekoľko rokov uhlíky či ložiská v motore a vďaka tomu slúžia v mnohých garážach či domácich dielňach dodnes.

Čo sa týka rozmerov, naživo ma vysávač WD 2 oproti fotografiám prekvapil svojimi kompaktnými rozmermi. Objem zbernej nádoby je iba 12 , čo je omnoho menej než pri iných priemyselných vysávačoch. Samozrejme, oproti bežným domácim vysávačom je predsa len o niečo väčší, nie je to však žiadna katastrofa.

Aktualizácia:

Vysávač Kärcher WD2 sa už nepredáva. Jeho nástupcom je model Kärcher WD 2 plus, ktorý má podobné vlastnosti a parametre.

Vo vrchnej časti nájdete elektromotor so sacou turbínou, filtrom, tlačidlami, prívodným káblom atď. Spodná časť potom plní funkciu pojazdu s plastovými kolieskami a zásobníka na nečistoty. Dizajnéri však zanedbali vysoko umiestnené ťažisko. Väčšina hmotnosti je sústredená na vrchu vysávača, ten sa tak veľmi ľahko prevráti, pokým ho aspoň sčasti nenaplníte nečistotami. Tým veľmi ľahko myslím napr. aj počas vysávania a pri prechode vysávača nielen cez prah, ale napr. aj cez nízke prechodové lišty. Dôvodom nestability je zrejme aj malý priemer základne s kolieskami.

Spodnú a vrchnú časť pridržiavajú plastové spony, ktoré do tela ľahko zapadnú a myslím si, že by mohli aj niečo vydržať. Páčili sa mi praktické detaily ako háčik na zavesenie kábla vo vrchnej časti či priestor na pripevnenie príslušenstva na zadnej strane spodnej časti.

Upevnenie príslušenstva na vysávači Kärcher WD2
Upevnenie príslušenstva na vysávači Kärcher WD2 je jednoduché vďaka držiakom na zadnej strane.

Silný, ale hlučný

Karcher WD 2 je tzv. viacúčelový vysávač, ktorý zvládne vysávanie nasucho i namokro. Pri vysávaní nasucho používa už spomenuté papierové vrecká, pri vysávaní namokro musíte vrecko vybrať, pričom tekutinu vysávač zachytáva do samotnej zbernej nádoby. Nič ďalšie nemusíte nastavovať, jedinými ovládacími prvkami sú tlačidlá na zapnutie a vypnutie vysávača.

K vypínaču mám výčitku – je totiž veľmi citlivý a často sa mi stalo, že som vysávač nechtiac vypol dotykom hadice o vypínač. Ide síce o detail, ktorý však dokáže vysávanie znepríjemniť.

Príkon vysávača je 1 000 W, pričom sací výkon dosahuje 180 W. To sa vám môže zdať ako malá hodnota, v skutočnosti ma však sací výkon veľmi prekvapil a vysávač sal prach i nečistoty intenzívne. Prekvapila ma aj mimoriadne vysoká hlučnosť, ktorú by som od takého malého vysávača nečakal. V dome to problém nebude, vysávanie bytu večer si však radšej vopred premyslite.

Spokojný som nebol ani s výduchmi vzduchu, ktoré smerujú od šikmo od vysávača k podlahe. Vyfukovaný vzduch mi občas odfúkol nečistoty alebo chumáče prachu, keď som sa k nim s telom vysávača priblížil.

Aktualizácia:

Vysávač Kärcher WD2 sa už nepredáva. Jeho nástupcom je model Kärcher WD 2 plus, ktorý má podobné vlastnosti a parametre.

Dĺžka napájacieho kábla 4,5 m spolu s dĺžkou hadice 1,9 m a sacej trubice 1 m dokopy vytvárajú akčný rádius 7,4 m, čo nie je najlepšia hodnota. Doma to však nemusí prekážať, keďže zásuvku máte v takmer každej miestnosti (prípadne môžete použiť predlžovačku).

Vysávač Kärcher WD2 – výrobný štítok
Kärcher WD2 má príkon 1 000 W a hoci je papierový sací výkon slabý, v skutočnosti má vysávač veľmi silný ťah.

Nič pre alergikov

Vysávač Kärcher WD2 si poradil s bežným prachom v domácnosti, ale aj s hrubšími nečistotami ako napr. blato, piliny či oceľové špóny. Odporúčam ho preto do bytu, domu ale napr. aj ako druhý vysávač do domácnosti, ktorý budete používať v garáži, dielni, okolo domu a pod. Vhodný je aj na vysávanie auta, odporúčam však dokúpiť hubicu na čalúnenie. Problém môžete mať s ľahkými menšími kobercami, ktoré vysávač prisaje a nepustí. Tu by sa zišla regulácia výkonu, to by som však od modelu za takúto cenu chcel priveľa.

Určite ho neodporúčam, ak máte doma alergika. Vysávač je totiž vybavený okrem vrecka už iba molitanovým filtrom. Ďalšiu filtračnú patrónu môžete dokúpiť, stále však nejde o HEPA filter, ktorý zachytí aj tie najjemnejšie prachové častice a ktorý býva súčasťou vysávačov pre domáce použitie.

Vysávač Kärcher WD2 s oddelenou vrchnou a spodnou časťou
Po oddelení vrchnej a spodnej časti môžete vidieť kôš na filtračnú patrónu – možno dokúpiť, v základe je iba čierny molitanový filter.

Kärcher WD 2 neodporúčam ani na denné použitie v profesionálnych zámočníckych alebo stolárskych dielňach či na stavbe. Niečo by vydržal, pre uvedené prípady by som však volil robustnejšie modely. Tie majú navyše často doplnkové funkcie ako napr. oklep filtra alebo zásuvku na napájanie náradia (takúto výbavu WD 2 neponúka).

Technické parametre vysávača Kärcher WD2

VýrobcaKärcher
ModelWD2
Typpriemyselný, vreckový
Vysávanienasucho, namokro
Objem zbernej nádoby12 l
Materiálplast
Príkon1 000 W
Sací výkon180 W (na sacej trubici podľa IEC 60312)
Hlučnosťnešpecifikovaná (subjektívne vysoká)
Dĺžka napájacieho kábla4,5 m
Dĺžka sacej hadice1,9 m
Dĺžka sacej trubice1 m (2 × 0,5 m)
Akčný rádius7,4 m
Filtráciapenový filter (možnosť dokúpiť kazetový)
Funkciedržiak príslušenstva
Príslušenstvohubica na podlahy, štrbinová hubica, vrecko
Rozmery (š × v × h)33,7 × 43 × 36,9 cm
Hmotnosť4,5 kg

Výhody a nevýhody vysávača Kärcher WD2

+ vynikajúca cena
+ silný ťah
+ jednoduchá konštrukcia

– vysoká hlučnosť
– krátky akčný rádius
– prázdny má tendenciu sa prevrátiť
– málo príslušenstva v balení

Aktualizácia:

Vysávač Kärcher WD2 sa už nepredáva. Jeho nástupcom je model Kärcher WD 2 plus, ktorý má podobné vlastnosti a parametre.

Záverečné zhodnotenie

Na trhu nájdete aj tichšie a komfortnejšie vysávače ako Kärcher WD2 a tiež také, ktoré sú šetrnejšie k alergikom. Na druhej strane, cena vysávača Karcher WD2 sa však pohybuje na úrovni okolo 60 eur, čo je omnoho menej než pri tichších modeloch. Okrem toho, WD2 sa nebojí ani drsnejšej práce, i keď je pravda, že na denno-denné profesionálne použitie by som ho asi neodporučil.

Ak v ničom inom, u mňa vyhráva minimálne v pomere cena-výkon, ktorý je v jeho prípade bezkonkurenčný a to aj napriek konštrukčným nedokonalostiam či chudobnému príslušenstvu.

Recenzie ostatných

Pozrel som sa, čo hovoria o Karcher WD2 recenzie ostatných užívateľov. Prakticky všetci si pochvaľovali vysoký sací výkon oproti ostatným 1 000 W vysávačom – obľubujú ho najmä majitelia domácich zvierat alebo domáci majstri. Väčšine ľudí prekážala vysoká hlučnosť, častou výčitkou bol aj krátky napájací kábel, čo však väčšina ľudí rieši predlžovačkou.

Recenzie vysávača Kärcher WD2 na Alza.sk
Ľudia si vysávač Kärcher WD2 obľúbili najmä pre silný ťah. Zdroj: Alza.sk

Aktualizácia:

Vysávač Kärcher WD2 sa už nepredáva. Jeho nástupcom je model Kärcher WD 2 plus, ktorý má podobné vlastnosti a parametre.

2 názory na “Multifunkčný hrncový vysávač Kärcher WD2 – test + VIDEO”

  1. pozor na nízke teploty okolo 0 stupňov a pod 0, už dva dvoch vysávačoch značky kärcher nám pri nízkych teplotách pri slabom náraze popraskali plasty.

    1. Ďakujem za info. Mne sa to, našťastie nestalo, aj keď som vysával auto v zime, ale to bolo okolo tých 5 °C. V každom prípade to doplním do textu ako varovanie.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore