Aj keď rúška, respirátory, šatky a ochrany dýchacích ciest sú tu s nami od konca marca, stále okolo nich panuje mnoho nejasností. Pozrel som sa preto na túto problematiku komplexne a zozbieral som informácie z viacerých vedeckých štúdií, od výrobcov ochranných pomôcok a príslušných noriem pre ochranné prostriedky. V článku vám okrem nich prinášam aj odporúčanie na najlepšie ochranné prostriedky pred koronavírusom, aké u nás zoženiete.
Článok pripravil: Michal Toma
Odkiaľ mám informácie
Pri nasledujúcom článku som informácie čerpal z verejne dostupných zdrojov – odporúčaní zdravotníckych organizácií, vedeckých štúdií a odborných článkov (zoznam zdrojov nájdete na konci článku). Nie som zdravotnícky expert, pre podrobnosti o ochrane zdravia pred novým koronavírusom navštívte špecializované stránky https://korona.gov.sk/ prevádzkované Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, stránku Ministerstva zdravotníctva SR alebo stránku Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Ako som hodnotil najlepšie rúška a respirátory
Pri výbere som bral do úvahy teoretickú účinnosť ochrany podľa vedeckých štúdií a použitých materiálov, z ktorých je rúško alebo respirátor vyrobené. Ďalej som tiež prihliadal na to, či výrobok spĺňa konkrétne normy pre ochranné prostriedky, ako napr. EN 14 683 pre rúška, EN 149 a predpis RfU PPE-R/02.075 pre respirátory, prípadne normu OEKO-TEX pre nezávadnosť textilných výrobkov.
Do úvahy som bral aj užívateľské recenzie konkrétneho rúška, respirátora či iného ochranného prostriedku. Veľmi veľkú rolu zohral aj pomer ceny a účinnosti ochrany – nie každý si môže dovoliť každý deň nový respirátor.
Najlepšie rúška a respirátory pre dospelých
Nano respirátor BreaSAFE® ANTI-COVID-19 FFP2
Najúčinnejšia ochrana pred vírusmiFiltračná účinnosť 99,9 %, dokonalá tesnosť a certifikácia podľa nového predpisu RfU PPE-R/02.075 zaručujú, že ide o to najúčinnejšie, čo môžete na ochranu pred vírusmi zohnať.
Respirátor BreaSAFE® ANTI-COVID-19 FFP2 s filtračnou membránou z nanovlákien od českého výrobcu Pardam Nano4fibers s.r.o. Tá dokáže zachytiť aj tie najmenšie vírusové a bakteriálne častice. Respirátor má vďaka tomu filtračnú účinnosť 99,5 – 99,9 % a hoci je certifikovaný ako FFP2, parametrami vyhovuje triede FFP3 (materiál testovaný v Nelson Labs, USA).
Okrem toho má však aj certifikáciu podľa nového predpisu EÚ RfU PPE-R/02.075, ktorý bol vytvorený v súvislosti s pandémiou SARS-CoV-2 a ktorý špecifikuje, aké parametre musí respirátor mať, aby vás dokázal spoľahlivo ochrániť nielen pred pevnými časticami, ale aj pred vírusmi.
V súčasnosti je teda respirátor BreaSAFE® ANTI-COVID-19 FFP2 jednou z najúčinnejších pomôcok na ochranu dýchacích ciest pred vírusmi na slovenskom a českom trhu. V bezpečí s ním budete aj v rizikovom prostredí, napr. v nemocnici, čakárni u lekára, v davoch, pri cestovaní vlakom, autobusom či lietadlom a pod.
Nano respirátor BreaSAFE® ANTI-COVID-19 FFP2 je znovupoužiteľný po dobu 1 – 2 týždňov (ak ho budete pravidelne sterilizovať). Ak vezmem do úvahy tento fakt a tiež úroveň jeho ochrany, považujem cenu 8 eur/ks za vynikajúcu. Alergických reakcií pri dlhom nosení sa nemusíte obávať. Respirátor patrí medzi tie väčšie a pasuje skôr na mužskú tvár – pre drobnejšie ženy je príliš veľký. Obsahuje častice striebra, ktoré zabraňujú množeniu plesní a baktérií a tým aj podráždeniu pokožky okolo úst.
Výhody a nevýhody:
+ jedna z najlepších ochrán pred vírusmi na trhu
+ možnosť používať 1 – 2 týždne
– vysoká cena
-nevhodný pre ženskú tvár
Rúško s vymeniteľným filtrom NANO MED.CLEAN (10 filtrov v balení)
Najlepší pomer cena/účinnosť ochranyVďaka nano filtru vás na rozdiel od iných rúšok ochráni pred vírusmi omnoho lepšie a až počas 12 h. Potom vymeníte filter, sterilizujete rúško a môžete ho nosiť ďalej. Vyprať ho stačí raz za týždeň.
Na prvý pohľad pôsobí ako klasické bavlnené rúško, resp. maska (má totiž výrez na nos a obopne tvár aj po bokoch). Rúško NANO MED.CLEAN má však okrem 2 vrstiev bavlny aj vrecko na špeciálny filter z nanovlákien, ktorý zachytí 99,9 % vírusov a baktérií (testované v Nelson Labs, USA). Na rozdiel od klasických bavlnených a jednorazových rúšok teda dokáže ochrániť priamo aj vás, nielen vaše okolie. Je teda omnoho účinnejšou alternatívou ku klasickým bavlneným rúškam. Na zlepšenie vašej ochrany odporúčam dokúpiť nalepovací nosný klip, ktorý vám umožní vytvarovať rúško okolo nosa.
Samotné rúško je vyrobené zo 100 % bavlny a môžete pravidelne prať a sterilizovať. Pre zachovanie jeho účinnosti stačí vymeniť filter, ktorý vydrží pri bežnom používaní 12 h. V balení nájdete 10 filtrov, cena jedného sa pohybuje okolo 80 centov, no v núdzi ho môžete použiť aj bez filtra. Rúško NANO MED.CLEAN je certifikované ako zdravotnícky prostriedok, okrem toho má aj certifikát Oeko-Tex Standard, ktorý garantuje zdravotnú nezávadnosť textílií.
Rúško NANO MED.CLEAN je dostupné vo viacerých farebných vyhotoveniach a 2 veľkostiach – pre dospelých a deti od 10 rokov. Nevýhodou je, že sa neupevňuje pomocou gumičiek ale pomocou šnúrok, ktoré sa zaväzujú za hlavou (na fotografii to nevidno). Tento spôsob nie je príliš pohodlný, na druhej strane si môžete šnúrky nastaviť tak, aby rúško tesnilo a zároveň aby vás netlačilo. Tak ako bežné bavlnené, aj toto rúško je vhodné na každodenné nosenie napr. do obchodu, do školy, na úrady a pod.
Výhody a nevýhody:
+ omnoho účinnejšia ochrana ako pri bežných rúškach
+ vydrží až 12 h
– upevňuje sa zaviazaním za hlavou
– na dokonalé vytvarovanie okolo nosa by ste mali dokúpiť nosný klip
Antivírusová šatka nanoSPACE
Ochráni vás pred vírusmi i pred chladomNákrčník, ktorý vás vďaka všitému nano filtru ochráni pred vírusmi lepšie než bežné rúško. Okrem toho ochráni vaše hrdlo pred chladom, takže je ideálne na športovanie či pobyt vonku v zimnom období.
Ide v podstate o tzv. nákrčník, ktorý sa používa na ochranu hrdla pred chladom. Na rozdiel od bežných nákrčníkov má však Antivírusová šatka nanoSPACE všitý filter s membránou z nanovlákien. Vďaka nej teda zabijete 2 muchy jednou ranou – zabezpečíte si ochranu pred chladom a následným prechladnutím či zápalom hrdla a zároveň pred vírusmi. Filtračná membrána pochádza od českej firmy Pardam Nano4fibers s.r.o. a zachytí 97 – 99 % vírusov a baktérií. Na opakované nosenie predurčujú tento nákrčník aj ióny striebra, ktoré zabránia množeniu baktérií a plesní a tým aj podráždeniu vašej pokožky.
Na rozdiel od bežných rúšok je nákrčník pohodlnejší, keďže je voľnejší a priestrannejší. Je vhodný aj pre ľudí s hustou bradou, ktorým by rúško alebo respirátor netesnil. Nákrčník môžete okolo krku stiahnuť pomocou integrovanej gumičky, pre lepšie vytvarovanie okolo nosa máte k dispozícii vyberateľný hliníkový pliešok (nebudú sa vám zahmlievať okuliare). Pozor – je pomerne krehký a ľahko sa zlomí, ohýbajte ho teda opatrne.
Trošku ma sklamalo, že filtračná membrána vyberateľná nie je a je pevne všitá. Nákrčník je znovupoužiteľný a výrobca ho odporúča pravidelne sterilizovať a prať raz za týždeň. Pre zachovanie najdlhšej životnosti ho však musíte prať v rukách, prípadne na najšetrnejšom programe automatickej práčky. Max. teplota je 40 °C, v opačnom prípade nanomembránu poškodíte. Nákrčník vydrží 30 – 50 praní v závislosti od šetrnosti (cca 7,5 mesiaca až 1 rok). Účinnosť filtrácie nanofiltra po 15 praniach (cca 4 mesiace nosenia) zostáva na cca 95 %, takže by som bral do úvahy skôr takúto kratšiu životnosť. Samozrejme, membránu môžete vymeniť po rozpáraní a opätovnom zašití (musíte použiť prateľný filter BreaSAFE). Osobne však nemám rád výrobky typu „dorob doma“ a myslím si, že vzhľadom na vyššiu cenu nákrčníku ho už výrobca mohol vybaviť vymeniteľným filtrom.
Tento nákrčník s nanofiltrom je vynikajúcou voľbou ak športujete a ochráni vás pred chladným vetrom napr. pri bicyklovaní či behu. Je však vhodný aj na každodenné nosenie ako náhrada šálu či šatky. Výrobca udáva, že na výrobu použil funkčný materiál Coolmax, napriek tomu však nákrčník neodvádza teplo zrovna dokonale. Hodí sa teda skôr do chladnejšieho jesenného alebo zimného počasia, no pri príchode do interiéru aj tak musíte počítať s tým, že vám v ňom bude teplo. Priedušnosť tiež nie je najlepšia, pri športe si ho aj tak pravdepodobne stiahnete dolu na krk, keďže potrebujete dýchať úplne bez obmedzení.
Výhody a nevýhody:
+ chráni pred chladom i mrazom
+ ióny striebra zabraňujú množeniu baktérií a plesní
– nutná šetrná údržba
– vysoká cena
Jednorazové rúško STX Sunway 3PLY (50 ks)
Základná ochrana za rozumnú cenuKlasické jednorazové rúško z netkanej textílie v balení po 50 ks. Odfiltruje 95 % vírusov, po 2 – 3 h však stratí účinnosť vplyvom vydychovanej vlhkosti.
Klasické jednorazové rúško, ktoré dokáže odfiltrovať vyše 95 % vírusov a baktérií. Rúško však chráni predovšetkým ľudí okolo vás, keďže na rozdiel od respirátora nie je dokonale tesné. Rúško STX Sunway 3PLY je vyrobené rovnako ako väčšina jednorazových rúšok z 3 vrstiev netkanej textílie a upevňuje sa gumičkami za uši. Vyhovuje norme EN 14683 pre zdravotnícke rúška, nie je však sterilne zabalené, takže ho neodporúčam na zdravotnícke účely.
Jednorazové rúško odporúčam ako lacnú alternatívu ochrany dýchacích ciest v znečistenom prostredí, ak nemáte k dispozícii respirátor (napr. na stavbe a pod.). Jeho filtračná účinnosť je dostatočná aj na každodenné nosenie napr. do obchodu. Je vhodné na ochranu vášho okolia aj v prípade, ak máte podozrenie na nákazlivé ochorenie. Vydrží 2 – 3 h, potom vplyvom vlhkosti vo vydychovanom vzduchu stráca filtračnú schopnosť a mali by ste ho vymeniť za nové, keďže nie je opakovateľne použiteľné.
Výhody a nevýhody:
+ veľmi nízka cena
+ certifikácia podľa EN 14683
– chráni predovšetkým vaše okolie, vás iba sčasti
– nie je sterilné, nevhodné na zdravotnícke účely
– po vybalení zapácha
Respirátory a rúška pre dospelých – porovnanie
Nano respirátor BreaSAFE® ANTI-COVID-19 FFP2 | Rúško s vymeniteľným filtrom NANO MED.CLEAN | Antivírusová šatka nanoSPACE | Jednorazové rúško STX Sunway 3PLY | |
---|---|---|---|---|
Počet ks v balení | 3 ks | 1 rúško + 10 filtrov | 1 šatka so všitým filtrom | 50 ks |
Použiteľnosť | opakovane použiteľný | opakovane použiteľné | opakovane použiteľná | jednorazové |
Doba ochrany | 1 – 2 týždne | 12 h | 30 – 50 praní | 2 – 3 h |
Materiál | membrána z nanovlákien | bavlna + filter z nanovlákien | funkčný materiál Coolmax + filter z nanovlákien | netkaná textília |
Účinnosť filtrácie | 99,5 – 99,9 % | 99,9 % | 97 – 99,9 % (po 15 praniach klesá na 95 %) | 95 % |
Testované v | Nelson Labs, USA | Nelson Labs, USA | Nelson Labs, USA | neuvedené |
Zdravotnícky prostriedok | áno | áno | nie | áno, no nie sú sterilné |
Výhody | + jedno z najlepších ochrán pred vírusmi na trhu+ možnosť používať 1 – 2 týždne | + omnoho účinnejšia ochrana ako pri bežných rúškach+ vydrží až 12 h | + chráni pred chladom i mrazom+ ióny striebra zabraňujú množeniu baktérií a plesní | + nízka cena+ certifikované podľa EN 14683 |
Nevýhody | – vysoká cena- nevhodný pre ženskú a detskú tvár | – upevňuje sa zaviazaním za hlavou- na dokonalé vytvarovanie okolo nosa by ste mali dokúpiť nosný klip | – nutná šetrná údržba- vysoká cena | – chráni hlavne vaše okolie- nie je sterilne zabalené- po vybalení zapácha |
Orientačná cena | 23 € za 3 ks | 10 € za 1 ks + 10 filtrov | 40 € | 11 € za 50 ks |
Cena za deň používania * | 0,55 € + náklady na sterilizáciu | 1 € | 0,40 € (pri životnosti 15 praní = 15 týždňov) | 0,66 € |
Do eshopu » | Do eshopu » | Do eshopu » | Do eshopu » | |
Najlepšie rúška pre deti
Detské rúško s vymeniteľným filtrom YourFASHION SilverPlus
Pre deti od 7 rokov, 10 filtrov v baleníVďaka vymeniteľnému nano filtru ochráni vaše dieťa pred vírusmi dokonale. Filter vydrží až 12 h, potom stačí, ak ho a rúško sterilizujete. Prať rúško postačí raz za týždeň.
Detské rúško zo 100 % bavlny, ktoré má však na rozdiel od bežných bavlnených rúšok 2 vrstvy a medzi nimi vrecko na filter z nanovlákien. Použité filtre YourFASHION odfiltrujú až 99,9 % vírusov a baktérií – sú vyrobené českou firmou SEN WORLD s.r.o. pod značkou NANO FOR HEALTH a testované firmou Nelson Labs v USA. Rúško s takýmto filtrom teda nechráni pred vírusmi iba okolie vášho dieťaťa, ale priamo aj vaše dieťa.
Vďaka filtru môže vaše dieťa rúško používať 12 h, teda po celý deň, prípadne 2 dni vyučovania v škole. Po tomto čase stačí vymeniť filter a rúško sterilizovať. Detské rúško YourFASHION SilverPlus teda predstavuje z hľadiska ceny i ochrany životného prostredia omnoho lepšiu alternatívu jednorazového alebo bavlneného rúška, ktoré stráca účinnosť už po 2 – 3 h vplyvom vlhkosti. V balení nájdete 10 nanofiltrov, vďaka ktorým rúško vydrží 10 – 20 dní, v závislosti od intenzity používania. Náhradné nanofiltre YourFASHION (pozor, vyrábajú sa v 2 veľkostiach) kúpite v 20 ks balení za 7,60 eur, takže za jeden filter zaplatíte 38 centov. To je už takpovediac ľudová cena, ktorá sa blíži cene za klasické jednorazové rúško. Samozrejme, v núdzi môžete rúško použiť aj bez filtra.
Keďže ide o bavlnu, samotné rúško môžete prať pri 60 °C, žehliť alebo sterilizovať v rúre. Použitá látka má certifikát Oeko-Tex 100, ktorý zaručuje, že je zdravotne nezávadná. Navyše, rúško je obohatené o ióny striebra, ktoré zabraňujú množeniu baktérií a plesní a nebude teda dráždiť citlivú pokožku dieťaťa ani pri dlhodobom nosení.
Detské rúško YourFASHION SilverPlus je vhodné pre deti od 7 rokov na každodenné nosenie do školy či na voľný čas. Dostupné je vo svetlomodrej a tmavomodrej verzii, obe však majú rovnaký vzor so psíkmi, ktorý sa nemusí páčiť každému dieťaťu. Pri detských rúškach by som očakával väčší výber dizajnov. V balení rúška nájdete gumičky aj šnúrky, takže si môžete vybrať spôsob upevnenia.
Výhody a nevýhody:
+ ľudová cena náhradných filtrov
+ vynikajúca účinnosť filtrácie
– málo recenzií od užívateľov
– málo dizajnov – deti sú vyberavé
Detské nano rúška SpurTex® VS záchyt FFP2 (balenie 10 ks)
Jednorazové, varianty pre deti od 2 do 7 rokovVďaka nano filtru dosahuje filtračnú schopnosť ako respirátor FFP2, zároveň je veľmi priedušné. Je jednorazové a vydrží 3 – 8 h.
Detské jednorazové nano rúška SpurTex® VS od českého výrobcu SPUR sú vybavené filtračnou membránou z nanovlákien typu SpurTex® VS L2 V1. Tá dokáže odfiltrovať 84 % častíc s koronavírusom SARS-CoV-2. Použitý materiál membrány má však filtračnú schopnosť na úrovni požiadaviek pre respirátory FFP2, keďže zachytí až 97 % väčších častíc (testované v Ústave Chemických procesov AV v ČR). Oproti jednorazovým či bavlneným rúškam teda chránia pred vírusmi a baktériami aj vaše dieťa, nie iba ľudí okolo neho. Sú certifikované ako zdravotnícka pomôcka. Pre čo najefektívnejšiu ochranu by ste mali rúško po nasadení vytvarovať na tvári dieťaťa tak, aby tesnilo. Tomu dopomáhajú vystužené tvarovateľné okraje.
Rúška sú jednorazové a filtračnú schopnosť strácajú po 3 – 8 h, v závislosti od prostredia, v ktorom sa dieťa pohybuje. Dobu nosenia by ste mali skrátiť pri navlhnutí rúška (napr. pri fyzickej aktivite) alebo v rizikovom či prašnom prostredí. Keďže sú tieto rúška navrhnuté pre deti, napriek výbornej filtračnej schopnosti sú dokonale priedušné a nemusíte sa báť, že by dieťa malo kvôli rúšku problémy s dýchaním. Hoci dokážu zachytiť peľ, iné alergény aj smog, na rozdiel od niektorých iných rúšok nemajú antibakteriálnu úpravu s iónmi striebra.
Detské nano rúška SpurTex® VS sa vyrábajú v 2 veľkostiach – menšiu veľkosť voľte max. do 3 rokov veku, tá väčšia sadne deťom do 6 rokov. Výrobca udáva iný vek, gumičky rúška sú však pomerne krátke a väčšie deti by rúško tlačilo, ako spomínajú viacerí užívatelia v recenziách. Pre deti od 7 rokov zvoľte radšej detské rúška SAFETY NANO PROTECT XS.
Výhody a nevýhody:
+ lepšia ochrana než pri bežných rúškach vďaka nanomembráne
+ tvarovateľné okraje pre utesnenie okolo tváre
– veľkosť pasuje skôr menším deťom, než udáva výrobca
– nemá antibakteriálnu úpravu s iónmi striebra
Detské rúška SAFETY NANO PROTECT XS (10 ks)
Dokonalá ochrana pred vírusmi pre deti od 6 rokovFiltračná membrána z nanovlákien v tomto rúšku zachytí 99,9 % vírusov, baktérií, smogu a peľu. Vďaka spevneným okrajom ho môžete na tvári dieťaťa dobre utesniť.
Jednorazové detské rúška SAFETY NANO PROTECT sú vyrobené z 3 vrstiev filtračného materiálu, pričom obsahujú aj filtračnú membránu z nanovlákien. Tá, na rozdiel od bežného chirurgického jednorazového rúška alebo bavlneného rúška, zachytí až 99,9 % vírusov, baktérií, peľov, iných alergénov či pevných častíc. Filtračný materiál bol testovaný vo firme v Nelson Labs, USA i v českom Výskumnom ústave bezpečnosti práce. Okrem účinnosti filtrácie sa potvrdila aj nízka koncentrácia CO2 vo vdychovanom vzduchu a odolnosť voči zmenám teploty. Rúško je tiež certifikované ako zdravotnícky prostriedok.
Veľkosť XS pasuje deťom od cca 6 rokov, uchytáva sa okolo uší pomocou gumičiek. Rúško má navyše spevnené a tvarovateľné okraje, vďaka ktorým ho na tvári dieťaťa dobre utesníte (čo je nevyhnutné pre dosiahnutie maximálneho ochranného účinku rúška).
Materiály použité v detských rúškach SAFETY NANO PROTECT sú klasifikované ako neškodné a vhodné pre styk s pokožkou človeka. Rúška sú jednorazové a dieťa ich môže používať niekoľko hodín. V prípade, ak nie sú znečistené alebo vlhké, môžete ich sterilizovať a opakovanie použiť (výrobca odporúča max. 2-krát) pomocou dezinfekčného prostriedku, v teplovzdušnej rúre či pomocou ozónoveho sterilizátora alebo UV-C germicídnej lampy. Škoda však, že materiály neobsahujú ióny striebra, ktoré by umožňovali nosiť rúško dlhšie. Uvítal by som to vzhľadom na cenu, ktorá dosahuje takmer 50 eur pri 10 ks balení, čo sa mi zdá dosť veľa. Ide však o jedno z najúčinnejších jednorazových rúšok na trhu.
Výhody a nevýhody:
+ nekompromisná ochrana detí pred vírusmi, baktériami, alergénmi či pevnými časticami
+ na tvári ho môžete utesniť vďaka tvarovateľným okrajom
– vysoká cena
Rúška pre deti – porovnanie
Detské rúško s vymeniteľným filtrom YourFASHION SilverPlus | Detské nano rúška SpurTex® VS záchytFFP2 | Detské rúška SAFETY NANO PROTECT XS | |
---|---|---|---|
Počet ks v balení | 1 rúško + 10 filtrov | 10 ks | 10 ks |
Vek dieťaťa | od 7 rokov | do 3 alebo do 6 rokov | od 6 rokov |
Použiteľnosť | opakovane použiteľné | jednorazové | jednorazové |
Doba ochrany | 12 h | 3 – 8 h | niekoľko h |
Materiál | bavlna + filter z nanovlákien | membrána z nanovlákien | membrána z nanovlákien |
Účinnosť filtrácie | 99,9 % | 84 % pre vírusy | 99,9 % |
Testované v | Nelson Labs, USA (filtre) | ÚCHP AV, ČR | Nelson Labs, USA |
Zdravotnícky prostriedok | áno | áno | nie |
Výhody | + nízka cena filtrov+ vynikajúca účinnosť filtrácie | + vyššia filtračná účinnosť než pri bežných rúškach+ tvarovateľné okraje | + nekompromisná ochrana detí pred vírusmi, baktériami atď. + tvarovateľné okraje |
Nevýhody | – málo dizajnových variant- málo recenzií od užívateľov | – pre menšie deti než udáva výrobca- nemá antibakteriálnu úpravu s iónmi striebra | – vysoká cena |
Orientačná cena | 11 € za 10 ks | 21 € za 10 ks | 48 € za 10 ks |
Cena za deň používania * | 0,55 € | 2,10 € | 4,80 € |
Do eshopu » | Do eshopu » | Do eshopu » | |
Kde kúpiť rúška
Najlepším a najbezpečnejším miestom, kde kúpiť rúško je eshop. Mnohé eshopy doručujú už na druhý pracovný deň a ponúkajú nad určitú sumu dopravu zadarmo.
Rúška na predaj ponúkajú napr. tieto eshopy:
Eshop Nanospace.cz ponúka rúška, respirátory či nákrčníky – to všetko s filtračnými mebránami z nanovlákien. Obchod ponúka výrobky z nanovlákien od viacerých výrobcov z Českej Republiky, ktorí sú súčasťou Asociácie nanotechnologického priemyslu ČR. Napriek českej adrese zasielajú aj na Slovensko, menu Euro si vyberiete v pravom hornom rohu a dopravu na Slovensko v pokladni.
Ochranné prostriedky na nanospace.cz »
Eshop 4home.sk ponúka bavlnené rúška najrôznejších veľkostí, farieb a vzorov. Ak chete zladiť rúško so zvyškom vášho outfitu, určite si vyberiete.
Eshop Alza.sk už dávno nepredáva iba počítače či elektroniku. Nájdete u nich takmer všetko, aj ochranné rúška a respirátory. Výhodou eshopu je rýchle doručenie a spoľahlivosť.
Rúška a respirátory na Alza.sk »
Eshop TPD.sk má takisto široký sortiment od elektroniky cez náradie až po domáce potreby. Nájdete u nich aj bavlnené rúška so zaujímavými vzormi a farbami.
Ochranné rúška nie sú všemocné, no fungujú
To platí v podstate pre akúkoľvek ochranu dýchacích ciest, vrátane rúšok, respirátorov, šatiek a pod. Vírusy sa totiž šíria vzduchom – cestujú na viditeľných kvapôčkach a mikroskopických časticiach, ktoré nazývame aerosól. Tieto častice vypúšťame z úst a nosa bez toho, aby sme si to uvedomovali, nielen pri kašľaní či kýchaní, ale aj pri bežnom rozprávaní.
Kvapôčky sú pomerne ťažké a vplyvom gravitácie padajú nadol. Nemusia byť pre druhého človeka nebezpečné, pokým neskončia v jeho nose, ústach či na očiach, kde by vírus spôsobil infekciu. S aerosólmi je to však horšie, v nevetranej miestnosti sa dokážu vo vzduchu vznášať desiatky minút či dokonca niekoľko hodín podobne ako napr. cigaretový dym.
Samotné čiastočky vírusu Covid-19 pritom majú priemer iba 0,1 µm (mikrometra), ich zachytávanie by teda bolo pomocou bežných rúšok a respirátorov problematické. Vírusy však vzduchom necestujú samé, ale viažu sa na už spomínané kvapôčky alebo aerosól. Priemer týchto častíc sa teda pohybuje v rozsahu od 0,2 µm do stoviek µm. Drvivá väčšina z nich má priemer 1 – 10 µm a práve tie sa dokážu udržať vo vzduchu veľmi dlho.
Aerosól s vírusovými časticami ostáva vo vzduchu veľm dlho po vydýchnutí
S takýmito väčšími časticami si už respirátory i rúška na tvár dokážu poradiť. Pre ilustráciu – respirátor typu FFP2, označovaný aj N95 dokáže v bežných podmienkach zachytiť cca 90 % častíc veľkosti 0,3 µm (ak respirátor nemá výdychový ventil, tak aj odchádzajúcich). Látkové rúška vás podľa tejto štúdie ochránia na 67 %, druhá štúdia z Virginia Tech, USA, však preukázala, že väčšina materiálov, používaných na výrobu rúšok zachytí viac než 50 % najmenších častíc. So stúpajúcou veľkosťou však stúpa rapídne aj ich účinnosť filtrácie, pričom kombináciou rôznych materiálov je možné dosiahnuť účinnosť vyše 70 % pre tie najmenšie častice a vyše 90 % pre častice s priemerom 1 µm a viac.
A do tretice, štúdia taiwanských vedcov, ktorá porovnávala jednorazové a látkové rúška dokázala filtračnú schopnosť vydychovaných častíc na úrovni 99,9 % pri jednorazových a až 86,4 % pri trojvrstvových bavlnených rúškach. O účinnosti rúšok vypovedajú aj ďalšie štúdie, ktorých zhrnutie nájdete na stránkach amerického centra pre prevenciu chorôb CDC.
A čo okysličenie krvi pri nosení rúška? Vedecké štúdie preukázali, že neexistuje významný rozdiel medzi koncentráciou CO2 pri voľnom dýchaní a pri nosení rúška alebo respirátora.
Uvedené štúdie teda dokazujú, že rúška a respirátory fungujú a sú jednou z najúčinnejších zbraní v boji s vírusmi prenášanými vzduchom. Zjednodušene povedané – ich nosením zabránime tomu, aby sme na seba prskali vírusové častice.
Samozrejme, rúška ani respirátory nie sú všemocné a popri ich nosení by ste na základe odporúčaní WHO mali tiež zachovávať dostatočný odstup od druhých ľudí, dbať na hygienu rúk a pravidelne vetrať, aby sa aerosól s vírusovými časticami nehromadil v miestnosti.
Povinnosť prekrývať si dýchacie cesty rúškom, respirátorom bez výdychového ventilu, šálom alebo šatkou na území SR prikazuje Vyhláška Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k povinnosti prekrytia horných dýchacích ciest, zverejnená v čiastke 11/2020 Vestníku vlády SR dňa 29.10.2020. Deti do 6 rokov majú výnimku, pričom WHO neodporúča nosiť rúška deťom do 5 rokov z bezpečnostných dôvodov (nedokážu si ich správne a bezpečne nasadiť).
Vedeli ste, že?
V januári 2021 zaviedli niektoré štáty EU povinnosť nosiť respirátory typu FFP2 v niektorých situáciách (cesta MHD, v obchode a pod.). Na Slovensku takúto povinnosť zatiaľ nemáme, hoci sa minister zdravotníctva vyjadril, že ich odporúča.
Jednorazové rúška
Nazývajú sa aj chirurgické rúška a sú vyrobené z netkanej textílie. Medzi 2 vrstvami tzv. spunbond textílie, ktorá je odolná voči vlhkosti, no zároveň priedušná, sa nachádza 1 vrstva meltblown textílie, ktorá má vynikajúcu filtračnú schopnosť vďaka vysokej hustote. Môžu dosiahnuť až 90 či dokonca 95 % účinnosť filtrácie. Samozrejme, ich vlastnosti závisia od materiálov, ktoré výrobca použil a od počtu vrstiev (zvyčajne 3, pri špeciálnych typoch až 5). Nevýhodou jednorazových rúšok je, že po vybalení zapáchajú, na svedomí to má použitý materiál.
Jednorazové rúška na tvár sú navrhnuté tak, aby chránili predovšetkým ľudí okolo vás – aby ste na nich „neprskali“. Na rozdiel od respirátorov totiž nepriliehajú k tvári nadoraz a nevytvárajú dokonalú tesnosť. Na zlepšenie schopnosti zachytiť častice zo vzduchu sa pri procese výroby ich vlákna elektrostaticky nabíjajú. Ich nevýhodou potom je, že vplyvom vlhkosti z dychu, ale i zo vzduchu pri dlhodobom skladovaní, sa elektrostatický náboj vytráca. To znamená, že v prípade, že jednorazové rúško navlhne, stráca aj filtračnú schopnosť. Jednorazové rúška by ste teda mali po 2 – 3 hodinách vymeniť za nové. V prípade, že rúško zvlhne napr. vplyvom dažďa, mali by ste ho vymeniť ihneď.
Ak chcete mať istotu, že rúško vás spoľahlivo ochráni, mali by ste hľadať rúško s certifikátom podľa normy EN 14683. Na základe nej sa rúška testujú a potom sa označujú ako zdravotnícka pomôcka so zaradením do príslušnej kategórie:
Rúško typ 1 – Filtruje min. 95 % vírusových častíc a 95 % baktérií, pričom odolá ostriekaniu krvou pod tlakom 80 mm Hg. Je určené pacientom na zabránenie prenosu ochorení.
Rúško typ 2 – Filtruje najmenej 98 % baktérií a 98 % vírusov. Odolá ostriekaniu krvou pod tlakom 120 mm Hg. Je navrhnuté pre lekárov a zdravotníkov.
Rúško typ 2R – Má filtračnú schopnosť ako typ 2, pričom odolá ostriekaniu krvou pod tlakom 160 mm Hg. Na rozdiel od rúšok typu 1 a 2 má však pridanú 4. vrstvu, ktorá pridáva odolnosť voči tekutinám. Rúško typu 2R musí vydržať tlak tekutiny aspoň 16 kPa. Je určené zdravotníkom pre prácu vo vysoko rizikovom prostredí.
Nie je vždy pravidlom, že ochranné rúška predávané v e-shopoch a obchodoch sú testované na ochranu pred vírusmi či baktériami. Pri mnohých uvádzajú výrobcovia iba počet vrstiev či rôzne iné parametre, ktoré nevypovedajú o úrovni ochrany. Môžete sa tiež stretnúť s certifikátom ISO 13485, ktorý však certifikuje samotného výrobcu, že má dostatočné technické vybavenie a školený personál na výrobu zdravotníckych pomôcok – o parametroch samotných rúšok to nevypovedá nič. Vyskytli sa dokonca aj prípady, keď výrobcovia či dovozcovia (najmä tí z ázijských krajín) certifikáty rúšok i respirátorov falšovali.
Jednorazové rúška by podľa WHO mali nosiť zdravotníci, ľudia s podozrením na ochorenie covid-19 (ak máte príznaky alebo čakáte na test) či ľudia, ktorí musia prísť do kontaktu s takouto osobou (napr pri prevoze na test). Takisto by ich mali nosiť seniori nad 60 rokov a ľudia patriaci do rizikových skupín – napr. tí s chronickými ochoreniami.
Bavlnené rúška
Sú ušité z bežnej bavlny, podobne ako napr. tričká, hoci niektorí výrobcovia pridávajú aj iné textilné materiály. Bavlna je prirodzený materiál a na rozdiel od napr. polyesteru pri navlhnutí nezapácha.
Nevýhodou bavlnených rúšok je ich nižšia filtračná schopnosť než pri jednorazových rúškach. Účinnosť ich filtrácie je iba cca 70 %, hoci niektoré štúdie preukázali vyše 86 % pri trojvrstvových bavlnených rúškach. Skôr by som však veril nižším hodnotám, bavlnená tkanina je totiž menej hustá než netkaná textília, používaná na výrobu jednorazových rúšok. Aj pri bavlnených rúškach platí, že chránia najmä vaše okolie pred „prskancami“, keďže nie sú okolo tváre dokonale tesné.
Rovnako, ako pri jednorazových ochranných rúškach, aj v tomto prípade klesá filtračná účinnosť po navlhnutí. Bavlnené rúška však môžete používať opakovane. Bavlnu totiž môžete prať aj pri 60 °C a hlavne žehliť, čím rúško vydezinfikujete. Niektoré rúška majú vymeniteľný filter, ktorý sa vkladá do priestoru medzi vonkajšou a vnútornou vrstvou.
Ďalšou výhodou bavlnených rúšok je, že sa vyrábajú z látok rôznych farieb a vzorov. Takéto dizajnové rúška potom môžete zladiť so zvyškom oblečenia, prípadne si ušiť svoje rúško na mieru.
WHO odporúča bavlnené rúška na denné nosenie na denné nosenie v bežných situáciách širokej populácii do 60 rokov.
Tip pre vás – ušite si rúško
Bavlnené rúško si môžete ušiť aj sami. Môžete na to použiť látku s farbou či vzorom podľa vášho vkusu, či dokonca zrecyklovať staré oblečenie, plachty alebo iné textílie. Prečítajte si náš návod, ako si ušiť rúško.
Rúška z nanovlákien
Ich vrchnú vrstvu tvorí, podobne ako pri chirurgických rúškach, netkaná textília typu meltblown. Tá zachytáva prachové častice. Okrem toho je však takéto rúško vybavené aj membránou z nanovlákien, ktoré sú 1000-krát tenšie než ľudské vlasy. Táto membrána je teda omnoho hustejšia (cca 100-krát) než pri klasických tkaninách alebo netkaných textíliách používaných na výrobu rúšok. Vďaka tomu dokážu rúška z nanovlákien zachytiť častice s veľkosťou 0,01 – 0,4 µm, takže spoľahlivo zachytia väčšinu častíc, na ktorých sa prenáša nový koronavírus SARS-CoV-2, ale napr. aj iné vírusy.
Pozrite si video o nanovláknach v českom jazyku:
Rúška z nanovlákien zachytia 84 – 99,9 % vírusov (v závislosti od konkrétneho typu a výrobcu), čo je omnoho viac než pri bavlnených alebo jednorazových rúškach – ich účinnosť sa teda blíži kvalitným respirátorom. Hlavný rozdiel medzi nimi a inými rúškami teda je, že nechránia iba ľudí okolo vás, ale aj priamo vás. Niektoré rúška z nanovlákien sú dokonca testované na zachytávanie vírusov a mnohé z nich sú certifikované ako zdravotnícke pomôcky. Samozrejme, takéto rúško by malo byť čo najtesnejšie, aby vzduch prechádzal filtračnou membránou a nie medzerami medzi rúškom a vašou tvárou. Výrobcovia preto zvyknú rúška z nanovlákien vybavovať spevnenými tvarovateľnými okrajmi, aby sa dali ľahšie vytvarovať.
Napriek dokonalej filtrácii sú rúška z nanovlákien dostatočne priedušné na to, aby sa vám v nich pohodlne dýchalo. Na jar a v lete dokonca uľavia alergikom, keďže filtrujú aj alergény. Rúška z nanovlákien sú jednorazové, no pri navlhnutí nestrácajú filtračnú schopnosť tak rýchlo ako chirurgické alebo bavlnené rúška. Môžete ich teda používať omnoho dlhšie, pri šetrnom zaobchádzaní a sterilizácii pokojne aj opakovanie 2 či 3-krát
Ochranné rúška z nanovlákien sú teda vynikajúcou alternatívou k jednorazových chirurgickým rúškam a sčasti dokážu nahradiť aj bavlnené rúška.
Rúška s vymeniteľným filtrom z nanovlákien
Ide o klasické bavlnené rúška, ktoré však majú dutinu na vloženie filtra z nanovlákien. Vďaka vymeniteľnému filtru dosiahnete filtračnú schopnosť rúšok z nanovlákien, zároveň však budete môcť rúško používať opakovane – postačí, ak vymeníte filter.
Rúška s vymeniteľným filtrom z nanovlákien sú teda oproti jednorazovým ochranným nano rúškam ekologickejšou a ekonomickejšou alternatívou (filter je lacnejší než rúško). Ich nevýhodou je, že sú o niečo menej priedušné než jednorazové rúška z nanovlákien.
Ochranné masky
Ide o variant látkového rúška. Maska je však o niečo širšia ako rúško a zakrýva väčšiu časť tváre, môže byť tiež v strede vykrojená, aby kopírovala tvar nosa.
V angličtine sa slovom mask alebo face mask všeobecne označujú rúška a v niektorých prípadoch aj respirátory.
Zapamätajte si:
Jednorazové a bavlnené rúška chránia najmä vaše okolie a sčasti vás. Rúška z nanovlákien chránia rovnako vaše okolie i vás v prípade, že úplne priliehajú k tvári.
Respirátory bez výdychového ventilu
Ochranné respirátory sa skladajú z viacerých vrstiev. Okrem vonkajšej a vnútornej vrstvy z polypropylénovej netkanej textílie sú vybavené filtračnými vrstvami, ktoré dokážu zachytiť nielen prach, ale aj aerosól alebo iné častice z ovzdušia – okrem iného aj baktérie a vírusy. Okolo vašej tváre vytvárajú dokonale tesný spoj, čím zaručia, že vdychujete a vydychujete iba prefiltrovaný vzduch. Úroveň ich filtrácie však využijete iba pri správnom nasadení a používaní respirátora. Ten musí mať aj správnu veľkosť, ktorá bude zodpovedať rozmerom vašej tváre.
Ochranný respirátor používajú napr. pracovníci v lakovniach, pri práci s chemikáliami, v extrémne prašnom prostredí, ale aj zdravotníci v infekčnom prostredí so zvýšeným rizikom prenosu ochorení. Na rozdiel od rúšok sú teda respirátory vyvinuté tak, aby vás spoľahlivo ochránili počas pobytu v rizikovom prostredí, v ktorom často niet priestoru na omyly a kompromisy.
V praxi sa pri respirátoroch môžete stretnúť s rôznymi označeniami, najmä v zahraničných e-shopoch. V každej krajine totiž platia iné normy na ich výrobu. Okrem toho bývajú respirátory navrhnuté, resp. vybavené filtrami na profesionálne použitie a účinnú ochranu pred rôznymi druhmi látok – napr. prach, azbest, rôzne druhy plynov atď. Takýmto priemyselným respirátorom sa v tomto článku nebudem venovať.
Na Slovensku a v EÚ sa najčastejšie stretnete s týmito druhmi respirátorov:
Respirátor FFP1 – Účinnosť jeho filtrácie je najmenej 80 % častíc do 0,6 µm, celková účinnosť ochrany najmenej 78 %. Dokáže vás ochrániť pred prachom a látkami, ktoré nie sú nebezpečné. Môžete ich teda použiť v prašnom prostredí, nie sú dostatočne účinné na ochranu pred vírusmi.
Respirátor FFP2 – Má účinnosť filtrácie min. 94 % častíc do 0,6 µm a celkovú účinnosť ochrany aspoň 92 %. Ochráni vás nielen pred prachom, ale aj pred stredne toxickými látkami, aerosólmi i biologickými látkami. Je spoľahlivou ochranou pred vírusmi či pri práci s chemikáliami a predstavuje spomedzi respirátorov najrozumnejší kompromis z hľadiska pomeru ceny a úrovne ochrany. Respirátory FFP2 nájdete aj ako respirátory N95 (označenie používané v USA) či respirátory KN95 (označenie používané v Číne).
Respirátor FFP3 – Predstavuje najlepší spôsob ochrany pred toxickými, rakovinotvornými i rádioaktívnymi časticami, baktériami i vírusmi. Ide o jeden z najúčinnejších prostriedkov na ochranu dýchacích ciest pred koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19. Respirátor FFP3 dokáže odfiltrovať až 99 % častíc s veľkosťou do 0,6 µm a má celkovú účinnosť ochrany najmenej 98 %.
Skratka FFP pochádza z anglického „filtering face piece“, čo by sme mohli voľne preložiť ako filtračná tvárová maska. Respirátory s týmito štandardmi sú navrhnuté najmä pre použitie v priemysle. To síce neznamená, že by vás neochránili pred vírusmi, s príchodom pandémie nového koronavírusu však niektorí výrobcovia začali klásť na ochranu pred ním väčší dôraz a prispôsobili svoje respirátory novému predpisu RfU PPE-R/02.075 pre pracovné ochranné pomôcky používaní v EU. Ten bol vydaný v máji 2019 a zaoberá sa práve schopnosťou ochrany respirátorov pred novým koronavírusom SARS-CoV-2.
Respirátory majú tiež označenie podľa doby nosenia:
Respirátory R – Z anglického „Reusable“, čo znamená znovupoužiteľné. Tieto respirátory môžete používať aj niekoľko dní. Pre ochranu pred vírusmi a baktériami by ste ich však mali po každom použití sterilizovať vhodnými prostriedkami podľa pokynov výrobcu. Najčastejšie ide o dezinfekčné látky na báze liehu alebo izopropylalkoholu.
Respirátory NR – Z anglického „Not Reusable“, čo znamená, že nie sú znovupoužiteľné. Takýto respirátor by ste mali vymeniť po 8 h, čo zodpovedá dĺžke štandardnej pracovnej smeny.
WHO odporúča nosiť respirátory zdravotníckym pracovníkom, ktorí pracujú v rizikovom prostredí. Dôvodom je ich nedostatok vzhľadom na pandémiu nového koronavírusu. Pre spoľahlivú ochranu pred vírusmi si musíte vybrať správnu veľkosť respirátora, správne si ho nasadiť a správne sa oň starať.
Respirátory s výdychovým ventilom
Majú vstavaný jednocestný ventil, ktorý prepustí vzduch smerom od vás. Vďaka tomu sa vám v ňom bude ľahšie vydychovať.
Respirátory s výdychovým ventilom však nechránia vaše okolie pred vírusmi a ich používanie na prekrytie dýchacích ciest je zakázané. Ak máte k dispozícii iba takýto respirátor, musíte si ho na verejnosti prekryť rúškom.
Respirátory z nanovlákien
Fungujú tak ako bežné respirátory a označujú podobne skratkami FFP2 a FFP3. Na rozdiel od nich sú však vybavené filtračnou membránou z nanovlákien 1000-krát tenších než ľudský vlas, ktorá dokáže odfiltrovať aj tie najmenšie vírusové častice. Aj to je dôvod, prečo niektoré nanorespirátory certifikované ako FFP2 dosahujú filtračnú účinnosť 98,5 – 99,9 %.
Pozrite si video o nano vláknach v českom jazyku:
Pokým bežné respirátory sú navrhnuté v prvom rade pre použitie v priemysle na zachytávanie prachu či toxických látok, väčšina nano respirátorov je navrhnutá a testovaná priamo na zachytávanie častíc v obsahom vírusu. Takéto respirátory potom môžu spĺňať predpis RfU PPE-R/02.075 a mať kombinované označenie napr. FFP2 a COVID-19.
Tak ako pri bežných respirátoroch, aj nano respirátory sú buď jednorazové alebo určené na opakované nosenie. Tie jednorazové môžete nosiť 8 h (v prípade silne infekčného prostredia sa doba môže skrátiť). Nano respirátory na opakované nosenie môžete nosiť 1 – 2 týždne, v závislosti od typu prostredia, času používania a úrovne starostlivosti.
Ďalšou výhodou respirátorov z nanovlákien je predĺžená doba skladovania. Bežné respirátory zaručujú filtračnú schopnosť aj vďaka elektrostatickému nabíjaniu vlákien netkanej textílie. Elektrostatický náboj sa však pri dlhoročnom skladovaní vybíja a respirátor teda môže stratiť filtračnú schopnosť už za 2 roky. Respirátor z nanovláken sa pri filtrácii spolieha na membránu z nanovlákien, takže ho môžete skladovať bez straty filtračnej schopnosti až po dobu 10 rokov.
Zapamätajte si:
Respirátory zabezpečujú najlepšiu ochranu pred vírusmi. Musíte si však vybrať správnu veľkosť a správne ich používať.
Bežná šatka, nákrčník alebo šál
Tieto časti oblečenia poskytujú základnú mieru ochrany pred kvapôčkami, pred aerosólmi vás však príliš neochránia. Priemerná účinnosť filtrácie je cca 50 %, čo je omnoho menej ako napr. pri bavlnenom rúšku. Samozrejme, závisí to od typu materiálu a počtu vrstiev.
Bežnú šatku, šál či nákrčník by ste teda mali použiť iba v núdzovom prípade, napr. ak ste si zabudli rúško doma. Ak si nepotrpíte na dokonalú ochranu pred vírusmi, poteší vás univerzálnosť týchto kusov oblečenia – vyhláška úradu verejného zdravotníctva ich totiž na ochranu pre koronavírusom povoľuje popri rúškach a respirátoroch.
Nákrčník z nanovlákien
Ide o nákrčník (návlek na krk), ktorý je na rozdiel od bežných nákrčníkov vybavený membránou z nanovlákien. Vďaka tomu vás ochráni nielen pred mrazom, ale aj pred vírusmi, smogom či peľovými časticami. Membrána môže dosiahnuť až filtračnú schopnosť respirátorov typu FFP2.
Nákrčníky z nanovlákien sú dostatočne priestranné, takže sa vám budú nosiť pohodlne. Pred vírusmi a inými časticami ochránia aj ľudí s bradou, ktorým rúško či respirátor neprilieha k tvári a vzniká vzduchová medzera. Ideálne je, keď sú vybavené sťahovacou gumičkou na utesnenie okolo hlavy či kovovým plieškom na utesnenenie okolo nosa.
Hodia sa do jesenného a zimného počasia, kedy ochránia vaše hrdlo a tvár pred studeným vetrom a mrazom. Sú teda priam ideálne na bicyklovanie či beh v zime.
Nevýhodou nákrčníkov z nanovlákien je pomerne vysoká cena. Môžete ich však používať opakovane, kým sa nanomembrána mechanicky nepoškodí. Nákrčníky s nanofiltrom vydržia desiatky praní, po každom použití ich však musíte sterilizovať.
Ochranné štíty a plastové „rúška“
Na tvárach tlmočníkov do posunkovej reči môžete vidieť plastové ochranné masky podobné rúškam. Nosia ich z dôvodu, aby im nepočujúci mohli čítať z pier. Celotvárové štíty nosia zdravotnícki pracovníci ako doplnkovú ochranu k rúšku či respirátoru. Plastová mechanická bariéra totiž zlepší ich ochranu pred uvoľnenými telesnými tekutinami, ktoré by mohli rúško alebo respirátor znehodnotiť.
Celotvárové ochranné štíty a plastové „rúška“ však chránia iba pred kvapôčkami, ktoré sa uvoľňujú z vašich úst, či ktoré by prípadne dopadali na vašu tvár. Vírusové častice vo forme aerosólu však veľmi ľahko preniknú cez okraje týchto ochranných prvkov – ako môžete vidieť na videu nižšie:
Odborníci neodporúčajú nosenie plastových štítov ani plastových rúšok širokej verejnosti namiesto klasických rúšok či respirátorov, pričom túto formu prekrytia dýchacích ciest nenájdete ani vo vyhláške Úradu verejného zdravotníctva. Výnimku však na Slovensku majú napr. učitelia v školách.
Ako sa testujú respirátory a rúška
Ak si chcete byť istí, že vás vami vybrané ochranné pomôcky spoľahlivo ochránia, mali by ste sa presvedčiť, že spĺňajú potrebné normy a že boli dôkladne testované. Samozrejme, pri látkových rúškach bez filtračných vložiek sa vlastnosti netestujú, keďže nejde o zdravotnícke pomôcky.
Aby mohli byť jednorazové rúška považované za zdravotnícku pomôcku, musia v EÚ prejsť testami podľa normy EN 14683+AC. Medzi parametre, ktoré sa pri testovaní sledujú, patrí napr. účinnosť filtrácie častíc (PFE), účinnosť filtrácie baktérií (BFE), odolnosť voči tekutinám (pri ostriekaní krvou, hlienom a pod.), horľavosť či tlakový rozdiel (priedušnosť). Áno, certifikované chirurgické rúška sú testované na priedušnosť, takže nehrozí, že by ste sa v nich dusili alebo by vám klesala koncentrácia kyslíka v krvi.
Respirátory sa v EÚ testujú podľa normy EN 149. Testuje sa napr. filtračná účinnosť, celkový prienik aerosólu, tj. cez filter i netesnosti zároveň (skratka TIL), tlaková strata (priedušnosť), koncentrácia CO2, horľavosť a pod. Testovacím médiom je najčastejšie aerosól NaCl. Vzhľadom na to, že respirátory boli pôvodne určené najmä na zachytávanie prachu a toxických látok, sa kvôli rozšíreniu nového koronavírusu SARC-CoV-2 zaviedol nový predpis RfU PPE-R/02.075v2. Ten vychádza z pôvodnej normy EN 149, upravuje však parametre respirátorov tak, aby dokázali ochrániť užívateľa aj pred vírusmi.
Ostatné krajiny uplatňujú pri respirátoroch podobné testovacie metódy, avšak odlišné označovanie.
Respirátory podobné z hľadiska úrovne ochrany môžu mať označenie:
Respirátor FFP2 – Označenie v EÚ, norma EN 149-2001.
Respirátor N95 – Používa sa v USA, norma NIOSH-42CFR84.
Respirátor KN95 – Označenie v Číne, norma GB2626-2006.
Respirátor P2 – Používa sa v Austrálii a na Novom Zélande, norma AS / NZA 1716: 2012.
Respirátor Korea 1st class – V Kórei sa označuje ako respirátor 1. triedy, norma KMOEL – 2017-64.
Respirátor DS – Používa sa v Japonsku, norma JMHLW-Notification 214, 2018.
Vlastnosti a parametre kvalitných rúšok a respirátorov
Správna veľkosť – Príliš veľké rozdiely v rozmeroch hlavy a tváre by mohli spôsobiť, že rúško alebo respirátor by vám nemuseli dobre sedieť, v dôsledku čoho by stratili ochrannú funkciu. Obzvlášť veľký problém to môže byť v prípade detí. Niektorí výrobcovia si to uvedomujú a vyrábajú rúška a respirátory v rôznych veľkostiach, vhodné pre väčšie i menšie tváre. V e-shopoch nájdete aj rúška pre deti, respirátory pre deti sú skôr zriedkavé a väčšinou ide o výrobky ázijského pôvodu. Veľkosť rúšok a respirátorov môžu výrobcovia uvádzať v podobe rozmerov či v podobe odporúčaného veku užívateľa.
Certifikát – Jednorazové rúška by mali plniť normu EN 14683+AC, respirátory EN 149, prípadne nový predpis RfU PPE-R/02.075v2. Iba tak budete mať istotu, že spoľahlivo ochránia pred vírusmi vás a vaše okolie.
Certifikát pre textilné výrobky – Pri kvalitných textíliách sa môžete stretnúť aj s certifikátom Öko-Tex Standard (píše sa aj Oeko-Tex). Ide o medzinárodný testovací a certifikačný systém pre textílie. Výrobky s týmto certifikátom sú zdravotne nezávadné a neobsahujú látky škodlivé pre zdravie alebo životné prostredie ako napr. pesticídy, ťažké kovy, formaldehyd, farbivá a konzervačné látky či chlórované organické nosiče.
Klip na upevnenie okolo nosa – Umožní vám vytvarovať vrchnú časť rúška, aby okolo nosa nevznikali netesnosti. Vďaka tomu bude rúško či respirátor fungovať ešte spoľahlivejšie.
Tvarovateľné okraje – Spevnené tvarovateľné okraje rúška alebo respirátora vám umožnia prispôsobiť jeho tvar kontúram vašej tváre. Tým zabezpečíte dokonalú tesnosť a maximálnu filtračnú účinnosť.
Pohodlné gumičky – Rúško budete nosiť niekoľko hodín denne, preto by malo byť pohodlné. Najpohodlnejšie sú gumičky vodorovne okolo hlavy, najmä pre jednorazových rúškach sa však stretnete s gumičkami okolo uší. Tie sú menej pohodlné a môžu vám ťahať uši. Niektoré rúška sú vybavené šnúrkami a upevňujú sa zaviazaním za hlavou. Nasadenie takého rúška trvá dlhšie a šnúrky môžu prevísať, môžete si však prispôsobiť ich dĺžku tak, aby vám rúško pohodlne sedelo.
Vymeniteľný filter – Vďaka nemu dosiahnete vyššiu účinnosť filtrácie než pri bavlnenom rúšku bez filtra. Rúško s filtrom pritom budete môcť používať opakovane.
Antibakteriálnu úpravu – Častice striebra v rúšku zabraňujú množeniu baktérií a plesní. Rúška so striebrom vám uľavia od problémov so zaparenou a podráždenou pokožkou okolo úst.
Filter s aktívnym uhlím – Tzv. uhlíkový respirátor má vstavaný filter, ktorý dokáže odfiltrovať pachy (cigaretový dym a pod.).
Pekný dizajn – Rúška sa stali každodennou súčasťou nášho oblečenia, preto sa mnoho ľudí pokúša zladiť ich vzhľad so zvyškom „outfitu“. Výrobcovia si to uvedomujú a snažia sa vyrábať dizajnové rúška v najrôznejších farebných variantoch alebo vzoroch. Ak by sa vám žiadne nepozdávalo, ešte vždy si môžete ušiť vlastné rúško.
Kedy nosiť aké rúško či respirátor
Bežné nosenie na verejnosti – Napr. tam, kde viete dodržať rozostupy a nie je zvýšené riziko infekcie – napr. v obchode, v banke, na úradoch a pod. V týchto prípadoch vám postačí bavlnené rúško, lepšiu ochranu poskytne jednorazové chirurgické rúško alebo rúško z nanovlákien.
Ak patríte do ohrozenej skupiny – V prípade, že máte chronické zdravotné problémy, prípadne patríte medzi tých skôr narodených, pravdepodobne patríte medzi ľudí, ktorí sú ohrození novým koronavírusom SARS-CoV-2 najviac. V tom prípade zvoľte najúčinnejší dostupný ochranný prostriedok, ideálne respirátor z nanovlákien či respirátor FFP3.
Rúška pre deti – Najlepšou voľbou sú bavlnené rúška, z dôvodu najjednoduchšej manipulácie. Ak chcete dieťaťu dopriať lepšiu ochranu pred vírusmi, ideálne je rúško z nanovlákien, či už jednorazové alebo s vymeniteľným filtrom. RÚVZ odporúča deťom do školy aspoň jedno rúško navyše okrem toho, ktoré majú na sebe, zabalené v čistom mikroténovom vrecku. Dieťa odporúčajú vybaviť aj ďalším vreckom, do ktorého použité rúško v prípade výmeny odložia.
Rizikové prostredie – Napr. dlhá cesta autobusom, vlakom, lietadlom, čakáreň u lekára a pod. V tomto prípade použite aspoň respirátor FFP2.
Starostlivosť o chorých – Môže ísť napr. o podávanie jedla, liekov, prevoz na test a pod. Použite najlepší respirátor, aký zoženiete (ideálne z nanovlákien alebo triedy FFP3) a pravidelne ho vymieňajte. Pacient by mal mať jednorazové rúško a takisto si ho pravidelne vymieňať.
Prašné prostredie – Pri práci na stavbe či v stolárskej dielni vás čiastočne ochráni aj rúško. Bavlnené rúško sa však rýchlo ušpiní a môžete mať problém ho vyčistiť od usadeného prachu. V tomto prípade je lepšou voľbou jednorazové rúško, ešte lepšou respirátor (FFP1 chráni proti prachu, no menej proti vírusom, ideálny je FFP2).
Práca s chemikáliami alebo toxickými látkami – Podľa typu nebezpečných látok na pracovisku sa používajú do respirátorov rôzne typy filtrov. Pri práci v rizikovom prostredí by ste teda mali využiť respirátory a ďalšie ochranné pomôcky podľa odporúčania zamestnávateľa. Nekombinujte ich ľubovoľne medzi sebou (napr. prekrývaním respirátora rúškom), inak by ste mohli narušiť ich správnu funkčnosť a ohroziť svoje zdravie.
Najčastejšie otázky o rúškach a respirátoroch
Ktoré rúško či respirátor ma pred vírusmi ochráni najlepšie?
Bezkonkurenčne najlepšie na ochranu vás osobne sú respirátory vyrobené v súlade s novou normou RfU PPE-R/02.075v2, ktorá špecifikuje, aké parametre musia spĺňať, aby vás ochránili pred koronavírusom SARS-CoV-2 a inými vírusmi. Tieto parametre dosahujú napr. respirátory z nanovlákien.
Aké sú najlepšie detské rúška?
Pre maximálnu ochranu detí sú vhodné jednorazové detské rúška z nanovlákien, prípadne detské bavlnené rúška s vymeniteľným filtrom z nanovlákien. Pri výbere si dajte pozor na správnu veľkosť, vyberajte podľa rozmerov tváre alebo podľa veku dieťaťa. Respirátory sa v detských veľkostiach príliš nevyskytujú. Manipulácia s nimi je pre dieťa aj tak pomerne náročná, aby sa dosiahla potrebná filtračná účinnosť.
Kde kúpiť rúška?
Najlepším miestom, kde kúpiť rúško je eshop. V úvode článku som pre vás vybral tie najlepšie rúška a zhrnul som tiež eshopy, ktoré ponúkajú rúška na predaj. Niektoré z nich doručujú už na druhý deň a ponúkajú aj dopravu zadarmo od určitej sumy nákupu.
Ako si nasadiť rúško?
1. V prvom rade si dôkladne umyte ruky mydlom a vodou, v ideálnom prípade aj vydezinfikujte dezinfekčným prostriedkom.
3. Vizuálne skontrolujte, či rúško nie je mechanicky poškodené.
4. Uchopte rúško za okraje a priložte ho k tvári tak, aby bolo cca v strede. Aj pri neskoršej manipulácii sa ho dotýkajte iba na okrajoch.
5. Natiahnite si upínacie gumičky cez uši alebo hlavu. V prípade rúška na šnúrky nastavte ich dĺžku tak tak, aby sa rúško nehýbalo a zároveň, aby vás netlačilo na nose.
6. Roztiahnite rúško v zvislom smere ako vejár a vytvarujte ho tak, aby čo najlepšie priliehalo k tvári. Niektoré rúška majú na tento účel všité kovové pliešky v oblasti nosa či spevnené tvarovateľné okraje. Rúško však nikdy nebude 100 % tesniť tak ako respirátor, keďže na to nie je ani navrhnuté.
Ako správne nosiť rúško?
Aby bolo rúško účinné, musí zakrývať ústa i nos. Noste iba rúška, ktoré sú čisté, suché a nie sú roztrhnuté alebo mechanicky poškodené – vlhké rúško stráca účinnosť. Rúško vytvarujte tak, aby čo najlepšie kopírovalo tvar vašej tváre (najmä okolo nosa). Rúška pravidelne meňte v závislosti od ich typu (jednorazové a bavlnené po 2 – 3 h, rúška z nanovlákien či bavlnené rúška s nanofiltrami vydržia aj 12 h). Bavlnené rúška dôkladne perte a sterilizujte. Rúška sa vždy dotýkajte iba na jeho okrajoch, nikdy nie v strede. Ak vám rúško padá, podvihnite si ho uchopením za gumičky.
Ktorou stranou nosiť rúško?
Jednorazové rúška majú vnútornú stranu bielej farby, vonkajšia strana je obvykle modrej, zelenej či tyrkysovej farby. Niektoré bavlnené rúška majú vnútornú stranu takisto bielu. V každom prípade, vonkajšiu stranu spoznáte tak, že je obvykle drsnejšia na dotyk, vnútorná strana býva jemnejšia.
Ako si nasadiť respirátor?
1. V prvom rade si dôkladne umyte ruky mydlom a vodou, v ideálnom prípade aj vydezinfikujte dezinfekčným prostriedkom.
2. V miestach, kde respirátor dosadá k tvári, by ste mali byť oholení do hladka, v opačnom prípade nemusí tesniť.
3. Vizuálne skontrolujte, či respirátor nie je mechanicky poškodený.
4. Uchopte respirátor za okraje a priložte ho k tvári tak, aby výrez na nos dosadol presne na váš nos. Aj pri neskoršej manipulácii sa ho dotýkajte iba na okrajoch.
5. Natiahnite si upínacie gumičky cez hlavu a nastavte ich dĺžku tak, aby sa respirátor nehýbal a zároveň, aby vás netlačil na tvári.
6. Odskúšajte tesnosť respirátoru tým, že sa zhlboka nadýchnete – v prípade, že cez neho prenikne vzduch, prestavte dĺžku gumičiek, posuňte ich na hlave tak, aby respirátor lepšie držal alebo posuňte na tvári samotný respirátor, aby lepšie sedel.
Ako dlho vydrží rúško?
Rúška strácajú vplyvom vydychovanej vlhkosti filtračnú účinnosť. Jednorazové rúško preto noste max. pár hodín (ideálne 2 – 3 h), potom ho vyhoďte a vymeňte za nové. Bavlnené rúško po 2 – 3 h vymeňte za nové, použité rúško operte a sterilizujte. Niektoré rúška z nanovlákien alebo filtre z nanovlákien v bavlnených rúškach vydržia až 12 h.
Rúško ihneď vymeňte za nové v prípadoch, ak:
– je roztrhnuté alebo viditeľne mechanicky poškodené,
– je navlhnuté alebo mokré,
– dýcha sa vám cez neho citeľne ťažšie ako predtým,
– je viditeľne zašpinené,
– prišlo do kontaktu s telesnými tekutinami ako hlien, krv a pod.
Ako dlho vydrží respirátor?
Jednorazový respirátor má označenie NR = Not Reusable a vydrží jednu pracovnú smenu, tj. 8 h. Ak je respirátor použiteľný opakovane, je označený písmenom R (Reusable) a v prípade navlhnutia či zašpinenia ho nemusíte vyhodiť. Vyčistite a sterilizujte ho podľa pokynov výrobcu a môžete ho používať opakovane po dobu 1 – 2 týždňov. Samozrejme, v silne prašnom alebo infekčnom prostredí by ste dobu použitia mali skrátiť.
Respirátor ihneď vymeňte za nový v prípadoch, ak:
– je roztrhnutý alebo viditeľne mechanicky poškodený,
– je navlhnutý alebo mokrý,
– je viditeľne zašpinený,
– dýcha sa vám cezeň citeľne ťažšie ako predtým,
– prišiel do kontaktu s telesnými tekutinami ako hlien, krv a pod.,
– je zdeformovaný a nedolieha k tvári.
Ako skladovať rúška?
Rúška skladujte v čistom a suchom prostredí, najlepšie v uzavretej, vopred sterilizovanej nádobe.
Ako skladovať respirátory?
Postupujte podľa pokynov výrobcu. Väčšinu respirátorov by ste mali skladovať v suchom a čistom prostredí pri teplote -5 až 40 °C.
Musím sa oholiť, aby rúško alebo respirátor tesnil?
Respirátor je vyrobený tak, aby na vašej tvári dokonale tesnil a aby vami vdychovaný a vydychovaný vzduch prúdil iba cez filtračnú časť. Miesta, kde vám dosadá na tvár by ste si mali oholiť dohladka, aby sa vytvoril dokonale tesný spoj. V prípade rúšok sa holiť nemusíte, keďže rúška aj tak nevytvárajú na vašej tvári tesný spoj.
Môžem rúško použiť opakovane?
Jednorazové (chirurgické) rúška vydržia max. 2 – 3 h, potom navlhnú a stratia filtračnú schopnosť, nemali by ste ich teda znovu použiť. Bavlnené rúška môžete použiť opakovane po ich vyčistení – vypraní a sterilizácii.
Môžem respirátor použiť opakovane?
Jednorazové respirátory označené ako NR (Not Reusable) sú vyrobené tak, aby vydržali jednu pracovnú smenu, tj. 8 h. Respirátory s označením R (Reusable) môžete použiť opakovane po ich vyčistení a sterilizácii, ideálne podľa pokynov výrobcu.
Ako vyčistiť a sterilizovať rúško?
Jednorazové rúška nečistite, ale po použití vyhoďte. Bavlnené rúška vyperte pri teplote 60 °C, vyváranie pri 90 °C môže poškodiť gumičky. To isté platí pri preváraní rúška v hrncoch s vriacou vodou. Rúško môžete sterilizovať prežehlením alebo v rúre (opäť pozor na gumičky, ktoré by sa teplom mohli poškodiť). Na sterilizáciu môžete použiť aj rozprašovač s liehom, izopropylalkoholom alebo UV-C žiarič. Pozor – po nanesení dezinfekcie rozprašovačom nevystavujte rúško ihneď pôsobeniu tepla, výpary by sa mohli vznietiť.
Ako vyčistíť a sterilizovať respirátor?
Postupujte vždy podľa pokynov výrobcu, ak ich máte k dispozícii. V opačnom prípade použite nasledovný postup:
– respirátory nikdy neperte ani nežehlite,
– sterilizovať ich môžete rozprašovačom s liehom alebo izopropylalkoholom,
– nepoužívajte prostriedky s obsahom glycerínu, ten ostáva vo vláknach respirátora a znižuje filtračnú schopnosť,
– na sterilizáciu teplom použite teplotu max. 70 °C,
– respirátor môžete sterilizovať aj UV-C žiaričom po dobu 5 – 10 min,
– nepoužívajte mikrovlnnú rúru, niektoré respirátory majú všité kovové drôty alebo pliešky pre vytvarovanie okolo tváre,
– mikrovlnnú rúru nepoužívajte ani pri respirátoroch z nanovlákien, membrána by sa mohla poškodiť.
Nebudem sa v rúšku dusiť?
Vedecké štúdie preukázali, že neexistuje významný rozdiel v koncentrácii CO2 pri dýchaní bez rúška a s jednorazovým či textilným rúškom alebo respirátorom. Certifikované rúška a respirátory sú testované na priedušnosť.
Nepodráždi mi rúško pokožku?
Nahromadená vlhkosť pod rúškom vám môže podráždiť pokožku okolo úst. Dôležité preto je, aby ste používali kvalitné a dostatočne priedušné rúško, pravidelne ho čistili, prípadne menili za nové. Nepoužívajte jednorazové rúška viackrát. Ak máte citlivú pokožku, môžu vám pomôcť opakovateľne použiteľné rúška alebo respirátory s obsahom iónov striebra, ktoré zabraňujú množeniu baktérií.
Ako eliminujem zahmlievanie okuliarov v rúšku?
Zahmlievanie okuliarov je spôsobené netesnosťou medzi vrchnou časťou rúška a vašou tvárou. Cez ňu uniká vydychovaný teplý vzduch, ktorý na sklíčkach okuliarov kondenzuje. Zahmlievanie môžete obmedziť výberom správneho rúška, ktoré bude tesnejšie priliehať k nosu (niektoré majú všitý kovový pliešok, ktorý môžete okolo nosa vytvarovať). Ďalšou možnosťou je, že okuliare umyjete saponátom a necháte vysušiť alebo jemne pretriete handričkou – v núdzi môžete použiť aj mydlovú vodu. Saponát alebo mydlo vytvorí na sklíčkach okuliarov jemný film, ktorý zabráni kondenzácii pary a okuliare sa tak nebudú zahmlievať. Pozor – nepoužívajte agresívne saponáty alebo čistiace prostriedky, mohli by ste okuliare poškodiť.
Je lepšie jednorazové alebo bavlnené rúško?
Bavlnené rúško je vhodné na bežné nosenie v nízko infekčnom prostredí (vonku, pri nakupovaní, vybavovaní na úradoch a pod.).
Jednorazové rúška používajte v infekčnom prostredí, napr. v čakárni u lekára, v nemocnici. Hodia sa tiež do prašného prostredia.
Použité zdroje:
- https://www.nanospace.cz/
- https://www.minv.sk/swift_data/source/verejna_sprava/vestnik_vlady_sr_2020/ciastka_11_2020.pdf
- https://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=4437%3Auvz-sr-ako-vybavi-iakov-do-koly-rukami+%29&Itemid=153
- https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/when-and-how-to-use-masks
- https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/question-and-answers-hub/q-a-detail/coronavirus-disease-covid-19-masks
- https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/question-and-answers-hub/q-a-detail/q-a-children-and-masks-related-to-covid-19
- https://www.nature.com/articles/d41586-020-02801-8
- https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/more/masking-science-sars-cov2.html
- http://www.ritschelastic.com/En_NewsInfo-251.html
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0048969720330278
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7426537/
- https://www.uvex-safety.sk/sk/vedomosti/normy-asmernice/masky-na-ochranu-dychacich-organov/vysvetlenie-tried-ochrany-ffp/
- https://en.wikipedia.org/wiki/FFP_standards
- https://urgmed.cz/wp-content/uploads/2020/04/Ochrana-dy%CC%81chadel_v6.pdf
- https://www.ppe-rfu.eu/app/uploads/sites/10/2020/07/RfU-02.075_02_Regulation.pdf
- https://www.healthline.com/health-news/why-plastic-face-shields-arent-a-safe-alternative-to-cloth-masks
- https://www.ceisaret.com/en/en-14683-cerrahi-maske-testleri/
- https://dataset1.unms.sk/efakturacia/STN_EN_14683+AC
- https://dataset1.unms.sk/efakturacia/STN_EN_149+A1
- https://aaqr.org/articles/aaqr-20-07-covid-0403.pdf
- https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%96ko-Tex_Standard_100
- https://dennikn.sk/2231084/krajci-odporuca-nosit-respiratory-v-com-su-lepsie-ako-bezne-ruska/?ref=mpm
- foto: pixabay.com (ak nie je uvedené inak)
Odmalička som rozoberal rôzne zariadenia, aby som zistil, ako fungujú. Neskôr som začal konštruovať svoje vlastné obvody, opravovať elektroniku mojim známym a pracoval som vyše 10 rokov ako elektrotechnik. Teraz sa živím copywritingom a content writingom – píšem pre klientov články a texty, najmä o elektrotechnike, elektronike, fotovoltike, elektromobilite, TZB či strojoch. Nemám rád povrchnosť a pri riešení problémov sa snažím ísť k podstate veci. V prípade záujmu o spoluprácu na textoch ma kontaktujte cez web mtoma.sk (kontakty neslúžia ako technická poradňa, ďakujem za pochopenie).