Ako ušiť rúško na šijacom stroji

Ako si ušiť rúško – návod a postup

Či chceme či nie, rúška tu s nami ešte budú nejaký ten mesiac. Nie sú síce najpohodlnejšie, na druhej strane nás chránia nielen pred vírusmi, ale aj pred nečistotami a prachom. Nákup jednorazových rúšok sa však nemusí páčiť vašej peňaženke a neprospieva ani životnému prostrediu. Prinášame vám preto jednoduchý návod, ako si ušiť rúško, pomocou ktorého môžete vyrobiť rúško nielen sebe, ale aj celej rodine či známym.

4 dôvody, prečo si ušiť rúško

  1. Ochránite prírodu – Jednorazové rúška sa už za pár hodín používania stanú odpadom, ktorý postupne zamoruje naše životné prostredie a končí dokonca v oceánoch. Rúško ušité z látky môžete zakaždým oprať, vydezinfikovať a opakovane použiť.
  2. Využijete nepotrebné oblečenie – Staré plachty, závesy, tričká či tielka nemusíte vyhadzovať, ani keď sú roztrhané. Na rúško vám postačí iba malý kus látky. Navyše, opätovné využitie vecí je najlepším spôsobom, ako minimalizovať produkciu odpadov.
  3. Vyjadríte svoju osobnosť – Za tie mesiace, čo nám rúška robia spoločnosť, sa z nich stal módny doplnok. Originálne rúška nájdete v e-shopoch módnych značiek a prichádzajú s nimi aj módni návrhári. Rúška zladené so zvyškom oblečenia nosia aj známe osobnosti, napr. naša prezidentka. Pri šití vášho rúška nie ste odkázaní na ponuku predajcov, ale môžete popustiť uzdu svojej fantázii a použiť látku akejkoľvek farby s akýmkoľvek vzorom.
  4. Sebarealizácia – Možno patríte medzi ľudí, ktorí vedia využiť čas efektívnejšie ako šitím. Domáci majstri, gazdinky či záhradkári však dobre vedia, že pocit z dobre vykonanej práce sa kúpiť nedá.

Doma ušité rúško z trička.
Na doma ušité rúško môžete použiť napr. aj tričko vašej obľúbenej kapely.

Jednorazové či látkové rúško?

Bavlnené (šité) rúška sa hodia najmä do čistého prostredia, napr. do obchodu, do kancelárie či do práce, kde sa nepohybujete v špinavom prostredí.

Naopak, do príliš prašného prostredia (stavebné či záhradkárske práce) zvoľte radšej jednorazové rúško alebo respirátor. V šitom rúšku sa môžu rýchlo usadiť prachové častice, ktoré ho znehodnotia.

Jednorazové rúško tiež zvoľte do infekčného prostredia – napr. pri návšteve nemocnice či lekára. Vyhnete sa tak manipulácii s ním pri dezinfekcii. Platí totiž, že čím väčšia je vírusová nálož, tým vyššia je pravdepodobnosť infekcie i ťažšieho priebehu ochorení.

Netrúfate si na ušitie rúška alebo viete svoj čas využiť lepšie? Prečítajte si článok o tom, ako vybrať najlepšie rúško alebo respirátor.

Aký materiál na rúško vybrať?

Na výrobu rúška budete potrebovať:

  • látku v rozmere 24 × 22 cm na 1 ks rúška pre dospelého,
  • bielu alebo farebnú pevnú niť,
  • 2 ks gumičiek, každá s dĺžkou 26 cm,
  • zopár tenkých špendlíkov na prichytenie látky,
  • zicherku (zatvárací špendlík) na prevlečenie gumičky,
  • šikovné a trpezlivé ruky alebo šijací stroj,
  • žehličku.

Výber látky na rúško

Látka na rúško je kľúčová pre jeho priepustnosť. Čím bude tenšia, tým ľahšie sa vám bude dýchať, na druhej strane, tenká látka prepustí viac kvapôčok a teda aj vírusov a baktérií v smere od vás i k vám.

Aj keď na výrobu rúška môžete použiť vaše staré oblečenie či bytový textil, na šitie rúška nie je vhodná každá textília. Ideálna je v tomto bavlna, keďže ide o prírodný materiál, ktorý nedráždi pokožku a dá sa žehliť pri vysokej teplote – to je nevyhnutné pre dezinfekciu rúška.

Najviac sa mi osvedčila tenká bavlnená plachta, ktorá predstavuje ideálny kompromis medzi priepustnosťou a ochranou pred vírusmi. Môžete použiť aj bavlnené tričko, tričkovina je však pomerne hrubá látka a na dýchanie nie je najpohodlnejšia. Pri šití na šijacom stroji sa ťahá a celkovo sa s ňou manipuluje o niečo náročnejšie ako s tenkou látkou.

Umelé materiály ako napr. polyester nie sú na výrobu rúška vhodné. Môžu totiž po absorbovaní vydychovanej vlhkosti a potu začať zapáchať a niektorým ľuďom tiež dráždia pokožku.

Zo starého oblečenia môžete použiť aj menšie alebo roztrhané kusy. Na jedno rúško pre dospelého budete totiž potrebovať látku s rozmermi cca 24 × 22 cm. Pre dieťa postačí ešte menej, v závislosti od jeho veku.

Niť a gumička na rúško

Na výrobu rúška môžete použiť niť v rovnakej farbe ako má látka. Niťami rôznej farby môžete rúško ozvláštniť a vytvoriť vizuálne príťažlivý kontrast (žltá niť na čiernej látke a pod.).

Čo sa týka gumičky, najpohodlnejšia je plochá so šírkou 4 mm. Môžete použiť aj guľatú (tzv. klobúková gumička).

Nite kúpite v krajčírskych potrebách alebo v galantérii alebo v e-shope. Gumičku môžete použiť aj zo starých teplákov či iného odevu.

Ako si ušiť rúško

1. vystrihnite látku na rúško

Ako som už spomenul, správne rozmery rúška pre dospelého dosiahnete použitím látky s veľkosťou cca 24 × 22 cm (nie, nie je to veľa, okraje sa budú prekladať). Ak chcete hrubšie rúško, vystrihnite dvakrát širší kus látky, ktorú následne prehnete napolovicu.

Látku si po všetkých stranách obšite tzv. endlovacím stehom, prípadne tzv. overlockovým stehom. Ten zabráni rozstrapkaniu okrajov a s látkou sa vám bude jednoduchšie pracovať.

Na širších stranách si preložte okraj na dvakrát po 1 cm a prešite jednoduchým rovným stehom, tým ukryjete nepekné okraje. Tak vznikne vrch a spodok rúška.

Šitie rúška – obšitie okrajov
Okraje rúška obšite, aby sa vám látka nestrapkala.

2. vytvorte vejárovité záhyby

Aby sa rúško dalo na tvári roztiahnuť a dokonale ukrylo váš nos, musíte na ňom vytvoriť aspoň 3 záhyby. Tie budú mať rozmery 1,5 cm, 2 cm a 1,5 cm. Začnite od stredu, pričom na hornej i dolnej strane záhybu nechajte voľný kúsok látky bez záhybu. Záhyby si postupne prichytávajte špendlíkmi, následne takto upravenú látku prežehlite. Záhyby potom budú držať svoj tvar.

Šitie rúška – použitie špendlíkov na prichytenie záhybov
Záhyby si prichytávajte špendlíkmi. Fotografia je ilustračná už po obšití látky viacerými stehmi.

Rúško na okrajoch prešite v smere kolmo na záhyby, potom môžete špendlíky vybrať.

Šitie rúška – záhyby po prežehlení
Záhyby na rúšku budú po prežehlení držať tvar, následne ich môžete prešiť.

3. vytvorte miesto na gumičku

Okraje na stranách rúška preložte o 1 cm a prešite. Znovu ich preložte, tentoraz však o 2 cm a následne opäť prešite. Tým vytvoríte otvory na prevlečenie gumičiek.

Šitie rúška – prešité okraje
Okraje rúška prešitím zosilníte a vytvoríte otvory pre prevlečenie gumičiek.
Doma ušité rúško – otvory na gumičky
Detail otvoru na gumičku, ktorý vytvoríte preložením a prešitím okraja rúška.

4. navlečte gumičku a vydezinfikujte rúško

Väčšina rúšok predávaných v obchodoch sa uchytáva za ucho. Omnoho pohodlnejšie je však uchytenie s gumičkou vodorovne okolo hlavy. Má to hneď 2 výhody – rúško vám nebude ťahať uši a keď si ho zložíte dolu, nemusíte ho odkladať, pretože vám bude visieť na krku ako šatka. Ak sa rozhodnete pre tento variant, použite jednu dlhú gumičku, ktorú prevlečiete cez otvor na ľavej strane rúška, následne okolo hlavy a nakoniec cez otvor na pravej strane. Nakoniec spojte koniec so začiatkom a prešite.

Doma ušité rúško s gumičkou okolo hlavy
Rúško s gumičkou okolo hlavy je pohodlnejšie a neťahá uši. Ide o jeden kus gumičky prevlečený cez otvory rúška a s následne spojenými koncami.

Ak chcete rúško prichytávať k ušiam, budete potrebovať 2 kratšie gumičky. Pripravenými otvormi ich prevlečte a prispôsobte ich dĺžku tak, aby neťahali uši. Po skrátení gumičiek na potrebnú dĺžku priložte k sebe ich konce a zošite. Spoje môžete posúvaním gumičiek schovať pod lem rúška, aby vizuálne neprekážali.

Doma ušité rúško s gumičkami za uši
Ak chcete uchytiť rúško za uši, použite 2 kratšie gumičky, ktorých konce zošijete.

Nenechajte gumičky príliš krátke, rúško totiž môžete nosiť aj niekoľko hodín a po čase by vás začalo tlačiť. Myslite však aj na to, že gumičky sa postupne vyťahajú, takže ju nenechajte ani príliš voľnú.

Hotové rúško vyperte a následne vydezinfikujte vyžehlením pri vysokej teplote.

Šijací stroj Guzzanti GZ 110A
Šite bez námahy so šijacím strojom Guzzanti GZ 110A

Šijací stroj Guzzanti GZ 110A využijete nielen na šitie rúšok, ale tiež na skracovanie či zužovanie odevov, opravu či šitie odevov alebo bytového textilu:

  • vhodný pre domáce použitie,
  • 22 typov stehov (priamy, trojitý, overlockový atď.),
  • 4-krokové šitie gombíkov,
  • spätný chod,
  • záruka 5 rokov.

Ako nosiť rúško a ako ho udržiavať?

Nasledujúce informácie sú odporúčaniami priamo od svetovej zdravotníckej organizácie WHO.

Ako nosiť rúško

Pred manipuláciou s rúškom si vždy umyte ruky (ak máte možnosť aj vydezinfikujte). Rúška sa nikdy nedotýkajte za strednú časť, uchopte ho vždy za gumičky alebo za okraje.

Rúško si na tvári roztiahnite tak, aby kopírovalo jej krivky. K vašej tvári by malo dobre priliehať, aby cez medzery neprúdil vzduch von a dnu – iba tak bude zaistená jeho správna funkcia filtrácie vírusov, iných mikroorganizmov a nečistôt.

Vlhkosť znižuje účinnosť rúška, po navlhnutí by ste teda mali rúško vymeniť za čisté.

Ako prať textilné rúško

Použité rúško berte ako nebezpečný infekčný odpad. Skladujte ho oddelene od ostatných druhov oblečenia v uzatvárateľnej a umývateľnej nádobe.

Rúško môžete sterilizovať vyvarením v práčke pri teplote 90 °C, prípadne prežehlením na najvyššej teplote.

Ako sa chrániť pred koronavírusom

Odpovede na ďalšie otázky ohľadom rúšok, rukavíc a ochrany pred koronavírusom nájdete na oficiálnej stránke Svetovej zdravotníckej organizácie.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore