Teplovzdušný ventilátor Sencor SFH 8019WH v obývačke

Najlepšie teplovzdušné ventilátory – test + ako vybrať

Snáď v každom dome (či v niektorých starších bytoch) sa nájde miesto, kde by ste privítali o pár stupňov vyššiu teplotu. Typickým príkladom je dielňa, garáž, pracovňa či podkrovie, kde nemáte zavedené ústredné vykurovanie. Najjednoduchším spôsobom, ako si v týchto miestach dopriať tepelný komfort, je využiť elektrický ohrievač.

V tomto článku vás zoznámim s jednou z ich kategórií – teplovzdušné ventilátory. Predstavím vám najlepšie modely, vysvetlím, ako tieto zariadenia fungujú a poradím, ako vybrať teplovzdušný ventilátor a na čo si dať pri výbere pozor.

V tomto článku sa budem venovať iba elektrickým teplovzdušným ventilátorom. O plynových a naftových ohrievačoch bude samostatný článok.

Obsah článku:

Ako som hodnotil

Elektrické ohrievače vrátane teplovzdušných ventilátorov a konvektorov som používal počas vykurovacej sezóny najmä v garáži, kde sú často jedinou možnosťou, ako bezpečne zvýšiť teplotu v miestnosti. Väčšina z nich sú jednoduché zariadenia, ktoré sa skladajú z niekoľkých súčiastok a z konštrukčného hľadiska sú si veľmi podobné. 

Pri hodnotení som sa zameral najmä na max. výkon, ktorý považujem za najdôležitejší parameter a preto mu prikladám najvyššiu váhu. Za dôležitú tiež považujem možnosť regulácie výkonu, či už termostatom alebo aspoň prepínačmi, ktoré zapínajú a vypínajú jednotlivé ohrievacie telesá. Veľkú rolu pri hodnotení hrali aj bezpečnostné funkcie.

Do úvahy som bral aj dizajn ohrievača, spôsob ovládania a  doplnkové funkcie, týmto trom parametrom som však prikladal menšiu váhu ako výkonu a bezpečnosti

Najlepšie teplovzdušné ventilátory

 Víťaz porovnania 
Teplovzdušný ventilátor Rohnson R-8070 – pohľad spredu

Rohnson R-8070

Vyhreje aj väčšiu miestnosť

Jeden z najvýkonnejších teplovzdušných ventilátorov pre domáce použitie. So svojimi 3 000 W si poradí aj s väčším miestnosťami. Má možnosť nasmerovať prúd vzduchu a ďalšie doplnkové funkcie.

Výhody: výkon až 3 000 W, 4 výkonové režimy, možnosť nastaviť sklon
Nevýhody: vyššia hlučnosť na plný výkon, vyššia cena

Musím uznať, že dizajn teplovzdušného ventilátora Rohnson R-8070 je vcelku špecifický a nebude sa páčiť každému. Nielen kvôli svojmu tvaru, farebná kombinácia bronzovej a čiernej nebude pasovať do každého interiéru.

Tento model je v skutočnosti prekvapivo malý vzhľadom na svoj výkon a aj vzhľadom na to, ako vyzerá na fotkách. Má priemer 25,6 cm a výšku 20,8 cm.

Zaujal ma však zvláštnym konštrukčným prevedením. V zloženom stave pripomína valec alebo malý súdok. V tom prípade vám poskytne vykurovací výkon 2 500 W, prípadne 1 900 W na nižšom výkonovom stupni.

Teraz však prichádza prekvapenie – vrchnú časť môžete odklopiť až o 90 ° a dostať ju do vodorovnej polohy. V tomto prípade dokáže ventilátor poskytnúť až 3 000 W tepla (2 200 W pri nastavení nižšieho výkonu). Ide o jeden z mála teplovzdušných ventilátorov pre domáce použitie s takýmto vysokým výkonom. Na napájanie pritom používa klasickú 230 V zásuvku.

Teplovzdušný ventilátor Rohnson R-8070 v zloženom stave
Teplovzdušný ventilátor Rohnson R-8070 môže fungovať aj v zloženom stave, výkon je však nižší

Ohrev zabezpečuje keramické ohrievacie teleso typu PTC. Jeho výhody spočívajú v dlhšej životnosti, vyššej účinnosti a vyššej bezpečnosti, keďže nedosahuje také vysoké teploty ako odporové vykurovacie teleso. Navyše, má samoregulačnú funkciu a pri veľmi vysokej teplote stúpa jeho odpor, pričom klesá prúd a výkon. Teoreticky sa teda nedokáže samé prehriať.

Ovládanie zabezpečuje ovládací panel s bielym LED displejom a tlačidlami. Nevýhodou je, že displej svieti pomerne silno, čo cez deň až tak neprekáža, v noci to však môže pôsobiť rušivo. 

Okrem výkonových stupňov si môžete nastaviť aj teplotu v rozsahu 18 – 45 °C. Takýto rozsah je podľa mňa nezmysel, nepotrebujete predsa mať doma saunu. Privítal by som radšej, keby bolo maximum na úrovni 30 °C a minimum niekto okolo 10 °C. V tom prípade by ste mohli tento ohrievač použiť aj na temperovanie miestností, ktoré chcete ochrániť pred mrazom, ale nepotrebujete v nich izbovú teplotu. Ušetrili by ste tak množstvo elektriny. 

Na druhej strane, vďaka vysokému výkonu veľmi rýchlo vykúri menšie miestnosti a poradí si aj s väčšími, kde bežným 2 200 W ohrievačom už dochádza dych. Na vysokých výkonových stupňoch sa však pripravte na vyššiu hlučnosť. Pre spánok je však aj tak vhodnejšia nižšia teplota ako cez deň, takže v noci môžete nastaviť nižší výkon a hlučnosť znížiť.

Ohrievanie môžete vypnúť a nechať fúkať iba studený vzduch, takže tento model v lete využijete aj na ochladzovanie.

Teplovzdušný ohrievač Rohnson R-8070 môžete ovládať aj diaľkovým ovládačom. Ten prichádza (ako to už býva) v miniatúrnej forme s niekoľkými tlačidlami.

Diaľkový ovládač teplovzdušného ventilátora Rohnson R-8070
Diaľkový ovládač ohrievača Rohnson R-8070 má kompaktné rozmery

K dispozícii máte okrem zvislého naklonenia aj funkciu oscilácie. Samozrejmosťou je aj časovač, pomocou ktorého si môžete nastaviť dobu, po ktorej sa zariadenie vypne v rozsahu 0,5 až 7,5 h. Ak spávate dlhšie, zrejme máte smolu. 

Celý ohrievač vrátane jeho základne je pomerne robustný. Váži až 3,2 kg, čo sa vám nemusí zdať veľa, bežné stolné, resp. podlahové teplovzdušné ventilátory však často vážia menej ako kilogram. Napriek tomu výrobca tento model vybavil ochranou proti prevrhnutiu a dokonca aj proti prehriatiu

Vzhľadom na vysoký výkon až 3 000 W (ktorý je skôr výnimkou), multifunkčné konštrukčné riešenie a vysokú úroveň bezpečnosti je pre mňa Rohnson R-8070 jednoznačnou voľbou číslo 1 medzi teplovzdušnými ventilátormi.

Kúpite ho za cenu okolo 60 eur, ktorú však vzhľadom na funkcie považujem za primeranú.

Výhody a nevýhody teplovzdušného ventilátora Rohnson R-8070:
+ jeden z mála s výkonom až 3 000 W
+ možnosť nastaviť vertikálny uhol
+ možnosť 4 výkonových režimov
– vyššia cena než je priemer pri ohrievačoch
– vyššia hlučnosť pri najvyššom výkonovom stupni

Kúpiť Rohnson R-8070 výhodne v e-shope Alza.sk »


vynikajúca cena
Teplovzdušný ventilátor ETA 0622 90000 Vietro – pohľad spredu

ETA 0622 90000 Vietro

Klasický ohrievač s moderným dizajnom

Má klasickú konštrukciu s položením na podlahu alebo na stôl. Výkon 2 000 W stačí na stredné miestnosti. Poteší však pekný dizajn, nízka cena a zabudovaný termostat (ten však nefunguje dobre pri nastavení nízkych teplôt).

Výhody: „domáci“ výrobca ETA, elegantný dizajn, v lete ako ventilátor bez ohrevu
Nevýhody: nevhodný na ochranu pred mrazom, poistka proti prevráteniu sa môže pokaziť

Výrobca ETA je v ČR a na Slovensku klasikou, pričom prináša relatívne spoľahlivé spotrebiče za perfektnú cenu. ETA 0622 90000 Vietro je teplovzdušný ventilátor klasickej konštrukcie s umiestnením na stôl alebo na podlahu.

Oproti iným modelom je nápadný svojím dizajnom. V tomto prípade musím oceniť snahu dizajnérov prísť s niečím novým, aj keď pri teplovzdušných ventilátoroch nie je veľmi čo vymyslieť. 

Telo ventilátora je z plastu, pričom predná časť je tvorená najmä šikmou ochrannou mriežkou. Najnápadnejšia je oranžová rukoväť, ktorá je masívna a umožní vám zariadenie jednoducho a bezpečne prenášať, hoci jeho hmotnosť nie je najvyššia (váži iba 0,92 kg). Okrem toho má aj kompaktné rozmery, meria iba 20 × 25,5 × 13 cm.

Čo sa týka vykurovacieho výkonu, maximum pre ohrievač ETA 0622 90000 Vietro je 2 000 W. Môžete ho však prepnúť aj na nižší 1 000 W výkonový stupeň. Navyše, zariadenie môžete použiť aj v lete ako klasický ventilátor na fúkanie studeného vzduchu a čiastočné ochladenie miestnosti. 

Subjektívne je tento model postačujúci pre obytné miestnosti s plochou do cca 30 m2. Pri veľmi zle zateplenej miestnosti (garáž bez izolácie a pod.) zvoľte radšej silnejší ohrievač. Prekvapilo ma, že aj na najvyššom výkonovom stupni je tento teplovzdušný ventilátor pomerne tichý (výrobca udáva 56 dB), aj keď sú na trhu aj tichšie modely.

Celé ovládanie zabezpečujú dve otočné kolieska. Prvým volíte už spomínaný výkon, prípadne fúkanie studeného vzduchu. To druhé ovláda mechanický termostat, pomocou ktorého môžete nastaviť teplotu v miestnosti.

Stupnica termostatu tak, ako je to bežné pri týchto lacnejších teplovzdušných ventilátoroch, nie je vyznačená v °C, označené sú iba minimálne a maximálne hodnoty.

Teplovzdušný ventilátor ETA 0622 9000 Vietro – ovládacie prvky
Ovládacie prvky ohrievača ETA 0622 9000 Vietro by mohli byť popísané aj zreteľnejšie

Pri izbových teplotách funguje termostat dobre, problémy však má pri veľmi nízkych nastavených teplotách. Neodporúčam ho teda na temperovanie miestnosti na povedzme 10 °C, ak ju chcete ochrániť proti mrazu.

Napájací kábel teplovzdušného ventilátora ETA 0622 90000 Vietro je dlhý 1,2 m, čo je v tejto kategórii priemer.

Výrobca tento model vybavil ochranou proti prevráteniu, no poistka proti prevráteniu nie je najspoľahlivejšia a niektorým užívateľom sa pokazila.

Samozrejmosťou je aj ochrana proti prehriatiu v prípade, že by ste ventilátor pri kúrení nechtiac zakryli. Z hľadiska bezpečnosti si teda výrobca splnil povinnosť, za čo má u mňa palec nahor.

Cena ohrievača ETA 0622 90000 Vietro sa pohybuje okolo 20 eur a považujem ju za primeranú.

Ak vám záleží iba na cene, nájdete aj o niečo lacnejšie modely, osobne by som si však radšej priplatil a uprednostnil preverenú „domácu“ značku ETA.

Výhody a nevýhody teplovzdušného ventilátora ETA 0622 90000 Vietro:
+ „domáci“ výrobca ETA
+ ľahko prenosný s elegantným dizajnom
+ môžete použiť aj v lete na fúkanie studeného vzduchu 
– nevhodný na ochranu pred mrazom, termostat je pri nízkej teplote nespoľahlivý
– mechanizmus poistky proti prevráteniu sa môže pokaziť

Kúpiť ETA 0622 90000 Vietro výhodne na Alza.sk »


montáž na stenu
Teplovzdušný ventilátor ELÍZ EWH 200ERP – pohľad spredu

ELÍZ EWH 200 ERP

Skôr do menších miestností

Montuje sa na stenu a pripomína menšiu klimatizáciu. Má množstvo doplnkových funkcií a časovač s týždenným programom. S výkonom 2 000 W však nezvláda vykúriť veľkú miestnosť.

Výhody: nenápadný dizajn, týždenný program a doplnkové funkcie
Nevýhody: slabší ohrev pre veľké miestnosti, ovládanie iba diaľkovým ovládačom

ELÍZ EWH 200 ERP je teplovzdušný ventilátor na stenu. Inštaluje sa napevno na stenu a na prvý pohľad pripomína malú vnútornú jednotku klimatizácie. Jeho rozmery sú 56 × 18,5 × 12 cm (š × v × h). Výhodou takého prevedenia je čistý a uhladený dizajn, ktorý na rozdiel od iných ohrievačov nepôsobí rušivo

V balení nájdete na inštaláciu dve rozperky (hmoždinky) a dve skrutky. Tie nepôsobia najpevnejšie,  zariadenie však váži iba 2,4 kg, takže to stačí.

Napájanie je riešené káblom s vidlicou do klasickej 230 V zásuvky. Kábel je dlhý 1,5 m a je vyvedený v pravej vrchnej časti zariadenia. Okrem blízkosti zásuvky nezabudnite pri inštalácii dodržať minimálne vzdialenosti – 1,8 m od podlahy, 50 cm od stropu a 25 cm od bočných stien.

Ak budete chcieť ohrievač použiť v kúpeľni, výrobca predpisuje min. 1 m vzdialenosť od hranice vane alebo sprchového kúta. 

Ohrev vzduchu zabezpečuje v prípade ohrievača ELÍZ EWH 200 ERP keramické ohrievacie teleso typu PTC s dlhou životnosťou a samoregulačnou schopnosťou. Pri veľkom zvýšení teploty jeho odpor stúpa a výkon sa tým zníži, teleso sa teda nemôže prehriať. 

Max. výkon tohto teplovzdušného ventilátora je 2 000 W. To je medzi týmito zariadeniami priemerná hodnota, mnohé stolné, resp. podlahové teplovzdušné ohrievače majú výkon 2 200 W aj viac.

Problémom pri tomto modeli je jeho poloha pod stropom. Keďže ohriaty vzduch prirodzene stúpa nahor (hovoríme o konvekcii), nie je vykurovanie v tomto prípade také efektívne ako pri ohrievači na podlahe. Výrobca uvádza vhodnosť pre miestnosti do 47m3, čo pri štandardnej výške stropu 2,5 m zodpovedá podlahovej ploche cca 18 m2, resp. miestnosti s rozmermi cca 4 × 4,75 m. Ak nemáte miestnosť dobre zateplenú, siahnite radšej po silnejšom teplovzdušnom ventilátore. 

Hoci je teplovzdušný ventilátor ELÍZ EWH 200 ERP umiestnený na stene, podobne ako klimatizácie má nastaviteľné clony, ktoré usmerňujú prúd vzduchu. Tie môžete nastaviť elektronicky, prípadne aktivovať funkciu swing, ktorá ich bude natáčať zhora nadol a späť, čím pomôže rozptýliť ohriaty vzduch po miestnosti. 

Celé zariadenie sa ovláda pomocou diaľkového ovládača, pričom na úplne vypnutie musíte použiť mechanický vypínač na zadnej strane. Žiadne ďalšie tlačidlá na ohrievači nenájdete, takéto riešenie však nemám príliš rád. Ak sa vám batérie v ovládači vybijú, máte jednoducho smolu. Aktuálnu teplotu v miestnosti a aktívne funkcie zobrazuje modrý LED displej

Displej teplovzdušného ventilátora ELÍZ EWH 200ERP
Teplovzdušný ventilátor ELÍZ EWH 200ERP má prehľadný displej

Na výber máte z viacerých režimov – trvalý ohrev na plný výkon 2 000 W, trvalý ohrev na polovičný výkon 1 000 W alebo fúkanie studeného vzduchu. Zariadenie teda využijete aj ako ventilátor na mierne ochladenie miestnosti v lete. 

Ďalším režimom je udržiavanie vami nastavenej teploty pomocou vstavaného termostatu. Ten má rozsah 18 – 45 °C, ktorý považujem za nezmyselný, nikto predsa nepotrebuje doma saunu. Skôr by som privítal možnosť nastaviť napr. 10 °C a využiť tak zariadenie na ochranu miestnosti pred mrazom, keď sa v nej zrovna nenachádzate. Žiaľ, takýto rozsah poskytujú aj niektoré iné teplovzdušné ohrievače. 

Teplovzdušný ohrievač ELÍZ EWH 200 ERP je nastavený tak, že v režime udržiavanie teploty pri jej poklese v miestnosti o 1 – 2 °C aktivuje ohrev s 1 000 W výkonom, pri poklese o 3 °C alebo viac sa prepne na max. výkon 2 000 W. Vďaka tomu je vcelku tichý a nebeží zbytočne na plný výkon, keď nemusí. Pokles teploty o 1 °C sa mi však zdá byť príliš malý a ventilátor sa vypína a zapína príliš často. Chcelo by to pokles aspoň o 3 °C.

Ďalšou mojou výčitkou je, že pri dosiahnutí nastavenej teploty sa síce vypne ohrev, ventilátor však beží ďalej. Vzduch vďaka tomu rovnomerne cirkuluje, čo je fajn, pri dlhšom pobyte v miestnosti vám však nepretržite bežiaci ventilátora začne „liezť na nervy“.

Posledným režimom je týždenný program. Môžete využiť prednastavené programy alebo si zvoliť vlastné časy, kedy má zariadenie ohrievať. Nastavenie si musíte naštudovať v užívateľskom manuáli, zdá sa mi však byť dosť komplikované a viem si predstaviť aj jednoduchšie ovládanie

Medzi ďalšie funkcie ohrievača patrí časovač vypnutia. Môžete si teda nastaviť čas, po uplynutí ktorého sa zariadenie vypne, a to v rozsahu od 1 po 8 h. To je dosť aj na vykurovanie počas spánku. Žiaľ, ak vám náhodou vypadne elektrina a potom znova nabehne, ohrievač sa sám nezapne – prepne sa iba do pohotovostného režimu.

Teplovzdušný ventilátor ELÍZ EWH 200ERP – diaľkový ovládač
Ohrievač ELÍZ EWH 200ERP môžete ovládať iba diaľkovým ovládačom

Elektrinu vám pomôže ušetriť detekcia otvoreného okna, ktorá pri vetraní a následnom prudkom poklese teploty dočasne vypne ohrev.

Výrobca tento model vybavil aj ochranou proti prehriatiu, za čo dávam palec nahor. Ochrana proti prevrhnutiu v tomto prípade nedáva zmysel, keďže ohrievač je určený na pevnú montáž na stenu.

Slabou stránkou ohrievača ELÍZ EWH 200 ERP je pomerne vysoká cena, ktorá presahuje 70 eur. Nie je to málo, je to však daň za bohaté funkcie a konštrukčné prevedenie zariadenia.

Výhody a nevýhody teplovzdušného ventilátora ELÍZ EWH 200 ERP:
+ nenápadný a čistý dizajn
+ týždenný program a doplnkové funkcie
– slabší ohrev pre veľké miestnosti
– ovládať sa dá iba diaľkovým ovládačom

Kúpiť ELÍZ EWH 200 ERP výhodne na Alza.sk »


mimoriadne úsporný
Teplovzdušný ventilátor Sencor SFH 8019WH – pohľad spredu

Sencor SFH 8019WH

Úsporný a elegantný

Má výkon 2 000 W a kompaktný a elegantný dizajn. Je úsporný – vybavený ekonomickým režimom a senzorom pohybu, ktorý zariadenie vypne, keď sa z miestnosti vzdialite (funkcia sa dá deaktivovať).

Výhody: pekný a kompaktný dizajn, funkcie šetriace energiu
Nevýhody: nie je najtichší, po vypnutí musíte odznova nastaviť teplotu

Sencor SFH 8019WH je vežový teplovzdušný ventilátor, ktorý sa umiestňuje na podlahu. Napriek vzhľadu na fotografiách má výšku iba 50,8 cm a priemer v najširšom mieste 22,3 cm, je teda pomerne kompaktný. Páčil sa mi jeho dizajn, ktorý síce nie je v ničom prevratný, no je vcelku jednoduchý a nie je rušivý, bez problémov teda zapadne do každého interiéru. Na zadnej strane nájdete šikovný výrez, ktorý tvorí rukoväť na jednoduché prenášanie zariadenia.

Ohrev zabezpečuje keramické ohrievacie teleso typu PTC. Jeho výhodou je, že je polovodičové a má tzv. samoreguláciu – pri prehriatí sa zvýši odpor a zníži prechádzajúci prúd, v dôsledku čoho klesne výkon aj teplota. Teleso sa teda teoreticky nemôže prepáliť. Ďalšou výhodou PTC telesa je dlhá životnosť a nižšia teplota než pri ohrievacích telesách z odporového drôtu, ktoré prepaľujú prach a vzniká nepríjemný zápach. Môžem potvrdiť, že to sa vám s týmto ventilátorom nestane.

Max. výkon ohrevu je 2 000 W, čo je medzi teplovzdušnými ventilátormi priemer. Odporúčam ho pre menšie až stredné miestnosti. Môžete si však zvoliť aj polovičný výkonový stupeň 1 000 W. Páčil sa mi ekologický ECO režim, ktorý udržiava v miestnosti ideálnu izbovú teplotu 22 °C. Pri slabom poklese teploty na 18 ° C sa spustí ohrev na nízky výkon, pri väčšom poklese pod 18 °C sa spustí ohrev na vysoký výkon. Vďaka tomu nemusí ohrievač pri dohrievaní miestnosti bežať na vysoký výkon, čím šetrí energiu

Šetriť energiu vám pomôže aj infračervený pohybový senzor, ktorý zisťuje vašu prítomnosť v miestnosti. Ak sa z miestnosti vzdialite na viac než 2 min, zariadenie sa uvedie do pohotovostného režimu. Po zaznamenaní pohybu sa automaticky spustí s rovnakými nastaveniami ako predtým. Nemusíte však mať obavy, že by ste museli pred ventilátorom tancovať, aby vám vyhrial miestnosť. Funkciu pohybového senzora môžete vypnúť.

Nastaviť teplotu si môžete aj manuálne pomocou termostatu s rozsahom 5 – 35 °C. Na rozdiel od iných teplovzdušných ohrievačov, ktoré majú rozsah napr. 18 – 45 °C považujem túto voľbu za rozumnejšiu. K termostatu mám však predsa len výčitku – v prípade, že zariadenie vypnete a znovu zapnete, teplota sa prepne na najnižšiu možnú a musíte ju teda nastaviť ručne

Teplovzdušný ventilátor Sencor SFH 8019WH – ovládací panel
Ohrievač Sencor SFH 8019WH je vybavený veľkým množstvom tlačidiel. Ovládanie je však jednoduché.

Teplovzdušný ohrievač Sencor SFH 8019WH môžete využiť aj na fúkanie studeného vzduchu bez ohrevu, v lete vám teda čiastočne ochladí miestnosť. Čo sa týka hlučnosti, výrobca udáva 50 dB, čo na papieri nie je veľa. V praxi však má tento model skôr priemernú hlučnosť.

Celé ovládanie zabezpečujú tlačidlá na vrchnej strane teplovzdušného ventilátora. Aktívne funkcie signalizujú LED kontrolky na prednej strane, LED displej zase zobrazuje teplotu a nastavený čas. Áno, zariadenie je vybavené časovačom, pomocou ktorého môžete nastaviť dobu, po ktorej sa vypne, a to v rozsahu 1 – 24 h. Okrem tlačidiel môžete jednotlivé funkcie zariadenia ovládať aj pomocou diaľkového ovládača.

Medzi posledné funkcie patrí oscilácia, pri ktorej sa bude teplovzdušný ventilátor Sencor SFH 8019WH otáčať zľava doprava a späť v rozsahu 80 °. Pomôže tak rovnomernejšie rozptýliť ohriaty vzduch. 

Výrobca myslel aj na bezpečnosť a napriek samoregulačnej funkcii PTC ohrievacieho telesa vybavil tento model aj ochranou proti prehriatiu, a to hneď dvojitou. Prvú zabezpečuje vratná tepelná poistka, ktorá zariadenie po vychladnutí opäť aktivuje. V prípade silného prehriatia sa aktivuje druhá tepelná poistka, ktorá je však nevratná a po jej aktivácii budete musieť opravu zariadenia zveriť servisu. Samozrejmosťou je aj ochrana proti prevráteniu, ktorá zabráni napr. vznieteniu koberca pri prevrátení zariadenia.

Teplovzdušný ventilátor Sencor SFH 8019WH – diaľkový ovládač
Ohrievač Sencor SFH 8019WH môžete ovládať aj diaľkovým ovládačom

Na ohrievači Sencor SFH 8019WH ma prekvapila pomerne vysoká cena, ktorá presahuje 70 eur. Nie je to málo, na druhej strane získate s týmto modelom elegantný dizajn i viacero funkcií šetriacich energiu.

Výhody a nevýhody teplovzdušného ventilátora Sencor SFH 8019WH:
+ vďaka peknému dizajnu zapadne do každého interiéru
+ funkcie šetriace energiu 
– nie je až taký tichý, ako uvádza výrobca
– po vypnutí musíte odznova nastaviť teplotu

Kúpiť Sencor SFH 8019WH výhodne na 4home.sk »


odolný s 3 000 W výkonom
Teplovzdušný ventilátor Gude GEH 3000 – pohľad spredu

Güde GEH 3000

Vyhreje garáž i dielňu

Robustný a odolný teplovzdušný ventilátor s max. výkonom až 3 000 W, ktorý bez problémov vyhreje menšiu dielňu alebo garáž. Má nastaviteľný sklon a v lete ho môžete použiť aj ako ventilátor bez ohrevu.

Výhody: robustné prevedenie, vysoký výkon
Nevýhody: krátky prívodný kábel, vyššia hlučnosť

Už na prvý pohľad vám bude jasné, že teplovzdušný ventilátor Güde GEH 3000 nie určený iba pre domáce použitie v izbe, ale vydrží aj drsnejšie prostredie garáže či dielne. Prevedenie je robustnejšie a nepôsobí tak krehko ako v prípade izbových teplovzdušných ventilátorov. Odolnosť podtrhávajú aj viditeľné skrutky, ktoré držia kryty pokope.

Tento ventilátor váži 3,4 kg a výrobca ho vybavil pevnou rukoväťou na prenášanie vo vrchnej časti. V skutočnosti je však o niečo menší, než vyzerá na fotografii – jeho rozmery sú 29,5 × 22,7 × 24,3 cm.

Kryt zariadenia je z oceľového plechu s modrou farbou, ktorá je poznávacím znamením výrobkov značky Güde. Telo ventilátora je umiestnené na kovovom trubkovom ráme s protišmykovými nožičkami.

Výrobcu chválim za otočné kĺby na bokoch, vďaka ktorým môžete prúd vzduchu nasmerovať vo vertikálnej rovine a následne polohu zaistiť skrutkami.

Teplovzdušný ventilátor Gude GEH 3000 – aretačná skrutka na nastavenie vertikálnej polohy
Vertikálnu polohu ohrievača Gude GEH 3000 môžete nastaviť a zaistiť pomocou aretačných skrutiek na bokoch.

Ohrievacie teleso nie je tvorené holým odporovým drôtom, ako je to bežné, ale vyhrievacou špirálou, ktorá má izolovaný povrch – podobne ako napr. v kávovaroch či práčkach. Prednú časť preto tvorí iba tenká kovová mriežka. Ventilátor má vďaka tomu stupeň krytia IPX4, takže je de facto chránený voči striekajúcej vode. Výrobca ho však do vlhkých priestorov neodporúča, aj keď prípadného náhodného ošpliechania vodou sa báť nemusíte. Ak ho budete používať v garáži či dielni, dajte si pozor na horľavé látky ako farby, laky, spreje či čistidlá.

Max. výkon teplovzdušného ohrievača Güde GEH 3000 je 3 000 W. Je to omnoho viac než pri bežných domácich teplovzdušných ventilátoroch, ktorých výkony sa pohybujú okolo 2 000 W a vyššie hodnoty sú skôr výnimkou. Napriek tomu sa tento ohrievač pripája do bežnej 230 V zásuvky. Prúd, ktorý odoberá zo siete na max. výkone je vyše 13 A, takže na príslušnom 16 A zásuvkovom okruhu už nebudete môcť zapínať iné výkonné spotrebiče. 

Ovládanie zabezpečujú dva mechanické otočné ovládače. Prvým si nastavujete prevádzkový režim, pričom na výber máte z fúkania studeného vzduchu bez ohrevu (ochladí miestnosť v lete), polovičného výkonu 1 500 W a plného výkonu 3 000 W.

Druhý ovládač ovláda termostat a môžete si pomocou neho nastaviť teplotu v miestnosti. Žiaľ, výrobca presne nešpecifikuje jeho rozsah a uvádza teplotu 20 °C pre strednú polohu ovládača a 25 °C pre konečnú polohu. 

Teplovzdušný ventilátor Gude GEH 3000 – ovládacie prvky
Dielenský ohrievač Gude GEH 3000 má nastaviteľný výkon, teplotu i možnosť fúkania studeného vzduchu.

Pred úplným vypnutím ventilátora musíte nechať ohrievacie teleso dochladiť fúkaním studeného vzduchu po dobu 3 – 5 min. Pre istotu je však v zariadení zabudovaná aj ochrana proti prehriatiu.

Ochranu proti prevráteniu výrobca neudáva, predpokladám však, že ňou tento model nie je vybavený. Vzhľadom na pevnosť a stabilitu rámu to však ani nepovažujem za potrebné.

Vytkol by som mu krátky napájací kábel. Pokým 1,4 m môže byť pri použití v izbe dosť, v dielni nemusíte mať zásuvku tak blízko. V tomto prípade však musíte použiť čo najkratšiu a dostatočne dimenzovanú predlžovačku (ideálne s 3 × 2,5 mm2 káblom). V opačnom prípade môže vplyvom odporu predlžovačky klesnúť výkon ohrievača a predlžovací kábel sa môže prehriať či dokonca roztaviť.

Čo sa týka ceny, tá sa pohybuje okolo 40 eur a hodnotím ju ako vynikajúcu aj vzhľadom na vysoký výkon a robustné prevedenie. 

Výhody a nevýhody teplovzdušného ventilátora Güde GEH 3000:
+ robustnejšie prevedenie než pri domácich teplovzdušných ventilátoroch
+ vysoký výkon až 3 000 W
– krátky prívodný kábel
– vyššia hlučnosť, to však v dielni neprekáža

Kúpiť Güde GEH 3000 výhodne na Alza.sk »


Porovnanie teplovzdušných ventilátorov

Rohnson R-8070

Teplovzdušný ventilátor Rohnson R-8070 – pohľad spredu

ETA 0622 90000 Vietro

Teplovzdušný ventilátor ETA 0622 90000 Vietro – pohľad spredu

ELÍZ EWH 201

Teplovzdušný ventilátor ELÍZ EWH 200ERP – pohľad spredu

Sencor SFH 8019WH

Teplovzdušný ventilátor Sencor SFH 8019WH – pohľad spredu

Güde GEH 3000

Teplovzdušný ventilátor Gude GEH 3000 – pohľad spredu
Typpodlahový, stolnýpodlahový, stolnýnástennývežovýpriemyselný, dielenský
Ohrievacie telesokeramické PTCodporovékeramické PTCkeramické PTCkrytá špirála
Max. výkon3 000 W2 000 W2 000 W2 000 W3 000 W
Termostat18 – 45 °Cáno, nešpecifikovaný rozsah18 – 45 °C5 – 35 °Cáno, nešpecifikovaný rozsah
Studený vzduchánoánoánoánoáno
Displejánonieánoánonie
Diaľkový ovládačánonieánoánonie
Osciláciaánonienieánonie
Nastavenie zvislej polohyánonienienieáno
Časovač0,5 – 7,5 hniedenný 1 – 8 h + týždenný1 – 24 hnie
Ochranyproti prehriatiu a prevráteniuproti prehriatiu a prevráteniuproti prehriatiu proti prehriatiu a prevráteniuproti prehriatiu 
Výhodyvysoký výkon, možnosť nastaviť vertikálny uholdomáci výrobca, ľahko prenosnýnenápadný a čistý dizajn, týždenný program a doplnkové funkciepekný dizajn, úsporné funkcievysoký výkon, robustné prevedenie
Nevýhodyvyššia cena, vyššia hlučnosť na plný výkonnevhodný na ochranu pred mrazom, termostat pri nízkej teplote neposlúchapre veľké miestnosti slabý, ovládanie iba diaľkovým ovládačomnie je najtichší, po vypnutí musíte znova nastaviť teplotukrátky prívodný kábel, vyššia hlučnosť
Orientačná cena60 eur20 eur70 eur70 eur40 eur

Ako fungujú teplovzdušné ventilátory

Teplovzdušný ventilátor je jednoduchý elektrický ohrievač vzduchu. Skladajú sa z ohrievacieho telesa, ktoré ohrieva vzduch, a ventilátora poháňaného elektromotorčekom, ktorý tento vzduch rozháňa po miestnosti. Tým sa zároveň dostávam k ich veľkej nevýhode, a síce že víria prach a nečistoty. To môže byť obzvlášť nepríjemné pre alergikov.

Ďalším negatívnym javom je tzv. prepaľovanie prachu. V dôsledku vysokých teplôt na ohrievacích telesách sa prach zahrieva a vzniká nepríjemný zápach, pripomínajúci spálený papier. Keramický teplovzdušný ventilátor tieto výhody nemá, keďže keramické ohrievacie teleso dosahuje nižšiu teplotu.

Výhodou teplovzdušných ventilátorov je, že sa rýchlo zahrejú a svoje okolie dokážu rýchlo vyhriať. To je dobrá správa, najmä, ak ich chcete použiť v menších miestnostiach. V miestnostiach s veľkým objemom (veľká podlahová plocha alebo vysoké stropy) im dochádza dych. Pri vykurovaní veľkých miestností ich musíte nechať bežať neustále, čo sa vám dosť predraží. Majú totiž vysoký príkon – často 2 000 W a viac, čo zodpovedá napr. veľkej rýchlovarnej kanvici. 

Elektrický ohrievač s ventilátorom vám neprinesie taký príjemný hrejivý pocit, aký vám poskytnú bežné či elektrické olejové radiátory alebo infražiariče. Na rozdiel od nich totiž nešíria teplo sálaním. Na dosiahnutie tepelného komfortu v miestnosti tak musí teplovzdušný ohrievač vyhriať najprv celý objem vzduchu v nej. Subjektívne by som povedal, že vykurovanie bežným alebo olejovým radiátorom je mi príjemnejšie.

Teplovzdušný ventilátor nedokáže akumulovať žiadne teplo (s výnimkou keramického, aj to je však iba minimum). Akonáhle ho vypnete, miestnosť sa začne okamžite ochladzovať a tepelný komfort sa rýchlo vytratí. 

Poslednou nevýhodou teplovzdušných ventilátorov je hlučnosť. Zdrojom hluku je ventilátor bežiaci na vysoké otáčky. Na trhu nájdete hlučnejšie i tiché teplovzdušné ventilátory, ak však máte citlivé uši, budete ventilátor počuť.

Pozrite si na videu, čo sa nachádza vo vnútri teplovzdušného ventilátora:

Kam sa hodia a kam nie

Z predchádzajúceho textu o výhodách a nevýhodách teplovzdušných ventilátorov vyplýva, že sa hodia skôr na ohrev malých miestností. Môže ísť napr. o toaletu, chodbu, garáž, domácu dielňu či pracovňu, ateliér alebo podobnú miestnosť, do ktorej chodíte iba občas. Sú obľúbeným zdrojom tepla aj na chatách, v záhradných chatkách či domčekoch.

Niektorí ľudia využívajú takýto ohrievač vzduchu s ventiátorom aj na vykurovanie kúpeľne. V tomto prípade by som však bol veľmi ostražitý, v kúpeľni je totiž vďaka vlhkosti veľmi vysoké riziko úrazu el. prúdom. To ešte umocňuje fakt, že teplovzdušné ventilátory majú nízky tzv. stupeň krytia, obvykle iba IP20 (teplovzdušný ventilátory do kúpeľne by mal mať aspoň IPX4 – odolnosť voči striekajúcej vode). Ohrievacie teleso je tak ľahko prístupné pre vlhkosť a striekajúcu vodu.

Pri používaní ohrievača v kúpeľni sa vždy riaďte návodom na použitie. Ak výrobca povoľuje jeho používanie v kúpeľni, musíte ho vždy umiestniť najmenej 60 cm od vane alebo sprchovacieho kúta, odporúčam však čo najďalej, ako je to len možné. Pre zvýšenie ochrany odporúčam používať na danom elektroinštalačnom okruhu aj prúdový chránič.

Vedeli ste, že?

Teplovzdušný ventilátor môžete v lete využiť aj ako klasický ventilátor na rozfukovanie teplého vzduchu a ochladzovanie miestnosti. Túto funkciu – ohrievač a klasický ventilátor v jednom – však neponúka každý model.

Odporový drôt alebo keramický ohrievač

Ohrievacie teleso teplovzdušného ventilátora môže byť vyrobené z odporového drôtu, ktorý sa vplyvom prechádzajúceho el. prúdu zahrieva na vysokú teplotu. Drôt je vyrobený zo špeciálnych zliatin ako nichróm (nikel a chróm), kantal (železo, chróm a hliník) či kupronikel (meď a nikel). Teplota tavenia týchto materiálov sa pohybuje v rozsahu 1 100 – 1 500 °C v závislosti od zloženia konkrétnej zliatiny.

Ohrievacie telesá v teplovzdušných ventilátoroch však takúto vysokú teplotu nedosiahnu, keďže sú ofukované vzduchom. Bežne však dosahujú teplotu v stovkách °C, ktoré spôsobujú už spomínané prepaľovanie prachu a slabý, no nepríjemný zápach.

Vykurovacie teleso z neizolovaného odporového drôtu
Vykurovacie teleso z neizolovaného odporového drôtu. Dotyk znamená úraz el. prúdom. Zdroj: Wikimedia commons; autor: Kristoferb; licencia: CC-BY SA 3.0

Odporový drôt môže byť v teplovzdušnom ventilátore buď obnažený alebo ukrytý v ohrievacej špirále. Podobné telesá nájdete napr. v práčkach, kávovaroch či rýchlovarných kanviciach. Povrch ohrievacej špirály je izolovaný, takéto teplovzdušné ventilátory majú teda vyšší stupeň krytia IP a sú čiastočne odolné voči vlhkosti.

Odporové ohrievacie teleso v podobe izolovanej špirály v teplovzdušnom ventilátore
Odporové ohrievacie teleso v podobe izolovanej špirály v teplovzdušnom ventilátore. Zdroj: guede.com

V niektorých teplovzdušných ventilátoroch využívajú výrobcovia keramické ohrievacie telesá, vyrobené z polovodičového materiálu (tzv. PTC články). Teplota keramických ohrievacích telies sa na rozdiel od „holých“ odporových drôtov pohybuje do 200 °C, v niektorých prípadoch dokonca iba do 100 °C. 

PTC polovodičový materiál má navyše výrazný pozitívny teplotný koeficient a tým pádom aj samoregulačnú funkciu. V praxi to znamená, že pri náraste teploty prudko stúpne aj odpor PTC článku, zmenší sa prechádzajúci prúd a výkon tým pádom ďalej nestúpa. PTC článok má teda už z princípu implantovanú ochranu proti prehriatiu, keramický vykurovací ventilátor sa preto teoreticky nemôže prepáliť.

PTC materiál sa používa aj v súčiastkach na ochranu pred nadmerným prúdom (napr. vratných poistkách), ale napr. aj na meranie teploty (PTC termistor). 

Odpor vykurovacieho telesa z odporového drôtu takisto pri náraste teploty stúpa. Nárast však nie je taký prudký ako pri PTC, preto sa drôt môže pri prehriatí ľahko prepáliť. Takéto teleso teda musí byť vybavené doplnkovou ochranou proti prehriatiu (napr. v podobe už spomínaného PTC termistora).

Keramické ohrievacie teleso vo vnútri teplovzdušného ventilátora
Keramické ohrievacie teleso vo vnútri teplovzdušného ventilátora. Zdroj: Guede.com

Typy a dizajn teplovzdušných ventilátorov

Klasické stolné, resp. podlahové teplovzdušné ventilátory

Vďaka ich kompaktným rozmerom ich môžete položiť na stôl alebo na podlahu. Na zadnej a prednej strane sú vybavené otvormi pre nasávanie a vyfukovanie vzduchu. Vo vnútri sa potom nachádza sústava ohrievacích telies, za nimi je umiestnená axiálna vrtuľa (akú majú napr. lietadlá) s elektromotorom. Tá vytvára prúd vzduchu, ktorý je nasávaný zozadu a vyfukovaný dopredu

Väčšina modelov je mierne naklonená dozadu, aby prúd vzduchu smeroval šikmo nahor a nie k podlahe. Nie je to však úplne nevyhnutné, keďže je teplý vzduch redší a samovoľne tak stúpa nahor. Tým je v podstate zabezpečená aj prirodzená cirkulácia vzduchu v miestnosti, keďže ochladený vzduch následne znovu klesá nadol. Tento jav sa nazýva aj konvekcia

Klasické podlahové teplovzdušné ventilátory sa hodia takmer všade. Službu vám urobia v obývačke, spálni, detskej izbe, na chodbe, ale napr. aj v garáži a domácej dielni. Ak hľadáte robustnejšie vyhotovenie, siahnite radšej po priemyselných teplovzdušných ventilátoroch.

Pozrieť výhodnú ponuku teplovzdušných ventilátorov na 4home.sk »

Stĺpové teplovzdušné ventilátory

Hovorí sa im aj vežové teplovzdušné ventilátory, keďže úzkym zvislým tvarom pripomínajú vežu. Aj ony sa umiestňujú na podlahu. 

Vo vnútri sa však okrem ohrievacích telies nenachádza klasická vrtuľa, akú poznáte z lietadiel, ale tzv. radiálna vrtuľa. Ide v podstate o rotujúci bubon s lopatkami (nazýva sa aj radiálny ventilátor). Tento typ vrtule umožňuje, aby mali stĺpové teplovzdušné ventilátory krajší dizajn, rovnomernejší prúd vzduchu a aby boli v niektorých prípadoch aj tichšie než klasické teplovzdušné ventilátory.

Stĺpové teplovzdušné ventilátory majú krehkejšie vyhotovenie a vyššie ťažisko ako klasické podlahové. Hodia sa preto najmä do obytných miestností. V garáži, dielni či pivnici by vám príliš dlho nevydržali.

Nástenné teplovzdušné ventilátory

Na prvý pohľad pripomínajú vnútornú jednotku klimatizácie. Väčšinou sú však o niečo menšie. Rovnako ako klimatizácie sa upevňujú na stenu pod strop, keďže výduch ohriateho vzduchu majú takisto v spodnej časti.

Vďaka tomu vám nástenný teplovzdušný ventilátor nebude prekážať fyzicky a ani esteticky. Na rozdiel od podlahových a stĺpových majú totiž tieto modely uhladený a jednoduchý dizajn. Pre jednoduchšie ovládanie sú často vybavené diaľkovým ovládačom.

Pozrieť výhodnú ponuku teplovzdušných ventilátorov na Alza.sk »

Priemyselné teplovzdušné ohrievače s ventilátorom

Spoznáte ich už na prvý pohľad podľa robustného vyhotovenia. Krehké plasty sú v ich prípade nahradené plechovými krytmi, ktoré prežijú aj slabší náraz či úder. Bývajú tiež vybavené pevnými držiakmi pre jednoduché prenášanie, vzhľadom na robustné vyhotovenie to však s ich mobilitou nie je také jednoduché ako pri plastových modeloch. 

Priemyselné elektrické ohrievače s ventilátorom sa teda hodia na vykurovanie domácej či profesionálnej dielne, garáže, zimnej záhrady a pod. Jednoducho všade tam, kde sa s vecami nezachádza „v rukavičkách“ a kde vám nevadí o trochu škaredší dizajn.

Medzi priemyselnými teplovzdušnými ventilátormi nájdete také, ktoré sú určené do bežnej 230 V zásuvky. Pri výbere si však dajte pozor, pretože výkonnejšie modely od 3,5 kW musíte pripojiť do 400 V zásuvky.

Pozrieť výhodnú ponuku dielenských ohrievačov na Alza.sk »

Aký výkon by mal mať teplovzdušný ventilátor

Bežné teplovzdušné ventilátory pre domáce použitie sa vyrábajú vo výkonovom rozsahu cca 1 000 – 2 500 W, pričom najčastejšie sa stretnete s modelmi okolo 2 000 W. To na veľmi veľkú miestnosť (povedzme 6 × 5 m)  nemusí stačiť a silnejšie modely s výkonom 3 000 W sú skôr výnimkou

Vyšší vykurovací výkon môžete získať napr. aj použitím 2 teplovzdušných ventilátorov, limit pre jeden zásuvkový okruh so 16 A ističom a zároveň aj max. súčet výkonov ohrievačom je 3 680 W. Odporúčam preto použiť 2 ventilátory s výkonom max. 1 700 W pre každý, aby ste mali aj určitú rezervu, prípadne pripojiť druhý ventilátor na druhý zásuvkový okruh so samostatným 16 A ističom.

Vedeli ste, že?

Keďže sú teplovzdušné ventilátory tepelnými spotrebičmi, ich príkon a výkon je približne rovnaký. Takmer všetka el. energia sa totiž premení na teplo a iba jej zlomok (pár W) zabezpečuje otáčanie ventilátora.

Pri voľbe výkonu ohrievača si najprv ujasnite účel využitia miestnosti, podľa ktorého zvolíte požadovanú teplotu. Napr. v garáži či dielni budete oblečení teplejšie, na toalete alebo v kúpeľni tiež nepotrebujete 20 °C. Sedieť však v obývačke v hrubom svetri nie je dvakrát pohodlné.

Potrebný výkon teplovzdušného ventilátora môžete odhadnúť alebo vypočítať.

Ako odhadnúť potrebný výkon teplovzdušného ventilátora

Použite pravidlo, že na každý m2 podlahovej plochy miestnosti potrebujete vykurovací výkon 80 W

Na každý m3 vzduchu v miestnosti je to potom 30 – 50 W.

Ako vypočítať potrebný výkon teplovzdušného ventilátora

Ak potrebujete presnejšie hodnoty, môžete potrebný výkon vypočítať. Začnite tým, že určíte požadovanú teplotu podľa typu miestnosti. Ideálne teploty nájdete v tabuľke 1, uvedenej nižšie. Ide o orientačné hodnoty, vzhľadom na to, že každý človek vníma teplotu subjektívne (napr. starší ľudia sú viac citliví na chlad). 

Od požadovanej teploty v miestnosti potom odpočítajte teplotu v miestnosti bez vykurovania. Tým získate teplotný rozdiel ΔT (čítaj „delta Té“). 

Samozrejme, teplota v nevykúrenej miestnosti je vždy trochu odlišná od vonkajšej teploty, závisí to napr. od úrovne zateplenia a tepelných únikov (k tomu sa ešte dostaneme).

MiestnosťIdeálna teplota
obývačka22 °C
spálňa 21 °C (počas spánku môžete znížiť na 18 °C)
detská izba21 °C (počas spánku môžete znížiť na 18 °C)
kúpeľňa24 °C (kvôli vysúšaniu vlhkosti)
toaleta20 °C
kuchyňa20 °C (malé množstvo tepla produkuje aj sporák a rúra)
jedáleň21 °C
pracovňa21 °C
garáž, dielňa15 °C
predsieň, chodba15 °C
Tabuľka 1 – Ideálna teplota v miestnostiach domu/bytu

Ďalej musíte vziať do úvahy nie podlahovú plochu, ale objem miestnosti. Ten vypočítate nasledovne:

podlahová plocha [m2] = strana 1 [m] × strana 2 [m]
objem miestnosti [m3] = podlahová plocha × výška

Príklad:
Máme spálňu s rozmerom 4 × 4,5 m a štandardnou výškou stropu 2,5 m.
podlahová plocha spálne = 4 × 4,5 = 18 m2objem miestnosti = 18 m2 × 2,5 m = 45 m3

Potom musíte určiť úroveň zateplenia miestnosti podľa zateplenia stien a kvality okien. Teplo uniká aj pri otváraní dverí. Ak budete dvere do miestnosti otvárať často, vyberte radšej ohrievač s väčším výkonom. Podľa úrovne zateplenia vyberte príslušný koeficient z nižšie uvedenej tabuľky 2.

Koeficient KTyp stavbyPríklad
0,6 – 0,9moderná konštrukcia s dvojitou izolovanou tehlovou vrstvou, dvojitými oknami, dobre izolovanými stenami, podlahou a strechouzateplený byt, moderný zateplený dom
1,0 – 1,9bežná konštrukcia s dvojitou tehlovou vrstvou, jednoduchými oknami, čiastočnou izoláciou a bežnou strechou zrekonštruovaný, čiastočne zateplený starší dom, nezateplený byt
2,0 – 2,9jednoduchá konštrukcia s jednoduchou tehlovou stavbou, jednoduchými oknami bez dvojitého skla, jednoduchou strechou a slabou izolácioustarší dom v pôvodnom stave
3 – 4objekt bez izoláciedrevostavba bez izolácie (napr. záhradný domček), samostatne stojaca nezateplená garáž, plechová hala
Tabuľka 2 – Teplotný koeficient (súčiniteľ) podľa úrovne izolácie stavby

Keď máte všetky potrebné parametre ujasnené, môžete ich dosadiť do nasledujúceho vzorca:

P = (V × ΔT × K) × 1,163

* číslom 1,163 musíme násobiť, aby nám výsledok vyšiel vo Wattoch, inak bude výsledná hodnota v kcal/h (kilokalóriách za hodinu)

Veličiny vo vzorci:
P je požadovaný výkon ohrievača,
V je objem miestnosti v m3,
K je koeficient podľa tabuľky 2,ΔT je rozdiel teplôt,

Veličiny vo vzorci:
P je požadovaný výkon ohrievača,
V je objem miestnosti v m3,
K je koeficient podľa tabuľky 2,ΔT je rozdiel teplôt.

Príklad 1 výpočtu výkonu ohrievača – hosťovská izba v staršom dome:

Je december a potrebujete na víkend vykúriť izbu pre hostí v staršom, čiastočne zrekonštruovanom dome s novými oknami a zateplenou strechou. Izba má rozmery 4 × 4 m a výšku stropu 2,5 m

Predpoveď počasia hlási na noc -5 °C, v izbe predpokladáme teplotu okolo nuly. V noci potrebujete v izbe aspoň 18 °C, pre istotu počítajme s 20 °C, aby sme mali rezervu, ak by teplota ešte viac poklesla. 

Výpočet:
Teplotný rozdiel: ΔT = 20 °C – 0 °C = 20 °C,
Z tabuľky 2 vyberieme koeficient K = 1,9, keďže ide o starší dom,
Podlahová plocha miestnosti: 4 x 4 m = 16 m2,
Objem miestnosti V: 16 m2 x 2,5 m = 40 m3.

Hodnoty dosadíme do hlavného vzorca:
P = (V × ΔT × K) × 1,163 
P = (40 × 20 × 1,9) × 1,163
P = 1 520 × 1,163
P = 1767,76 W

Za nevyhnutné minimum teda môžeme považovať teplovzdušný ohrievač s výkonom 1 800 W. Pre dosiahnutie tepelnej pohody je však výkon ohrievača lepšie predimenzovať, preto by som v tomto prípade odporučil aspoň 2 000 W. Na väčšine ohrievačov môžete teplotu v prípade potreby znížiť.

Príklad 2 výpočtu výkonu ohrievača – januárová noc na chate v horách:Vybrali ste sa na januárovú lyžovačku s ubytovaním na svojej chate v Poprade. Ráno potrebujete byť aj s rodinou čerství, nie však vymrznutí.

Na noc hlásia teplotu -15 °C a chata je jednoduchšia nezrekonštruovaná drevostavba bez vonkajšieho zateplenia. Pozostáva z jednej miestnosti so stenami 5,5 × 5 m a s výškou stropu 2,5 m. Pre jednoduchosť budeme počítať s rovnými a nie šikmými stenami. Vo vnútri očakávame ochladenie na -5 °C. Opäť počítame s požadovanou teplotou 18 °C v noci, vyššie sa zrejme aj tak nedostaneme.

Výpočet:
Teplotný rozdiel: ΔT = 18 °C – (-5 °C) = 23 °C,
Z tabuľky 2 vyberieme koeficient 2,5, keďže ide o drevostavbu s jednoduchou izoláciou,
Plocha miestnosti: 5,5 x 5 = 27,5 m2 
Objem miestnosti V: 27,5 m2 x 2,5 m = 68,75 m3

Hodnoty dosadíme do hlavného vzorca:
P = (V × ΔT × K) × 1,163
P = (68,75 × 23 × 2,5) × 1,163
P = 3953,125 × 1,163
P = 4 597,48 W

Ako vidíte, na dosiahnutie akej-takej tepelnej pohody na chate by sme v týchto treskúcich mrazoch potrebovali aspoň 2 bežné izbové teplovzdušné ventilátory. Ak by boli na chate dva zásuvkové okruhy, každý so samostatným 16 A ističom, nemali by sme problém. V prípade staršej elektroinštalácie s jediným ističom by som však zvolil najsilnejší ohrievač do 230 V zásuvky, aký by som zohnal. Vopred by som však skontroloval stav elektroinštalácie.

Upozorňujem však, že tieto 2 príklady sú len ilustračné. Váš výpočet bude iba taký presný, aké presné parametre do vzorca vložíte. Dúfam však, že ste si o potrebnom výkone teplovzdušného ohrievača urobili aspoň akú-takú predstavu.

Ovládacie prvky, regulácia teploty a funkcie teplovzdušného ventilátora

Najjednoduchšie teplovzdušné ventilátory môžu byť vybavené iba jedným tlačidlom na zapnutie a vypnutie, prípadne voľbu výkonu. Zatiaľ však mal každý ventilátor, s ktorým som sa stretol (vrátane najlacnejších modelov) okrem vypínača aspoň tlačidlá na voľbu výkonu alebo termostat

Tlačidlami môžete vypínať a zapínať jednotlivé ohrievacie telesá, čím sa skokovo reguluje vykurovací výkon ohrievača. Malý výkon je vhodný najmä v malých miestnostiach, prípadne na miestach, kde chcete udržať teplotu nad bodom mrazu.

Teplovzdušné ventilátory s termostatom vám umožnia nastaviť požadovanú teplotu v miestnosti. Termostat je vo väčšine prípadov mechanický otočný, elektronický nájdete na drahších ventilátoroch s displejom a cenovkou vo vyšších desiatkach eur.

Rozsah nastavenia termostatu môže v závislosti od konkrétneho modelu začínať na 5, 10 či 15 °C a končiť na 30 či 35 °C. Nepočítajte však s príliš veľkou presnosťou. Termostat je totiž umiestnený priamo na tele zariadenia, takže sníma skôr teplotu v jeho blízkosti. Navyše, vo väčšine prípadov stupnica ani nie je vyznačená v °C ale označená iba minimálnou a maximálnou úrovňou.

Drahšie teplovzdušné ventilátory sú vybavené ovládacím panelom s displejom a elektronickými tlačidlami. Displej môže zobrazovať aktuálnu teplotu v miestnosti, nastavenú teplotu, prípadne ďalšie parametre. K niektorým modelom výrobcovia pribaľujú aj jednoduché diaľkové ovládače, pre nastavenie teploty teda nemusíte vstávať z pohovky či postele.

Špičkové modely teplovzdušných ohrievačov ponúkajú aj ovládanie cez aplikáciu v smartfóne alebo v tablete. Využívajú na to vašu domácu WiFi sieť a čo je najlepšie, môžete ich ovládať aj na diaľku napr. z práce, alebo si vopred vykúriť chatu ešte pred príchodom. Ich ceny však väčšinou presahujú 100 eur.

Niektoré teplovzdušné ventilátory sú vybavené funkciou ochrany proti mrazu. Aktivuje sa buď nastavením termostatu na minimum alebo samostatným tlačidlom. Po jej aktivácii bude ohrievač udržiavať teplotu v miestnosti tesne nad nulou, okolo 5 až 10 °C. Ochráni tým miestnosť a predmety v nej pred mrazom a zároveň nebude plytvať elektrinou.

Tip pre vás – ako nastaviť termostat na ohrievači

Požadovanú teplotu v miestnosti s ohrievačom nastavíte tak, že ho zapnete na plný výkon a termostat nastavíte na maximum. Akonáhle dosiahnete v miestnosti príjemnú teplotu, začnite pomaly otáčať termostatom smerom k minimálnej teplote. V polohe, pri ktorej termostat cvakne, ho ponechajte. Cvaknutie znamená, že teplota v miestnosti sa zhoduje s nastavenou teplotou a termostat vypol ohrievač. Akonáhle teplota v miestnosti poklesne, termostat ohrievač znovu zapne. Teplotný rozdiel pri poklese môže dosiahnuť pokojne aj 3 či 5 °C. Ak termostat reagoval na nižší rozdiel, zapínal by zariadenie každú chvíľu, čo by pôsobilo rušivo. Táto vlastnosť sa nazýva hysterézia.  

Ďalšie parametre a funkcie teplovzdušných ohrievačov

Teraz popíšem prídavné funkcie, ktoré nájdete v drahších modeloch. O bezpečnostných funkciách som sa rozpísal v nasledujúcej kapitole „Bezpečnosť teplovzdušných ventilátorov“.

Vetranie – Niektoré teplovzdušné ventilátory ponúkajú aj možnosť fúkania vzduchu bez ohrevu. Pomôžu vám teda ochladiť miestnosť v lete.

Časovač – Umožňuje nastaviť vám čas alebo časový interval, po ktorom sa ohrievač vypne. Pri niektorých ohrievačoch môžete nastaviť aj čas, kedy sa zariadenie zapne.

Oscilácia – Teplovzdušný ventilátor s touto funkciou sa môže otáčať zľava doprava a späť. Zabezpečia tým rovnomernejšie rozloženie tepla v miestnosti. Pri teplovzdušných ventilátoroch s montážou na stenu môžu oscilovať vodorovné clony a smerovať tak prúd vzduchu zhora nadol a späť. Táto funkcia sa zvykne nazývať aj swing.

Senzor vetrania – V prípade, ak príde k prudkému poklesu teploty v miestnosti, ohrievač to vyhodnotí ako vetranie miestnosti a na určitý čas sa vypne. Zabráni tým plytvaniu elektrinou.

Možnosť nastavenia sklonu – Túto funkciu ponúka iba zopár modelov teplovzdušných ventilátorov. Väčšina z nich je totiž vybavená poistkou proti prevrhnutiu (prevráteniu), ktorá zariadenie vypne už pri malom náklone (pozri nasledujúcu kapitolu o bezpečnosti).

Vzduchový filter – Zachytáva nečistoty a väčšie častice prachu, takže ohrievač potom nevíri také veľké množstvo prachu. To je dobrá správa najmä pre alergikov. Sú ním však vybavené iba tie najdrahšie modely. 

Hlučnosť – Hlučnosť pri teplovzdušných ventilátoroch spôsobujú dve veci – hluk otáčajúceho sa elektromotora ventilátora a turbulencie prúdiaceho vzduchu. Tie vznikajú na lopatkách ventilátora a na ochranných mriežkach. Každý teplovzdušný ohrievač teda budete aspoň trochu počuť. Hlučnosť sa udáva sa v decibeloch. Najtichšie modely dosahujú 35 dB, čo vnímate ako tichý vánok, tie najhlučnejšie však môžu pri najvyššom výkone dosiahnuť až 65 dB, čo cca zodpovedá hlučnosti tichšej práčky.

Rozmery a hmotnosť – Najľahší malý teplovzdušný ventilátor väčšinou váži pod 1 kg a môžete ho teda jednoducho prenášať a skladovať, a to aj vďaka jeho kompaktným rozmerom. Hmotnosť tých najťažších, určených pre domáce použitie končí niekde na 5 kg. Priemyselné teplovzdušné ventilátory však začínajú na 4 kg a ich hmotnosť rastie podľa výkonu. 

Bezpečnosť teplovzdušných ventilátorov

Úrazy elektrickým prúdom

Prvým rizikom pri používaní teplovzdušného ventilátora je úraz elektrickým prúdom. Ten môže nastať pri poškodení krytu alebo napájacieho kábla, čo je však prípad každého elektrospotrebiča

Niektoré teplovzdušné ventilátory majú však ľahko prístupné ohrievacie teleso, ktoré je pri prevádzke pod napätím. Chráni ho síce plastová či kovová mriežka, aj cez ňu však môže napr. dieťa prestrčiť tenší či hrubší drôt a úraz el. prúdom je na svete. 

Zakryť teplovzdušný ventilátor nemôžete, jedinou prevenciou teda bude, ak ho nebudete umiestňovať do dosahu detí a ak použijete v elektroinštalácii tzv. prúdový chránič.

O používaní ohrievačov v kúpeľni som písal vyššie v tomto článku.

Popálenie

Kryt a najmä predná mriežka teplovzdušného ventilátora sú pri prevádzke horúce. Pri náhodnom dotyku sa tak oň vy alebo vaše dieťa môžete popáliť.

Pozor na požiare

Ďalším potenciálnym zdrojom nebezpečenstva je pri teplovzdušných ventilátoroch teplo. Ventilátor sa môže prevrátiť na podlahu, v dôsledku čoho sa prúd vzduchu zastaví. Podlaha sa prehreje a môže sa vznietiť (najnebezpečnejšie je to pri kobercoch). Z toho dôvodu má množstvo teplovzdušných ventilátorov vstavanú poistku proti prevráteniu. Ide o jednoduchý mechanický spínač, ktorý má pri polohe zariadenia nastojato zopnuté kontakty. V prípade, že sa teplovzdušný ventilátor prevráti, kontakty sa rozopnú a ohrievacie teleso prestane hriať. 

Ohrievacie teleso teplovzdušného ventilátora sa môže prehriať aj v prípade, že sa ventilátor zastaví (jeho elektromotor sa pokazí) a tým pádom prestane odvádzať horúci vzduch. Teoreticky sa môže aj roztaviť kryt zariadenia, častejšie však príde k prepáleniu ohrievacieho telesa. Predsa len, jeho životnosť nie je nekonečná.

Niektoré teplovzdušné ventilátory sú pre tieto prípady vybavené tepelnou poistkou proti prehriatiu. Tepelná poistka zabráni požiaru aj v prípade, že teplovzdušný ohrievač omylom zakryjete napr. dekou či uterákom. Sušenie uterákov či oblečenia na elektrických ohrievačoch teda rozhodne nie je dobrý nápad.

Tepelné poistky sú väčšinou vratné a po ich aktivácii stačí, ak zariadenie vytiahnete zo zásuvky a necháte vychladnúť. Po niekoľkých minútach ho budete môcť znovu používať. Sú však aj modely, ktoré sú vybavené druhou poistkou, ktorá sa aktivuje v prípade výraznejšieho prehriatia. Tá býva väčšinou nevratná a po aktivácii ju musíte nechať vymeniť v servise.
Myslite však na to, že uvedenými bezpečnostnými prvkami nemusí byť automaticky vybavený každý teplovzdušný ventilátor. Chýbajú najmä v tých najlacnejších.

Ako sa starať o teplovzdušný ventilátor

Teplovzdušné ventilátory sú nenáročné na údržbu. Napriek tomu, že ventilátor zabezpečuje prúdenie vzduchu cez ne, môže sa v ich útrobách na niektorých miestach usadzovať prach. Tým sa zosiľnuje už spomínaný jav prepaľovania prachu s typickým zápachom. Teplovzdušný ventilátor preto raz za čas povysávajte. Ak máte k dispozícii kompresor, môžete ho aj vyfúkať stlačeným vzduchom

Okrem toho občas skontrolujte, či napájací kábel alebo kryt zariadenia nie je porušený. 

Údržbu teplovzdušného ventilátora by ste mali vykonávať aspoň dvakrát za rok. Prvý raz pred ukončením vykurovacej sezóny, kedy ho na dlhší čas odložíte. Druhú kontrolu by ste mali vykonať pred zahájením vykurovacej sezóny, počas ktorej budete ohrievač pravidelne používať.

Značky a ceny teplovzdušných ventilátorov

Najlacnejšie teplovzdušné ventilátory zoženiete už za cenu pod 20 eur, nečakajte od nich však žiadne zázraky. Kvalitnejšie modely začínajú na 50 eurách a cena tých s bohatými funkciami môže dokonca prekročiť stovku eur.


Čo sa týka značiek, nedá sa povedať, ktorá je najpopulárnejšia. Teplovzdušné ventilátory pre domáce použitie nájdete v ponuke mnohých výrobcov spotrebnej elektroniky pre domácnosť, ako napr. Sencor, ETA, Orava, Concept, ECG, Dyson, Klarstein, Stadler, EWT, Ardes či Rovus. Viacero modelov nájdete aj v ponuke známeho distribútora ohrievačov vody Elíz.

Pozrieť výhodnú ponuku teplovzdušných ventilátorov na Alza.sk »

Pozrieť výhodnú ponuku teplovzdušných ventilátorov na 4home.sk »

Ak hľadáte dielenský ohrievač alebo elektrický ohrievač do garáže, všímajte si značky ako Güde, Einhell, Hecht, Master či Tristar.

Pozrieť výhodnú ponuku dielenských ohrievačov na Alza.sk »

Často kladené otázky o teplovzdušných ventilátoroch

Teplovzdušný ohrievač s akým výkonom si vybrať?

Stručná odpoveď znie, že s čo najväčším. Väčšina z nich má výkon okolo 2 000 W, čo len tak-tak stačí na stredne veľké miestnosti do 4 × 5 m. Najvýkonnejšie teplovzdušné ventilátory do 230 V zásuvky majú výkon okolo 3 000 W. 

Väčšina teplovzdušných ventilátorov však umožňuje prevádzku na polovičný výkon a má zabudovaný termostat, ktorý udržiava teplotu a ohrev zapína a vypína v závislosti od poklesu teploty v miestnosti. Vďaka tomu sa nemusíte báť, že by bolo v miestnosti príliš teplo.

Odporúčaný výkon pre jednotlivé miestnosti:
toaleta – do 1 500 W,
kúpeľňa – aspoň 1 500 W,
obytné miestnosti – aspoň 2 000 W, pre veľké pokojne aj 3 000 W,
zle zateplené objekty ako garáž, dielňa – pokojne aj 3 000 W či viac.

Potrebný výkon môžete odhadnúť presnejšie alebo tiež vypočítať.

Je teplovzdušný ventilátor hlučný?

Žiaľ, každý teplovzdušný ventilátor je viac či menej hlučný. Hluk spôsobuje prúdenie vzduchu a jeho turbulencie, ktoré sa vytvárajú na lopatkách ventilátora a na ochranných mriežkach. Hlučnosť znížite používaním ohrievača na nižší výkon, pri ktorom bývajú otáčky ventilátora nižšie.

Je teplovzdušný ventilátor bezpečný?

Výrobcovia myslia aj na bezpečnosť a teplovzdušné ventilátory vybavujú ochranami proti prehriatiu a proti prevráteniu (pri ktorom by sa napr. mohol vznietiť koberec).

Má teplovzdušný ventilátor vysokú spotrebu elektriny?

Bez ohľadu na inovatívne úsporné funkcie, ktorými výrobcovia jednotlivé modely vybavujú, je vykurovanie elektrinou vždy najdrahším spôsobom (ak nepočítame tepelné čerpadlá, ktorých cena sa pohybuje v tisícoch eur). Vykurovanie teplovzdušnými ventilátormi patrí medzi najmenej úsporné, keďže ventilátor musí najprv vyhriať vzduch v celej miestnosti, aby ste dosiahli tepelný komfort.

Ako znížiť spotrebu energie teplovzdušného ventilátora?

– Umiestnite ohrievač čo najbližšie k stredu miestnosti, aby mohol vzduch voľne prúdiť,
– zaizolujte okná, dvere a prípadné medzery a miesta, kade môže unikať teplo,
– vetrajte intenzívne a krátko, nie dlho a opatrne,
– umiestnite na podlahu hrubý koberec, ktorý vytvorí izolačnú vrstvu.

Teplovzdušný ventilátor s výhrevným telesom alebo s keramickými článkami? Ktorý je lepší?

Keramické PTC články hrejú na nižšiu teplotu, sú teda o trochu úspornejšie než odporové vyhrievacie teleso. Navyše, majú samoregulačnú funkciu – pri vysokej teplote rapídne stúpne ich odpor, v dôsledku čoho poklesne prechádzajúci prúd aj vykurovací výkon. Takýto článok sa teda teoreticky nemôže prepáliť.

Majú teplovzdušné ventilátory zabudovaný vzduchový filter?

Vzduchový filter proti prachu mávajú iba tie najdrahšie modely. Ostatné, žiaľ, víria prach.

Použité zdroje:

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore